Pointer – elegancki pies

Pointer wyróżnia się szlachetną i elegancką sylwetką. Jego pokojowy charakter, w połączeniu z zapałem do pracy i dużymi pokładami energii sprawiają, jest to doskonały kandydat na psiego przyjaciela.

Pies szybko przywiązuje się do swojego właściciela. Obdarza go szacunkiem i uwielbieniem. Średnio towarzyszy rodzinie od 12 do 14 lat. Przez cały ten czas jest energiczny i skłonny do zabawy. Ponadto dzięki wysokiej inteligencji z łatwością uczy się nowych sztuczek i zadań.

Dorośli reprezentanci rasy osiągają od 63 do 69 centymetrów wysokości i ważą około 30 kilogramów. Z kolei suki mierzą od 61 do 66 centymetrów, a ich waga waha się w okolicach 26 kilogramów.

Jaki jest pointer?

Pointer nie sprawdzi się w roli psa stróżującego. Jego pozytywne i przyjacielskie nastawienie nie idą w parze z pilnowaniem domu. Mimo to potrafi ostrzec swojego opiekuna o zbliżającym się zagrożeniu. Natomiast czworonóg doskonale odnajdzie się w roli asystenta myśliwego. Jego zdolności łowieckie są niepodważalną zaletą.

Rasa będzie odpowiednia również dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Pointer jest psem pracującym, dlatego właściciel musi wyznaczać mu zadania, dzięki którym będzie stale się rozwijał. Z kolei niezaspokojenie potrzeb ruchu u psa może prowadzić do niepodporządkowania, trudności w ułożeniu lub nawet ucieczek.

Pointer uwielbia psie sporty. Dlatego opiekun powinien zapewnić mu odpowiednią aktywność fizyczną, dzięki której pokłady energii zostaną rozładowane. Canicross, bokejoring czy agility to tylko niektóre z dyscyplin, które można uprawiać z podopiecznym.

Pointer – jaka karma?

Z uwagi na dużą aktywność psa należy starannie dobrać dla neigo karmę. Przede wszystkim powinna pokrywać całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Porcje karmy należy starannie dobierać. Pointer może wykazywać tendencje do tycia. Dlatego właściciel powinien zadbać o to, aby pokarm który podaje swojemu podopiecznemu nie wykraczał poza jego zapotrzebowanie.

Duża aktywność czworonoga sprawia, że narażone na urazy i inne uszkodzenia są kości i stawy. Karma dla psa powinna zawierać związki mineralne wspierające układ stawowy i motorykę zwierzęcia.

.

Pointer – pielęgnacja

Krótka sierść czworonoga sprawia, że jest on bardzo łatwy w pielęgnacji. Wystarczy szczotkować pointera raz w tygodniu. Najlepiej używać do tego rękawicy lub gumowej szczotki dla psa, które usuną kurz i zabrudzenia z włosów psa.

Jednak okres linienia u psa może być problematyczny, zwłaszcza dla osób ceniących sobie porządek. Krótka i szorstka sierść psa wbija się we wszystkie przedmioty i tkaniny i jest trudna do usunięcia.

.

Zalety:

  • przywiązuje się do właściciela,
  • szybki i energiczny,
  • lubi uprawiać sport ze swoim opiekunem,
  • akceptuje inne zwierzęta w domu,
  • czuły wobec dzieci, charakteryzuje się silnym popędem łowieckim.

Wady:

  • wykazuje skłonność do ucieczek (jeżeli jego potrzeba aktywności nie jest spełniania),
  • ma silny popęd łowiecki, co może jego opiekunom przeszkadzać,
  • nie jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne (zwłaszcza mróz).