Kot tajski – prosto z Tajlandii

Kot tajski – prosto z Tajlandii

Znak rozpoznawczy tej rasy to wyjątkowo błękitne oczy. Kot tajski swoją budową i charakterystycznym umaszczeniem przypomina kota syjamskiego. Podobnie jak one, jest bardzo czuły i towarzyski. Zaskakuje nie tylko szczególnym wyglądem, ale także inteligencją. Dowiedz się więcej o tej fascynującej rasie kotów.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 3–5 kg

wzrost: 30-35 cm

 maść seal-point, blue-point, chocolate-point, lilac-point, kremowa, cynamonowa, tabby-point
długość życia  od 15 do 20 lat
główne cechy  pogodne, ciekawskie, spokojne

Wygląd i wzorzec rasy

Koty tej rasy żyją od 15 do 20 lat. Po pierwszym roku życia osiągają dorosłe wymiary. Zarówno kotka, jak i kot mierzą od 30 do 35 centymetrów. Kotka waży około 3 kilogramy, natomiast waga kota waha się między 3 a 5 kilogramami. Koty te mają ciało niewiele dłuższe od nóg, o silnych lecz smukłych kończynach. Głowa ma kształt klina i jest średniej wielkości oraz szerokości, ogon jest natomiast szeroki u podstawy, zwęża się jednak bliżej czubka. Ich wyjątkowo charakterystyczną cechą są intensywnie niebieskie oczy.

Koty te są częściowymi albinosami. Peryferyjne części ciała takie, jak nos, uszy czy ogon powinny być możliwie jak najciemniejsze, natomiast tułów – najjaśniejszy. Występują one w takich umaszczeniach, jak seal-point, blue-point, chocolate-point, lilac-point, kremowe, cynamonowe, a także tabby-point. Futro kota jest miękkie i jedwabiste. Co ciekawe, ich sierść ciemnieje wraz z wiekiem oraz niskimi temperaturami.

Kocięta i hodowla

Decydując się na zakup kota tej rasy należy mieć na uwadze, by dokładnie sprawdzić hodowlę przed adopcją. Zalecamy adopcję wyłącznie z renomowanych, zarejestrowanych hodowli. Dzięki temu poznasz stan zdrowia rodziców kociaka i unikniesz w przyszłości przykrych niespodzianek związanych z nieprzewidzianymi problemami zdrowotnymi, których dało się uniknąć.

Ceny kociąt z renomowanych hodowli zaczynają się od 2000 zł. Cena jest uzależniona od hodowli i jej renomy, a także od umaszczenia kota i stanu zdrowia jego rodziców.

Historia rasy

Koty tajskie pochodzą z Syjamu, czyli dzisiejszej Tajlandii. Rasa nazywana jest tam wichian mat, co oznacza księżycowy diament. Jest ona znana w Tajlandii już od ponad 700 lat, natomiast ich korzenie są powiązane z kotami syjamskimi. Pierwsze osobniki dotarły do Europy w XVIII wieku wraz z marynarzami oraz kolonistami, a następnie później trafiły także do Stanów Zjednoczonych.

Pierwsze koty syjamskie sprowadzone do Europy z Tajlandii hodowano w celu zapewnienia smukłej sylwetki. Jeszcze w latach 50. koty syjamskie wyglądały jak dzisiejsze koty tajskie, w latach 80. postanowiono jednak powrócić do korzeni i odtworzyć pierwotny wygląd syjamów, bardziej krzepki, co doprowadziło do wyodrębnienia nowej rasy znanej dziś jako koty tajskie.

Rasa została uznana przez FIFE w 2015 roku.

Kot tajski – charakter i usposobienie

Koty tej rasy są bardzo przywiązane do swoich właścicieli. Doceniają każdą wspólnie spędzoną chwilę i okazują uczucia we wszystkich możliwych momentach. Zwierzęta domagają się pieszczot i częstych zabaw. Wysokie pokłady energii sprawiają, że są bardzo aktywne i potrzebują dużej dawki ruchu, dlatego są idealnym wyborem dla osób aktywnych i lubiących zabawę. Warto jednak mieć na uwadze, że źle znoszą one samotność, dlatego jeśli spędzasz większość czasu poza domem, lepiej wybrać inną rasę.

Koty te miewają skłonności do dominacji, jednak dobrze czują się w towarzystwie innych zwierząt.

Wychowanie i tresura

Koty tej rasy są wyjątkowo inteligentne. Dzięki odpowiedniej nauce i szkoleniu pupil szybko zrozumie, co może, a czego mu nie wolno. Kot współpracuje ze swoim opiekunem i z łatwością uczy się nowych poleceń czy komend. W nauce pupila postaw na cierpliwe, lecz stanowcze podejście oparte na metodach pozytywnego wzmocnienia, a za dobre sprawowanie nagradzaj pupila przysmakami i pochwałami.

Zadbaj o naukę czystości od małego, by kot nauczył się korzystać z kuwety. Zapewnij też pupilowi odpowiednią socjalizację.

Zabawki dla kota tajskiego

Koty tej rasy są bardzo psotne, aktywne, ruchliwe, a także ciekawskie. Wprost uwielbiają zabawę, zwłaszcza z właścicielem. Warto zatem zapewnić im zabawki takie, jak piłeczkimyszki, a także wędkiZabawki interaktywne będą również przydatne, by zapewnić pupilowi zajęcie na długi czas – pomogą mu na przykład znieść czas, który właściciel spędza poza domem. Pozwalają one również na rozwijanie zdolności intelektualnych kota przy zabawie. Warto również zaopatrzyć się w drapak, na przykład piętrowy, aby pupil mógł się po nim wspinać i obserwować otoczenie.

