Pies i kot w samochodzie – cztery łapy w czterech kołach

podróż z psem samochodem

Podróżowanie z psem lub kotem wcale nie musi być problematyczne. Jeśli dołożymy trochę starań, będziemy mogli cieszyć się towarzystwem ukochanego pupila także w czasie wakacji, a podróż minie bezstresowo. O czym powinniśmy pomyśleć, zanim wyruszymy w drogę?

Podróżowanie z psem czy kotem jest coraz łatwiejsze. Wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych to miejsca przyjazne zwierzętom, a towarzystwo pupila podczas wakacji stanowi świetny powód do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Przygotowanie do wspólnej podróży samochodem wcale nie jest trudne. Oto kilka podpowiedzi.

Pokaż zwierzakowi, o co chodzi

Pierwszym krokiem powinno być przyzwyczajenie czworonoga do podróżowania. Dobrym pomysłem jest oswajanie psa z wnętrzem samochodu od samego początku. Wskazane jest również zabieranie czworonoga na krótkie przejażdżki – np. nad jezioro lub do lasu – aby podróż samochodem kojarzyła mu się pozytywnie.

Kotu pokażmy transporterek. Ustawmy go w mieszkaniu tak, aby nasz pupil mógł do niego wchodzić i opuszczać go w dowolnej chwili. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w transporterze zapachu waleriany lub kocimiętki (bez trudu kupimy spraye lub olejki eteryczne przez internet). Zapach tych ziół nie tylko zachęci kota i wywoła pozytywne skojarzenia, ale również podziała uspokajająco.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Zwierzę nie powinno swobodnie poruszać się po samochodzie w czasie jazdy, ponieważ zagraża to jego bezpieczeństwu, a także może spowodować wypadek. Kot bezwzględnie powinien być zamknięty w transporterze zabezpieczonym pasami. Właściciele psów również mogą skorzystać z odpowiednio dużego transportera albo zastosować szelki bezpieczeństwa dla psów, które przypina się jak pasy. Unikajmy podróży w największe upały – wybierzmy raczej godziny poranne lub jazdę nocą.

pies w samochodzie

Zadbaj o formalności

Udając się w drogę, należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa lub kota i upewnić się, że pies ma aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie. Jeśli planujemy wyjazd za granicę, sprawdźmy, jakich dokumentów potrzebujemy – czasem jest to tylko paszport zwierzaka, niekiedy wymagane są także dodatkowe zaświadczenia. Takie informacje można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Przed wyjazdem zarezerwujmy też nocleg, uprzedzając o obecności czworonoga – oszczędzi nam to kłopotu, gdy znajdziemy się na miejscu.

Odpuść śniadanie przed podróżą

Zwierzęta również mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Aby uczynić podróż przyjemniejszą i mniej stresującą, nie podawajmy psu czy kotu śniadania przed podróżą, a jedynie wodę. Jeśli wyjeżdżamy o późniejszej godzinie, podajmy pupilowi lekki posiłek trzy godziny przed planowanym wyjazdem. W podróży regularnie sprawdzajmy, czy zwierzęciu chce mu się pić.