Kot Maine coon

Kot Maine coon

Maine coon to rasa kotów, która lubi narzucać ludziom swoje towarzystwo oraz swój punkt widzenia, jednakże wiele miłośników zwierząt decyduje się na posiadanie takiego właśnie czworonoga ze względu na jego charakterystyczny wygląd. Aparycja tego uroczego stworzenia jest naprawdę imponująca. Dowiedz się więcej o tej rasie i jej historii, a także o jej potrzebach.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 3,6-8,2 kg

wzrost: 25-41 cm

 maść wszystkie dozwolone z wyjątkiem point oraz czekoladowej, liliowej, cynamonowej i płowej
długość życia  od 14 do 18 lat
główne cechy  inteligentne, łagodne, uparte

Wygląd i wzorzec rasy

Maine Coon jest kotem eleganckim, a jednocześnie znacznych rozmiarów – są to jedne z największych kotów udomowionych. Jego sylwetka jest wydłużona, natomiast ciało jest muskularne oraz stosunkowo zbite jak na kota, z szeroką klatką piersiową. Poszczególne osobniki mogą różnić się między sobą dość znacznie wagą. Ta oscyluje w granicach od 3,6 do 8,2 kg, jednak rekordowo ciężkie koty mogą osiągnąć wagę nawet do 15 kg. Osiągają one wzrost do 41 cm.

Koty te posiadają owalne, bardzo wyraziste oczy, które mogą występować w odcieniach zieleni lub też bursztynu. Bardzo ciekawie prezentuje się także gęste, średnio długie futro. Rasa posiada nieco dłuższe włosy z tyłu tułowia, szczególnie na tylnych łapach, a także na ogonie – takie umiejscowienie dłuższej sierści może przypominać portki.

Maine Coon opis rasy

Kocięta i hodowla

Decydując się na adopcję kota tej rasy należy szczególnie starannie rozważyć wybór hodowli, aby uniknąć w przyszłości niepotrzebnych nieprzewidzianych problemów. Postaw na zarejstrowaną, renomowaną hodowlę – dzięki temu będziesz miał pewność, że kotki są hodowane w sposób etyczny, a także żyją w dobrych warunkach. Dzięki temu otrzymasz także komplet informacji na temat zdrowia kociaka i jego rodziców.

Kocięta tej rasy mogą kosztować od 3000 do 6000 zł. Ceny są uzależnione od czynników takich, jak remona hodowli, stan zdrowia rodziców kociaka, a także maść kotka i jego zgodność z wzorcem rasy.

Weź udział w quizie i sprawdź swoją wiedzę o kotach!

Sprawdź swoją wiedzę o kotach!


Historia rasy

Rasa ma swoje korzenie w Ameryce Północnej. Wiele przemawia za tym, że koty te są krzyżówką kotów domowych, które uległy zdziczeniu z angorami. Nie wiadomo, dlaczego koty tej rasy posiadają tak specyficzne futro. Możliwe, że jest to wynik wyżej wspomnianej krzyżówki genetycznej, możliwe także, że to wynik przystosowania się do specyficznych warunków klimatycznych. Klimat panujący w stanie Maine miał ogromny wpływ na cechy wyglądu oraz charakteru. 

Pierwszy człon nazwy rasy odnosi się zatem do jej pochodzenia, natomiast drugi człon oznacza szopa i związany jest z legendą dotyczącą powstania tej rasy kotów. Legenda ta brzmi naprawdę nieprawdopodobnie – twierdzi ona, że rasa jest krzyżówką dużego kota domowego oraz szopa pracza. Przemawiać za teorią miała duża waga kota oraz puszysty ogon, co więcej, zwolnicy tej teorii zwracali także uwagę na fakt, że rasa ta uwielbia wodę. Nauka stwierdza natomiast jednoznacznie, że taka krzyżówka jest najzwyczajniej w świecie niemożliwa.

Kolejna historia dotycząca powstania rasy twierdzi, że jest ona potomkiem kotów norweskich leśnych. Te zwierzęta ponoć miały przybyć na kontynent amerykański na statkach Wikingów. Za prawdziwością tej teorii ma przemawiać gęsta sierść, a także skośne oczy.

Maine coon – charakter i usposobienie

Charakter tych kotów może zadowolić nie tylko zapalonych miłośników dachowców, ale także miłośników psów, rasa ta bowiem przejawia sporo zachowań podobnych do tych czworonogów. Są one przyjazne, łagodne, inteligentne, a także skore do zabaw.

