Kot Maine coon

Kot Maine Coon

Jak wygląda kot Maine Coon?

Maine Coon to rasa kotów, która lubi narzucać ludziom swoje towarzystwo oraz swój punkt widzenia. Jednakże, wiele miłośników zwierząt decyduje się na posiadanie takiego właśnie czworonoga ze względu na jego charakterystyczny wygląd. Aparycja tego uroczego stworzenia jest naprawdę imponująca. Maine Coon jest kotem eleganckim, a jednocześnie dosyć sporym. Jego sylwetka jest wydłużona, a ciało muskularne oraz stosunkowo zbite jak na kota.

Odpowiadając na pytanie, jak wygląda kot Maine Coon, trzeba zdać sobie przede wszystkim sprawę z faktu, że są to jedne z największych kotów udomowionych. Poszczególne osobniki mogą różnić się między sobą dość znacznie wagą. Ta oscyluje w granicach od 3,5 do 11 kg, a rekordowo ciężkie koty mogą ważyć nawet 15 kg. Na właścicielach od lat wrażenie robią owalne, bardzo wyraziste oczy czworonogów, które mogą występować w odcieniach zieleni lub też bursztynu.

Bardzo ciekawie prezentuje się także gęste oraz średnio długie futro. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że taka sierść wymaga regularnej oraz skrupulatnej pielęgnacji. Maine Coon posiadana lekko dłuższe włosy z tyłu sylwetki, szczególnie na tylnych łapach oraz na ogonie. Podczas ruchu falują dostarczając wyjątkowych wrażeń wizualnych. Takie umiejscowienie dłuższej sierści może przypominać swoiste portki. Koty te posiadają szeroką klatkę piersiową, a także mocno zbity tułów, który jest umięśniony.

Wygląd kota rasy Maine Coona

Czy warto zdecydować się na Maine Coona?

Odpowiadając na pytanie, czy warto zdecydować się na kota rasy Maine Coon, chyba przede wszystkim trzeba przytoczyć fakt, że są to koty, które prezentują się niezwykle dostojnie. Ich sierść przykuwa wzrok już od pierwszej chwili. Są to koty rasowe, cieszące się niezwykłą popularnością wśród właścicieli, którzy doceniają ich niesamowity wygląd oraz elegancję. Co więcej, koty te często są wybierane ze względu na ich charakter. Dość sporo zaletą posiadania kota tej rasy jest jego mała podatność na choroby. Przyszły właściciel kota Maine Coon raczej nie musi się obawiać niekończących się wizyt u weterynarza. W większości wypadków jego pupil będzie zdrowy i pozbawiony wad genetycznych. Co więcej, ten kot to także doskonałe rozwiązanie dla miłośników psów. Kot ten bowiem pod względem charakteru oraz zachowania jest podobny do psa, znaczy to, że nie tylko tradycyjni miłośnicy kotów będą czerpać radość z jego towarzystwa. Dodatkowo jest to kot, który raczej nie sprawia problemów. Nie jest typowym rozrabiaką. Właściciele tych kotów cenią sobie spokój, którym mogą się cieszyć, kiedy zostawią kota samemu sobie w mieszkaniu lub w domu.

Kot Maine Coon – hodowla

Jeśli zdecydowałeś / zdecydowałaś się na posiadanie takiego kota, to z pewnością zastanawiasz się, gdzie znaleźć kota Maine Coon. Hodowla w tych kotów powinna być nastawiona na odpowiednie żywienie oraz wpajanie w głowę właściwych zachowań. Warto zwracać uwagę także na fakt, czy futrzaki towarzyszą hodowcom w życiu codziennym – jak zachowują się podczas kąpieli, jakie zachowania przejawiają podczas przygotowywania posiłków itd. Hodowla kotów Maine Coon powinna zajmować wystarczająco dużą powierzchnię, tak, by koty nie były stłoczone, ani nie przeszkadzały sobie nawzajem. Takie rozwiązanie jest wygodne zarówno dla właścicieli, jak i, oczywiście, dla samych kotów. Koty powinny mieć do dyspozycji różne przestrzenie, szczególnie lubią balkony oraz ogródki, a nie tylko tradycyjne wnętrza mieszkania.

Kot Maince Coon – charakter

Jakie właściwie są te koty i jakie zachowania towarzyszą kociakom rasy? Charakter tych kotów może zadowolić nie tylko zapalonych miłośników dachowców, ale także miłośników psów. Rasa ta bowiem przejawia sporo zachowań podobnych do szczekających czworonogów. Kot Maine Coon darzy ludzi sympatią, co z pewnością będzie odbierane bardzo pozytywnie. Jednocześnie ta rasa kotów raczej nie narzuca się, może iść za swoim właścicielem, ale w razie napotkania jakiegokolwiek oporu – wykaże się cierpliwością. Zamknięte drzwi nie będą doprowadzały tego kota do szału, wręcz przeciwnie, Maine Coon spokojnie zaczeka, aż właściciel postanowi go wpuścić. Dodatkową zaletą charakteru jest bez wątpienia fakt, że ta rasa kotów doskonale zachowuje się w towarzystwie dzieci oraz innych zwierząt. Nie są raczej agresywne, wręcz przeciwnie, potrafią zorganizować sobie czas, zarówno przybywając samodzielnie, jak i w towarzystwie maluchów. Maine Coon nie jest miłośnikiem wspinania się po meblach. To doskonała zaleta, zwłaszcza jeżeli właśnie wymieniliście w swoim mieszkaniu umeblowanie. Miłośników kotów oraz psów jednocześnie, z pewnością zadowoli fakt, że ta rasa z chęcią bawi się w aportowanie. Początkowo może to nieco śmieszyć, ponieważ takie zachowanie raczej przypisuje się wyłącznie psom, jednak bez wątpienia, Maine Coon nie jest typową rasą kotów. Jego charakter czasami przypomina bardziej charakter psa niż typowego dachowca.

