Pies mięsożercą? Obalamy mity!

Przyjęło się myśleć o psach jako o mięsożercach. Dlatego chętniej sięgamy po karmy z wyższą zawartością mięsa, podajemy kąski z surowego mięsa czy inne łakocie z mięsem. Ale czy na pewno dieta złożona w całości z pokarmów pochodzenia zwierzęcego będzie najlepsza dla naszych czworonogów?

Pies mięsożerca?

Takie istnieje powszechne przekonanie. Tymczasem część naukowców podaje wytłumaczenie obalające tą tezę. Psy pochodzą od wilków, a wilki zjadając swoją ofiarę w pierwszej kolejności wybierają serce, wątrobę i żołądek, tym samym spożywając pozostałe w nim części roślin. Nie bez powodu przywódca wilczego stada jest najsilniejszy, największy i ma najpiękniejszą sierść! Wilki uzupełniają zapotrzebowanie na składniki pochodzenia roślinnego, żywiąc się również owocami leśnymi. Tak urozmaicona dieta, której podstawą jest pokarm mięsny, a rośliny stanowią uzupełnienie substancji odżywczych, daje wilkom siłę i energię do życia.

Pies wegetarianin?

Skoro składniki roślinne są tak istotne może warto na nich oprzeć żywienie psa? Wraz z rosnącą popularnością ruchów wegetariańskich i wegańskich, pro-roślinni właściciele zastanawiają się nad zmianą nawyków żywieniowych swoich czworonogów. Udowodniono, że psi układ trawienny jest dostosowany do trawienia roślin o wiele lepiej niż np. koci. Jednak w naturalnym środowisku psy i koty nie żywią się wyłącznie roślinami, dlatego taka dieta nie będzie im dobrze służyła. Przede wszystkim w pożywieniu roślinnym brakuje odpowiednich ilości białek, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju organizmu psa. Rozważając wykluczenie mięsa z diety psa, musimy dobrze zastanowić się nad kompozycją nowego pożywienia w taki sposób, aby  właściwa ilość białka została zachowana.

Pies na łące

Pies wszystkożerca?

Zatem ani podawanie samego mięsa, ani unikanie go nie będzie dobrym rozwiązaniem dla naszego psa. Najlepszym wyjściem jest karmienie pupila w taki sposób, aby żadnego z głównych składników pożywienia nie brakowało. Zbyt duża ilość roślin może spowodować wzrost ilość cukrów prostych w diecie, który prowadzi do chorób takich jak otyłość czy cukrzyca. Również podawanie samego mięsa wiąże się z przykrymi konsekwencjami  produkty przemiany materii mają bardzo nieprzyjemny zapach. Dlatego żywiąc psa musimy myśleć przede wszystkim o jak najbardziej zbilansowanej diecie.

Optymalne żywienie kluczem do sukcesu

W środowisku naturalnym zarówno psy, jak i wilki, żywią się mięsem i uzupełniają pożywienie o świeże zioła, owoce, trawy. W wyniku postępu przemysłowego, nasze domowe psy mają małą szansę na prowadzenia całkiem naturalnego trybu życia. Jednak to właśnie odżywianie jak najbardziej zbliżone do naturalnego zapewni im siłę, energię i zdrowie. Aby zapewnić naszym zwierzakom zdrowy rozwój, musimy podawać im pokarm zachowujący właściwe proporcje składników roślinnych i mięsnych.

Zbilansowana dieta  także gotowa!

O zaletach zbilansowanej diety można pisać bardzo szeroko. Są to m.in. poprawa odporności organizmu, błyszcząca sierść, wsparcie dla układu pokarmowego oraz dla kości i mięśni, a także przyjemniejszy zapach ciała zwierzęcia. Zapewnienie diety bogatej we wszystkie niezbędne składniki pomaga zachować zdrowie i uniknąć poważnych chorób przez naszego pupila. Warto sprawdzać skład karmy, którą kupujemy naszemu czworonogowi to, że ma dużą zawartość mięsa, nie oznacza niestety, że będzie ona najlepsza.

Jedną z marek, które znają i stosują zasady zbilansowanej psiej diety jest Petvita . W skład karm tej marki wchodzą właściwe ilości najwyższej jakości mięsa, najlepsze składniki roślinne oraz oleje i kwasy Omega 3 i 6. Dzięki tak skomponowanemu pożywieniu Twój pies będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata!