Kwasy tłuszczowe w diecie psa i kota

Kwasy tłuszczowe w diecie psa i kota

Tłuszcze stanowią jeden z podstawowych składników odżywczych, które powinny znajdować się w diecie domowych czworonogów. Jednym z elementów tej grupy są nienasycone kwasy tłuszczowe, a ich głównym zadaniem okazuje się utrzymanie prawidłowej struktury błon biologicznych. I choć kwasy nasycone z powodzeniem są wytwarzane przez zarówno ludzki, jak i zwierzęcy organizm, tak kwasy nienasycone muszą być dostarczane wraz z pokarmem lub w formie suplementów.

Nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzą ze źródeł roślinnych lub zwierzęcych. W ich obrębie wyróżnia się dwie podstawowe grupy, czyli kwasy omega-3 i omega-6, które zostały szczegółowo opisane w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Karmienie psa i kota suchą i mokrą karmą

Omega-3 w diecie psa i kota

Omega-3 w diecie psa i kota

Zasadniczo rzecz biorąc, wśród kwasów omega-3 wyróżnia się dwa najpopularniejsze, a przy tym również najlepiej zbadane i opisane rodzaje. Są to oczywiście kwasy EPA (eikozapentaenowy) i DHA (dokozaheksaenowy).

Kwasy EPA odpowiadają w głównej mierze za regulację przemian tłuszczów. Są one również w stanie kontrolować uwalnianie kwasów DHA, a w razie potrzeby skutecznie się w nie przekształcają. Kwasy EPA przyczyniają się także do produkcji hormonów tkankowych, przez co wpływają na przebieg wielu rozmaitych procesów w organizmie. Wykazują one jednocześnie działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, a ponadto ograniczają kurczliwość naczyń krwionośnych, regulują ciśnienie krwi i powstrzymują rozwój guzów nowotworowych. Dzięki nim możliwe jest również utrzymanie prawidłowej pracy serca i całego układu krążenia. Z łatwością można więc zauważyć, że kwasy EPA odgrywają niezwykle istotną rolę.

Kwasy DHA pełnią natomiast funkcje strukturalne, gdyż stanowią one budulec błon komórkowych, a także nerwów. DHA jest szczególnie istotny w kontekście pracy i rozwoju mózgu, a także całego układu nerwowego. Co więcej, kwasy z tego rodzaju mają również niebagatelne znaczenie dla rozwoju narządu wzroku, a jednocześnie przyczynia się do produkcji serotoniny i dopaminy, znanych jako „hormony szczęścia”.

Omega-6 w diecie psa i kota

Omega-6 w diecie psa i kota

Kwasy tłuszczowe omega-6 wspomagają prawidłową syntezę błon komórkowych organizmu, jednocześnie wywierając korzystny wpływ na wygląd i stan zdrowia skóry oraz sierści. Głównym źródłem kwasów tego rodzaju są oleje roślinne, choć znajduje się on również w poszczególnych tłuszczach pochodzenia zwierzęcego.

Do kwasów omega-6 zalicza się przede wszystkim kwas linolowy (LA), a także jego pochodne, w tym chociażby kwas γ-linolenowy (GLA), kwas dihomo-γ-linolenowy (DGLA), czy też kwas rumenowy (CLA).

Suplementację kwasu GLA zaleca się szczególnie w przypadku czworonogów zmagających się z alergiami skórnymi. Wykazuje on jednak również działanie przeciwzapalne.

CLA, zwany kwasem rumenowym lub sprzężonym kwasem linolowym, znajduje się w poszczególnych produktach pochodzenia zwierzęcego (np. wołowina). Niejednokrotnie jest on wykorzystywany w walce z nadwagą i otyłością, gdyż usprawnia przemianę materii, a jednocześnie skutecznie pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej i zwiększeniu masy mięśniowej.

