Psy a dogoterapia

Psy a dogoterapia

Facebookmail

Terapie z udziałem psów stają się coraz bardziej popularne. Obecność przyjacielsko nastawionego zwierzęcia wspomaga leczenie, rehabilitację czy rozwój osób niepełnosprawnych. Profesjonalnie poprowadzone zajęcia mogą przynieść spektakularne efekty. Jak wygląda dogoterapia i jakie są jej skutki?

Terapia z udziałem psa aż jak to wygląda?

Terapie z udziałem psów to terapie wspomagające efekty rehabilitacji, przyspieszające powrót do zdrowia. Motywatorem jest odpowiednio przeszkolony pies, któremu asystuje terapeuta. Dogoterapia polega na wykonywaniu ćwiczeń i zabaw razem z psem. Tego typu zajęcia oddziałują nie tylko na układ kostno-mięśniowy człowieka, ale także na sferę emocjonalną. Mogą zostać ukierunkowane na rozwój koncentracji, pobudzania zmysłów, rozwoju funkcji poznawczych.

Dogoterapia aż kto skorzysta?

Dzięki efektom, jakie daje dogoterapia, czyli rehabilitacja ruchowa oraz umysłowa poleca się ją przy wielu schorzeniach. Zabawy i ćwiczenia wykonywane wraz z psem pomogą szczególnie osobom dorosłym i dzieciom cierpiącym na: autyzm, porażenie mózgowe, niepełnosprawność intelektualną, niedowład kończyn, brak słuchu czy wzroku.

Ponadto badania wpływu psów na człowieka wykazały, że zabawy, a nawet samo przebywanie w towarzystwie psa działa antydepresyjnie obniża ciśnienie krwi i cholesterolu, poprawia samopoczucie, szczególnie u dzieci i seniorów przebywających w szpitalach.

Dziecko z psem

Efekty a zagrożenia dogoterapii

Terapie z psem można podzielić na trzy rodzaje: spotkanie z psem, edukację z psem i terapię z psem.

  • Spotkanie z psem (oznaczane jako SP) aż ich celem jest przede wszystkim oswojenie pacjenta z psem. Kontakty ze zwierzęciem wpływają pozytywnie na samopoczucie, pewność siebie, rozwój zmysłów.

  • Edukacja z psem (EP) aż zajęcia te odbywają się na podstawie scenariusza i ukierunkowane są na rozwój intelektualny i poznawczy. Efekty tego rodzaju terapii to głównie łatwiejsze i szybsze przyswajanie wiedzy, dlatego takie zajęcia odbywają się w szkołach czy przedszkolach.

  • Terapia z psem (TP) aż są to ćwiczenia i zajęcia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wymagają konsultacji ze specjalistą, który podpowiada, jak powinny przebiegać zajęcia i kontroluje ich efekty.

Wszystkie formy dogoterapii wpływają pozytywnie na wyciszenie, panowanie nad emocjami, lepszy kontakt z innymi osobami, koncentrację, poczucie odpowiedzialności.

Zagrożenia w dogoterapii wynikają przede wszystkim z nieumiejętnej pracy człowieka z psem. Właściwie przygotowany terapeuta i pies będą bardzo dobrze współpracować, a zajęcia przyniosą pozytywne efekty. Zagrożenia mogą być spowodowane głównie zbyt długim czasem pracy zwierzęcia, bagatelizowaniem jego podstawowych potrzeb, konfliktem między terapeutą i psem lub zbyt małą wiedzą na ten temat.

Jakie psy najlepsze?

W dogoterapiach biorą udział różne rasy psów. Przede wszystkim są to psy ras, które odznaczają się przewidywalnością zachowań, wykazują zrozumienie dla poleceń oraz są psami społecznymi. Zazwyczaj wybierane są psy ras Golden retriever, Labrador retriever, Berneński pies pasterski, Nowofundland, Cavalier King Charles Spaniel. Należy zaznaczyć, że nie każdy pies, nawet wyżej wymienionych ras, będzie odpowiadał wymogom terapii. O tym, czy pies zostanie terapeutą, decydują jego indywidualne cechy, musi także przejść odpowiednie przeszkolenie. Zdecydowanie odradza się psy, które wykazują zachowania agresywne, np. psy bojowe, stróżujące czy obronne.

Dogoterapia ze szczenięciem?

Warto wiedzieć, że nie każdy pies ras polecanych do dogoterapii może zostać terapeutą. Posiadanie psa takiej rasy nie sprawi, że osoba niepełnosprawna poczuje się lepiej. Aby uzyskać efekty, zajęcia dogoterapii powinny być przeprowadzane zarówno z psem, jak i wyszkolonym terapeutą. Zatem wiek psa nie jest wyznacznikiem przydatności w dogoterapii. Dobrymi terapeutami mogą być starsze i młodsze psy, zależy to od odpowiedniego szkolenia oraz indywidualnych cech każdego zwierzęcia.

Facebookmail

Dodaj komentarz