Leonberger – doskonały pływak

leonberger

Leonberger jest odważny, oddany swojemu właścicielowi i lojalny. Potrafi być opiekuńczy dlatego doskonale sprawdzi się w roli psa rodzinnego. Czworonóg posiada błonę pławną, dzięki której świetnie pływa.

Rasa powstała w latach 40 XIX wieku. Nazwa powiązana jest z miastem Leonberg (Lwia Góra). W Polsce rasa pojawiła się w latach 30. XX wieku. Natomiast popularność zyskała dopiero po II wojnie światowej. FCI oficjalnie uznało rasę w 1955 roku.

Jaki jest leonberger?

Dorosłe psy osiągają od 72 do 80 centymetrów i ważą od 34 do 50 kilogramów. Z kolei dorosłe suki mierzą od 65 do 75 cm, a ich waga waha się między 30 a 50 kilogramami. Czworonogi żyją od 9 do 12 lat. W tym czasie cieszą się dobrym zdrowiem. Nie przeszkadzają mu zmienne warunki atmosferyczne. Niektóre osobniki zmagają się z chorobami charakterystycznymi dla dużych ras, np. dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.

Mimo groźnego wyglądu leonberger jest czuły, spokojny i przywiązany do właściciela. Dodatkowo doskonale czuje się w kontaktach z dziećmi, dlatego sprawdzi się w roli psa rodzinnego.

Czworonóg uwielbia aktywność fizyczną, zwłaszcza pływanie. Właściciel powinien zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Ceni sobie przestrzeń, dlatego powinien mieszkać w domu z ogrodem, nie w mieszkaniu. Jest wrażliwy i potrzebuje kontaktu z rodziną. Każde odizolowanie traktuje jako karę.

Pies jest bardzo inteligentny i ma doskonałą pamięć. Jednak potrafi być uparty, dlatego właściciel powinien być cierpliwy w trakcie wychowywania go.

Leonberger – pielęgnacja

Pielęgnacja psa nie należy do trudnych. Jednak właściciele muszą brać pod uwagę fakt, że w domu będzie dużo sierści, zwłaszcza w okresie linienia (dwa razy do roku – na wiosnę i jesień). Włosie leonbergera jest miękkie, dlatego z łatwością da się je uprzątnąć.

Szczotkowanie powinno odbywać się systematycznie, co najmniej raz w tygodniu (w okresie linienia należy zwiększyć częstotliwość). Regularnie należy również kontrolować kondycję sierści za uszami, na ogonie czy portkach. W tych obszarach często pojawiają się kołtuny.

.

Jaka karma dla leonbergera?

Leonberger ma duży apetyt, tym samym występuje u niego tendencja do tycia. Zaleca się dzielenie dziennej porcji na dwie lub trzy mniejsze dawki. Takie działanie pozwoli ograniczyć częstotliwość występowania skrętów żołądka. W przypadku tej rasy sprawdzi się dieta BARF, która polega na stosowaniu surowego mięsa.

Szczenięta rasy leonberger wymagają karm wysokiej jakości, które będą wspierać jego rozwój i funkcjonowanie.

.

Zalety:

  • Doskonale sprawdzi się w roli psa rodzinnego.
  • Odpowiedni do kontaktów z dziećmi.
  • Lojalny i przywiązany do swojego właściciela.
  • Jest inteligentny i chętnie się uczy.

Wady:

  • Traci dużo sierści, zwłaszcza w okresach linienia.