Owczarek australijski – pies z kolorowymi oczami

Owczarek australijski – pies z kolorowymi oczami

Początkowo owczarek australijski wykorzystywany był do pracy w gospodarstwie czy zagrodzie, gdzie pełnił rolę psa pasterskiego. Dziś coraz częściej spotykany jako pies rodzinny. Jednak zmiana roli nie sprawiła, że pies wyzbył się swojego stróżującego instynktu. Dowiedz się więcej o tych sympatycznych psach.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 16-32 kg

wzrost: 51-58 cm

 maść czarna, blue-merle, czekoladowy marmurek, czerwony tricolor, czarny tricolor, ruda
długość życia  od 13 do 15 lat
główne cechy  inteligentne, aktywne, opiekuńcze

Owczarek australijski – wygląd i wzorzec rasy

Aussie ma półdługą, prostą lub pofalowaną sierść. Natomiast ilość podszerstka zależna jest od pory roku i klimatu, w jakim żyje. Cechą charakterystyczną owczarka australijskiego jest heterochromia, czyli dwubarwne tęczówki. Tęczówka psa może być w dwóch kolorach lub też składać się z plamek o różnym zabarwieniu.

Owczarek australijski zaliczany jest do ras średnich (suki mierzą od 46 do 53 centymetrów, natomiast psy od 51 do 58). Aussie jest stosunkowo lekki, gdyż osiąga do 22 kilogramów. Sierść owczarka występuje w czterech podstawowych barwach. Jednak ich różne kombinacje sprawiają, że psa można spotkać aż w 16 umaszczeniach.

Szczeniaki i hodowla

Decydując się na adopcję szczeniaka rasy aussie należy starannie rozważyć wybór hodowli. Zawsze dopuszczaj jedynie legalne, zarejestrowane, a także renomowane hodowle. Dzięki temu uzyskasz informacje co do stanu zdrowia psa oraz zdrowia jego rodziców, a także będziesz miał pewność, że psy hodowane są w odpowiednich do tego warunkach.

Cena szczeniaka owczarka australijskiego może wynieść od 6000 zł do nawet 8000 zł. Jest ona uzależniona od rodowodu psa, stanu zdrowia jego rodziców, umaszczenia, a także renomy hodowli.

Historia rasy

Wbrew skojarzeniom nasuwającym się z uwagi na ich nazwę, rasa wywodzi się z Ameryki. Powstała w wyniku krzyżowania rozmaitych ras psów pasterskich. Na przełomie XIX i XX wieku, owczarki zaczęto krzyżować z pochodzącymi z Australii i Nowej Zelandii owczarkami collie. Tak też powstała rasa nazywana pieszczotliwie „aussie”.

Psy zdobyły popularność wśród hodowców bydła ze względu na inteligencję oraz chętną współpracę z człowiekiem. Rasa zyskała natomiast popularność po II wojnie światowej wraz z pojawieniem się mody na pokazy jazdy westernowej na pokazach rodeo. Spopularyzował je natomiast Jay Sisler, znany trener, który pojawiał się z nimi na pokazach. Wyhodowane przez niego psy Shorty i Stub zyskały tak ogromną popularność, że pojawiły się nawet w filmach Disneya. FCI uznało istnienie rasy w 1996 roku.

Obecnie rasa popularna jest wśród hodowców bydła, a także opiekunów zaangażowanych w sporty kynologiczne.

Owczarek australijski – charakter i usposobienie

Aussie jest oddany i wierny swoim właścicielom. Potrafi okazywać uczucia, a także chętnie współpracuje z człowiekiem. Pies jest inteligentny, dlatego chętnie i z łatwością uczy się nowych zadań. Potrafi się także podporządkować, dzięki czemu świetnie odnajduje się w roli stróża i psa rodzinnego.

Z natury czworonóg jest bardzo energiczny, a także żywiołowy. Potrzebuje codziennie nie tylko dużej dawki ruchu, ale także wysiłku intelektualnego. Lubi spędzać czas ze swoimi opiekunami, dlatego wspólna zabawa z członkami rodziny uszczęśliwi go dwukrotnie.

Zalety:

  • Przywiązany do właściciela.
  • Dobry towarzysz w uprawianiu sportów.
  • Inteligentny.
  • Sprawdza się w roli psa stróżującego.

Wady:

  • Źle prowadzony może być agresywny i stwarzać problemy.
  • Wymaga odpowiedniego szkolenia.
  • Potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej i umysłowej.

Sprawdź: Kliker dla psa

Wychowanie i tresura

Psy tej rasy wymagają stanowczego, cierpliwego i konsekwentnego wychowania, w przeciwnym razie właściciel napotka problemy z posłuszeństwem. Dlatego też szkolenie powinno rozpocząć się we wczesnym wieku.

Rasa doskonale radzi sobie z aktywnościami fizycznymi i sportami, a także bardzo szybko się uczy. Ich trening powinien zatem brać pod uwagę ich naturalne predyspozycje pasterskie. Psiak doceni zajęcia, które zapewnią mu dużą dawkę ruchu, a ponadto zmęczą go fizycznie. Pamiętaj również, aby zadbać o odpowiednią socjalizację psa.

