Psy z włosami – najbardziej popularne rasy w Polsce

Psy z włosami – najbardziej popularne rasy w Polsce

Posiadanie psa, który zamiast sierści ma włosy, zdecydowanie niesie za sobą wiele zalet. Jedną z nich z pewnością okazuje się zmniejszona częstotliwość wypadania, wiążąca się obniżeniem konieczności częstego sprzątania i odkurzania podłóg. Co więcej, pupil z włosami doskonale sprawdzi się w przypadku alergików.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór Akcesoria do pielęgnacji psa

W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć zarówno na powyższe, jak i pozostałe pytania dotyczące psów z włosami zamiast sierści.

Sierść a włosy – różnice

Włosy u psów zdecydowanie są znacznie milsze w dotyku, a także miękkie i puszyste. Niestety – ma to swoje wady. Wszelkie rasy z włosami będą bowiem wymagały regularnej, dokładnej pielęgnacji, polegającej zarówno na czesaniu, jak i myciu oraz strzyżeniu, które to powinno odbywać się średnio co 2-4 miesiące. Ponadto często koniecznym może okazać się zakup odpowiednich okryć wierzchnich, ponieważ u psów z włosami przeważnie nie występuje podszerstek, a jeśli już, to najczęściej jest on bardzo delikatny. W związku z tym, obowiązkiem właściciela stanie się ochrona pupila przed zimnem panującym na zewnątrz. Niezwykle istotnym jest jednak fakt, że wraz z początkiem jesieni lub wiosny, gdy reszta psów intensywnie linieje – rasy z włosami praktycznie nie ich nie gubią.

Sierść u psa w większości przypadków jest szorstka i krótka. Ze względu na fakt, że rośnie ona tylko do określonej długości, zbędnymi stają się zabiegi takie jak strzyżenie i podcinanie. Nie oznacza to jednak, że sierść pupila nie będzie wymagała pielęgnacji. Koniecznym okazuje się bowiem dokładne wyczesywanie, szczególnie w okresie linienia. Do największych zalet sierści z pewnością należy zaliczyć to, że pełni ona funkcję ochrony przez zimnem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Psy z włosami – najpopularniejsze rasy w Polsce

Istnieje kilka ras, których popularność znacznie przeważa nad innymi. Poniżej znajdują się więc szczegółowe opisy każdej z nich, które mają na celu przybliżenie wszelkich najważniejszych kwestii.

Shih Tzu

Shih Tzu to rasa o dużej inteligencji, a także niezwykle przyjaznym usposobieniu, które opiera się na ogromnym oddaniu i lojalności względem ukochanego właściciela. Pupil będzie wykazywał duże zainteresowanie otaczającym światem, a także czujność i całkiem sporą, jak na jego wzrost, odwagę. Shih Tzu doskonale dogaduje się zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami, przez co sprawdzi się w praktycznie każdym domu.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że włosy pupila będą wymagały uważnej i regularnej pielęgnacji. W tym celu konieczne może okazać się częste rozczesywanie, mające na celu zapobieganie powstawaniu kołtunów oraz kąpiele i podcinanie. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości szampon – na przykład CERCERTECH Super Beno Professional. Nie sposób zapomnieć jednak o tym, że na stan włosów i skóry psa, znaczący wpływ ma jego dieta. Dlatego też wszelkie składniki odżywcze, które dostarczane są zwierzęciu, powinny być odpowiednio zbilansowane i dostosowane do jego potrzeb. Dobrym rozwiązaniem może więc okazać się zakup dedykowanej dla rasy karmy.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór Karma dla psa

Maltańczyk

Maltańczyk charakteryzuje się niezwykle przyjaznym i wesołym charakterem, który czyni rasę wręcz idealną do domów z dziećmi. Pomimo tego, że maltańczyki są psami kategoryzowanymi do pełnienia roli towarzysza – w rzeczywistości uwielbiają one wszelkie zabawy i aktywne spędzanie czasu. Rasa jest niezwykle chętna do nauki i różnego rodzaju komend oraz sztuczek, jednak wysoka inteligencja sprawia, że brak odpowiedniego szkolenia może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, objawiającymi się w postaci pogryzionych butów i mebli. Dzieje się tak, ponieważ maltańczyki z natury dysponują sporą dawką energii, przez co w sytuacjach niewystarczającej uwagi ze strony opiekuna, pożytkują swoje zasoby na różne aktywności – niekoniecznie pożądane.

