Rasy psów najczęściej wybierane w Polsce

Rasy psów najczęściej wybierane w Polsce

Wśród ras psów najczęściej wybieranych w Polsce znaczną większość stanowią małe psy. To dobra informacja, bo mniejsze rasy zazwyczaj świetnie radzą sobie w mieście, łatwo jest zapewnić im odpowiednią dawkę aktywności i w większość miejsc można zabrać je ze sobą. Co zatem wpływa na popularność rasy? Dlaczego najpopularniejsze rasy psów to temat tabu? Czym kierować się wybierając rasę psa dla siebie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym materiale.

Rasy psów - shih tzu

Shih tzu

Skoro mowa o tym, jakie rasy psów najczęściej są wybieranych w Polsce, w zestawieniu musiało znaleźć się shih tzu. „Lwi piesek” to zwierzę cwane, przyjazne i chętne do zabawy – zarówno z dziećmi, jak i innymi psami lub swoimi ludźmi. Wywodzący się z cesarskich pałaców, ceni sobie wygodę oraz umiarkowane czułości.

Co należy wiedzieć decydując się na tą rasę? Małe shih tzu należy socjalizować jak najwcześniej, by nie rozwinęło zachowań o podłożu lękowym, do których może mieć tendencję. Odpowiednio poprowadzone jest jednak wspaniałym kompanem w każdej sytuacji. Należy także pamiętać, że ta rasa najczęściej trafia do weterynarzy z problemami związanymi z oczami i może tu dojść nawet do wypadnięcia gałki ocznej. Niezbędne będą zatem częste wizyty u fryzjera i dbanie o higienę oczu we własnym zakresie. Ponadto wszelkie duszności powinny wzbudzać czujność, jako że jest to jedna z ras brachycefalicznych. Popularne wśród tych psów są także wady zgryzu i alergie pokarmowe oraz środowiskowe.

Czytaj także: Psy dla alergików – co warto wiedzieć decydując się pupila?

Popularne rasy psów

Labrador Retriever i Golden Retriever

Zarówno labradory, jak i goldeny to psy o pozytywnym usposobieniu, łagodne i bardzo rodzinne. Nie przejawiają one żadnych predyspozycji do agresji, ponadto nie szczekają bez powodu i są zawsze skłonne do zabawy. Co więcej, obie rasy mają dużą potrzebę aktywności fizycznej. Jeśli jej nie otrzymują znajdują sobie inne zajęcia, w tym także niepożądane.

Zarówno labradory, jak i goldeny to ogromne łakomczuchy, dlatego wśród najczęstszych problemów spotykana jest otyłość. Nieprawidłowa masa ciała może z kolei prowadzić do problemów ortopedycznych, do których te psiaki także mają predyspozycje. Ponadto obie rasy stosunkowo często trafiają do weterynarzy z problemami alergicznymi, w tym z atopowym zapaleniem skóry.

Rasy psów - yorkshire terrier

Yorkshire Terrier

Wśród ras psów najczęściej wybieranych w Polsce znalazł się także popularny od wielu lat Yorkshire Terrier. Te małe pieski potrafią zaskoczyć swoją zadziorną i niezłomną postawą. Urzekają także swoją energią oraz przyjaznym nastawieniem. To z natury dość mocno szczekliwe psy, które lubią w ten sposób wymuszać na właścicielu możliwe korzyści. Odpowiednio socjalizowany york będzie jednak doskonałym towarzyszem zabaw dla dziecka i innych psów. Jeśli jednak socjalizacja zostanie zaniedbana – yorki wykazują swoją szczekliwą i zawadiacką naturę i mogą nawet atakować większe od siebie psy.

Decydując się na zakup tej, jednej z najpopularniejszych ras psów, trzeba wiedzieć, że jej najczęstsze choroby to choroby serca i zapadalna tchawica. Ciężki oddech, duszność i kaszel to pierwsze objawy poważniejszych problemów. Podobnie jak u innych małych psiaków, u yorków może wystąpić także kamica pęcherza moczowego.

Sprawdź także: Małe psy – rasy do mieszkania

Buldog francuski

Buldog francuski

Buldog francuski to kolejna z najpopularniejszych ras psów, która świetnie czuje się żyjąc w mieście. Buldożek to pies z natury dość uparty, ale także towarzyski, oddany i inteligentny. Mimo tego, że lubi leniuchować na kanapie, potrzebuje także sporej dawki aktywności w ciągu dnia. Buldogi francuskie nie są z natury szczekliwe i nie przejawiają predyspozycji do agresji, ale przy spotkaniu dwóch samców tej rasy zawsze warto zachować szczególną ostrożność.

Przyjmując pod swój dach przedstawiciela tej rasy trzeba mieć świadomość, że najczęściej cierpi na problemy zespołu brachycefalicznego. Psy często wymagają korekcji chirurgicznej podniebienia lub skrzydełek nosowych ze względu na utrudnienia w oddychaniu. Podobnie jak w przypadku wymienionych wyżej najpopularniejszych ras psów, buldogi francuskie cierpią na problemy związane z alergią pokarmową i środowiskową.

Sprawdź specjalną ofertę dla hodowców w sklepie zoologicznym KrakVet.

