Lagotto romagnolo – pies na trufle

Lagotto romagnolo – pies na trufle

Lagotto romagnolo to wyjątkowo spokojny i przyjazny pies myśliwski, którego czuły węch sprawił, że rasa hodowana była szczególnie w celu poszukiwania trufli. Rasa wywodzi się z Włoch, gdzie od setek lat towarzyszy myśliwym oraz rodzinom. Jego silnie kędzierzawa sierść i towarzyskie usposobienie przysparzają mu niezmiennej popularności. Rozważasz adopcję szczeniaka tej rasy? Dowiedz się więcej o jej wyglądzie, charakterze i potrzebach!

Spis treści

Podstawowe informacje

 rozmiarmasa: 11-16 kg wzrost: 40-48 cm
 maśćbrudno-biały, brązowy, biało-brązowy, pomarańczowy, biało-pomarańczowy, posiwiały brązowy
długość życia od 12 do 15 lat
główne cechy inteligentne, towarzyskie, spokojne

Wygląd i wzorzec rasy

Lagotto romagnolo to rasa myśliwskich psów dowodnych i aportujących o długiej historii. Jest to małej do średniej wielkości pies o proporcjonalnej sylwetce wpisanej w kwadrat. Ma mocną budowę ciała i silne kończyny. Psy tej rasy przeważnie osiągają 13-16 kg wagi oraz od 43 do 48 cm w kłębie, natomiast suczki osiągają od 11 do 14 kg oraz od 40-46 cm w kłębie.

Jego sierść jest silnie kręcona i wełnista, nieco szorstka w dotyku, z prześwitującym podszerstkiem. Mocno kręcona sierść sprawia, że pies wydaje się znacznie większy niż jest w rzeczywistości. Loki sierści są równomiernie rozmieszczone na całym tułowiu, poza głową, gdzie tworzą wyraźne brwi, wąsy i brodę. Dopuszczalne przez wzorzec rasy barwy sierści to brudno-biały, brązowy, biało-brązowy, pomarańczowy, biało-pomarańczowy, posiwiały brązowy.

Jego głowa ma trapezowaty kształt, a oczy i nos są stosunkowo duże, uszy natomiast średniej wielkości, trójkątne i oklapnięte. Jego kudłaty ogon zwykle jest opuszczony.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki tej rasy cieszą się bardzo dużą popularnością z uwagi na niebanalny wygląd psa oraz jego spokojny, towarzyski charakter. Popularność rasy zwiększył film dokumentalny Netflixa „Truflarze”, w którym można zobaczyć pracę tej rasy przy szukaniu trufli. Przed adopcją szczeniaka warto jednak zapoznać się z potrzebami rasy zamiast ulegać modzie. Wybierz sprawdzoną, zaufaną i zarejestrowaną w ZKwP hodowlę – dzięki temu będziesz miał pewność, że pieski hodowane są w etycznych warunkach i jest im zapewniana odpowiednia opieka oraz socjalizacja.

Cena szczeniąt lagotto romagnolo

Ile kosztuje szczeniak rasy lagotto romagnolo? Cena szczeniąt lagotto romagnolo jest uzależniona od czynników takich, jak hodowla i jej renoma, zgodność ze wzorcem rasy oraz stan zdrowia i ewentualne osiągnięcia rodziców szczeniaka. Za pieska z renomowanej hodowli zarejestrowanej w FCI można zapłacić nawet od 5000 zł do 8000 zł lub więcej.

Historia rasy

Lagotto romagnolo to rasa wywodząca się z Włoch, z regionów bagien w prowincji Ferrara oraz laguny w prowincji Rawenna. Jest to jedna z najstarszych znanych ras psów dowodnych i aportujących – te myśliwskie psy znane były już na początku XVII wieku. Po osuszaniu bagien nie straciła ona jednak swej popularności – została doceniona ze względu na swój czujny węch oraz dobre przystosowanie do pracy w terenie. W XIX wieku zaczęła być intensywnie wykorzystywana do poszukiwania trufli. Od tamtej pory była hodowana przede wszystkim w celu poszukiwania tych wykwintnych i popularnych grzybów.

