Owczarek szetlandzki – wulkan energii

Owczarek szetlandzki jest zarówno bardzo energiczny, jak i spokojny. Czworonóg jest bardzo oddany swojemu właścicielowi. Doskonale odnajdzie się mieszkając zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Równocześnie domaga się uwagi i wspólnie spędzonego czasu.

Przyjazny charakter psa sprawia, że sprawdzi się on w roli psa rodzinnego. Bardzo przywiązuje się do swojej rodziny, a wspólne zabawy i aktywności sprawiają mu podwójną radość. Jest wrażliwy na wszelkie zakłócenia i nastroje płynące z otoczenia, dlatego dom, w którym mieszka powinien cechować się harmonią i spokojem.

Czworonóg towarzyszy swojej rodzinie od 10 do 14 lat. Suka osiąga od 33 do 38 centymetrów wysokości. Z kolei pies rośnie od 35 do 39 centymetrów. Ich waga waha się od siedmiu do 10 kilogramów.

Owczarek szetlandzki zaliczany jest do grupy psów pasterskich. Początku rasy należy szukać na Wyspach Szetlandzkich (około 200 km od Wielkiej Brytanii). Specyficzny klimat i ukształtowanie terenu sprawiają, że zwierzęta są mniejsze. Z uwagi na brak drapieżników zadaniem czworonogów było głównie pilnowanie stada. Popularność rasy wzrosła na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy też modne stało się w Wielkiej Brytanii posiadanie zwierząt miniaturowych pochodzących z Wysp Szetlandzkich.

Jaki jest owczarek szetlandzki?

Pies uwielbia się bawić. Jest bardzo energiczny i aktywny. Każda chwila wspólnie spędzona z rodziną (także z dziećmi) niesie za sobą podwójną dawkę szczęścia. Jego szkolenie nie należy do trudnych. Owczarek szetlandzki jest bardzo inteligentny, dlatego konsekwencja i sumienność w tresurze wystarczą, aby nauczyć go podstawowych zasad.

Pies sprawnie i szybko odnajduje wspólny język z dziećmi. Jest ich doskonałym towarzystwem w trakcie wspólnych zabaw, ale także wspaniałym i oddanym stróżem. Czworonóg źle znosi niedelikatne i gwałtowne zachowania, dlatego każdy kontakt dziecka ze zwierzęciem powinien być obserwowany przez osoby dorosłe.

Owczarek szetlandzki dopasowuje się do wszystkich warunków. Odnajdzie się zarówno w małym mieszkaniu, jak i dużym domu z ogrodem. Należy zaznaczyć jednak, że będzie się źle czuł pozostawiony w kojcu. Właściciel musi zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności – zaniedbanie tych czynności sprawi, że sam będzie poszukiwał zajęć i może zacząć niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu.

Charakterystyczną cechą dla reprezentantów tej rasy jest nieufność wobec nieznajomych. Jednak w razie niebezpieczeństwa potrafi powiadomić o tym swojego opiekuna. Mimo to nie sprawdzi się w roli psa stróżującego.

Owczarek szetlandzki – jaka karma?

Reprezentant rasy ma tendencję do nadwagi. Dlatego czworonogom, które są mniej aktywne należy starannie i odpowiedzialnie podawać posiłki. Aby uniknąć przyrostu masy ciała należy uniknąć karm z dużą zawartością białka i tłuszczów.

.

Owczarek szetlandzki – pielęgnacja

Długa i gęsta sierść psa wymaga regularności w pielęgnacji. Dlatego systematyczne wyczesywanie pozwoli na utrzymanie włosia w wysokiej kondycji.

W okresach linienia (jesienią i na wiosnę) czworonóg traci dużą ilość sierści. Wtedy, aby zachować włosie w dobrej kondycji, należy zwiększyć częstotliwość wyczesywania czworonoga.

.

Zalety:

  • przywiązany do właściciela,
  • inteligentny,
  • szybko się uczy,
  • dogaduje się z dziećmi,
  • łagodny.

Wady:

  • nie sprawdzi się w roli stróża,
  • wrażliwy,
  • ma skłonności do tycia,
  • wymaga regularnej pielęgnacji.