Pudel czy owca – poznaj psa Goma

Rozpoznawalność i rozgłos pudel zawdzięcza głównie wyglądowi. Od XVIII wieku popularność rasy zaczęła wzrastać za sprawą Ludwika XV. Od tego momentu zaczęto z ogromną uwagą dbać o wygląd czworonogów. Pudel stał się wyjątkowo modny i rozchwytywany.

Początki popularności pudla

Przed panowaniem Ludwika XV rasa była częściej spotykana w roli psów myśliwskich. Momentem przełomowym było pojawienie się psa na dworze francuskim w XVIII wieku. W tamtych czasach każdy pragnął zostać właścicielem pudla, a rasa stała się coraz bardziej popularna.

Pies wzbudzał zachwyt nie tylko wyglądem. Jego wdzięk i inteligencja sprawiały, że ludzie zachwycali się rasą coraz bardziej. Najstarszym psem tej rasy jest pudel duży (inaczej nazywany królewskim). W czasach Ludwika XV rozpoczęto również proces miniaturyzacji psa. W trakcie rozwijania rasy powstał pudel średni, a także miniaturowy, który zdobył wielu zwolenników.

Jaki jest pudel?

Popularność pudla trwa nieprzerwanie od 300 lat. Podobnie jak wcześniej, rasa zyskuje zwolenników zarówno dzięki atutom estetycznym, jak i swojej inteligencji. Pies szybko się uczy, a w dodatku z łatwością przystosowuje się do zmian zachodzących w otoczeniu.

Pies jest przyjazny i oddany swojemu właścicielowi. Dodatkowo uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem oraz rodziną. Na co dzień jest aktywny i radosny. Wspólne zabawy z właścicielem z pewnością go ucieszą.

Obecnie występują cztery odmiany rasy:

  • Pudel toy – najmniejsza ze wszystkich odmian (osiąga od 24 do 28 centymetrów).
  • Pudel miniaturowy (od 28 do 35 centymetrów).
  • Średni pudel (mierzy od 35 do 45 cm).
  • Pudel duży (osiąga od 45 do 60 centymetrów).

Charakterystyczny wygląd pudla wymaga dokładnej i systematycznej pielęgnacji. Przede wszystkim należy starannie przeprowadzić kąpiel psa, używając przy tym dedykowanych szamponów i odżywek. Następnie sierść musi zostać wysuszona i wyczesana. Ostatnim i najważniejszym krokiem jest strzyżenie. Dzięki niemu dodajemy pudlowi charakteru i wdzięku. Regularnie prowadzona pielęgnacja  pozwoli na utrzymanie sierści psa w doskonałej kondycji.

Goma – pudel przypominający fokę

O konieczności dbania o wygląd pudla doskonale pamięta Yoriko Hamachiyo. Szczęśliwa posiadaczka reprezentanta tej rasy oraz właścicielka psiego salonu fryzjerskiego. Kobieta w wyróżniający się sposób strzyże swojego podopiecznego. Goma, bo tak wabi się pies, wyglądem bardziej przypomina owcę lub fokę, a nie pudla!

Wyróżniający się wygląd sprawia, że Goma jest coraz bardziej popularny. Zobacz sam!