Owczarek belgijski (malinois) – wulkan energii

Owczarek belgijski (malinois) – wulkan energii

Owczarek belgijski, zwany również belgijskim psem pasterskim, to energiczny i żywiołowy pies o dużych chęciach do współpracy z człowiekiem. Błędnie poprowadzony może jednak sprawiać pewne kłopoty, dlatego też zdecydowanie nie będzie to pupil dla każdego. Rasa wymaga stosunkowo dużych ilości czasu oraz zaangażowanie w trening, a także socjalizację. Decydując się na zakup owczarka belgijskiego należy więc zapoznać się z jego potrzebami oraz preferencjami.

Zobacz: Niezwykłe rasy psów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 20-30 kg

wzrost: 56-66 cm

 maść płowa, ruda, szara
długość życia  od 10 do 14 lat
główne cechy  inteligentne, zrównoważone, aktywne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Zgodnie z klasyfikacją FCI, owczarki belgijskie zaliczane są do grupy I – owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, a także sekcji 1 – owczarki. Co ciekawe, w obrębie owczarków belgijskich wyróżniane są aż 4 ich rodzaje, wśród których znajdują się:

  • Malinois,
  • Groenendael,
  • Tervueren,
  • Laekenois.

W związku z tym, że belgijski pies pasterski malinois stanowi zasadniczo najpopularniejszy rodzaj, wszelkie poniższe informacje dotyczą właśnie tej odmiany.

Malinois to pies o postawnej budowie, a także stosunkowo dużych rozmiarach. Samce osiągają bowiem nawet około 60-66 cm wysokości w kłębie, natomiast suczki od 56 do 62 cm. Psy ważą przy tym 25-30 kg, a suczki 20-25 kg.

Rasa cechuje się elegancką, umięśnioną sylwetką. Głowa jest trójkątna, a uszy sterczące, duże i spiczaste. Oczy okazują się stosunkowo niewielkie, skośne oraz ciemne. Spojrzenie psa jest niezwykle przenikliwe, a zarazem inteligentne oraz ciepłe. Kończyny są mocne, tułów harmonijny, a ogon przyjmuje średnią długość.

Malinois ma krótką i prostą sierść, a także gęsty podszerstek, zapewniający zwierzęciu ochronę przed chłodem. Wzorzec zakłada, iż umaszczenie czworonoga może przyjmować barwy od płowej do ciemnomahoniowej. Wśród cech charakterystycznych warto zaznaczyć również czarną maskę, a także ciemniejszy odcień uszu. Nieraz spotyka się czarny nalot na sierści w obrębie całego ciała, choć jest on delikatny. Dopuszczalne są przy tym niewielkie białe znaczenia na klatce piersiowej, brzuchu i łapach.

Szczeniaki i hodowla malinois

Szczeniaki i hodowla malinois

Wybór hodowli owczarków belgijskich malinois nie należy do najłatwiejszych. W związku z tym, iż rasa cechuje się silnym charakterem oraz wyjątkowym temperamentem, socjalizacja oraz nauka podstawowych umiejętności odbywa się już od wczesnego okresu szczenięcego. Renomowane hodowle dokładają przy tym wszelkich starań, aby psiaki zostały odpowiednio ułożone, a także przygotowane na przybycie do nowego domu. Z tego względu wszelkie podejrzane placówki powinny być omijane szerokim łukiem, gdyż zakup czworonoga z pseudohodowli nastawionej jedynie na zysk, może wiązać się z szeregiem niepożądanych konsekwencji na przestrzeni dalszych etapów życia psa.

Ile kosztuje owczarek belgijski?

Ceny owczarków belgijskich mogą sięgać od 3000, aż do nawet 7000 złotych. Koszty są uzależnione od takich aspektów, jak chociażby renoma hodowli, osiągnięcia przodków, a nawet wygląd szczeniaka. Zakup ten powinien jednocześnie zostać szczegółowo przemyślany, a hodowla dokładnie sprawdzona. Niezwykle istotnym jest przy tym uzyskanie dostępu do dokumentacji medycznej czworonoga, a także historii zdrowia jego rodziców.

Historia rasy

Historia rasy

Jednoznaczne określenie dokładnego pochodzenia owczarków belgijskich zdaje się być nieco skomplikowanym zadaniem, głównie ze względu na istnienie różnego rodzaju teorii, które nie zawsze mają swoje potwierdzenie. Jedna z nich głosi, że przodkami rasy są psy pasterskie zamieszkujące Europę Środkową jeszcze w epoce brązu. Inna mówi natomiast o tym, że malinois wywodzi się od mastifa belgijskiego i charta szkockiego. Niezaprzeczalnym jest przy tym fakt, iż najstarsze wzmianki o owczarkach belgijskich datowane są na rok 1356.

