Owczarek kraski

owczarek kraski

Kiedyś pełnił rolę psa pasterskiego, dziś równie często można go spotkać jako psa stróżującego. Pochodzący ze Słowenii owczarek kraski jest niezależny, ale wobec swojego właściciela niezwykle oddany. Jego natura sprawia, że czworonóg nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu.

Jak wygląda owczarek kraski? 

Owczarek kraski należy do czworonogów średniej wielkości. Suka osiąga wysokość od 54 do 60 centymetrów, z kolei pies – 57-63 centymetry. Ich średnia długość życia wynosi od 12 do 13 lat. Sierść czworonoga jest długa i przybiera kolor żelazisto szary. Sylwetka psa jest postawna i umięśniona, co sprawia idealnie sprawdzi się w roli psa stróżującego.

Owczarek kraski – charakter

Czworonogi tej rasy są bardzo inteligentne. Szybko się uczą i dostosowują do poleceń i sytuacji, w których się znajdują. Jednak w czasie tresury szybko się nudzą, dlatego podczas szkolenia i nauki nowych poleceń warto uczyć bawiąc się.

Psy cenią sobie bliskość i czułość wobec swojej rodziny, jednak w stosunku do obcych są nieufne i zdystansowane. Właściciel musi cechować się systematycznością i cierpliwością, zwłaszcza jeśli chodzi o wychowanie psa. Umiejętnie przeprowadzona tresura pozwoli na zminimalizowanie wad czworonoga.

Owczarek kraski potrzebuje przestrzeni, której będzie mógł pilnować. Dodatkowo pies potrzebuje właściciela, który zadba o jego aktywność fizyczną. Codzienne długie spacery to minimum, jakie trzeba mu zapewnić. Najlepiej gdyby opiekun psa uprawiał regularnie sport, w którym pies może mu towarzyszyć (np. jogging, canicross). Brak ruchu może prowadzić do samowolnego szukania aktywności. Wtedy najczęściej pies zaczyna podgryzać i niszczyć przedmioty, aby uporać się z nadmiarem energii.

Z uwagi na potrzebę wysokiej aktywności czworonóg nie nadaje się dla osób starszych. Z kolei pojawienie się dzieci w otoczeniu owczarka kraskiego nie powinno być problemem. Pies jest łagodny i opiekuńczy, jednak każdy kontakt psa z dzieckiem powinien być kontrolowany przez dorosłych. Mocny charakter i stanowczość psa wymagają doświadczenia ze strony właściciela. W związku z tym pies nie nadaje się dla osób rozpoczynających przygodę z czworonogami.

Jak pielęgnować owczarka kraskiego?

Długa sierść psa oraz gęsty podszerstek wymaga regularnego wyczesywania. Owczarek traci dużo sierści dlatego zabieg pielęgnacyjny należy wykonywać minimum raz w tygodniu. W okresach linienia szczotkowanie powinno obywać się częściej.

Uszy czworonoga są oklapnięte, co sprzyja rozwijaniu się zapaleń. Właściciel powinien regularnie kontrolować ich stan oraz czyścić je, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań.

Karma dla owczarka kraskiego

Wybierając karmę dla czworonoga należy uwzględnić jego wysoką aktywność. Karma powinna pokrywać całkowite zapotrzebowanie energetyczne oraz dostarczać potrzebnych witamin i składników mineralnych. Pokarm powinien zawierać substancje, które będą wspierać stawy i kości psa.

Dawkowanie karmy powinno być rozsądne. Czworonóg powinien dziennie dostać dwie porcje, tak aby uniknąć sytuacji zbyt łapczywego jedzenia i przejedzenia.

Zalety:

  • Oddany swojemu właścicielowi;
  • Lojalny;
  • Cechuje się doskonałym zdrowiem – rzadko zapada na choroby;
  • Nieufny wobec obcych;
  • Inteligentny;

Wady:

  • Szybko się nudzi;
  • Bywa uparty;
  • Nie nadaje się do życia w mieszkaniu;