Owczarek kaukaski – mały niedźwiedź

Owczarek kaukaski – mały niedźwiedź

Owczarek kaukaski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Kaukazu. Przez wiele lat wykorzystywany był jako pies pilnujący stad, a także domostw przed złodziejami i drapieżnikami. Od czasów zimnej wojny psy te pracowały z milicją i wojskiem. Można było je spotkać zwłaszcza przy patrolowaniu granicy Muru Berlińskiego. Dowiedz się więcej o tej fascynującej rasie.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 60-90 kg

wzrost: 67–70 cm

 maść biała, płowa, szara, rust
długość życia  od 10 do 12 lat
główne cechy  spokojne, dominujące, czujne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd psa i suki bardzo się różni. Dorosły pies tej rasy osiąga wzrost około 70 cm w kłębie, waży natomiast od 60 do 90 kg. Suczki tej rasy natomiast mierzą powyżej 67 cm w kłębie, a ich waga wynosi od 50 do 70 kg.

Owczarki kaukaskie są silne, o krępej sylwetce. Głowa owczarka kaukaskiego jest masywna, o krótkiej kufie. Sierść tych psów jest półdługa, gęsta, a także dwuwarstwowa. Gabaryty i budowa psa sprawiają, że jest on podobny do małego niedźwiedzia. Mają one szeroki grzbiet i klatkę piersiową oraz masywny zad. Łapy psa są mocne i umięśnione.

Szczeniaki i hodowla

Przed adopcją owczarka kaukaskiego upewnij się, że wybrana hodowla jest zarejestrowana i legalna, a także cieszy się dobrą renomą. Należy pamiętać, że owczarki kaukaskie to psy zaliczane do ras, na których hodowlę i adopcję należy posiadać zezwolenie, i nie jest tak bez przyczyny. Niewłaściwie prowadzone psy mogą wykazywać skłonności do agresji, a nieodpowiednie warunki hodowli prowadzą również do chorób i wad genetycznych. Renomowana hodowla zapewni Ci wszystkie niezbędne informacje o stanie zdrowia szczeniaka oraz jego rodziców, a także o ewentualnych problemach behawioralnych w jego rodzinie.

Szczeniaki z renomowanej hodowli mogą kosztować w granicach 3000-5000 zł. Pamiętaj, by przed adopcją zdobyć odpowiednie zezwolenie.

Historia rasy

Rasa ta zalicza się do jednych z najstarszych ras psów. Wywodzą się one z Kaukazu, a ich przodkami są niezwykle popularne w centralnej Azji mastify tybetańskie. Te wyjątkowo wytrzymałe psy o predyspozycjach do stróżowania żyją na wysokościach nawet do 5000 m n.p.m., gdzie od setek lat są hodowane do pomocy w pilnowaniu stad, a także domostw. Strzegą one stad i obejść przed złodziejami oraz drapieżnikami.

Znany dziś wzorzec rasy jest wynikiem wielokrotnych krzyżówek z innymi rasami. Do dalszej hodowli były wybierane najsilniejsze, a także najodważniejsze osobniki. Rasa wykazuje wyjątkową zdolność dostosowywania się do warunków, w której przyjdzie jej żyć i pracować, stąd też można rozróżnić wiele odmian występujących w rozmaitych regionach. Najpopularniejszy typ o długiej sierści, a także szarym umaszczeniu wywodzi się z terenów Gruzji.

Do czasów współczesnych psy nie były rozpowszechnione poza Kaukazem. Uważa się, że zostały sprowadzone do Niemiec w czasie II Wojny Światowej, jednak oficjalne źródła głoszą, że trafiły do NRD w latach 60. Ponoć były one używane do pilnowania Muru Berlińskiego. Do Polski psy te trafiły z Niemiec pod koniec lat 70. i szybko zdobyły popularność. Dziś jednak nie są już równie powszechne.

Owczarek kaukaski – charakter i usposobienie

Pies wydaje się być na ogół spokojny, jednak są to tylko pozory. Szybko reaguje na bodźce płynące z otoczenia, dlatego gdy zostanie sprowokowany może nawet ugryźć. Wobec obcych pies jest neutralny, jednak w sytuacji zagrożenia broni swojego terytorium i swojej rodziny.

Kaukaz jest psem niezależnym. Mimo że chodzi swoimi drogami i rzadko okazuje uczucia, to jednak potrzebuje odpowiedniej dawki czułości od swojego właściciela. Przywiązuje się do rodziny, z przyjemnością spędza z nią czas, natomiast w razie zagrożenia staje w obronie jej członków.

