Ruja u kotki – ile trwa? Jakie są objawy?

Ruja u kotki

Ruja u kotki, czyli czas, w którym może ona zajść w ciąże, to okres bardzo niespokojny – i dla niej i dla właścicieli. Zwierzęta zachowują się wtedy w charakterystyczny sposób – zaczynają ocierać się o przedmioty i ludzi, są niespokojne, głośne, miauczą, a jeżeli je pogłaskamy, to wyginają grzbiet do dołu, jakby przygotowywały się do stosunku z samcem. Warto przeczytać kilka informacji na temat pierwszej rui swojej kotki

Pierwsza ruja u kotki

Kiedy kotka ma pierwszą ruje? Nie istnieje żaden konkretny termin, w którym miałaby wypaść pierwsza ruja kotki. U niektórych przedstawicielek gatunku ruja pojawia się już po sześciu miesiącach, u innych po półtora roku. Choć zakres możliwych terminów jest tak szeroki, to jednak średnia wypada dużo bliżej dolnej granicy – 8 miesięcy. Rozbieżność ta, jest zależna od wielu czynników. Wpływ na to, kiedy przypadnie pierwsza ruja ma np. masa ciała.

Zobacz: Akcesoria dla kota >>

Kotka musi ważyć co najmniej 2,5 kilogramów, żeby była gotowa na spłodzenie potomstwa. Wiele też zależy od rasy i związanej z nią długości sierści. Co ciekawe, kotki z ras krótkowłosych szybciej osiągają dojrzałość, niż koty z ras długowłosych. Ważna jest również obecna pora roku. Związek frazeologiczny mówiący o „marcujących się kotach” sugeruje również kiedy przypada okres występowania rui – momentem szczytowym jest właśnie marzec. Co nie znaczy, że ruja występuje tylko w marcu – koty miewają ruję okresie od stycznia do września. Jeżeli dojrzałość kotki przypadnie na inny miesiąc, to jej ruja przesunie się na następny najbliższy sezon. Ten mechanizm może się jednak rozregulować u kocic trzymanych cały czas w domu – ruja może im przypaść w dowolnym momencie roku.

Ruja u kotki – objawy

Pisaliśmy już o kilku oznakach kociej rui. Jeżeli kotka jest niespokojna, pobudzona, a nawet agresywna to może być oznaką rui. Z drugiej strony zwierzę jest wtedy bardzo podatne na pieszczoty i domaga się czułości. Jeżeli uda jej się doprosić głaskania, to może zacząć przyjmować pozycje przeznaczone do aktu kopulacyjnego, eksponując swoje genitalia. Również zewnętrzne narządy płciowe przeżywają zmiany – ich okolice stają się nabrzmiałe wskutek mocniejszego ukrwienia.

pierwsza ruja u kotki

Sterylizacja a ruja u kotki

Jeżeli właściciel decyduje się na sterylizację kotki, to bardzo dobrym pomysłem jest wykonać zabieg przed lub tydzień po pierwszej rui. Nie wolno natomiast przeprowadzać zabiegu w trakcie trwania rui. Należy pamiętać, że kotka w żadnym wypadku nie będzie odczuwać psychologicznego dyskomfortu z niemożliwości zostania matką – koty nie funkcjonują jak ludzie i nie zastanawiają się nad tym, jak mogłyby potoczyć się jej losy. Dlatego sterylizacja nie jest okaleczaniem kotki.

Ruja u kotki po sterylizacji

Sterylizacja w przeważającej większości wypadków całkowicie usuwa objawy rui. Może się zdarzyć tak, że ruja występuje nawet po sterylizacji. Czasem wystarczy trochę poczekać, aż wypłuka się reszta hormonów wytworzonych jeszcze przed sterylizacja. Zdarzają się jednak przypadki, w których po operacji pozostały fragmenty tkanki jajnika i to one są odpowiedzialne za powracające ruje. W takich przypadkach można kotkę ponownie zoperować.

2 thoughts on “Ruja u kotki – ile trwa? Jakie są objawy?

  1. Mam ruda kotke, ktora ma 6 miesiecy. Zaczela miec objawy rui, jednak jest malutka (dla mnie to wciaz kocie dziecko). Ma niecale 2 kg i jest chudziutka. W jakim wieku moglaby miec pierwsze kocieta? Wydaje mi sie, ze to za wczesnie na to, ale moze sie myle? Bede wdzieczna za szybka odpowiedz.

  2. Z całym szacunkiem ale minimalna masa 2,5 kg to chyba nie jest konieczna . Jakiś czas temu pojawiła się u mnie, prawdopodobnie podrzucona, skrajnie wycieńczona i chora kotka która po ok. 2 miesiącach urodziła czwórkę całkiem dorodnych kociaków. Pomimo dobrego karmienia przez te dwa miesiące była i tak bardzo mała i ważyła sporo poniżej 2 kg. Te cztery kociaki to były same kocice, trochę się zagapiłem i trójkę (czwarta zaginęła) z nich, pewnie za późno, zawiozłem do sterylizacji. Okazało się że wszystkie, choć bardzo małe (ok. 1kg) były już w dość zaawansowanej ciąży. Byłem bardzo zaskoczony że te dachowce właściwie w ciągu kilku godzin potrafią po tak poważnym zabiegu dojść do siebie.

Comments are closed.