Źródła kwasów tłuszczowych w diecie zwierząt

Źródła kwasów tłuszczowych w diecie zwierząt

Jak już zostało wspomniane, kwasy tłuszczowe odgrywają niezwykle istotną rolę na wielu płaszczyznach, tym samym przyczyniając się do usprawnienia pracy całego organizmu. Z tego względu zdecydowanie warto uwzględnić je w diecie każdego czworonoga, korzystając z takich źródeł, jak chociażby:

Warto jednocześnie zaznaczyć, że przed podjęciem decyzji o suplementacji poszczególnych składników odżywczych należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który podpowie zarówno w kwestii odpowiednich preparatów, jak i zalecanych dawek oraz częstotliwości serwowania.

Kwasy tłuszczowe EPA i DHA a etapy życia psa i kota

Kwasy tłuszczowe EPA i DHA a etapy życia psa i kota

Kwasy tłuszczowe EPA i DHA są szczególnie istotne dla czworonogów znajdujących się na wczesnych etapach rozwoju. Wpływają one bowiem na rozwój i kształtowanie się układu nerwowego, mózgu, a także wzroku. Co więcej, kwasy te są w stanie wywierać pozytywny wpływ na układ immunologiczny zwierzęcia, a także prawidłową pracę jego serca. Ich niedobory mogą natomiast poskutkować zaburzeniami rozwojowymi, dlatego też opiekunowie szczeniąt i kociąt powinni zwrócić na to zwiększoną uwagę.

Suplementacja nienasyconych kwasów tłuszczowych bardzo często zalecana jest również w przypadku zwierząt w podeszłym wieku, a także czworonogów zmagających się z poszczególnymi dolegliwościami, najczęściej o podłożu zapalnym. EPA i DHA stosuje się jednocześnie u psów sportowych i pracujących, gdyż stanowią one wówczas wsparcie dla stawów i serca.  

Sprawdź: Jak wzmocnić odporność psa?

Suplementy z kwasami tłuszczowymi omega-3

Suplementy z kwasami tłuszczowymi omega-3

Suplementy z kwasami tłuszczowymi omega-3 występują najczęściej pod postacią oleju (np. z łososia), choć nieraz przyjmują one formę kapsułek lub proszku. Warto jednocześnie zaznaczyć, że nie każdy pupil będzie skłonny do przełknięcia kapsułki, dlatego też znacznie częściej wybierane są preparaty, które z łatwością dodaje się do codziennych posiłków, a zwierzę pochłania je niemal całkowicie niepostrzeżenie.

Przed zakupem wybranego suplementu należy skonsultować się z weterynarzem, który doradzi w kwestii odpowiedniego wyboru, a także dawkowania.

Kluczowym okazuje się także zwrócenie uwagi na fakt, iż kwasy omega-3 są niezwykle wrażliwe na promienie słoneczne oraz ciepło, dlatego też zaleca się przechowywanie ich w zacienionym i chłodnym miejscu, aby nie straciły swoich właściwości.

Zobacz: Błonnik w diecie kota – czy kot potrzebuje błonnika?

Czy można przedawkować kwasy omega-3?

Czy można przedawkować kwasy omega-3?

W momencie, gdy kwasy omega-3 podawane są w ilościach dobranych odpowiednio do indywidualnych cech danego czworonoga, ich przedawkowanie będzie niezwykle trudne. Nie oznacza to jednak, że takie sytuacje nie mają miejsca.

Nadmiar tych składników może prowadzić do znacznego rozrzedzenia krwi, a w konsekwencji również intensywnego krwawienia w przypadku nawet drobnych urazów. Co więcej, przedawkowanie kwasów omega-3 może przyczyniać się do wzrostu „złego” cholesterolu we krwi.

Kluczowym okazuje się więc suplementowanie tych składników zgodnie z wszelkimi zaleceniami, ale również konsultowanie swoich obaw lub wątpliwości ze specjalistą w dziedzinie weterynarii lub zwierzęcej dietetyki.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór suplementów z kwasami tłuszczowymi

Udostępnij