Kot tej rasy darzy ludzi sympatią, jednak raczej nie narzuca się opiekunowi i jest cierpliwy z natury. Dodatkową zaletą jest bez wątpienia to, że rasa doskonale odnajduje się w towarzystwie dzieci oraz innych zwierząt. 

Maine Coon nie jest miłośnikiem wspinania się po meblach, dlatego nie należy specjalnie obawiać się o umeblowanie domu. Miłośników kotów oraz psów z pewnością zadowoli to, że rasa ta z chęcią bawi się w aportowanie.

Wychowanie i tresura

Koty te są bardzo inteligentne i szybko się uczą, dlatego bez problemu nauczysz pupila zasad panujących w domu. Warto mieć jednak na uwadze, że koty te bywają uparte i potrafią podstawić na swoim, dlatego nie oczekuj bezwzględnego posłuszeństwa w każdej sytuacji. Za dobre sprawowanie można nagrodzić pupila pochwałami lub też smakołykiem.

Zadbaj o naukę czystości już od najmłodszego, by kot nauczył się korzystać z kuwety – zapewnij mu w tym cely wygodną toaletę, a także odpowiedni żwirek. Miej na uwadze, że rasa ma długie futro, dlatego postaw na żwirek, który nie roznosi się łatwo po domu.

Pupila można nauczyć także „psich” sztuczek takich jak aportowanie. Co więcej, koty te nie sprawiają problemów w przypadku spacerów, dlatego warto nauczyć kota chodzenia na smyczy.

Pamiętaj także, by zapewnić pupilowi odpowiednią socjalizację, a bez problemu odnajdzie się w towarzystwie innych zwierząt domowych.

Sprawdź: Koty na spacerze i smyczy – czy to dobry pomysł?

Zabawki

Koty te posiadają nieco psi charakter – są skore do zabawy i psotne, a także chętnie bawią się z właścicielem. Doskonałym pomysłem będą zatem zabawki dla kotów takie, jak piłeczkimyszki, a także wędki. Warto również sprawić kotu zabawki interaktywne, które przysłużą się stymulowaniu jego wrodzonych instynktów łowczych, a także zaangażują pupila pod nieobecność właściciela. Zaleca się również wyposażyć pupila w drapak, który przysłuży się jego pazurom.

Maine coon – pielęgnacja

Na proces pielęgnacyjny składa się w dużej mierze regularne czesanie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ koty te posiadają dwuwarstwową okrywę włosową. Do tej czynności małe kociaki warto przygotować już od najmłodszych lat – dzięki temu czesanie będzie przebiegać w sposób bezproblemowy, zarówno dla kota, jak i dla właściciela. Czasami na okrywie włosowej mogą pojawić się kołtuny. Jeżeli rozczesanie ich będzie niemożliwe, wtedy niezbędne może okazać się ostrzyżenie kota. Właściciel może to wykonać samodzielnie lub też udać się do wyspecjalizowanego w tej czynności specjalnego fryzjera dla zwierząt. Pamiętaj także o regularnym kontrolowaniu stanu jamy ustnej kota, a także o kontroli stanu jego uszu i oczu.

Kąpiel kotów tej rasy nie jest konieczna, ich okrywa włosowa jest bowiem wodoodporna, jednak koty te posiadają naturalne zamiłowanie do kąpieli wodnych. Warto pamiętać o tym, że koty te przeprowadzają swoją higienę samodzielnie, jednak podczas mycia często połykają dłuższe włosy, co może z kolei przyczynić się do nagromadzenia włosów w przewodzie pokarmowym. Aby zapobiec takim nieprzyjemnym konsekwencjom, warto podawać kotom specjalną karmę odkłaczającą lub pasty odkłaczające. W przypadku braku takiej karmy, włosy będą zbierać się w przełyku i żołądku, a kot może cierpieć na częste wymioty, a także na apatię.

Dieta i żywienie

Karma dla kota powinna być dostosowana do jego gustu, a także jego wieku, wagi, trybu życia oraz stanu zdrowia. Najlepszym wyborem będzie karma opracowana specjalnie dla kotów rasy maine coon. Żywienie tych kotów powinno opierać się na wysokiej jakości karmie bogatej w białko oraz niezbędne witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i taurynę.

Koty te żyły na dzikich terenach stanu Maine, z tego też powodu nie pogardzą różnego rodzaju żywnością – nie są bardzo wybredne. Będzie im odpowiadała zarówno sucha karma, jak i mokra karma, jednak należy mieć na uwadze, że koty to naturalni mięsożercy, dlatego należy wybierać karmy bogate w składniki mięsne. Można również przygotowywać samodzielnie posiłki w ramach diety BARF, jednak wymaga to doskonałej znajomości wymogów żywieniowych, a także regularnej suplementacji.