Włosy maltańczyka są białe, miękkie i lśniące, jednak aby utrzymać je w dobrej kondycji, niezbędna będzie odpowiednia pielęgnacja. W związku z tym, że śnieżnobiała szata zdaje się przyciągać brud – koniecznym może okazać się zakup specjalistycznego szamponu, który poradzi sobie nawet z uciążliwymi plamami. Za przykład może posłużyć produkt CERTECH Super Beno Premium, który w połączeniu z odżywką DERMAPHARM Champ-Richer będzie w stanie zdziałać cuda.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór Szampony i odżywki do pielegnacji psa

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier, zwany potocznie „yorkiem”, to pies cechujący się odwagą i inteligencją, a jednocześnie dużym zapotrzebowaniem na aktywność. W dawnych czasach była to rasa wykorzystywana w polowaniach, przez co na dzień dzisiejszy yorki wykazują bardzo silny instynkt łowiecki. Należy mieć na uwadze fakt, że taki pupil nie stanie się kanapowcem i pluszakiem do przytulania, a niedostateczna dawka ruchu przyczyni się do znacznego pogorszenia jego samopoczucia.

Włosy rasy yorkshire terrier są przyjemne w dotyku, jednak tak jak u poprzedników – elementem niezbędnym w ich pielęgnacji będzie regularne rozczesywanie, strzyżenie oraz mycie. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie produkty, na przykład z serii CERTECH Super Beno Professional. Zarówno szampon, jak i odżywka, przyczyniają się nie tylko do usuwania zabrudzeń, ale i wygładzenia włosów, a także nadania im blasku. Należy jednak pamiętać, że na zdrowy wygląd okrycia u psa, znaczący wpływ ma jego dieta. Zakup dedykowanej karmy, takiej jak Royal Canin BHN Yorkshire Terrier, może więc okazać się strzałem w dziesiątkę, zapewniając pupilowi dostęp do wszelkich istotnych składników odżywczych.

Pudel


Pudel to rasa, która niezależnie od swojej odmiany, zawsze posiada włosy zamiast sierści. Co więcej, charakteryzuje się ona niezwykłą inteligencją, tym samym pozycjonując się na drugim miejscu w klasyfikacji obejmującej psy z całego świata. Pomimo tego, że na ten moment pudle kojarzą się głównie z salonami, niegdyś brały czynny udział w rozmaitych polowaniach. Ponadto rasa cechuje się przyjaznym, towarzyskim nastawieniem oraz skłonnością do nawiązywania silnych więzi z domownikami. Pies będzie wymagał jednak należytego szacunku, ponieważ wyraźnie zaznacza on swoje granice, szczególnie gdy towarzystwo ludzi zaczyna go męczyć.

Włosy pudli są niezwykle charakterystyczne, ponieważ swoim wyglądem i kędzierzawością przypominają wełnę, co z kolei wiąże się z koniecznością uważnej i dokładnej pielęgnacji. Strzyżenie będzie wymagane raz na kilka miesięcy, natomiast kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji włosów zdecydowanie odgrywają kąpiele i wyczesywanie. Przydatnym może okazać się więc odpowiedni szampon, który poradzi sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami. Koniecznym będzie także sprostanie wszelkim wymaganiom żywieniowym pudli, dlatego też zainwestowanie w dobrej jakości karmę to obowiązek właściciela.

Bichon frise

Bichon frise to rasa, która swoim wyglądem przypomina małą, puchatą owieczkę. Nie oznacza to jednak, że pies powinien być traktowany jak maskotka. Pomimo tego, że biszony uwielbiają towarzystwo człowieka i czas spędzony z opiekunem cenią sobie ponad wszystko – są to pieski o niezwykłej wrażliwości, a pozostawianie ich w samotności może nieść za sobą konsekwencje w postaci obniżonego samopoczucia i pogorszenia kondycji zwierzęcia.

Włosy biszonów występują tylko i wyłącznie w kolorze białym. Cechują się one bardzo dużą delikatnością, przez co pielęgnacja pupila będzie wymagała sporej uwagi. Regularne podcinanie, rozczesywanie, przemywanie okolic oczu i kąpiele to kwestie kluczowe w posiadaniu rasy bichon frise. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości szampon, odżywkę oraz płyn do usuwania plam łzowych. Taki zestaw pozwoli na prawidłową opiekę nad pupilem, który z pewnością doceni cały wysiłek swojego właściciela, odpłacając się ponadprzeciętną lojalnością i bezgraniczną miłością.

Każda z przedstawionych ras będzie wymagała specyficznej i precyzyjnej pielęgnacji, a obowiązkiem opiekuna stanie się możliwie najlepsze sprostanie potrzebom zwierzęcia. Decydując się na psa z włosami z pewnością warto wyposażyć się nie tylko w dedykowane artykuły, ale i sprzęty, mające za zadanie ułatwić procesy pielęgnacyjne niezależnie od rasy. W związku z tym, należy pomyśleć o dobrej jakości szczotce lub grzebieniu, które zwiększą skuteczność wyczesywania, pozostawiając włosy pupila w dobrej kondycji.

Udostępnij