Przeczytaj więcej: Jaka karma dla psów aktywnych?

Zabawki dla owczarka australijskiego

Psy tej rasy uwielbiają aktywność fizyczną, a także sport. Spraw zatem pupilowi zabawki takie, jak frisbee piłki. Warto również zapewnić psu zabawki interaktywne czy gryzaki typu Kong, które zaangażują go i zachęcą do myślenia. Pod nieobecność właściciela psiak chętnie zajmie się pogonią za uciekającą zabawką.

Warto również sprezentować pupilowi gryzaki i kości do gryzienia, które zadbają o uzębienie psa i zaspokoją naturalny instynkt żucia. Zabawki sznurkowe umożliwią mu rozładowanie nadmiaru energii.

Sprawdź: Karma dla psów aktywnych – ranking [TOP 10]

Pielęgnacja owczarka australijskiego

Wyczesywanie sierści psa powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu. Systematyczność w tych zabiegach pozwoli na utrzymanie czystości aussie na wysokim poziomie. W okresach linienia najlepiej robić to co dwa, trzy dni. Zapewnij psu odpowiedni szampon aby zadbać o jego sierść.

Oklapnięte uszy również wymagają częstych kontroli. Nieregularne czyszczenie lub sprawdzanie mogą prowadzić do rozwinięcia się nieprzyjemnych  skutków, jak na przykład zapalenie uszu. Na dodatkową uwagę zasługują również pazury psa, które w razie potrzeby należy przycinać.

Owczarek australijski – dieta i żywienie

Wysoka aktywność aussie sprawia, że karma, którą przyjmuje musi być zbilansowana, a także dobrze dobrana. Przede wszystkim powinna pokrywać codzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz wspierać stawy i kości, które są narażone na urazy. Dodatkowo wskazane jest, aby zawierała kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, które pozytywnie wpłyną na kondycję sierści owczarka australijskiego. Postaw na wysokiej jakości karmę komercyjną dla psów ras średnich lub karmę dla psów aktywnych.

Sprawdź: 10 najpopularniejszych karm dla psów średnich ras

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla owczarków australijskich

Zdrowie i długość życia

Psy tej rasy zaliczają się generalnie do psów zdrowych, jednak wykazują pewne predyspozycje do problemów ze stawami. Dysplazja stawów biodrowych to problem, który dotyka psy wielu ras. Ważne jest, by zapewnić psu zbilansowaną dietę, która zadba również o stawy – na przykład karmy ze składnikami takimi, jak glukozamina i chondroityna. Można również stosować suplementy dla psa na stawy.

Rasa wykazuje też predyspozycje do problemów z oczami. Z tego względu ważne jest przebadanie wzroku pupila.

Psy tej rasy żyją około 13 do 15 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Aussie nie jest typowym kanapowcem, dlatego krótkie spacery raz na kilka dni nie zapewnią mu wystarczającego wysiłku. Owczarek australijski dobrze czuje się uprawiając psie sporty, czyli na przykład dog dancing, canicross (bieg przełajowy), czy agility (tor przeszkód dla psa). Niezapewnienie czworonogowi odpowiedniej dawki ruchu może powodować samodzielne poszukiwanie nowych aktywności, a także rozwijanie się u niego niepożądanych zachowań.

Z uwagi na swoje średnie rozmiary, pies może mieszkać w mieszkaniu. Jednak jego żywiołowość może okazać się w tym wypadku problematyczna. Niezaspokojenie ruchowych potrzeb spowoduje rozwinięcie się agresywnych i kłopotliwych zachowań u psa, na przykład podgryzanie (zwłaszcza dzieci). Choć na pozór to łatwy do ułożenia pies, niestety nie nadaje się dla początkujących amatorów czterech łap. Źle prowadzony może stwarzać wiele problemów, zarówno w domu, jak i w czasie zabaw.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Max, Teddy, Toby, Dusty, Bingo, Leo, Rocky, Cosmo, Otis, Bruno, Bikkie, Aussie. Elsa, Daisy, Lola, Luna, Mela, Bella, Minnie, Adela, Lizzie, Nela, Siri, Aussie.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje owczarek australijski

Cena może wynieść od 6000 zł do 8000 zł.

Owczarek australijski ile żyje

Rasa żyje ok. 13-15 lat.

Jak wygląda owczarek australijski

To średniej wielkości pies o muskularnej sylwetce i długiej sierści, która występuje w wielu barwach. Ogon zwykle jest krótki, a łapy silne i atletyczne. Psy tej rasy mogą mieć kolorowe oczy.

Ile ruchu potrzebuje owczarek australijski

Rasa ta potrzebuje bardzo dużo ruchu i uwielbia aktywność fizyczną. Nie jest to pies dla osób o niskiej aktywności fizycznej.

Owczarek australijski gdzie kupić

Zaleca się zakup wyłącznie w zarejestrowanej, legalnej hodowli cieszącej się dobrą renomą. Dzięki temu będziesz miał pewność co do stanu zdrowia psa i jego rodziców.

Owczarek australijski jak duży

Psy osiągają wysokość do 58 cm.

Data publikacji: 29.07.2020

Udostępnij