Sprawdź: Karma dla kota Maine Coon – ranking [Top 10] .

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór Karmy dla kotów rasy Maine Coon

Zdrowie i długość życia

Rasa zaliczana jest do zdrowych, jednak pojawiają się u niej predyspozycje do pewnych chorób. U tych kotów może występować wada genetyczna powodująca przerost komory serca. Jeżeli Twój kot męczy się nadzwyczaj szybko, a dodatkowo ma spłycony oddech, to warto wykonać echo serca. Duża masa tych kotów sprzyja także chorobom stawów – bardzo często występują dysplazje stawu biodrowego.

Choroby towarzyszące tej rasie kotów to także schorzenia nerek. Ich konsekwencją jest utrata apetytu oraz wymioty, występujące pomimo systematycznego odkłaczania. Pod żadnym pozorem nie można bagatelizować tego, jaki wpływ na kota mają potencjalne choroby. Uciążliwe mogą być zwłaszcza schorzenia spowodowane problemami stomatologicznymi, dlatego warto regulować i monitorować systematycznie stan uzębienia kota.

Koty te żyją około 14 do 18 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Koty te często są wybierane ze względu na ich przyjazny charakter, a także dostojny wygląd. Dużą zaletą posiadania kota tej rasy jest jego mała podatność na choroby – właściciel kota tej rasy raczej nie musi się obawiać częstych wizyt u weterynarza. Ponadto kot jest bardzo inteligentny i przyjazny, a także doskonale odnajduje się zarówno w towarzystwie dzieci, jak i innych zwierząt.

Co więcej, ten kot to także doskonałe rozwiązanie dla miłośników psów, gdyż pod względem charakteru oraz zachowania jest on podobny do psa. Jest to kot, który raczej nie sprawia problemów i nie jest typowym rozrabiaką, dlatego właściciele tych kotów cenią sobie spokój, na który mogą liczyć, kiedy zostawią kota samego w domu.

Podsumowując, jest to doskonały towarzysz rodzin, który łatwo się odnajdzie w każdych warunkach domowych i nie sprawi większych problemów, jednak warto mieć na uwadze, że konieczna jest systematyczność w pielęgnacji tych kotów.

Ciekawostki o rasie maine coon

Istnieje wiele ciekawych faktów powiązanych z tą rasą kotów, między innymi dotyczących historii powstania tej rasy. Ale czy wiecie, że koty rasy Maine Coon potrafią przetrwać nawet najsroższe zimy? Ich dwuwarstwowa okrywa oraz kudłaty ogon pomagają przetrwać nawet minusowe temperatury. To taka specyficzna kołdra, która nie pozwala uciec ciepłu na zewnątrz.

Zabawna legenda o powstaniu rasy mówi, że jest ona krzyżówką dużego kota domowego oraz szopa pracza.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Maximus, Tygrys, Ryś, Orfeusz, Szafran, Leo, Diabeł, Imbir, Hektor, Nemo, Pazur, Simba. Figa, Regina, Amber, Perła, Merida, Zoja, Fryga, Beza, Inka, Pestka, Luna, Diana.

Najczęściej zadawane pytania

Maine coon ile żyje

Koty te żyją 14-18 lat.

Ile kosztuje maine coon

Koty tej rasy kosztują okolo 3000-6000 zł.

Ile waży maine coon

Dorosłe osobniki ważą od 3,6 kg do 8,2 kg w zależności od płci.

Maine coon co trzeba wiedzieć

Należy regularnie szczotkować kota, a także zadbać o to, by nie doszło do zakłaczenia, na które są narażone ze względu na długą sierść. Warto podawać pupilowi karmy lub pasty odkłaczające.

Ile je maine coon

Dawkowanie karmy jest uzależnione od wagi i wieku kota oraz od podawanej karmy. Jednak należy liczyć się z tym, że duży maine coon o wadze ok. 8 kg może spożywać nawet do 100-120 g suchej karmy dziennie.

Maine coon jak pozbyć się kołtunów

Zapobiegaj kołtunom przez regularne czesanie. Jednak jeśli już utworzy się kołtun, możesz spróbować się go pozbyć przy pomocy specjalnej odżywki lub sprayu na kołtuny. Jeśli to nie pomoże, przydatny może się okazać specjalny obcinacz do sierści.

Jak długo rośnie maine coon

Koty te rosną do 2. roku życia.

Maine coon co jedzą

Postaw na wysokiej jakości karmę bogatą w białko – najlepiej o właściwościach odkłaczających.

Data publikacji wpisu: 27.12.2019r.

Data publikacji: 27.12.2021

Udostępnij