W celu osiągnięcia lepszego przystosowania do zmierzonej pracy, psy te kojarzono z rozmaitymi innymi rasami, w tym z pointerami, pudlami i seterami. W latach 70. hodowcy włoscy zaczęli jednak dążyć do odtworzenia wzorca rasy bardziej zbliżonego do pierwotnego. Rasa została wstępnie zaakceptowana przez FCI w 1991 roku, a oficjalne uznanie nastąpiło dopiero w 2005 roku.

Lagotto romagnolo – charakter i usposobienie

Psy te cieszą się stałą popularnością nie tylko ze względu na zdolności łowieckie oraz doskonały nos na trufle. Ze względu na spokojny, towarzyski i skory do współpracy charakter są również popularnym wyborem dla rodzin. Są to psy bardzo inteligentne i przyjazne z natury – ich instynkt łowiecki, choć skuteczny przy odpowiednim szkoleniu, jest nieco stłumiony. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że tak jak w przypadku bardziej zaciętych myśliwskich ras odruchy łowcy będą brać nad nim górę.

Warto przy tym wiedzieć, że choć psy te uwielbiają towarzystwo człowieka, potrzebują także dużo spokoju. Psy tej rasy są bardzo wrażliwe na bodźce, dlatego potrzebują spokojnego miejsca w domu, gdzie będą mogły odpocząć i się wyciszyć bez bycia niepokojonymi.

Wychowanie i tresura

Z uwagi na ich inteligencję i naturalną skłonność do pracy z człowiekiem, lagotto romagnolo nie sprawiają większych problemów przy szkoleniu. W szkoleniu psa stosuj cierpliwe, łagodne, ale asertywne podejście i wpajaj mu stopniowo zasady panujące w nowym domu już od pierwszych wspólnych dni. Stosuj metodę pozytywnych wzmocnień i nagradzaj pupila za posłuszeństwo pochwałami oraz przysmakami – ułatwi mu to naukę. Podobnie jak inne psy, wymagają jednak socjalizacji już od najmłodszego – należy zapoznawać psa z nowymi sytuacjami, miejscami, zapachami i osobami oraz zwierzętami. Dzięki temu uniknie się problemów wychowawczych na dalszych etapach życia.

Psy te wprost uwielbiają wodę i wodne zabawy, a także kopanie w ogródku – jeśli cenisz swoje grządki, pracuj nad posłuszeństwem pupila już od wieku szczenięcego. Psiaki tej rasy są z natury aktywne, dlatego należy im dostarczyć odpowiedniej stymulacji umysłowej oraz przestrzeni do aktywności fizycznej. Nie jest to pies dla zatwardziałych kanapowców.

Zobacz: Jak mieć piękny ogród i szczęśliwego psa?

Zabawki

Te towarzyskie psy bardzo lubią aktywność fizyczną i zabawę, dlatego należy wyposażyć psiaka tej rasy w niezbędne akcesoria treningowe, które umilą mu czas i pozwolą mu rozładować energię. Doskonałym pomysłem będą zabawki dla psa takie, jak pluszaki i piłki, a także gryzaki, zabawki sznurowe oraz zabawki interaktywne. Psiaka tej rasy warto wyposażyć również w zabawki do wody, gdyż psy te wprost uwielbiają wodę i akcesoria takie, jak basenik dla psa sprawią im ogromną frajdę. Wybierając zabawki i akcesoria treningowe dla psa tej rasy warto również wyposażyć się w zabawki węchowe, gdyż psy te mają bardzo czuły węch i warto rozwijać ten naturalny talent.

