Pierwsze zwierzątko dla dziecka

Pierwsze zwierzątko dla dziecka

Małe dzieci marzą o posiadaniu zwierzątka. Puszyste, słodkie zwierzaki wydają im się być idealnymi przyjaciółmi, zwłaszcza wtedy, kiedy królika posiada kolega ze szkolnej ławki, koleżanka z przedszkola opiekuje się pieskiem, a kuzyn godzinami patrzy na rybki w akwarium. Jak wybrać pierwsze zwierzątko dla dziecka, aby wszyscy byli zadowoleni z nowego domownika?

Spis treści

Zwierzątko w domu — więcej zalet czy wad?

Kontakt ze zwierzętami rozwija. Dziecko uczy się empatii, wrażliwości w stosunku do drugiej istoty oraz odpowiedzialności. Kontakty ze zwierzętami wpływają bardzo pozytywnie na rozwój dziecka, co udowodniono wielokrotnie badaniami naukowymi. Jednak zanim zdecydujemy się na nabycie nowego domownika, pojawia się wiele obaw: na kogo spadną obowiązki związane z pupilem? Czy damy radę dobrze opiekować się zwierzątkiem? I wreszcie: czy nowy przyjaciel nie znudzi się zbyt szybko naszemu dziecku? O tym, jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami przeczytasz tutaj. 

Wszystkie wątpliwości warto rozważyć jeszcze przed zaproszeniem pupila w swoje progi, aby nie okazało się, że po kilku tygodniach zwierzę tylko zawadza i staje się niepotrzebnym balastem w rodzinie.

Jakie zwierzątko dla dziecka?

To, jakie zwierzątko wybierzemy dla swojego dziecka, zależy od wielu czynników.

Po pierwsze, jako rodzice i przyszli opiekunowie odpowiedzialni zarówno za  bezpieczeństwo dziecka, jak i zwierzaka, zdecydujmy, jakie zwierzę będzie najodpowiedniejsze do wieku i stopnia rozwoju dziecka. Czasem kilkuletnie dzieci są w stanie zaopiekować się czworonogiem, innym razem bezpieczniejszym wyborem będą rybki.

Po drugie, warto zastanowić się nad przeszkodami, które pojawią się w trakcie opieki nad pupilem. Właściwa ilość miejsca, meble, stopień nagrzania mieszkania, czas poświęcany na spacery, karmienie, zabawę -większość tych czynników wpłynie na wybór zwierzaka.

Po trzecie, czy ktoś w domu ma alergie? To jeden z najważniejszych punktów, które wpłyną na decyzję o posiadaniu pupila. Alergie na sierść kota, królika lub inne uczulenia są ważnym aspektem, który należy przemyśleć przed ostateczną decyzją.

Najlepsze zwierzątka dla dziecka

Pies lub kot aż to najbardziej popularne zwierzaki domowe, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że nasze dziecko poprosi o takiego pupila. Czworonogi to świetni towarzysze, z którymi można nawiązać bliski kontakt, jednak trzeba pamiętać, że opieka nad nimi wymaga również dużo czasu. Codzienne spacery, odpowiednie żywienie, właściwe wyposażenie: kuweta, miski, legowiska to elementy, o których nie można zapominać, jeśli chcemy wziąć pod swój dach czworonoga. Jeśli zdecydujemy się na psa lub kota, zobowiążemy się także do dbania o jego zdrowie, np. regularnych szczepień. Jest to wybór na długie lata: kot lub pies, w zależności od rasy zostaną z nami 10 do 20 lat.

Ptaszki aż do wyboru mamy wiele gatunków ptaszków, które można hodować w domu. Tacy pupile wymagają dużej klatki i właściwego urządzenia mieszkania, kiedy je wypuszczamy z klatki. Należy pamiętać np. o zakrywaniu okien i luster i zatkaniu szczelin za meblami. Papużki czy kanarki to wspaniali lokatorzy dla tych, którzy lubią słyszeć swojego pupila. Nie wymagają dużo czasu spędzanego na zabawie, ale należy troszczyć się o ich stan zdrowia i właściwe żywienie.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór artykułów dla gryzoni

Chomiki, myszki, szczurki aż opieka nad nimi nie wymaga ogromnej wiedzy specjalistycznej. Wystarczy kupić odpowiednią klatkę, kupić dobre jakościowo jedzenie i właściwie troszczyć się o gryzonia. Niewielkie zwierzątka będą dobrym rozwiązaniem zwłaszcza przy mniejszych dzieciach albo gdy rodzice nie mogą poświęcić kilku godzin dziennie na opiekę. Niestety, trzeba liczyć się także z tym, że chomiki, myszki i szczurki mogą boleśnie gryźć domowników. Zapach z klatki też może przeszkadzać niektórym osobom. Więcej informacji, jak wybrać odpowiednią klatkę dla chomika znajdziesz tutaj.

Chomik w trocinach

Świnka morska aż przez wiele osób polecana jako najlepsze pierwsze zwierzątko dla dziecka! świnki morskie, w odróżnieniu od pozostałych gryzoni, nie uczulają, nie gryzą i żyją nawet do 8 lat. Zabawa ze świnką morską dostarczy wiele przyjemności dziecku  oraz nauczy je  obowiązkowości poprzez np.  sprzątanie klatki lub karmienie gryzonia.

Rybki aż to również popularny wybór domowego zwierzaka. Urządzanie akwarium, wybór lokatorów, karmienie i obserwowanie podwodnego świata może być świetną zabawą dla całej rodziny. Rybki są też dobrym wyborem dla uczulonych na sierść. Akwarium wymaga jednak sporo miejsca, należy też regularnie wymieniać wodę, a zadanie to  najprawdopodobniej spadnie na rodziców. Dla zdrowego prowadzenia rybnej gromadki potrzebna jest także wiedza specjalistyczna, dlatego założenie akwarium musi wiązać się z wcześniejszym przygotowaniem teoretycznym.

Żółwie morskie aż będą dobrym wyborem, jeśli chcemy nauczyć dziecko nie tylko odpowiedzialności za czyjeś życie i zdrowie, ale także tego, że różne gatunki zwierząt potrzebują różnych warunków życia. Kiedy decydujemy się na hodowlę żółwia, musimy na samym początku ponieść spore koszty podczas przygotowania odpowiedniego terrarium, jednak przyjemność z obserwowania życia tego nieco egzotycznego zwierzęcia jest bardzo duża.

Kiedy jest najlepszy czas na opiekę nad zwierzątkiem?

To powinni najlepiej wiedzieć rodzice. Jednak doświadczeni opiekunowie, przedszkolanki oraz rodzice twierdzą, że wiek ok. 3 lat to świetny moment na zapoznanie dziecka z nowym domownikiem. Dziecko wtedy jest już na tyle dorosłe, że rozumie, co oznacza opieka nad innym stworzeniem, może wykonać proste czynności związane ze zwierzakiem, a kontakt z nim będzie dawał najlepsze rezultaty.

Przyjęcie pod swój dach jakiegokolwiek zwierzątka powinno być świadomą decyzją wszystkich członków rodziny. Mimo że kupujemy pupila z myślą o dziecku, nie możemy zapominać, że większość obowiązków będzie należała do nas i to my jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Udostępnij