Owczarek belgijski – wulkan energii

owczarek belgijski

Owczarek belgijski jest psem pasterskim pochodzącym z Belgii. Czworonóg ma niekończące się pokłady energii. Jest żywiołowy i skłonny do pracy. Wymaga od właściciela uwagi, czułości i odpowiedzialności w wychowaniu.

Charakter owczarka belgijskiego

Obecny wygląd rasa zawdzięcza staraniom i pracy profesora Adolfa Reula, który założył Klub Owczarka Belgijskiego w 1891 roku. Profesor wraz ze współpracownikami starali się ujednolicić wygląd psów tej rasy. Owczarki belgijskie mogą występować w czterech odmianach – długowłosy płowy z czarną maską (tervueren), krótkowłosy (malinois), szorstkowłosy (lakenois) oraz długowłosy jednolicie czarny (groenendael).

Owczarek belgijski

Samce tej rasy osiągają 62 centymetry oraz 25 – 30 kg, z kolei suki – 58 cm i 20 – 25 kg. Psy są lżejsze od owczarków niemieckich, dlatego coraz częściej zastępują je w służbach mundurowych. Dzięki swoim umiejętnościom wykorzystywane są jako psy tropiące lub policyjne.

Belgi są świetnymi stróżami. Cechują się silnym instynktem obronnym. W sytuacji zagrożenia otaczają intruza, natomiast atakują go dopiero w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.

Psy są wyjątkowo aktywne i posiadają duże pokłady energii. Dodatkowo są bardzo inteligentne. Dlatego dobrze, aby właściciel zapewnił czworonogowi nie tylko dużą dawkę aktywności fizycznej, ale także umysłowej. Pies potrzebuje bliskości i kontaktu z właścicielem. Zarówno brak wysiłku, jak i samotność są dla niego niekomfortowe.

Mimo umiejętności i siły, jakie posiada, jest delikatny i wrażliwy. Dlatego oprócz stanowczości w wychowaniu, właściciel powinien okazywać mu czułość i troszczyć się o niego.

Owczarek belgijski – dla kogo?

Owczarek belgijski to wymagający pies. Jest bardzo inteligentny i oddany swojemu właścicielowi. Co więcej jest wrażliwy i szybko się denerwuje. Właściciel musi być doświadczony w tresurze i odpowiedzialny w działaniu. W kontakcie z opiekunem pies podporządkowuje się jego woli i wykonuje polecenia.

Ze względu na swoje zapotrzebowanie na ruch, owczarek belgijski lepiej będzie się czuł, mieszkając w domu z ogrodem. Właściciel psa obowiązkowo musi znaleźć czas nie tylko na codzienne, długie  spacery (minimum jedna godzina), ale także na zabawy, które zmęczą psa umysłowo.

Obecność psa wśród dzieci powinna być zawsze nadzorowana przez dorosłych. Wysoka aktywność psa i jego nadpobudliwość mogą doprowadzić do powstania urazu u dzieci. Z kolei nieumiejętnie prowadzona przez najmłodszych zabawa może doprowadzić do zdenerwowania psa.

Pielęgnacja owczarka belgijskiego

Sierść jest gęsta i gruba, dlatego należy systematycznie szczotkować psa, aby zadbać o wzorowy wygląd i kondycję sierści. Do wyczesywania dobrze użyć szczotki lub gumowej rękawicy, które usuną martwe włosy i podszerstek.

Właściciel psa powinien systematycznie kontrolować kondycję i stan oczu, uszu i pazurów. Regularne czyszczenie uszu pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji w postaci zapalenia.

Jaka karma dla psa?

Karma dla psa powinna przede wszystkim pokrywać wysokie zapotrzebowanie energetyczne psa. Równocześnie warto zadbać o uzupełnienie zapasów witamin i składników odżywczych, które są ważne w codziennym funkcjonowaniu czworonoga.

Porcje karmy należy dostosować do wieku i nasilenia aktywności. Z uwagi na skłonność do torsji zaleca się podawanie karmy w trzech porcjach, niedokarmianie między posiłkami oraz unikanie swobodnego dostępu do pokarmu.

Zalety:

  • Bezgranicznie oddany właścicielowi;
  • Jego pielęgnacja nie jest trudna;
  • Rzadko zapada na choroby;
  • Sprawdza się w roli psa stróżującego;
  • Czuły i inteligentny;

Wady:

  • Wymaga dużej dawki aktywności fizycznej;
  • Trudno go zmęczyć;
  • Ma wrażliwą psychikę;
  • Nieodpowiednio szkolony może stać się agresywny;