Lagotto romagnolo – pielęgnacja

Ze względu na gęstą, kędzierzawą sierść należy przywiązywać szczególną uwagę do systematycznej pielęgnacji psa tej rasy. Podstawą jest regularne wyczesywanie psa – należy to robić z dużą dokładnością, co kilka dni. Wyposaż się w tym celu w odpowiednią szczotkę dla psa dostosowaną do jego kręconego typu sierści. Miej także na uwadze, że psy te wymagają regularnego przycinania sierści – co około dwa miesiące. Warto w tym celu skorzystać z usług groomera, czyli psiego fryzjera, lub nauczyć się strzyc pupila samodzielnie. Raz do roku zaleca się przystrzyżenie sierści psa na krótszą niż standardowo. Psy tej rasy wymagają również regularnych kąpieli, około co miesiąc – wyposaż się w tym celu w odpowiedni szampon dla psa.

Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu oraz usuwaniu z nich włosków, by nie doprowadzić do zapalenia ucha. Pamiętaj też o higienie jamy ustnej oraz przycinaniu pazurków jeśli pies ich nie ściera samodzielnie.

Przeczytaj też: Wiosenna pielęgnacja psa średniej rasy – kąpiel, wyczesywanie i regeneracja skóry

Dieta i żywienie

Jaka jest najlepsza karma dla psów rasy lagotto romagnolo? Psy te są średniej wielkości, dlatego najlepszym wyborem będzie dla nich wysokiej jakości karma dla psów średnich ras przystosowana do ich wieku. Karma dla psa powinna być również dostosowana do stopnia aktywności psa, jego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb. Psy tej rasy bardzo często są z natury aktywne, więc dobrym wyborem może być dla nich karma dla psów aktywnych.

Istnieje również możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków dla psa, na przykład w ramach surowej diety BARF. Wymaga to jednak doskonałej znajomości psich wymogów żywieniowych, a także regularnej suplementacji diety pupila.

Przeczytaj też: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów średnich ras

Zdrowie i długość życia lagotto romagnolo

Podobnie jak inne rasy, także lagotto romagnolo są obciążone pewnym ryzykiem chorób genetycznych oraz problemów zdrowotnych wynikających z budowy ich ciała. Przede wszystkim należy mieć na względzie, że ich kędzierzawa sierść może przyczyniać się do stanów zapalnych uszu oraz skóry pomiędzy palcami. Z tego powodu regularne przycinanie sierści, dbałość o higienę i dokładność w pielęgnacji to podstawa dbania o zdrowie psa tej rasy.

U lagotto romagnolo występują również genetyczne predyspozycje do schorzeń takich, jak:

  • choroba spichrzeniowa lagotto (LSD) – charakterystyczna dla rasy choroba neurodrgradacyjna, która skutkuje brakiem koordynacji ruchowej, zmianami w zachowaniu, oczopląsem, a nawet wzrastającą agresją,
  • młodzieńcza padaczka lagotto (JE) – diagnozowana również u owczarków belgijskich, przeważnie przechodząca do 4. miesiąca życia,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • dysplazja stawów łokciowych,
  • zwichnięcie rzepek,
  • niedoczynność tarczycy,
  • zaćma,
  • gen krótkiego włosa.

Jak długo żyje lagotto romagnolo? Psy tej rasy zaliczają się do dość długowiecznych. Przeważnie ich długość życia wynosi od 12 do 15 lat, jednak zdarzają się czworonogi tej rasy, które dożywają nawet 17 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Jak już wspomnieliśmy, psy te są bardzo przyjacielskie, ale wymagają spokoju, gdyż są wrażliwe na bodźce. Jednocześnie są bardzo aktywne, uwielbiają wodne zabawy i kopanie w ogrodzie. Idealnie odnajdą się pod opieką aktywnej rodziny ze starszymi dziećmi, w domu, w którym będą miały dla siebie wystarczająco przestrzeni. Dom z ogródkiem będzie dla nich dodatkową zaletą, jednak licz się z tym, że pupil będzie w nim bardzo chętnie kopał.