Odmiana malinois pochodzi z miasta Malines, gdzie czworonogi te cechowały się niezwykłą popularnością. Ludzie wykorzystywali je wówczas do pilnowania zwierząt hodowlanych oraz dobytku. Nie zwracano jednak uwagi na to, jak wyglądają psy, tym samym krzyżując je między sobą bez większego zastanowienia.

Pracę nad ujednoliceniem wzorca owczarków belgijskich rozpoczął profesor z Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Cureghem, znany jako Adolf Reul. Mężczyzna jest również odpowiedzialny za założenie Klubu Owczarka Belgijskiego, które miało miejsce w 1891 roku. Z czasem badacze doszli do wniosku, że rasę należy podzielić na trzy odrębne grupy, tym samym wyróżniając owczarki długowłose (groenendael i tervueren), szorstkowłose (laekenois) i krótkowłose (malinois).  Uznanie wszystkich wymienionych odmian nastąpiło dopiero w 1963 roku.

W Polsce owczarek belgijski malinois to rasa, którą spotyka się najczęściej wśród rozmaitych służb mundurowych. Doskonale sprawdza się w policji, a także straży granicznej, tym samym będąc niezwykle cenionym kompanem wszelkich działań.

Owczarek belgijski – charakter i usposobienie

Owczarek belgijski - charakter i usposobienie

Malinois nie będzie typowym psem rodzinnym. I choć rasa cechuje się wesołym oraz przyjaznym nastawieniem, a także potrzebą kontaktu z ukochanymi opiekunami, tak pies wykazuje również silny charakter, który wymaga ciągłej pracy. Owczarek belgijski będzie potrzebował znaczących ilości ruchu i aktywności fizycznej. Brak możliwości spożytkowania swojej energii nieraz skutkuje wywołaniem frustracji, co z kolei przyczynia się do pogorszenia samopoczucia zwierzęcia, a także wykształcenia niszczycielskich zachowań. Pupil nie będzie tolerował bezczynności, nudy i braku zainteresowania ze strony ludzi.

Owczarek belgijski malinois to pies stworzony do pracy. Rasa cechuje się przy tym nieufnym podejściem do obcych ludzi, a także dużą spostrzegawczością, co czyni czworonoga wręcz idealnym stróżem. Zwinność zwierzęcia sprawia, że z łatwością pokonuje on rozmaite przeszkody, na przykład w postaci zbyt niskiego płotu. I choć rasa atakuje jedynie w momencie zeczywistego zagrożenia, tak błędnie poprowadzony pupil może okazać się niebezpieczny. Kluczowym jest więc zapewnienie zwierzęciu odpowiednio dopasowanego szkolenia, które pozwoli na opanowanie jego silnego charakteru. W przeciwnym razie malinois może stać się szczekliwy, nadpobudliwy, wycofany, a nawet agresywny.

Dawniej owczarki belgijskie wykorzystywano głównie do pełnienia roli psów pasterskich, czy też stróżujących. Z czasem ich niezwykły potencjał został jednak dostrzeżony również w policji, oddziałach antyterrorystycznych, wojsku, czy też straży granicznej. Rasę zatrudniano nawet do wykrywania min. Ponadto malinois doskonale odnajduje się jako pies niosący pomoc osobom niepełnosprawnym, czy też wydobywający ludzi spod gruzów lub lawin przy okazji rozmaitych wypadków. Co więcej, owczarek belgijski doskonale radzi sobie także przy okazji takich konkurencji, jak chociażby agility, obedience, frisbee oraz flyball.

Zobacz: Agresywny pies – przyczyny i rozwiązania na agresję u psa

Owczarek belgijski – wychowanie i tresura

Owczarek belgijski - wychowanie i tresura

Malinois to niezwykle inteligentny pies, który chętnie współpracuje z człowiekiem i wykazuje duże zainteresowanie względem nabywania nowych umiejętności. Kluczowym jest jednak zapewnienie zwierzęciu przyjaznej atmosfery połączonej z konsekwencją w podejmowanych działaniach. Rasa potrzebuje cierpliwego, a zarazem stanowczego opiekuna, który jednocześnie wykaże się dużą czujnością. Całkowicie niewskazane jest przy tym stosowanie wszelkich metod awersyjnych, krzyku, kar, a przede wszystkim przemocy (fizycznej i psychicznej). W przeciwnym razie owczarek belgijski może wykazywać strach, tym samym broniąc się przed działaniami opiekuna. O wiele lepszym rozwiązaniem są więc pozytywne wzmocnienia w postaci pochwał, pieszczot, czy też smakołyków.

Szkolenie owczarka belgijskiego należy rozpocząć już od wczesnego okresu szczenięcego lub momentu, w którym pies pojawia się w nowym domu. Do całkowicie podstawowych umiejętności zalicza się wówczas posłuszeństwo względem poleceń opiekunów, ale również naukę czystości i socjalizację zarówno z ludźmi, jak i zwierzętami. Niejednokrotnie opiekunowie decydują się na skorzystanie z fachowej pomocy, którą można otrzymać u psich behawiorystów lub trenerów. Tego typu rozwiązanie okazuje się często niezwykle cenione, gdyż umożliwia profesjonalne poprowadzenie psa, a także pełne wykorzystanie jego potencjału.

Zabawki dla owczarka belgijskiego

Zabawki dla owczarka belgijskiego

Zabawa to jeden z nieodłącznych elementów życia każdego psa, niezależnie od jego rasy, czy też wieku. Owczarki belgijskie zaliczane są przy tym do radosnych, energicznych i żywiołowych czworonogów, które chętnie podejmują się rozmaitych aktywności w towarzystwie swoich opiekunów. Z tego względu zdecydowanie warto zadbać o wyposażenie pupila w niezbędne akcesoria umilające wspólnie spędzany czas.

Wśród polecanych zabawek z pewnością warto wyróżnić wytrzymałe piłki, frisbee, gryzaki, a także akcesoria sznurkowe. W związku z tym, że rasa wymaga również stymulacji intelektualnej, doskonałym rozwiązaniem okazują się wszelkie zabawki interaktywne. Ponadto w celu zagwarantowania psu możliwości wyciszenia się, zdecydowanie warto postawić na zabawki typu Kong, które zajmują uwagę zwierzęcia nawet na stosunkowo długi czas, tym samym uspokajając go.

Pielęgnacja belgijskiego psa pasterskiego

Pielęgnacja belgijskiego psa pasterskiego

Każda rasa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sierść owczarka belgijskiego jest gęsta i gruba, dlatego należy systematycznie ją szczotkować, aby zadbać o wzorowy wygląd i kondycję. Do wyczesywania zaleca się użycie szczotki lub gumowej rękawicy, które usuną martwe włosy i zalegający podszerstek. Tego typu zabieg powinien być wykonywany średnio raz w tygodniu, co nie dotyczy jednak okresów linienia, gdy pupil może potrzebować szczotkowania nawet na porządku dziennym.

Częstotliwość kąpieli jest uzależniona od trybu życia psa. Jego sierść nie wykazuje jednak predyspozycji do zbierania różnorodnych zanieczyszczeń, dlatego też całkowicie wystarczającym okazuje się wykąpanie czworonoga w momencie, gdy jest to niezbędne.

Opiekunowie powinni również na bieżąco kontrolować stan oczu, uszu oraz pazurów pupila. Od czasu do czasu warto także sprawdzić stan zdrowia jamy ustnej psa, a wszelkie zaistniałe nieprawidłowości konsultować ze specjalistą w dziedzinie weterynarii.

Dieta i żywienie malinois

Dieta i żywienie malinois

Owczarek belgijski malinois to stosunkowo duży, a zarazem aktywny pies, który w swojej codziennej diecie będzie potrzebował znaczącej ilości kalorii oraz wszelkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju i codziennego funkcjonowania.

Wśród dostępnych możliwości żywieniowych zasadniczo wyróżnia się dwie opcje. Pierwszą z nich jest zakup wysokiej jakości karmy w suchej lub mokrej wersji. Wówczas koniecznym jest jednak zwrócenie uwagi na zawartość poszczególnych składników odżywczych, a także dodatków wspierających organizm czworonoga. Niejednokrotnie opiekunowie decydują się na karmy dedykowane psom aktywnym, które cechują się zwiększoną kalorycznością.

Drugą możliwością jest żywienie zwierzęcia zgodnie z zasadami diety BARF, czyli samodzielne przygotowywanie jego posiłków. Warto przy tym zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie będzie wymagało czasu, a także zaangażowania w zgłębienie tematyki żywienia psów. Przydatnym jest również zasięgnięcie porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki.

Sprawdź: Poradnik żywienia psów dla początkujących

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów aktywnych

Zdrowie i długość życia

Zdrowie i długość życia

Malinois uchodzi za wytrzymałą, a zarazem odporną rasę. Zdrowe osobniki żyją średnio od 12 do 15 lat. Owczarki belgijskie nieraz zmagają się jednak z pewnymi dolegliwościami, wśród których wyróżnia się:

  • Niedoczynność tarczycy,
  • Choroby oczu (np. zapalenie rogówki lub postępujący zanik siatkówki),
  • Padaczkę,
  • Dysplazję stawów łokciowych i biodrowych.

Rasa często wykazuje również znaczącą nadwrażliwość na narkozę, przez co wszelkie przeprowadzane zabiegi powinny odbywać się pod uważnym nadzorem specjalistów.

