Najdroższy pies świata – za jakie zwierzaki zapłacisz najwięcej?

Najdroższy pies świata – za jakie zwierzaki zapłacisz najwięcej?

Miłość i przywiązanie psiego towarzysza są bezcenne, jednak jego adopcja – niekoniecznie! Choć szczeniaki wielu ras dostępne są w niskich bądź przystępnych cenach, są również rasy, których adopcja osiąga zawrotne ceny. Jakie rasy psów się do nich zaliczają i co wpływa na ich cenę? Jaki jest najdroższy pies świata? Przeczytaj więcej.

Jakie psy są najdroższe?

Najdroższe psy na świecie mogą osiągać naprawdę zawrotne sumy. Adopcja pupila pewnych ras może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena jest uzależniona od wielu czynników, które przybliżamy poniżej. Może ona również być zależna od kraju lub części świata – pewne rasy mogą być niezwykle popularne w kraju swego pochodzenia, natomiast w innych częściach świata ich cena nie budzi zdziwienia. Natomiast niektóre rasy mogą osiągać wysokie ceny ze względy na swoją egzotyczność.

Do najdroższych ras na świecie zalicza się rasy takie, jak mastyf tybetański, pies faraona, chow chow, a także pomeranian. Poniżej przybliżamy te niezwykle sympatyczne, a przy tym drogocenne psiaki.

Od czego zależy cena psa?

Cena psa jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim jest ona zależna od hodowli, w której zostanie zakupiony szczeniak. Zakup szczeniaka z renomowanej hodowli wiąże się ze stosownie wyższymi kosztami, jednak powinieneś zdecydować się na legalną, zarejestrowaną hodowlę aby mieć pewność co do stanu zdrowia psa i jego rodziców oraz warunków, w jakich hodowane są psy.

Na cenę szczeniaka wpływają również czynniki takie, jak jego wiek, stan zdrowia, czystość rasy oraz rodowód. Szczeniaki rodziców, którzy cieszą się wieloma osiągnięciami będą zatem stosunkowo droższe. W przypadku niektórych ras na cenę może również wpłynąć umaszczenie psa.

Popularność, a także częstotliwość występowania danej rasy to kolejne czynniki, które mogą zadecydować o cenie. Niestety niektóre rasy traktowane są wręcz jako towar luksusowy z uwagi na popularność lub też egzotyczność.

Rekordowa cena psa

Na chwilę obecną rekord ceny należy do psa rasy mastyf tybetański czerwony, który został zakupiony w 2015 roku za niebotyczną sumę – aż 2 miliony dolarów! Właścicielem psa został chiński milioner. Mastify tybetańskie są w Azji niezwykle cenione i uznawane za symbol statusu. Co więcej, rasa jest uznawana za pomyślną ze względu na charakterystyczne znaczenia nad oczami. Wierzy się, że są one niczym druga para oczu, która czuwa i obserwuje otoczenie nawet, kiedy oczy psa są zamknięte. Poniżej przybliżamy tę fascynującą rasę.

Mastif tybetański

Jest to rasa wielkich psów – molosów w typie górskim wywodząca się z Tybetu. Oryginalna nazwa rasy brzmi do-khyi. Samce rasy osiągają wagę od 41 do 68 kg i 55-76 cm wzrostu. Mastify tybetańskie są masywne i duże, o długiej i gęstej sierści w kolorze czarnym, podpalanym lub brązowym. Wyróżnia je charakterystyczny puszysty ogon, kołnierz wokół szyi oraz występujące u niektórych osobników wcześniej wspomniane rudobrązowe znaczenia nad oczami. Są to silne, spokojne psy o żywym charakterze, które potrafią być uparte. Są niezwykle inteligentne i stanowią idealne psy stróżujące.

W dawnych czasach psy te pełniły funkcję stróży, używano ich również do zaganiania zwierząt. W dzisiejszych czasach pełnią one funkcję towarzyszącą lub wystawową. Linie wywodzące się od psów stróżujących z tybetańskich klasztorów potrafią osiągać bardzo wysokie ceny.

Rasa dopiero zaczyna zdobywać popularność w naszym kraju. Szczeniaki tej sympatycznej rasy w Polsce osiągają ceny średnio od 5000 do 15000 złotych. Osobniki niewystawowe można kupić już za 3000 zł.