Sprawdź: Jaki drapak dla kota wybrać?

Kot tajski – pielęgnacja

Koty te mają krótką sierść, dlatego pielęgnacja nie będzie problematyczna. Brak dużej ilości podszerstka sprawia, że włosy kota nie mają tendencji do kołtunienia się. Wyczesywanie powinno odbywać się więc raz w tygodniu. Systematyczność w zabiegach pozwoli na utrzymanie sierści w dobrej kondycji i usunięcie martwych włosów.

Nie jest natomiast zalecane kąpanie kota bez zalecenia lekarza – pupil zadba o czystość sam. Koty te boją się wody i od niej stronią, więc zmuszanie pupila do kąpieli bez potrzeby będzie dla niego stresujące i niepotrzebne. Pamiętaj także, by kontrolować stan uszu i oczu kota oraz jego pazurów.

Dieta i żywienie

Koty są drapieżnikami, dlatego karma dla kota, którą wybieramy powinna jak najbardziej być zbliżona do diety mięsożercy. Z reguły posiadają one większe zapotrzebowanie na białko pokarmowe niż psy, dlatego pokarm powinien zawierać dużą ilość mięsa. Dodatkowo niska tolerancja węglowodanów sprawia, że ich dieta powinna być uboga w te składniki. Z uwagi na wysoką aktywność tych kotów ważne jest, aby karma pokrywała całe zapotrzebowanie energetyczne oraz dostarczała kotu witamin i potrzebnych składników odżywczych i mineralnych.

Koty mają skłonności do odwodnienia, dlatego warto rozważyć podawanie pupilowi mokrej karmy, której wilgotność pomaga mu zapobiegać. Ponadto jest ona bogata w mięso i bardzo smakowita.

Można również przygotowywać posiłki dla pupila osobiście z surowych składników w ramach diety BARF, jednak wymaga to doskonałej znajomości potrzeb żywieniowych kotów oraz regularnej suplementacji.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów tajskich

Zdrowie i długość życia

Rasa zalicza się do długowiecznych i stosunkowo zdrowych, jednak wykazuje prewne predyspozycje genetyczne do schorzeń związanych z oczami. U tych kotów może wystąpić postępujący zanik siatkówki, a także zez wynikający z częściowego albinizmu.

Koty te mają również skłonność do zaburzeń łaknienia takich, jak zespół PICA, czyli łaknienie spaczone. Charakteryzuje się on nadmiernym gryzieniem, lizaniem, a także ssaniem przedmiotów nieprzeznaczonych do jedzenia. Warto mieć zatem oko na pupila i reagować, jeśli wystąpią u niego objawy, gdyż może to doprowadzić nie tylko do szkód w domu, ale również do zatrucia lub obrażeń.

Koty tej rasy żyją 15 do 20 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Koty tajskie są otwarte zarówno na nowych członków rodziny, jak i inne zwierzęta. Mieszkanie z innym zwierzęciem nie będzie dla nich problematyczne. Warunkiem koniecznym jest jednak zapewnienie zwierzęciu wystarczającej ilości uwagi, jako że koty te bardzo silnie przywiązują się do właściciela, dlatego nie są one odpowiednim wyborem dla osoby spędzającej większość czasu poza domem.

Taj jest odpowiednim wyborem dla osoby aktywnej. Kot wymaga uwagi i wspólnie spędzanego czasu, a jeśli tego nie dostaje – często się upomina. Towarzystwo dzieci również usatysfakcjonuje kota. Zabawy z najmłodszymi mogą stanowić upust dla pokładów energii, jednak mimo towarzyskiego nastawienia kota, kontakt dziecka z pupilem powinien się odbywać pod okiem osoby dorosłej.

Zalety:

  • przywiązany do swojego właściciela,
  • inteligentny i chętny do zabaw,
  • ma charakterystyczne, błękitne oczy,
  • akceptuje inne zwierzęta,
  • łatwy w pielęgnacji.

Wady:

  • nie odstępuje właściciela na krok,
  • źle znosi samotność.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Leo, Bursztyn, Figaro, Kaszmir, Agat, Cynamon, Mochi, Imbir, Szafran, Łowca, Tygrys, Harry. Lola, Lucy, Coco, Mysza, Lila, Bajka, Amber, Dama, Merida, Tola, Beza, Zoja, Doris, Luna.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje kot tajski

Żyją one 15-20 lat.

Ile waży dorosły kot tajski

Ważą one 3-5 kg.

Kot tajski charakter

Są to koty bardzo ciekawskie, przyjazne i psotne. Silnie przywiązują się do właściciela i nie odstępują go na krok.

Czy kot tajski uczula

Każda rasa potencjalnie może uczulać. Kot tajski nie jest uznawany za hipoalergicznego, ale uczula mniej niż większość ras.

Kot tajski choroby

Jest to rasa zaliczana do zdrowych i długowiecznych, jednak występują u nich problemy zdrowotne takie, jak zez, zanik siatkówki czy zespół PICA, czyli łaknienie spaczone.

Kot tajski karmienie

Dzienna dawka karmy powinna być podzielona na 3 porcje. Poleca się dla nich karmę wysokiej jakości i bogatą w białko, zarówno suchą, jak i mokrą.

Kot tajski wielkość

Są to średniej wielkości koty, które przeważnie osiągają do 35 cm.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 05.08.2020

Udostępnij