Rasy psów - maltańczyk

Maltańczyk

Oddane, łagodne i niezwykle inteligentne maltańczyki to kolejna z ras psów najczęściej wybieranych w Polsce. Dzienna dawka ruchu i nauka nowych sztuczek zapewnią maltańczykowi zdrowie fizyczne i psychiczne. Nieustanna chęć zabawy sprawia, że jest to wspaniały towarzysz zabaw zarówno z dziećmi, jak i innymi psami. Należy także wiedzieć, że maltańczyki to psy wyjątkowo czujne, dzięki czemu zawsze zaalarmują właścicieli o wizycie gości.

Psy tej rasy najczęściej cierpią na niedrożności kanalików nosowo-łzowych i zapalenia spojówek, będące jej wynikiem. Starsze psy często trafiają do gabinetów weterynaryjnych jako pacjenci kardiologiczni. Najczęściej jednak wizyty u weterynarza są związane z zabiegami kosmetycznymi, takimi jak oczyszczanie gruczołów czy okolicy oczu.

Czytaj więcej: Psy z włosami – najbardziej popularne rasy w Polsce

Rasy psów - border collie

Border Collie

Coraz częściej spotykane na rodzinnych osiedlach Border Collie to wspaniały wybór dla aktywnych właścicieli. Te psy potrzebują sporo ruchu nie tylko ze względu na swoją posturę, ale także przez wzgląd na fakt, że są niezwykle inteligentne i potrzebują możliwości uczenia się nowych rzeczy. Border Collie, któremu poświęca się wystarczająco czasu na aktywności, trening i zabawę to oddany przyjaciel, łagodny w swojej naturze. Jest to pies pasterski, dlatego wyróżnia się ogromnymi pokładami cierpliwości i opiekuńczością.

Border Collie mają genetyczną skłonność do problemów ortopedycznych, jednak poza tą przypadłością jest to rasa, która bardzo rzadko trafia do weterynarza z problemami zdrowotnymi. Decydując się na tą, jedną z najbardziej popularnych ras psów, trzeba mieć świadomość, że często występuje tu nadwrażliwość na iwermektynę (lek przeciwpasożytniczy), a jej przypadkowe podanie może skutkować śmiercią psa.

Najpopularniejsze rasy psów

Dlaczego najpopularniejsze rasy psów to temat tabu?

Duży popyt na konkretne rasy psów wzbudza zainteresowanie pseudohodowców. Warto mieć świadomość, że handel szczeniakami to trzecie na świecie najbardziej rentowne źródło brudnych pieniędzy. Większość kupujących nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu lub zwyczajnie go bagatelizuje, wspierając tym samym nielegalne hodowle. Zwierzęta z pseudohodowli mają tragiczne warunki bytowe, a suki są maksymalnie eksploatowane niezależnie od swojego stanu zdrowia. Wybierając konkretną rasę należy dokładnie sprawdzić hodowcę oraz jego uprawnienia potwierdzone przez międzynarodową organizację (FCI lub UCI).

Odrębnym problemem jest selekcja cech według współczesnych wzorców ras. Maksymalne dopuszczalne zniekształcenia mogą powodować cierpienie psów przez całe ich życie. Przykładem takich cech są skrócone nosy, które utrudniają oddychanie i zmniejszone czaszki (np. u buldogów francuskich, mopsów i shih tzu), a także dysplazje bioder (np. u owczarków niemieckich) czy głębokie fałdy, które powodują przewlekłe choroby skóry (np. u shar pei).

Z podobnych względów miniaturyzacja również nie niesie ze sobą żadnych korzyści zdrowotnych dla psów. Zmiany w tym zakresie możliwe są niestety wyłącznie za sprawą decyzji kupujących, ponieważ zakazy prawne otwierają wyłącznie drogę dla nielegalnych procederów i zupełnej utraty kontroli nad procesem hodowlanym.

Czym się kierować wybierając rasę psa?

Czym się kierować wybierając rasę psa?

Najbardziej popularne rasy psów nie powinny być wyznacznikiem wyboru w jednostkowym przypadku. Każdy przyszły właściciel czworonoga powinien zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pomogą stworzyć wspólne życie zgodne z naturą psa i właściciela. Niedopasowanie osobowości może skutkować niezaspokojeniem potrzeb psa, które w konsekwencji będzie prowadziło do niepożądanych zachowań, takich jak niszczenie rzeczy w domu, agresja lub stany lękowe.

Czym się kierować wybierając rasę psa? W pierwszym kroku należy ocenić swoje możliwości mieszkaniowe i finansowe. Czy mamy odpowiednią ilość miejsca na dużego psa? Czy mamy środki, by co miesiąc dostarczać psu dobrej jakości karmę i pokrywać wydatki związane z pielęgnacją i profilaktyką zdrowotną?

Kolejną kwestią jest podejście psa do dzieci i innych zwierząt jeśli takowe są lub będą w domu. Dla niektórych przyszłych właścicieli niebagatelne znaczenie będzie miała ilość zrzucanej przez czworonoga sierści. Jednym z najważniejszych pytań, które warto sobie zadać przed zakupem psa jest pytanie czy mamy odpowiednią ilość czasu w ciągu dnia, by zapewnić psu co najmniej jeden pół godzinny spacer i dzienną porcję zabawy lub nauki. Ponieważ pies zawsze będzie potrzebował interakcji z człowiekiem, jako źródła poczucia bezpieczeństwa i szczęścia.

Sprawdź także: Psy do adopcji – co warto wiedzieć?

Sprawdź wybór doskonałej jakości karm dla psa w sklepie KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Udostępnij