Dlaczego warto przygarnąć psa ze schroniska?

Tradycyjnie nowy rok witamy hucznymi imprezami sylwestrowymi. Ten czas zabawy ludziom daje odprężenie i dużo radości, ale dla zwierząt jest bardzo stresujący. Czworonogi boją się zwłaszcza wybuchów petard i fajerwerków. Bardzo często zdarza się, że psy pod wpływem impulsu uciekają od swoich właścicieli i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu. Po hucznym Sylwestrze schroniska są przepełnione, dlatego początek nowego roku to bardzo dobry czas na przygarnięcie bezdomnego pupila.

Pies to nie zabawka
Należy jednak pamiętać, że zwierzęta to istoty żywe i nie można ich traktować jak przedmiot. Psy zasługują na troskę i zapewnienie im bezpieczeństwa. Decydując się na przygarnięcie czworonoga, należy zapewnić mu godziwe życie. Ostatnio modne stało się kupowanie rasowych zwierząt. Takie podejście sprowadza się do przedmiotowego traktowania psów. Przy wyborze pupila nie można kierować się wyłącznie wyglądem. Należy wziąć pod uwagę również jego cechy, aby był odpowiednim wyborem dla wszystkich domowników. Do opieki nad zwierzętami należy się odpowiednio przygotować. Pisaliśmy już o tym tutaj.

Smutny pies

Plusy adopcji psa ze schroniska?
Zdaniem zoofizjoterapeuty Jolanty Synowiec przygarnięcie bezdomnego psa ma wiele zalet. Decyzja o adopcji czworonoga ze schroniska zapobiega wspieraniu pseudohodowli. Ponadto zwierzęta adoptowane są bardziej wdzięczne za poprawę ich losu i warunków życia. Wielokrotnie adopcja jest dla takich psów wybawieniem. Zabierając psa ze schroniska, zmniejszamy przepełnienie schronisk i bezdomność. Każdy pupil, który jest obdarzony miłością i troską, szybko nawiązuje dobre relacje z domownikami i staje się członkiem rodziny. Pamiętajmy jednak o tym, że losy zwierząt z hodowli są dużo lepsze niż tych przebywających w ciasnych schroniskowych boksach. Adopcja bezdomnego psa wiąże się z pracą nad jego charakterem, ponieważ tego typu psy bardzo często niosą ze sobą bagaż przykrych doświadczeń, ale warto się poświęcić, aby zyskać dobrego przyjaciela na lata.

Pies przyjaciel

Odpowiedzialna decyzja
Pamiętajmy, że przygarnięcie zwierzęcia wiąże się z obowiązkami. Bardzo często zdarza się jednak, że małe szczeniaki kupowane są jako prezent dla dzieci. Nie byłoby w tym nic złego, jeśli wcześniej dziecko nauczy się odpowiedzialności za zwierzaka. Będzie podawać mu jedzenie, zmieniać wodę, sprzątać po nim i wyprowadzać na spacery. Pies to żywa istota, a nie zabawka i nie można tak po prostu zrezygnować z niego, jak z lalki czy autka, gdy tylko się znudzi.

Zanim podejmiesz decyzję…
Dzięki temu, że schroniska prowadzą strony internetowe, można bez wychodzenia z domu zobaczyć psy przeznaczone do adopcji na zdjęciach, a nawet filmach. Na stronach schronisk publikowane są obszerne opisy psa, które są pomocne podczas podejmowania decyzji o przygarnięciu. Mimo wszystko przed ostateczną decyzją warto porozmawiać z wolontariuszami, którzy znają danego psa. Zaleca się również kilka spacerów zapoznawczych, zanim ostatecznie zdecydujemy się na adopcję.

Pamiętaj, że jest to decyzja na lata, więc musi być przemyślana. Jeśli już się zdecydujesz, możesz być pewny, że będziesz miał wiernego przyjaciela, który z pewnością doceni to, że wyciągnąłeś go ze schroniska.

One thought on “Dlaczego warto przygarnąć psa ze schroniska?

Comments are closed.