Znasz te rasy? – przedstawiamy polskie rasy psów.

polskie rasy psów

Za polskie rasy psów uważane są rasy psa domowego związane zarówno historycznie, jak i kulturowo z terenami dawnego Państwa Polskiego.

Polskie rasy psów były tworzone przez hodowców głównie w celach użytkowych. Dlatego wśród polskich ras psów dominują psy pasterskie oraz psy myśliwskie. Zapraszam na krótki przewodnik na temat czworonogów wywodzących się z Polski.

Owczarek podhalański.

źródło: Marita Grasshoff, Polski Owczarek PodhalanskiCC BY-SA 3.0

To bardzo stara, regionalna polska rasa psów pasterskich, wyhodowana na Podhalu. Owczarek podhalański najprawdopodobniej spokrewniony jest z węgierskim kuwaszem. Pierwsze wzmianki na temat owczarków podhalańskich pochodzą już z XVII wieku. Prawdopodobnie w XVII wieku nie pełniły one konkretnie obowiązków pasterskich, lecz chroniły stada przed złodziejami czy wilkami.

Owczarek podhalański należy do polskich ras psów pastersko-stróżujących. Charakteryzuje się białym umaszczeniem i masywną budową ciała. Ponadto jest psem odważnym, opanowanym i czujnym. W razie konieczności potrafi szybko podjąć akcję obronną. Wykazuje także zdolność do samodzielnej pracy.

Niegdyś głównym zadaniem podhalańczyków była obrona stada, przede wszystkim przed drapieżnikami, oraz przepędzanie stad. Owczarki podhalańskie pilnowały również domostw i szałasów pasterskich. Pomagały także w poszukiwaniu zagubionych zwierząt ze stada.

W dzisiejszych czasach owczarki podhalańskie również pomagają mieszkańcom Podhala w opiece nad stadem podczas wypasu owiec. Jednak z racji znacznego zmniejszenia się populacji niedźwiedzi i wilków w Tatrach, funkcja obronna tych psów straciła na znaczeniu. Nadal jednak należą one do jednej z popularniejszych polskich ras psów, w szczególności na terenach położonych u podnóża Tatr.

Ogar polski – przedstawiciel gończych polskich ras psów.

Ogar polski jest psem myśliwskim w typie psów gończych. Rasa ta wywodzi się od psów świętego Huberta (inaczej Bloodhoundów), które to najprawdopodobniej były krzyżowane z miejscowymi psami ras gończych. Natomiast w literaturze pierwsze wzmianki na temat ogara polskiego pojawiają się już w XVI wieku.

Ogar polski jest psem rasy średniej, ma silną i zwartą budowę ciała. Umaszczenie ogara jest czarne lub ciemnoszare, podpalane, zazwyczaj na żółto. Ogar polski to pies towarzyski, spokojny, opanowany i zrównoważony. Ponadto stworzony został do polowania w grupie.

Ten przedstawiciel polskich ras psów bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem i jest psem łagodnym, dlatego też znakomicie sprawdza się w kontaktach z dziećmi. Dodatkowo temperament ogara i jego spokojne usposobienie spowodowało, że psy tej rasy znakomicie odnajdują się w roli „miejskich kanapowców”.

Kuzyn ogara polskiego, czyli gończy polski.

źródło: Янковский ЕвгенийФагот 3а -лучшая, size: 745×561, CC BY-SA 3.0

Gończy polski, tak jak ogar polski, należy do myśliwskich polskich ras psów. Początkowo przedstawiciele tej rasy tworzyli jedną rasę z ogarami polskimi, jednak ponieważ ich krzyżowanie nie przynosiło pożądanych efektów, wyodrębniono oddzielną rasę. Hodowlę tej rasy prowadzono intensywnie w latach 60-tych XX wieku.

Gończy polski to pies rasy średniej. Ma lekką, sprężystą budowę i prostokątną sylwetkę. Umaszczenie zazwyczaj jest czarne z podpalaniem brązowo-czerwonym. Dodatkow gończe polskie występują również w umaszczeniu czekoladowym podpalanym oraz rudym. To psy łagodne, spokojne, zrównoważone. Nie są agresywne, ale mogą być nieufne w stosunku do osób obcych.

Gończy polski to jedna z polskich ras psów tworzonych z myślą o myślistwie. To rasa użytkowa, wykorzystywana najczęściej do polowań na dziki i lisy. Z uwagi na odwagę gończego, często użytkowany jest również jako pies stróżujący. Przedstawiciele tej rasy pracują także jako tropowcy, czyli psy tropiące i wykonujące pogoń za zwierzyną.

Ciekawe polskie rasy psów – chart polski.

źródło: I, Lilly MChart polski 200 LM, size: 754×497, CC BY-SA 3.0

Chart polski należy do polskich ras psów myśliwskich. Najprawdopodobniej pochodzi z XII-XIII wieku. Spokrewniony jest z chartami azjatyckimi. Na początku psy te służyły do polowania na dropie (ptactwo).

Chart polski, tak jak pozostałe charty, jest psem smukłym o wąskim pysku. Innymi słowy nie posiada tak finezyjnych kształtów jak inni przedstawiciele grupy chartów. Dopuszcza się wszelki rodzaj umaszczenia. Chart polski to pies wytrzymały, silny i samodzielny. Jest psem zrównoważonym i odważnym. Często występuje u niego silny instynkt terytorialny, dominuje nad innymi czworonogami.

Dawniej charty polskie były rasą użytkową, służącą do polowań na ptactwo, zające, a nawet wilki! To jeden z nielicznych psów, który polował na wilki. Obecnie chart polski jest rasą reprezentacyjną. Wykorzystywany jest w coursingach (wyścigi psów z atrapą ofiary) oraz w wyścigach chartów.

Polski owczarek nizinny.

źródło: Franciszek VetulaniPON BrunobyVetulani, size: 754×497, CC BY-SA 4.0

Należy do polskich ras psów typu pasterskiego. Pierwsze wzmianki na temat owczarków nizinnych pochodzą z XVI wieku. Przodkami polskiego owczarka były psy z Tybetu.

To pies średniej wielkości, posiada dużą głowę, prostokątną sylwetkę i czarną truflę. Zarówno wszelkie umaszczenia jednolite, jak i łaciate, są dopuszczalne. Jest psem wesołym, odważnym i energicznym. Jest także inteligentny i posłuszny. Zachowuje się nieufnie w stosunku do obcych.

Polski owczarek nizinny niegdyś był wykorzystywany do pilnowania stad, ponieważ ma silny instynkt stróżujący oraz zaganiający. Obecnie owczarki nizinne najczęściej są psami towarzyszącymi. W Skandynawii są także wykorzystywane jako psy ratownicze.