Psy dla alergików – co warto wiedzieć decydując się pupila?

Psy dla alergików – co warto wiedzieć decydując się pupila?

Czy alergik może mieć psa? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, bo wymaga uwzględnienia wielu różnych czynników. W przypadku kotów alergenem dominującym jest białko występujące w ślinie. Na Fel d 1 (białko sekretoglobiny) reaguje 96% uczulonych na koty pacjentów. Inaczej ma się sprawa z alergenami wytwarzanymi przez psy.

Do tej pory zidentyfikowano około 28 psich alergenów, ale nie wszystkie z nich są istotne z klinicznego punktu widzenia. Część z nich występuje u przedstawicieli wszystkich ras, podczas gdy inne mogą występować na przykład wyłącznie u samców. Z tego powodu odczulanie nie jest takie łatwe jak w przypadku alergii na koty. Czy problem da się zatem jakoś obejść? Czy istnieją psy dla alergików?

Co sprawia, że pies mniej uczula?

Według raportu AAIR (Allergy, Asthma & Immunology Research) alergię na psa najczęściej wywołuje łuszczący się naskórek. W nieco mniejszym stopniu uczulają białka zawarte w ślinie psa, a najmniejszy problem zdają się stanowić białka zawarte w moczu i krwi. Wbrew powszechnym przekonaniom, psia sierść sama w sobie nie uczula. Gromadzi jednak łuszczący się naskórek i alergeny ze śliny. Może także być siedliskiem dla roztoczy.

Objawy alergii na psa bardzo często ujawniają się po kontakcie z rasami śliniącymi się, takimi jak buldogi i bernardyny. Chcąc sprawdzić alergię na białka zawarte w psim naskórku najlepiej będzie spędzić czas z przedstawicielem rasy o suchej z natury skórze. Na przykład z owczarkiem niemieckim. Stężenie alergenów u psa może być jednak zależne nie tylko od rasy, ale także od wieku. Przykładowo starsze psy wytwarzają więcej łuszczącego się naskórka niż młodsze, ponieważ ich skóra jest bardziej sucha.

Co sprawia, że pies mniej uczula? Jeden z głównych psich alergenów (Can f 1) jest produkowany przez samce w większym stopniu niż przez suczki. Co sugeruje, że suczki mogą być bezpieczniejszym wyborem z punktu widzenia rozwoju alergii. Z naukowego punktu widzenia „rasy psów, które nie uczulają” w praktyce nie istnieją. Niektóre psy wytwarzają jednak mniej łuszczącego się naskórka i nie rozprowadzają śliny po swojej sierści w takim stopniu, jak inne.

Alergie na psy i koty są problemem 10-20% ludzi na świecie. Diagnozowanie i leczenie alergii na koty jest obecnie łatwe i skuteczne, podczas gdy wiedza w zakresie uczulenia na psy jest w dalszym ciągu niewystarczająca. Jak zatem rozpoznać objawy alergii na psa?

Alergiczny nieżyt nosa to jeden z głównych symptomów uczulenia na psa. Stan zapalny śluzówek nosa i zatok, wywoływany przez alergeny zwierząt może mieć charakter łagodny, umiarkowany lub ciężki. Wodnisty wyciek z nosa, łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu oraz seryjne kichanie to najbardziej charakterystyczne objawy alergii na psa. Symptomy mogą być także zupełnie nieoczywiste i obejmować zwiększone zmęczenie, trudność w koncentracji lub podwyższoną temperaturę.

Objawy alergii na psa łatwo pomylić z przeziębieniem lub zapaleniem zatok. Dlatego w przypadku podejrzenia uczulenia warto wykonać test skórny lub z krwi, by mieć stuprocentową pewność. Testy przeprowadzane na własną rękę mogą obejmować bezpośredni kontakt z psem, jego sierścią lub śliną.