Maince Coon charakter

Duży kot, duży problem?

Nie tylko charakter tych zwierząt przykuwa uwagę właścicieli, ale także nietypowe dla innych kotów zachowania oraz wygląd, jaki posiada. Mimo swojej nieszablonowości nie jest to kot uciążliwy. Duży kot w tym wypadku nie oznacza wcale dużego problemu. Jest to odmiana, która nie opuszcza swojego właściciela na krok, a dodatkowo lubi także kąpiel w wodzie. Dla wielu miłośników kotów te zachowania mogą być bardzo zadziwiające, wręcz część miłośników kotów zastanawia się, czy to nadal kot, czy już pies. Duży dachowiec jest jednak stworzeniem niezwykle uroczym oraz dostarczającym mnóstwo radości całej rodzinie.

Kot Maine Coon – historia

Historia Maine Coon zaczyna się w Ameryce Północnej. Wiele przemawia za tym, że koty te są krzyżówką kotów domowych, które uległy zdziczeniu, z Angorami. Do teraz nie wiadomo, dlaczego koty rasy Maine Coon posiadają tak specyficzne futro. Możliwe, że jest to wynik wyżej wspomnianej krzyżówki genetycznej, możliwe, że te cechy kota to wynik przystosowania się do specyficznych warunków klimatycznych panujących w Ameryce.

A jak właściwie powstał Maine Coon? Historia tej rasy nie musi niczego zawdzięczać swojemu stwórcy, bowiem taki wcale nie istniał. Koty te wykształciły się same, a przyczyną zaistnienia tej rasy były warunki panujące w stanie Maine. Stan ten miał ogromny wpływ na cechy wyglądu oraz charakteru, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo, stan Maine wpłynął także na nazwę tych kotów. Widnieje w pierwszym członie nazwy tych kotów. Drugi człon natomiast oznacza szopa i związany jest z legendą, którą przypisuje się powstaniu tej rasy kotów.

Legenda ta brzmi naprawdę nieprawdopodobnie. Twierdzi ona, że Main Coon jest krzyżówką dużego kota domowego oraz szopa pracza. Przemawiać za prawdziwością tej historii miała duża waga kota oraz puszysty ogon. Co więcej, zwolnicy tej teorii zwracali także uwagę na fakt, że Main Coon uwielbia wodę. Nauka stwierdza jednoznacznie, że taka krzyżówka jest najzwyczajniej w świecie niemożliwa. Dlatego też taka teoria stworzenia tej rasy kotów pozostaje jedynie legendą.

Kolejna historia dotycząca powstania Maine Coon twierdzi, że jest on potomkiem kotów norweskich leśnych. Te zwierzęta ponoć miały przybyć na kontynent amerykański na statkach Wikingów. Za prawdziwością tej teorii ma przemawiać gęsta sierść, a także skośne oczy. Możliwe, że każda z tych teorii ma w sobie nieco prawdy, jednak, bez wątpienia, najbardziej prawdopodobna jest pierwsza wersja dotycząca powstania tej rasy kotów. Najprawdopodobniej są one krzyżówką dzikich kotów domowych z Angorami.

Karmy dedykowane maine coon

Maine Coon – żywienie

Karma dla kota powinna być przystosowana do jego gustu, a także przyzwyczajeń wynikających z konkretnych cech genetycznych. Oczywiście, im większy kot, tym większa powinna być codzienna dawka spożywanego przez niego pozywienia. Więc, co właściwie powinien jeść Maine Coon? Żywienie tych kotów powinno opierać się na wysokiej jakości karmie. Na szczęście, w większości wypadków producenci zamieszczają na opakowaniach informacje dotyczące przewidzianej masy kota, a także informacje dotyczące jego wieku. W zależności więc od tego, ile lat ma twój Maine Coon, możesz dobrać odpowiednią karmę, tak, aby dostarczała ona wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Bogactwo w witaminy oraz w energię wpłynie pozytywnie na stan zdrowia twojego kota. Dodatkowo, żywienie kota Maine Coon może być także wzbogacone suplementami diety oraz dodatkowymi produktami, które czasami możesz znaleźć w twojej lodówce. Koty te żyły na dzikich terenach stanu Maine, z tego też powodu nie pogardzą różnego rodzaju żywnością. Nie są bardzo wybredne, tak jak inne koty. Żywienie tych kotów jest więc procesem znacznie prostszym, niż w przypadku innych gatunków. Oczywiście pod warunkiem, że zadbasz o to, aby kot otrzymywał codziennie wystarczającą ilość karmy.