Dowiedz się więcej: Mastif tybetański – pies lew

Pies faraona

Pies faraona to rasa pochodząca z Malty, która nie jest szczególnie rozpowszechniona. Należy ona do grupy szpiców oraz psów pierwotnych. Sylwetka tego niezwykłego psa przywodzi na myśl niestety już wymarłe charty staroegipskie, których wizerunki widnieją na ścianach egipskich grobowców. Psy mają mocną i silną sylwetkę. Są wysokie i średniej wagi, o krótkiej, złotobrązowej lub orzechowej sierści i szpiczastych uszach. Psy te są bardzo aktywne, inteligentne i towarzyskie. Wykorzystywane były przede wszystkim do polowań, zwłaszcza na króliki. Psy tej rasy z zarejestrowanych hodowli mogą osiągać ceny nawet do 25000 zł, lecz w Polsce ze zrzeszonej hodowli możesz je kupić już za 3500-4500 zł.

Pomeranian

Pomeranian, czyli szpic miniaturowy, to sympatyczna rasa małych psów o charakterystycznej długiej i miękkiej sierści w kolorze białym, czarnym i czerwonym. Rasa wywodzi się z Pomorza. Ważą zaledwie do 3,5 kg, jednak ich ceny mogą osiągać kwoty aż do 12000 zł. Pieski te są idealnymi towarzyszami dla domatorów, jednak wymagają odpowiedzialnej opieki. Są radosne, żywiołowe i przyjazne.

Sprawdź: Pomeranian, czyli szpic miniaturowy – wszystko o rasie

Chow chow

Chow chow to niezwykle charakterystyczna rasa wywodząca się z Mongolii. Psy te są niezwykle masywne i puchate, przypominając misia. Osiągają od 25 do 32 kg, jednak ich wzrost nie przekracza 56 cm. Ich tułów jest krótki, a wokół szyi występuje u nich charakterystyczna grzywa. Sierść tych psów jest niezwykle gęsta i puszysta. Co ciekawe, ich język, dziąsła i podniebienie mają niebiesko-czarny kolor. Psy te mają bardzo sympatyczny i łagodny charakter. W Polsce psy można nabyć już za 3000-4000 zł, jednak za granicą mogą osiągać ceny przekraczające aż 30000 zł.

Przeczytaj więcej: Chow Chow – mały lew z niebieskim językiem

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel to niezwykle sympatyczna rasa małych psów, której ceny mogą mieć bardzo duży rozstrzał. Z uwagi na występujące u rasy dziedziczne choroby oprócz legalnych hodowli można również wyróżnić hodowle premium, które kładą szczególny nacisk na zdrowie psów. Zakup szczeniaka z takiej hodowli jest zatem jak najbardziej uzasadniony. W Anglii ceny szczeniąt z hodowli premium mogą przekraczać aż 58 tysięcy złotych, jednak w Polsce średni koszt psa z zarejestrowanej hodowli to ok. 3000 zł.

Psy tej rasy osiągają wzrost do 35 cm i wagę 5-8 kg. Mają jedwabistą sierść w kolorze czarnym podpalanym lub trójkolorowym, duże, czarne oczy oraz charakterystyczne zwisające uszy. Są niezwykle łagodne i towarzyskie.

Sprawdź artykuł: Cavalier king charles spaniel – królewski pies

Podsumowanie

Ceny niektórych ras mogą być iście zawrotne, jednak nie zawsze oznacza to, że koszt zakupu szczeniaka tej rasy jest równie wysoki w naszym kraju. Na cenę wpływa nie tylko rasa, stan zdrowia psa, rodowód, renoma hodowli i umaszczenie, lecz również region świata. Zanim jednak zdecydujesz się na adopcję szczeniaka, warto rozważyć, skąd może wynikać duży rozstrzał w cenach. Jeśli jest to kwestia zdrowia i wad zdrowotnych, do których rasa wykazuje predyspozycje, zakup szczeniaka po wyższej cenie nie jest nieuzasadniony.

Sprawdź karmy dla psów rasowych dostępne w KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla rasowych psów

Udostępnij