Rottweiler – obrońca rodziny

Rottweiler to pies o ciężkim charakterze. Jest inteligentny i oddany właścicielowi. W wychowaniu wymaga systematyczności, dokładności i wiedzy. Wytrwale broni swojej rodziny i jest jej oddany. Mimo tych cech uważany jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych ras na świecie.

Rottweiler – jaki ma charakter?

Psy tej rasy są oddane swojej rodzinie i wytrwale bronią zarówno jej członków, jak i domu. Bardzo angażują się w życie rodziny. Rottweiler kocha całą rodzinę, jednak zwykle wybiera sobie jednego członka, który staje się jego przewodnikiem. Szkolenie psa pomaga zacieśnić więź z czworonogiem i nauczy go posłuszeństwa i podstawowych komend.

Czworonogi tej rasy są wyjątkowo inteligentne, dlatego rozpoczynając proces wychowania należy zadbać o aktywności, które pomogą rozwinąć jego intelekt. Umiejętne wyszkolenie sprawi, że pies będzie posłuszny i oddany właścicielowi.

Rottweiler wymaga dużej dawki ruchu – dzienna dawka to około dwie godziny. Ulubioną aktywnością psa jest bieganie po otwartej przestrzeni.

Jak wychować rottweilera?

Z uwagi na trudny i wymagający charakter psa, czworonóg nie nadaje się dla niedoświadczonych osób. Ponieważ nieodpowiednie prowadzenie rottweilera może skutkować wieloma szkodami. Co więcej, brak troski ze strony właściciela może wywołać agresywne zachowania u czworonoga. Nieujarzmiony pies może chcieć przejąć kontrolę nad swoim właścicielem. Samce tej rasy mają skłonności do dominacji. Dlatego bezpieczniej wybierać suki.

Psa należy wychowywać od pierwszych dni życia. Czworonóg koniecznie musi poznać hierarchię swojej nowej rodziny i swoje miejsce w niej. Nowi członkowie rodziny powinni pojawiać się w otoczeniu psa spokojnie i bez nacisków, tak aby czworonóg mógł się do nich przyzwyczaić. Gwarantuje to, że pies w ich towarzystwie będzie czuł się zrelaksowany i niezagrożony.

Wychowując rottweilera należy stale okazywać mu miłość i troskę. Wspólne zabawy i spacery pomogą w budowaniu relacji psa z właścicielem oraz wpłynie pozytywnie na zachowanie psa. Opiekowanie się psem i okazywanie mu uczuć skutkuje wychowaniem psa-partnera, który będzie wierny swojej rodzinie. Pies tej rasy jest wymagający zarówno w wychowaniu, jak i w późniejszym życiu, dlatego właściciel powinien wyróżniać się doświadczeniem i stanowczością.

Rottweiler – pielęgnacja

Rottweilery mają krótką sierść i gesty podszerstek. Dlatego wyczesywanie psa powinno odbywać się regularnie – co najmniej raz w tygodniu. Natomiast w okresie linienia częstotliwość zabiegów należy zwiększyć.

Pies powinien być kąpany raz na dwa miesiące. Kąpiąc czworonoga należy uważać na wychłodzenie zwierzaka. Niestety krótka sierść nie chroni go przed niskimi temperaturami. Dlatego podczas zabiegu należy uważać, aby woda nie wlała się do uszu czworonoga. Co więcej, rottweiler ma oklapnięte uszu, co może powodować zaleganie brudu, a w dalszej konsekwencji zapalenia. Dlatego co najmniej raz w tygodniu należy kontrolować ich stan.

Jaka karma dla rottweilera?

Rottweiler to pies, który potrzebuje dużej dawki ruchu, co za tym idzie – dużej dawki energii z pokarmu. Dlatego karma, którą go karmimy musi dostarczać wymaganego zapotrzebowania energetycznego oraz wszystkich potrzebnych składników mineralnych i witamin. Dobrze, aby w składzie pokarmu, który pies przyjmuje, największy i znaczący udział miało mięso, które jest najlepszym źródłem białka i energii. Karma powinna wspierać również prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, które z uwagi wysokiej aktywności psa często są obciążone.

Zalety:

  • Dobry pies stróżujący;
  • Inteligentny;
  • Oddany swojej rodzinie;
  • Łatwy w pielęgnacji;

Wady:

  • Źle prowadzony może być niebezpieczny;
  • Nieodpowiedni dla niedoświadczonych właścicieli psów;
  • Ma skłonności do dominacji;