Owczarek australijski – pies z kolorowymi oczami

owczarek australijski

Początkowo owczarek australijski wykorzystywany był do pracy w gospodarstwie czy zagrodzie, gdzie pełnił rolę psa pasterskiego. Dziś coraz częściej spotykany jako pies rodzinny. Jednak zmiana roli nie sprawiła, że pies wyzbył się swojego stróżującego instynktu.

Jak wygląda owczarek australijski?

Aussie ma półdługą, prostą lub pofalowaną sierść. Natomiast ilość podszerstka zależna jest od pory roku i klimatu, w jakim żyje. Cechą charakterystyczną owczarka australijskiego jest heterochromia, czyli dwubarwne tęczówki. Tęczówka psa może być w dwóch kolorach lub składać się z plamek o różnym zabarwieniu.

Owczarek australijski zaliczany jest do ras średnich (suki mierzą od 46 do 53 centymetrów, z kolei psy od 51 do 58). Aussie jest stosunkowo lekki – osiąga do 22 kilogramów. Sierść owczarka występuje w czterech podstawowych barwach. Jednak ich różne kombinacje sprawiają, że psa można spotkać aż w 16 umaszczeniach.

Charakter psa

Aussie jest oddany i wierny swoim właścicielom. Potrafi okazywać uczucia i chętnie współpracuje z człowiekiem. Pies jest inteligentny, dlatego chętnie i z łatwością uczy się nowych zadań. Potrafi się także podporządkować, dzięki czemu świetnie odnajduje się w roli stróża i psa rodzinnego.

Z natury czworonóg jest bardzo energiczny i żywiołowy. Potrzebuje codziennie nie tylko dużej dawki ruchu, ale także wysiłku intelektualnego. Lubi spędzać czas ze swoimi opiekunami, dlatego wspólna zabawa z członkami rodziny uszczęśliwi go dwukrotnie.

Owczarek australijski – dla kogo?

Aussie nie jest typowym kanapowcem. Krótkie spacery raz na kilka dni nie zapewnią mu wystarczającego wysiłku. Owczarek australijski dobrze czuje się uprawiając psie sporty, czyli na przykład dog dancing, canicross (bieg przełajowy), czy agility (tor przeszkód dla psa). Niezapewnienie czworonogowi odpowiedniej dawki ruchu może powodować samodzielne poszukiwanie nowych aktywności i rozwijanie się u niego niepożądanych zachowań.

Z uwagi na swoje średnie rozmiary, pies może mieszkać w mieszkaniu. Jednak jego żywiołowość może okazać się w tym wypadku problematyczna. Niezaspokojenie ruchowych potrzeb spowoduje rozwinięcie się agresywnych i kłopotliwych zachowań u psa, na przykład podgryzanie (zwłaszcza dzieci). Choć na pozór to łatwy do ułożenia pies, niestety nie nadaje się dla początkujących amatorów czterech łap. Źle prowadzony może stwarzać wiele problemów, zarówno w domu, jak i w czasie zabaw.

Pielęgnacja psa

Wyczesywanie sierści psa powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu. Systematyczność w tych zabiegach pozwoli na utrzymanie czystości aussie na wysokim poziomie. W okresach linienia najlepiej robić to co dwa, trzy dni.

Oklapnięte uszy wymagają częstych kontroli. Nieregularne czyszczenie lub sprawdzanie mogą prowadzić do rozwinięcia się nieprzyjemnych  skutków, jak na przykład zapalenie uszu. Na dodatkową uwagę zasługują również pazury psa, które w razie potrzeby należy przycinać.

.

Owczarek australijski – jaka karma?

Wysoka aktywność aussie sprawia, że karma, którą przyjmuje musi być dobrze dobrana. Przede wszystkim powinna pokrywać codzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz wspierać stawy i kości, które są narażone na urazy. Dodatkowo wskazane jest, aby zawierała kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, które pozytywnie wpłyną na kondycję sierści owczarka australijskiego.

.

Zalety:

  • Przywiązany do właściciela.
  • Dobry towarzysz w uprawianiu sportów.
  • Inteligentny.
  • Sprawdza się w roli psa stróżującego.

Wady:

  • Źle prowadzony może być agresywny i stwarzać problemy.
  • Wymaga odpowiedniego szkolenia.
  • Potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej i umysłowej.