Renomowane hodowle niejednokrotnie wykonują szereg badań, które mają na celu wykluczenie potencjalnych chorób, a także zagwarantowanie przyszłym opiekunom pewności względem zdrowia zakupionego psa oraz jego przodków. Przy zakupie czworonoga warto więc poprosić o wgląd w dokumentację medyczną pupila.

Zobacz: Jak rozpoznać, że pies jest chory?

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Owczarek belgijski malinois zdecydowanie nie będzie psem dla każdego. Jest to bowiem niezwykle wymagająca rasa, która potrzebuje dużych dawek ruchu, a także stymulacji intelektualnej. Idealny opiekun to osoba doświadczona w pracy z psami, konsekwentna w swoich działaniach, ale przy tym zrównoważona, aktywna i cierpliwa.

Owczarek belgijski a dzieci

Malinois jest tolerancyjny wobec dzieci, choć zdecydowanie lepiej dogaduje się ze starszymi pociechami. Stosunkowo duże rozmiary rasy w połączeniu z żywiołową naturą sprawiają bowiem, że wszelkie niekontrolowane zabawy mogą skutkować chociażby całkowicie przypadkowym przewróceniem dziecka. Interakcje powinny więc odbywać się pod stałym nadzorem rodziców.

Owczarek belgijski a inne zwierzęta domowe

Owczarek belgijski a inne zwierzęta domowe

Odpowiednio zsocjalizowany belgijski pies pasterski nie powinien mieć problemów z akceptacją innych zwierząt domowych, choć nieraz rasa może wykazywać silny instynkt terytorialny, szczególnie w kierunku osobników tej samej płci. Jeśli jednak zwierzę było wychowywane w towarzystwie rozmaitych zwierząt już od okresu szczenięcego, malinois odnajdzie się zarówno wśród innych psów, jak i kotów.

Ciekawostki o malinois

Ciekawostki o malinois

Pomimo tego, że na chwilę obecną owczarki belgijskie pełnią szereg niezwykle zróżnicowanych ról, tym samym doskonale odnajdując się na rozmaitych stanowiskach, początkowo były one hodowane wyłącznie jako psy pasterskie. Do ich zadań należało między innymi pilnowanie owiec, a także poszukiwanie zagubionych osobników i bezpieczne przyprowadzanie ich do gospodarstwa.

Kariera wojskowa owczarków belgijskich malinois rozpoczęła się podczas I wojny światowej. Początkowo pełniły one funkcję posłańców Czerwonego Krzyża, jednocześnie dostarczając również broń oraz opatrunki w obrębie pola walki.

Owczarek belgijski – zalety i wady rasy

Owczarek belgijski - zalety i wady rasy

Każda rasa psa posiada specyficzny charakter i cechy, które mogą być postrzegane jako wady lub zalety w zależności od wymagań i preferencji właściciela. Poniżej przybliżamy informacje na temat rasy, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie lub adopcji owczarka belgijskiego.

Zalety:

  • Bezgranicznie oddany właścicielowi;
  • Jego pielęgnacja nie jest trudna;
  • Rzadko choruje;
  • Sprawdza się w roli psa stróżującego;
  • Czuły i inteligentny.

Wady:

  • Wymaga dużej dawki aktywności fizycznej;
  • Trudno go zmęczyć;
  • Ma wrażliwą psychikę;
  • Nieodpowiednio szkolony może stać się agresywny.

Popularne imiona dla owczarka belgijskiego

Popularne imiona dla owczarka belgijskiego
Imiona dla psa Imiona dla suczki
Magnus, Bruno, Grover, Ernie, Atlas, Viper, Pluto, Brownie, Omar, Keanu, Harley, Matrix, Apollo, Skipper, Major, Scooby. Adele, Zara, Devi, Lara, Gwen, Heidi, Millie, Nancy, Rose, Elsa, Cassie, Chloe, Bonnie, Ruby, Mia, Coco, Nikita, Lady, Astrid.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda owczarek belgijski

To duże psy w typie owczarka o stojących uszach, smukłej i silnej sylwetce oraz sierści w kolorze płowym, rudym lub szarym.

Ile kosztuje owczarek belgijski

Kosztuje 3000-7000 zł.

Jak długo rośnie owczarek belgijski

Rośnie do ok. 16. miesiąca życia.

Ile żyje owczarek belgijski

Żyją one 10-14 lat.

Ile waży owczarek belgijski

Ważą one ok. 20-30 kg.

Co potrafi owczarek belgijski

To doskonałe psy stróżujące i pasterskie. Psy tej rasy również często pracują w wojsku. Są bardzo silne i wytrzymałe, a także czujne.

Owczarek belgijski co je

Dla rasy poleca się wysokiej jakości karmy dla dużych ras oraz karmy dla psów aktywnych.

Data publikacji: 13.07.2020

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Data publikacji: 25.10.2022

Udostępnij