Pudel miniaturowy

Rasy psów, które nie uczulają

Choć wyniki naukowych badań wskazują, że nie istnieją rasy psów, które nie uczulają, niektóre rasy mają mniejszy potencjał alergizujący. Zestawienie ras AKC (Amerykańskiego Towarzystwa Kynologicznego) wyróżnia:

Małe i średnie psy dla alergików:

 • Bichon Frise
 • Maltańczyk
 • Yorkshire terier
 • Pudel, Pudel miniaturowy i Toy Poodle
 • Bedlington Terrier
 • Grzywacz chiński
 • Shih Tzu
 • Coton de Tuléar
 • Rosyjska bolonka kolorowa
 • Pinczer małpi
 • Bolończyk
 • Sznaucer i Sznaucer miniaturowy
 • Kerry blue terier
 • Nagi pies peruwiański
 • Nagi pies meksykański

Duże psy dla alergików:

 • Sznaucer olbrzymi
 • Irish soft coated wheaten terrier
 • Lagotto romagnolo
 • Barbado da Terceira
 • Chart afgański
 • Irlandzki spaniel dowodny
 • Portugalski pies dowodny

W obliczu mnogości białek uczulających u psów, powyższego zestawienia nie należy traktować jako niezawodnej wskazówki. Niezależnie od tego czy wybierzesz pupila spośród ras psów, które nie uczulają czy kundelka, zawsze warto spędzić z nim jak najwięcej czasu przed kupnem lub adopcją. Pomocne może być również sprawdzenie skórnej reakcji alergicznej w kontakcie ze śliną psa.

Sprawdź wybór karm dla ras prezentowanych w artykule:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów rasowych

Uczulenie na psa – co robić?

Diagnostyka i leczenie pacjentów z alergią na psy nadal stanowi wyzwanie. Z kolei stałe narażenie na alergeny zwierzęce może prowadzić do progresji klinicznie istotnych objawów alergicznych, takich jak astma. Czy jest coś, co można zrobić, by zminimalizować symptomy alergiczne w sytuacji, gdy pies mieszka w domu? Kontrolowanie objawów zdrowotnych jest możliwe dzięki minimalizacji ekspozycji na alergeny, czyli alergizujące białka.

Kąpiel i wyczesywanie sierści (lub włosa) warto zlecić groomerowi, by uniknąć bezpośredniej ekspozycji na alergeny. Niektóre źródła zalecają częstsze kąpanie psa (nawet dwa razy w tygodniu) jednak inne zaprzeczają skuteczności tego działania. Każda kąpiel obniża bowiem odporność naszego pupila i może powodować zwiększoną suchość skóry, a ta automatycznie będzie nasilała objawy uczulenia u właściciela. Mycie rąk po kontakcie z psem i unikanie styczności z mokrą sierścią zdaje się w jakimś stopniu minimalizować reakcję alergiczną.

Trzeba mieć świadomość, że natychmiastowe usunięcie zwierzęcia z domu nie złagodzi objawów, bo alergeny ssaków są bardzo stabilne i utrzymują się w kurzu domowym nawet do 6 miesięcy. Należy także pamiętać, że pies mieszkający w domu nie jest wyłącznym źródłem alergii. Obecność białek powodujących alergię stwierdza się także w miejscach, gdzie nie ma zwierząt: w transporcie publicznym, szkołach i przedszkolach oraz miejscach rozrywki (kinach, teatrach, pubach). Bezpośrednią pomoc dla pacjenta mogą stanowić leki przeciwhistaminowe zapisane przez lekarza. W zależności od sytuacji i nasilenia objawów odczulanie może być najlepszym rozwiązaniem.

Psy dla alergików – podsumowanie

Uczulenie na psa to tak naprawdę reakcja alergiczna na białka, które znajdują się w łuszczącym się naskórku, ślinie, moczu i krwi. Najczęstsze objawy alergii obejmują wodnisty katar, łzawienie oczu i seryjne kichanie. Choć uczulenie na psa to nie choroba, a wyłącznie reakcja organizmu, nie należy bagatelizować problemu, ponieważ może prowadzić do rozwoju poważniejszych objawów chorobowych.

Najczęściej alergizują białka zawarte w łuszczącym się naskórku oraz w ślinie. Dlatego jeśli planujesz kupić psa i chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii – poznaj bliżej te rasy psów, które nie uczulają w takim stopniu jak psy śliniące się i psy o suchej skórze. Z kolei w przypadku adopcji kundelka warto spędzić z nim jak najwięcej czasu w okresie poprzedzającym adopcję.

Choć idealne psy dla alergików nie istnieją, pewne czynniki ograniczają ryzyko wystąpienia uczulenia na psa. Wśród nich warto uwzględnić:

– płeć psa (suczki wytwarzają mniej alergenu Can f 1)

– włos zamiast sierści (jest łatwiejszy do utrzymania w czystości)

– brak predyspozycji danej rasy do chorób skórnych

Udostępnij