Rybki do małego akwarium – TOP5 najlepszych gatunków

rybki do małego akwarium

Wbrew powszechnym wyobrażeniom posiadanie akwarium z rybkami wymaga sporego zaangażowania i wiele cierpliwości. Warto się jednak poświęcić temu zajęciu, które szybko przerodzi się w prawdziwą pasję! Akwarium to przepiękna ozdoba, ciekawy obiekt obserwacji, kochani płetwiaści przyjaciele i satysfakcja płynąca z poczucia, że dało się rybkom nowy dom. Zanim jednak zaczniecie tę przygodę, to zapoznajcie się z nasza opinią na temat najlepszych rybek do małego akwarium!

Rybki do małego akwarium

Piszemy o małym akwarium, warto wiec zdefiniować, co to w ogóle oznacza. Chodzi o taki zbiornik, który pomieści od 15 do 50 litrów. Przedział ten wydaje się doskonały dla kogoś, kto dopiero stawia pierwsze kroki w rybim hobby. Dlaczego?

Akwaria, w których zmieści się więcej niż 50 litrów wody, to potężne zbiorniki, za które przyjdzie również wiele zapłacić. Jest to więc cena, której – jeżeli hodowla rybek okaże się nie spełniać Twoich oczekiwań – możesz później żałować. Z kolei malutkie akwaria nie są dobre dla jakichkolwiek rybek, ponieważ ograniczona przestrzeń powoduje u nich cierpienie. A na to się nie godzimy!

Dobrym pomysłem jest też zaczęcie przygody z hodowlą od akwariów słodkowodnych. Rybki, które mogą w nich zamieszkać, są łatwiejsze „w obsłudze” i opieka nad nimi nie wymaga aż tak dużej wiedzy. Takie akwaria są też tańsze w utrzymaniu i objętościowo bardziej odpowiadają naturalnym warunkom. Przed wprowadzeniem lokatorów trzeba też odpowiednio przygotować akwarium, czyli zadbać o roślinność, żwir i poziom azotu i tlenu.

Jakie gatunki rybek będą odpowiednie do małego akwarium?

Jeżeli już zaopatrzyliście się w odpowiednie akwarium, to teraz trzeba wybrać mieszkańców. Podczas wyboru kieruj się tym, które gatunki potrafią ze sobą koegzystować i pamiętaj o rywalizacji między rybkami tej samej płci!

  1. Brzanka sumatrzańska – jest to towarzyska rybka, która najlepiej czuje się w temperaturze od 20 do 26 stopni. Pływa najczęściej w ławicach
  2. Danio pręgowany – rybki tego gatunku nadają się do hodowli w dużej ilości. Są tolerancyjne i otwarte na towarzystwo innych rybek. Nie grymaszą i zjedzą niemal każdy rodzaj pokarmu. Wzorowi mieszkańcy naszego akwarium.
  3. Bystrzyk – to kolorowe i niewielkie rybki, które dobrze czują się w swojej grupie, ale są też zdolne do zawierania przyjaźni z innymi gatunkami. Filtr torfowy i piaszczyste dno to jedne z niewielu ich wymagań – wtedy czują się jak w domu!
  4. Kirysek – jeżeli szukasz rybek, których wielkość nie przekroczy 3 cm, to Kirysek jest dobra propozycją. Te maluszki nikomu jednak nie wadzą i polubią innych rybich lokatorów. Charakteryzują się plamą na ogonach.
  5. Kardynałek chiński – ten gatunek osiąga 4 cm wzrostu i lubi pływać w większych grupach. Żeby kardynałki czuły się dobrze, powinny być w grupie przekraczającej 10 osobników. Dobrze czują się w temperaturze 16-22 stopni.
Rybki akwariowe

Pamiętaj, by wybierając rybki nie zwracać aż tak wielkiej uwagi na ich wygląd, a raczej na wymagania, jakie stawia ich hodowla. Twoje pierwsze ryby powinny być wytrzymałe, tolerancyjne dla innych gatunków oraz niewymagające pod względem utrzymania odpowiednich warunków w akwarium i karmienia.