Nowofundland – łagodny olbrzym

Ogromne wymiary psa nie świadczą o jego agresywności i pobudliwości. Wręcz przeciwnie. Nowofundland jest cierpliwy i spokojny. Doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego. Ceni sobie kontakt z człowiekiem, a rola niani nie jest mu straszna.

Umiejętności psa od początku używano w pracach wodnych. Czworonogi wykorzystywane były przez rybaków do wyciągania sieci. Nowofundlandy spotkać można w ratownictwie wodnym. Wchodząc do wody na co dzień spokojny i powolny pies staje się energiczny i zwinny.

Jaki jest nowofundland?

Pies jest bardzo przywiązany do swojej rodziny. Docenia kontakt z właścicielem. Potrzebuje dużo ruchu, dlatego dobrze będzie się, czuł mieszkając w domu z ogrodem. Duże rozmiary psa sprawiają, że posiadanie tego czworonoga w bloku stanie się uciążliwe zarówno dla właściciela, jak i dla zwierzęcia.

Nowofundland potrafi być bardzo czuły. Jest łagodny i spokojny, nie tylko wobec swojej rodziny, ale także nawet w kontakcie z obcymi. Ten fakt sprawia, że czworonóg nie będzie odpowiednim wyborem jeśli szukasz psa stróżującego.

Na co dzień nie potrzebuje dużej dawki ruchu. Szybko się męczy, dlatego aktywność powinna być dobierana pod kątem możliwości czworonoga. Dobrym rozwiązaniem będą codzienne spacery w okolicach jezior lub stawów – pies lubi się zmoczyć i bawić się w wodzie. Taki rodzaj aktywności w pełni spełni jego oczekiwania.

Jak pielęgnować nowofundlanda?

Czworonóg lubi się ubrudzić. Z ogromną przyjemnością wchodzi do błota, wskakuje do wody, a czasem mocno się ślini. Grube futro psa ma chronić go przed nieprzyjemnym działaniem zjawisk atmosferycznych, a także zimną wodą.

Sierść psa jest gruba i gęsta, dlatego właściciel powinien poświęcić dużo czasu na jej pielęgnację. W okresach linienia, na wiosnę, należy wyczesywać go codziennie, aby usunąć martwe włosy. Użycie preparatów ułatwiających rozczesywanie usprawni zabiegi pielęgnacyjne. Dodatkowo należy systematycznie obcinać włosy między palcami i pod uszami.

.

Jaka karma dla psa?

Karma dla nowofundlanda powinna przede wszystkim dbać o stawy i kości. Rozmiary czworonoga wymagają odpowiedniej dbałości o te części ciała. Dodatkowo pokarm powinien dostarczać odpowiedniej dawki energii oraz wszystkich potrzebnych składników mineralnych i witamin.

Posiłki, które przygotowujemy psu nie powinny być zbyt obfite, aby nie obciążać układu pokarmowego i żołądka. Pokarm powinien zawierać również kwasy Omega-3 i Omega-6, które pozytywnie wpłyną na kondycję sierści i skóry.

.

Zalety:

  • Łagodny i spokojny.
  • Odpowiedni do kontaktów z dziećmi.
  • Przywiązany do właściciela.

Wady:

  • Często brudzi i mocno się ślini.
  • Wysokie koszty utrzymania psa.