Jest wyjątkowo inteligentny, a także szybko przyzwyczaja się do sposobu funkcjonowania właściciela oraz do nowego otoczenia. Posiada wrodzoną umiejętność obserwacji i analizy otoczenia, co też sprawia, że sprawdza się idealnie w roli psa stróżującego.

Wychowanie i tresura

Opiekun psa tej rasy powinien być doświadczony w tresurze, a przy tym pewny siebie. Te cechy pozwolą odpowiednio wychować i wyuczyć kaukaza. Szkolenie powinno przebiegać w sposób stanowczy, a także konsekwentny. Psy te są wyjątkowo niezależne, a przy tym uparte. Właściciel musi wykazać się dużymi pokładami cierpliwości, a także asertywności, by wpoić psy zasady. Szkolenie powinno rozpocząć się już od pierwszych dni ze szczeniakiem i opierać się na metodzie pozytywnego wzmocnienia. Skutecznie przeprowadzona tresura sprawi, że pies będzie oddany, wierny, a także zrównoważony. Niewłaściwie poprowadzone psy tej rasy mogą być nie tylko nieposłuszne, ale również agresywne. Nie bez powodu ich adopcja wymaga zezwolenia.

Psy te wykazują silną potrzebę stróżowania i są bardzo terytorialne, także należy liczyć się z tym, że mogą niechętnie reagować na obcych ludzi lub zwierzęta. Dlatego kluczowa w ich wychowaniu jest odpowiednia socjalizacja, która powinna rozpocząć się w wieku szczenięcym. Socjalizacja w najwcześniejszych dniach psiaka, jeszcze u hodowcy, również ma ogromny wpływ na późniejsze podejście psa. Odpowiednio socjalizowany owczarek kaukaski nie będzie stanowił zagrożenia dla innych zwierząt w jego domu.

Zabawki dla owczarka kaukaskiego

Psy te cenią sobie szczególnie wypoczynek na świeżym powietrzu i zabawę na otwartej przestrzeni. Idealne zabawki dla kaukazów to takie, które zachęcą go do pogoni, jak piłki czy frisbee, a także zabawki sznurkowe i gryzaki, które pomogą psiakowi rozładować nadmiar energii i powstrzymają go przed obgryzaniem mebli czy butów. Ponadto warto również zaopatrzyć psa w akcesoria interaktywne czy zabawki takie jak Kong, które zapewniają psu rozrywkę, aktywizują go i pobudzają do myślenia.

Pielęgnacja

Z uwagi na gęstość, a także grubość sierści pies musi być czesany regularnie. Zalecane odstępy między zabiegami to jeden tydzień. W przypadku kaukaza o długiej sierści warto szczotkować psa kilka razy w tygodniu. Systematyczność w dbaniu o sierść pozwoli na utrzymanie jej w dobrej kondycji. Częstotliwość wyczesywania należy zwiększyć w okresach linienia, czyli dwa razy w roku.

Kaukaza nie powinno się natomiast kąpać zbyt często – tylko w razie potrzeby. Przeprowadzenie kąpieli psa na zewnątrz z uwagi na jego rozmiary będzie praktyczniejsza. Wyposaż się w odpowiedni szampion i odżywkę. Po zabiegu pielęgnacyjnym wystarczy osuszyć owczarka kaukaskiego ręcznikiem, a następnie pozostawić sierść do wyschnięcia.

Warto przyzwyczajać czworonoga do zabiegów pielęgnacyjnych już od pierwszych dni życia. Gdy podrośnie, wyczesanie lub kąpiel mogą okazać się problematyczne.

Dieta i żywienie

Owczarek kaukaski nie jest wybredny jeśli chodzi o żywienie. Będzie dla niego odpowiednia zarówno komercyjna sucha i mokra karma, jak i dieta BARF, czyli posiłki gotowane przez właściciela. Z uwagi na duże rozmiary oraz wysoką aktywność dieta psa musi pokrywać dzienne zapotrzebowanie energetyczne, a także dostarczać potrzebnych składników mineralnych i witamin. Odpowiednim sposobem żywienia będzie rozłożenie dziennej porcji pokarmu na dwa posiłki. Warto postawić na karmy przeznaczone dla psów olbrzymich ras lub też formuły opracowane specjalnie dla psów aktywnych.

Decydując się na posiłki przygotowywane samodzielne należy wprowadzić suplementację witamin, aby uzupełnić zapotrzebowanie organizmu psa na składniki mineralne.