Żywienie kota rasy Maine Coon

Pielęgnacja

NA proces pielęgnacyjny składa się w dużej mierze regularne czesanie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ koty te posiadają dwuwarstwową okrywę włosową. Do tej czynności małe kociaki warto przygotować już od najmłodszych lat. Tylko w takim wypadku czesanie będzie przebiegać w sposób bezproblemowy, a regularne wykonywanie tego etapu pielęgnacji nie będzie udręką, zarówno dla kota, jak i dla właściciela. Czasami na okrywie włosowej mogą pojawić się kołtuny. Jeżeli rozczesanie ich będzie niemożliwe, wtedy niezbędne może okazać się ostrzyżenie kota. Właściciel może to wykonać samodzielnie lub też udać się do wyspecjalizowanego w tej czynności specjalnego fryzjera dla zwierząt.

Kąpiel kotów tej rasy nie jest konieczna, ich okrywa włosowa jest bowiem wodoodporna. Jednak z pewnością, koty nie będą się wściekać, jeżeli wylądują w wannie. Posiadają naturalne zamiłowanie do kąpieli wodnych. Warto pamiętać o tym, że koty rasy Maine Coon przeprowadzają swoją higienę samodzielnie. Jednak podczas takiego samodzielnego mycia często połykają dłuższe włosy, co może z kolei przyczynić się do nagromadzenia włosów w przewodzie pokarmowym. Aby zapobiec takim nieprzyjemnym konsekwencjom, warto podawać kotom specjalną karmę. W przypadku braku takiej karmy, włosy będą zbierać się w przełyku i żołądku, a kot może cierpieć na częste wymioty, a także nawet na apatie.

Wybierz akcesoria do pielęgnacji maine coona

Maine Coon – choroby

Schorzenia występują stosunkowo rzadko, jednak warto zapoznać się ze wszystkimi chorobami, jakie mogą spotkać twojego czworonoga. Przede wszystkim, często może występować wada genetyczna powodująca przerost komory serca. Jeżeli Twój kot męczy się nadzwyczaj szybko, a dodatkowo ma spłycony oddech, to warto wykonać echo serca. Duża masa tych kotów sprzyja także chorobom stawów. Bardzo często występują dysplazje stawu biodrowego.

Choroby towarzyszące tej rasie kotów to także schorzenia nerek. Ich konsekwencją jest utrata apetytu oraz wymioty, występujące pomimo systematycznego odkłaczania. Oczywiście, pod żadnym pozorem nie można bagatelizować tego, jaki wpływ na zdrowie mają potencjalne choroby. Uciążliwe mogą być zwłaszcza schorzenia spowodowane problemami stomatologicznymi. Warto regulować i monitorować systematycznie stan uzębienia kota rasy Maine Coon.

Ciekawostki

Istnieje wiele ciekawych faktów powiązanych z rasą kotów Maine Coon, między innymi dotyczących historii powstania tej rasy. Przytoczyliśmy je jednak już w poprzednim akapicie. Ale czy wiecie, że koty rasy Maine Coon potrafią przetrwać nawet najsroższe zimy? Ich dwuwarstwowa okrywa oraz kudłaty ogon pomagają przetrwać nawet minusowe temperatury. To taka specyficzna kołdra, która nie pozwala uciec ciepłu na zewnątrz.

Maine Coon opis rasy

2 thoughts on “Kot Maine coon

  1. Najlepsza rasa, są cudne, mądre,wierne, wspaniałe,jestem kociarą,od 3 lat nam to cudo w domu i nie potrafię się, codziennie, nie zachwycać tą uroczą istotą szybko się uczą, są inteligentne, czyste i dzielne,nie dają się spacyfikować innym kotom, choć ich nie atakują, ale jeśli ma się w domu inne zwierzaki a wśród nich szefa,nie ma szans, żeby pozwolił mu się ustawić,zamyka te wielkie ślepia i atakuje, ale nie krzywdzi, jeśli się bawi ze mną nie ugryzie nie podrapie niebywałe delikatne stworzonko, polecam go każdemu a jeśli nie wiesz czy brać kota czy psa,bierz Maine coona

  2. Hej,przyznam, że mimo wielkości mojej kotki (popielata maine coon), obawiałam się czy jej delikatne futerko ogrzeje ją zimą.Cieszę się, że jest przystosowana do niskich temperatur.Początkowo w ogóle jej nie wypuszczałam z różnych powodów.Teraz biega po całym ogrodzie, nawet wspina się na drzewa.Jest bardzo opiekuńcza w stosunku do innej mojej kotki, która jest niepełnosprawna-broni ją przed atakami mojej 3 kotki.Jest kochana, przychodzi do mnie do łózka.Lekko zainteresowana kocurem Jasiem-z wzajemnością.Kocham wszystkie moje 3 kotki i kocurka.
    Serdecznie pozdrawiam

Comments are closed.