Owczarek kaukaski – mały niedźwiedź

Owczarek kaukaski jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Kaukazu. Przez wiele lat wykorzystywany był jako pies pilnujący przed złodziejami i drapieżnikami. Od czasów zimnej wojny czworonóg był częścią milicji i wojska. Psy można było spotkać zwłaszcza przy patrolowaniu granicy Muru Berlińskiego.

Jaki jest owczarek kaukaski?

Wygląd psa i suki bardzo się różni. Suki osiągają od 64 do 70 centymetrów i 45 kilogramów, podczas gdy psy rosną do 75 cm i 50 kg. Owczarki kaukaskie są silne i masywne. Sierść czworonoga można spotkać w trzech wariantach – krótka, długa (z kryzą, portkami i frędzlami) oraz półdługa. Sierść jest gruba i prosta. Gabaryty i budowa czworonoga sprawiają, że jest on podobny do małego niedźwiedzia.

Pies wydaje się być na ogół spokojny, jednak nic bardziej mylnego. Szybko reaguje na bodźce płynące z otoczenia, dlatego gdy zostanie sprowokowany może nawet ugryźć. Wobec obcych pies jest neutralny. Jednak w sytuacji zagrożenia broni swojego terytorium i swojej rodziny.

Kaukaz jest psem niezależnym, mimo że chodzi swoimi drogami i rzadko okazuje uczucia, to jednak potrzebuje odpowiedniej dawki czułości od swojego właściciela. Przywiązuje się do rodziny, z przyjemnością spędza z nią czas, a w razie zagrożenia staje w obronie jej członków.

Czworonóg jest inteligentny. Szybko przyzwyczaja się do sposobu funkcjonowania właściciela i do nowego otoczenia. Posiada wrodzoną umiejętność obserwacji i analizy otoczenia, co sprawia, że sprawdza się idealnie w roli psa stróżującego.

Owczarek kaukaski – dla kogo?

Owczarek kaukaski będzie odpowiedni zarówno dla osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi. Jego zmysł stróża gwarantuje właścicielowi bezpieczeństwo. Dobrze znosi samotność, dlatego wyjście właściciela z domu na kilka godzin z domu, nie będzie problematyczne. Pozostawiony sam potrafi leżeć, udając, że śpi, a równocześnie kontrolując całe otoczenie. Kaukaz będzie czuł się dobrze, mieszkając w domu. Pies potrzebuje przestrzeni, którą będzie mógł stróżować. Oprócz tego czworonóg potrzebuje dużej dawki aktywności, dlatego codzienne długie spacery są obowiązkowe.

Opiekun psa powinien być doświadczony w tresurze i pewny siebie. Te cechy pozwolą odpowiednio wychować i wyuczyć czworonoga. Szkolenie powinno przebiegać w sposób stanowczy i konsekwentny. Skutecznie przeprowadzona tresura sprawi, że pies będzie oddany, wierny i zrównoważony.

Pielęgnacja owczarka kaukaskiego

Z uwagi na gęstość i grubość sierści pies musi być czesany regularnie. Zalecane odstępy między zabiegami to jeden tydzień. W przypadku kaukaza o długiej sierści dobrze, aby szczotkować psa kilka razy w tygodniu. Systematyczność w dbaniu o sierść, pozwoli na utrzymanie jej w dobrej kondycji. Częstotliwość wyczesywania należy zwiększyć w okresach linienia (dwa razy w roku).

Kaukaza nie powinno się kąpać zbyt często – tylko w razie potrzeby. Przeprowadzenie kąpieli psa na zewnątrz z uwagi na jego rozmiary będzie praktyczniejsza. Po zabiegu pielęgnacyjnym wystarczy osuszyć owczarka kaukaskiego ręcznikiem i pozostawić sierść do wyschnięcia.

Warto przyzwyczajać czworonoga do zabiegów pielęgnacyjnych już od pierwszych dni życia. Gdy podrośnie wyczesanie lub kąpiel mogą okazać się problematyczne.

Jaka karma?

Owczarek kaukaski nie jest wybredny jeśli chodzi o żywienie. Będzie smakować mu zarówno sucha karma, jak i dieta BARF czy posiłki gotowane przez właściciela. Z uwagi na duże rozmiary oraz wysoką aktywność dieta psa musi pokrywać dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz dostarczać potrzebnych składników mineralnych i witamin. Odpowiednim sposobem żywienia będzie rozłożenie dziennej porcji pokarmu na dwa posiłki.

Decydując się na posiłki przygotowywane samodzielne należy wprowadzić suplementację witamin, aby uzupełnić zapotrzebowanie organizmu psa na składniki mineralne.

Zalety:

  • Wierny i oddany właścicielowi;
  • Idealny do roli psa stróżującego;
  • Cechuje się dobrym zdrowiem;
  • Jego utrzymanie nie wymaga dużych nakładów finansowych;

Wady:

  • Osiąga duże rozmiary;
  • Źle prowadzony może być agresywny;
  • Przejawia skłonności do dominacji;