Pierwsze akwarium jakie rybki wybrać?

Bojownik rybka

Założenie akwarium i opieka nad rybkami z pozoru może wydawać się zajęciem łatwiejszym niż np. codzienne wyprowadzanie psa. Jednak nawet hodowla rybek może przysporzyć nam sporo problemów i pozostawić wiele pytań bez odpowiedzi. Poniżej odpowiadamy na te najbardziej nurtujące początkującego akwarystę: jakie rybki wybrać do swojej pierwszej hodowli?

Najpierw rybki potem akwarium!

Taka kolejność może wydawać się bezsensowna: skoro wybiorę rybki najpierw to gdzie je wpuszczę i jak będę się nimi opiekował? Jest to uzasadniona obawa, ale nie namawiamy Cię do przedwczesnych zakupów. Przed rozpoczęciem hodowli warto zgłębić jak najwięcej informacji, które pomogą w budowie akwarium i opiece nad pierwszymi rybkami.

Warto pamiętać, że ilość oraz wielkość rybek mają bardzo duży wpływ na rodzaj akwarium. Jeśli zdecydujesz się na duże ryby będą one potrzebowały większej przestrzeni. Podobnie przedstawia się zależność pomiędzy ilością ryb, a ilością wody, jakiej potrzebują do życia. Przyjmuje się ogólny przelicznik: 5 litrów wody na 1 rybkę. I to właśnie od tego powinien zależeć wybór akwarium.

Samotnicy czy towarzysze?

Szukając rybek, które najbardziej będą odpowiadały naszym oczekiwaniom warto zapoznać się z ich warunkami życia. Nie każda rasa może żyć obok drugiej, nie każda rybka odnajdzie się wśród kilku innych gatunków. Może zdarzyć się, że wpuścisz do jednego akwarium dwa wrogo nastawione do siebie gatunki i hodowla zakończy się bardzo szybko.

Na początek warto zorientować się, które ryby żyją stadnie, a które samotnie. Może to mieć ogromny wpływ na ich aklimatyzację i życie w nowym akwarium. Dla przykładu, bojownik jest samotnikiem i nie wolno go umieszczać go w jednym akwarium z drugim  bojownikiem  tej samej płci, ponieważ będzie wtedy walczył o swoje terytorium. Można to zauważyć przykładając do akwarium lusterko. Po zobaczeniu swojego odbicia  rybka pręży się i „straszy” konkurenta. Nie polecamy jednak wykonywać tego eksperymentu,  aby niepotrzebnie nie stresować rybki.

Samotna ryba

Jakie gatunki wybrać do pierwszego akwarium?

Do pierwszego akwarium poleca się ryby, które są wytrzymałe na zmieniające się warunki życia, przetrwają Twoje pierwsze próby karmienia, czyszczenia i sprawowania opieki nad hodowlą.

Brzanka sumatrzańska osiąga do 6 cm długości, spokojna, towarzyska, pływa w ławicach
Danio pręgowany  niewielka, towarzyska ryba, jada większość pokarmu, najlepiej czuje się w ławicy
Razbora klinowa rośnie do 4,5 cm, hoduje się ją w grupach, najlepiej do 10 osobników
Kirysek pstry do 7 cm, towarzyska i wytrzymała ryba polecana szczególnie początkującym hodowcom
Kardynałek chiński mała rybka, do 4 cm, najlepiej żyje w ławicach, dogada się z innymi gatunkami np. danio pręgowanym
Bojownik wspaniały – mała, słodkowodna rybka szczególnie polecana dla początkujących akwarystów

Wpuść rybki w odpowiednim czasie!

Przygotowując akwarium należy pamiętać również o tym, że rybek nie można wpuścić bezpośrednio po wlaniu wody do nowego akwarium. Aby woda i warunki w niej były odpowiednie do życia należy odczekać dwa do trzech tygodni. W tym czasie w akwarium, a co ważniejsze, w filtrze zachodzą reakcje, które mają na celu doprowadzenie do właściwego pH wody i odpowiedniej wartości bakterii. Zbyt szybkie wpuszczenie rybek może skutkować ich chorobą lub nawet śmiercią.

Przygotuj rybkom szczęśliwy dom

Jako hodowca powinieneś przede wszystkim pamiętać o potrzebach rybek i to do nich dostosować miejsce życia, warunki i towarzystwo. Niestety, na początku lepiej odłożyć swoje ambicje oraz pragnienia na bok i rozpocząć hodowlę od bardziej wytrzymałych rybek. Po jakimś czasie przyjdzie pora na większe, piękniejsze i wymagające gatunki. Najważniejsze jest to, aby zarówno właściciel, jak i rybki żyły zgodnie i szczęśliwie.