Koty i choinka – jak uratować święta?

Boże Narodzenie z kotem może być pięknym, radosnym czasem, ale może się także zamienić w trudny okres licznych nieprzewidzianych wypadków. Koty i choinka, często nie idą w parze. Szklane bombki zamienią się w niebezpieczne odłamki na podłodze, łańcuchy staną się ulubioną zabawką naszego kota, a sama choinka nieraz wyląduje na podłodze. Jak zapewnić sobie i kotu bezpieczne, miłe święta?

Kocie Boże Narodzenie

Zbliżający się czas świąt Bożego Narodzenia zwiastuje zwiększoną ilość domowych dekoracji. Na naszych półkach pojawią się świece, na stołach zagoszczą bogate stroiki, a w centralnym miejscu mieszkania stanie choinka. Ten wyczekiwany element świątecznego wystroju może być bardzo niebezpieczny dla domowych kotów. Koty postrzegają świąteczne drzewko jako zabawkę, są nią bardzo zainteresowane i, co naturalne, próbują się nią bawić. Niestety, koty i choinka to może być bardzo niebezpieczne połączenie.

Koty i choinka – świetna zabawa i świąteczna zdobycz

Dlaczego koty tak bardzo upodobały sobie zabawy ze świątecznym drzewkiem? Odpowiadając na to pytanie należy się odwołać do naturalnych kocich instynktów. Dla naszych czworonożnych łowców drzewa są idealnym miejscem do wspinaczki lub do ukrycia się między gałązkami, w celu upolowania małego ptaszka. Warto też zwrócić uwagę na bombki i łańcuchy: są przecież łudząco podobne do zabawek, którymi na co dzień bawi się nasz pupil. Z perspektywy kota, piłki czy liny służą zwykle do zabawy, więc czemu akurat te wiszące na drzewie miały by mieć inne przeznaczenie?

Kot i choinka

Dlaczego choinka jest niebezpieczna dla kota?

Takie rozumowanie, logiczne i instynktowne, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Zawieszone na choince piękne, szklane bombki zapewne dość szybko wylądują na podłodze, kiedy staną się obiektem zainteresowania naszego pupila. Prawdopodobnie w wielu kawałkach, którymi mogą skaleczyć się zarówno domownicy, jak i sam pupil. świąteczne lampki, również bardzo atrakcyjne dla kota, mogą zostać przez niego przegryzione i w efekcie boleśnie, lub nawet śmiertelnie, porazić go prądem. Kiedy nasz pupil zacznie wspinać się na choinkę również nietrudno o jej przewrócenie. Wówczas drzewko może przygnieść kota lub którąś z jego kończyn, a potłuczone bombki, rozsypane na podłodze, można łatwo zaplątać w lampki lub łańcuchy.

Jeśli choinka jest wykonana z tworzywa sztucznego również stanowi niebezpieczeństwo. Plastikowe igły, zjedzone przez pupila, mogą spowodować wymioty i zatrucie pokarmowe. W takim wypadku niezbędna będzie interwencja weterynarza.

Jak ustrzec kota przed świątecznymi niebezpieczeństwami?

Być może po przeczytaniu powyższego akapitu stwierdziłeś, że zrezygnujesz ze świątecznego drzewka, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Tak radykalne rozwiązania nie są jednak potrzebne. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do świąt.

Po pierwsze, zapewnij swojemu kotu właściwą ilość rozrywki tak, aby mógł aktywnie i ciekawie spędzać czas, nie szukając dodatkowych zabawek w postaci świątecznych dekoracji. Atrakcyjne zabawki, spacery i poświęcenie czasu pupilowi, powinny zmniejszyć jego zainteresowanie choinką.

Po drugie, warto wyposażyć się w bezpieczne drzewko. Choinka powinna mieć solidną podstawę, żeby przewrócenie jej sprawiało trudność. Można w tym celu włożyć ją do dużej donicy lub metalowego, obciążonego ziemią lub kamykami, wiadra. Dobrze jest wybierać plastikowe ozdoby nie stłuką się od razu po strąceniu z gałązki. Ze względów zdrowotnych lepsza będzie też choinka żywa, która nie powinna powodować zatruć pokarmowych w przypadku zjedzenia igieł.

Boże Narodzenie w towarzystwie kota i choinki wymaga większych i bardziej uważnych przygotowań, ale nie musi okazać się katastrofą. Kiedy poznamy wszystkie zagrożenia jakie czyhają na nas i naszego pupila, łatwiej będzie się przed nimi ustrzec i zapewnić wszystkim spokojne i bezpieczne święta.

Pamiętaj, że pod choinką powinien zleźć się również prezent dla kota.  Przygotowaliśmy dla Ciebie gotową propozycję prezentów na święta.

Koty i choinka – galeria naszych ulubionych zdjęć