Dowiedz się więcej o diecie BARF: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla owczarków kaukaskich

Zdrowie i długość życia

Rasa ta odznacza się dobrym zdrowiem, a także jest uważana za bardzo odporną. Wybór renomowanej hodowli i sprawdzenie chorób występujących w rodzinie psa zmniejsza ryzyko, że pies jest obciążony genetycznie wadą. Jednak wszystkie rasy psów wykazują pewien stopień prawdopodobieństwa zachorowania na określone choroby. Kaukazy najczęściej borykają się z problemami ze stawami, które są powszechne wśród psów dużych ras, takimi jak dysplazja stawów. Występuje również ryzyko skrętu żołądka, pamiętaj więc, aby dzienną dawkę karmy dzielić na mniejsze porcje. Wśród psów tej rasy zdarzają się także choroby oczu i serca lub niedoczynność tarczycy.

Owczarki kaukaskie przeważnie żyją od 10 do 12 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Owczarek kaukaski będzie odpowiedni zarówno dla osób samotnych, jak i rodzin ze starszymi dziećmi. Są to psy niezależne i mogą podchodzić niechętnie do zabaw, które preferują maluchy. Jego zmysł stróża gwarantuje właścicielowi bezpieczeństwo. Dobrze znosi samotność, dlatego wyjście właściciela z domu na kilka godzin z domu nie będzie problematyczne. Pozostawiony sam potrafi leżeć, udając, że śpi, a równocześnie kontrolując całe otoczenie. Pamiętaj przy tym, że nie jest on dobrym wyborem dla osób, które często podróżują. Podróż z tak dużym psem nie jest łatwa, natomiast hotele dla psów mogą nie przyjąć psów tej rasy i wielkości. Wybierając się w podróż najlepiej zapewnić kaukazowi opiekę osoby, którą zna i akceptuje, a która jednocześnie będzie wobec niego stanowcza i cierpliwa.

Kaukaz będzie czuł się dobrze mieszkając w domu, jako że potrzebuje przestrzeni, którą będzie mógł stróżować. Oprócz tego pies potrzebuje dużej dawki aktywności, dlatego codzienne długie spacery są obowiązkowe. Najlepszym rozwiązaniem jest zagwarantowanie mu przestrzeni na świeżym powietrzu, po której może swobodnie się poruszać, a także jej stróżować. Zapewni mu to wygodę i poczucie bezpieczeństwa.

Zalety:

  • wierny i oddany właścicielowi;
  • idealny do roli psa stróżującego;
  • cechuje się dobrym zdrowiem;
  • jego utrzymanie nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Wady:

  • osiąga duże rozmiary;
  • źle prowadzony może być agresywny;
  • przejawia skłonności do dominacji.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Max, Bruno, Ares, Gryf, Samson, Leo, Rocky, Maximus, Portos, Cezar, Hektor, Zeus, Nero. Saba, Regina, Lassie, Helga, Maxi, Hera, Siri, Nela, Lara, Fiona, Diana, Mysza.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje owczarek kaukaski

Psy tej rasy kosztują ok. 3000-5000 zł.

Jak długo rośnie owczarek kaukaski

Psy rosną do około drugiego roku życia.

Jak wygląda owczarek kaukaski

To bardzo duży pies o mocnej, masywnej budowie i umięśnionych kończynach. Ma gęstą, półdługą sierść, najczęściej w kolorze szarym, rudym, piaskowym i białym. Ma krępą budowę i masywną głowę, przypomina w wyglądzie misia.

Ile żyje owczarek kaukaski

Psy te żyją 10-12 lat.

Ile waży owczarek kaukaski

Dorosły samiec waży od 60 do 90 kg.

Ile je owczarek kaukaski

Dzienna dawka jest uzależniona od wieku psa, jego wagi i dawki karmy. Należy sugerować się wiekiem i wagą pupila oraz tabelą dawkowania podawanej mu karmy. Dorosły pies o wadze 90 kg może dziennie zjadać ok. 640 g karmy.

Owczarek kaukaski jak wychować

Wychowanie psa tej rasy wymaga doświadczenia, cierpliwości i dużo konsekwencji. Są to psy niezależne, niedoświadczonemu opiekunowi mogą sprawić duże trudności. Należy być wobec psa cierpliwym, ale stanowczym.

Owczarek kaukaski jaka karma

Dla rasy polecamy karmy opracowane z myślą o psach olbrzymich ras.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Data publikacji: 10.07.2020

Udostępnij