Odpowiednio socjalizowane psy tej rasy odnajdą się także w towarzystwie innych zwierząt domowych, zwłaszcza innych psów. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że trzeba im poświęcić sporo uwagi – od pielęgnacji po zapewnienie im odpowiednich aktywności.

Dobrą wiadomością dla alergików jest to, że rasa ta zalicza się do mało uczulających.

Przeczytaj też: Czy średni pies to dobry towarzysz dla dziecka? Jak wybrać odpowiednią rasę?

Ciekawostki o lagotto romagnolo

Przybliżamy ciekawostki o rasie, które warto znać!

  • Psy te oryginalnie były wykorzystywane na polowaniach do aportowania zwierzyny z wody. Są do tego dobrze przystosowane z uwagi na swój typ sierści. Ich nazwa nawiązuje właśnie do ich pierwotnej roli.
  • Wraz z osuszaniem bagiennych łowisk, rasa „przerzuciła się” na węszenie za truflami. Ma bardzo czuły i zręczny węch.
  • Wizerunki psów tej rasy pojawiają się już we włoskiej sztuce z okresu Renesansu.
  • Rasa zdobyła jeszcze większą popularność dzięki dokumentowi Netflixa pod tytułem „Truflarze”. Opowiada on o grupie starszych Włochów, którzy zajmują się poszukiwaniem trufli w towarzystwie psów.
  • Pomimo gęstej, kędzierzawej sierści nie linieją one zbyt intensywnie.

Popularne imiona

Imiona dla psaImiona dla suczki
Amor, Fabio, Dante, Enzo, Loczek, Baran, Toto, Rocco, Mochi, Lupe, FidoLola, Dama, Bianka, Diana, Mila, Beza, Owca, Dafne, Bella, Siena, Luna

Najczęściej zadawane pytania

Lagotto romagnolo co to za rasa

Jest to włoska rasa psów o średniej wielkości, która wyróżnia się gęstym, kędzierzawym futrem. Są to przyjazne, spokojne psy myśliwskie wykorzystywane często do węszenia za truflami.

Lagotto romagnolo jak strzyc

Psy te należy strzyc regularnie, średnio co dwa miesiące do trzech razy do roku. Co rok zaleca się przycięcie ich sierści dość krótko. Należy też regularnie pozbywać się sierści z ich uszu i spomiędzy palców, by uniknąć stanów zapalnych.

Ile powinien jeść lagotto romagnolo?

Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od typu podawanej karmy, wieku psa, jego wagi i stopnia aktywności. Stosuj się do zaleceń na opakowaniu podawanej psu karmy. W przybliżeniu, dorosły pies tej rasy o umiarkowanej do dużej aktywności może zjadać około 140 do 190 gramów suchej karmy.

Lagotto romagnolo ile waży

Samice tej rasy ważą od 11 do 14 kg, a samce – od 13 do 16 kg.

Lagotto romagnolo gdzie kupić

Zaleca się zakup szczeniaka z renomowanej hodowli o dobrej reputacji, która jest zarejestrowana w FCI i ZKwP. W Polsce istnieją zarejestrowane hodowle psów tej rasy.

Jak długo żyje lagotto romagnolo?

Psy te żyją od 12 do 15 lat, jednak zdarza się, że osiągają do 17 lat.

Ile kosztuje lagotto romagnolo?

Szczeniak tej rasy może kosztować nawet od 5000 zł do 8000 zł lub więcej.

Lagotto romagnolo sierść czy włos

Psy tej rasy posiadają sierść, nie włosy.

Jakie są wady rasy lagotto romagnolo?

Psy te lubią kopać dołki w ogrodzie i są wymagające w pielęgnacji.

Czy lagotto lubi dzieci?

Rasa ta dobrze się odnajduje w kontaktach z dziećmi. Jest jednak wrażliwa na bodźce, dlatego należy nauczyć pociechę obchodzenia się z psem i zapewnienia mu przestrzeni do wyciszenia się. Dobrze sprawdzi się jako towarzysz starszych dzieci.

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij