Kot tajski – prosto z Tajlandii

kot tajski

Znak rozpoznawczy tej rasy to wyjątkowo błękitne oczy. Kot tajski swoją budową i charakterystycznym umaszczeniem przypomina kota syjamskiego. Podobnie jak one, jest bardzo czuły i towarzyski. Zaskakuje nie tylko szczególnym wyglądem, ale także inteligencją.

Zwierzęta żyją od 12 do 20 lat. Po pierwszym roku życia osiąga dorosłe wymiary. Zarówno kotka, jak i kot mierzą od 30 do 35 centymetrów. Kotka waży około 3 kilogramy, z kolei waga kota waha się między 4 a 5 kilogramami. Peryferyjne części ciała (takie jak nos, uszy czy ogon) powinny być możliwie jak najciemniejsze. Z kolei tułów – najjaśniejszy.

Jaki jest kot tajski?

Koty tej rasy są bardzo przywiązane do swoich właścicieli. Doceniają każdą wspólnie spędzoną chwilę i okazują uczucia we wszystkich możliwych momentach. Zwierzęta domagają się pieszczot i częstych zabaw. Wysokie pokłady energii sprawiają, że czworonogi są bardzo aktywne i potrzebują dużej dawki ruchu.

Reprezentanci rasy są wyjątkowo inteligentni. Dzięki odpowiedniej nauce i szkoleniu czworonogów szybko zrozumie, co może, a czego mu nie wolno. Kot współpracuje ze swoim opiekunem i z łatwością uczy się nowych poleceń czy komend.

Koty tajskie są otwarte zarówno na nowych członków rodziny, jak i inne zwierzęta. Mieszkanie z innym zwierzęciem nie będzie problematyczne. Warunkiem koniecznym jest zapewnienie zwierzęciu wystarczającej ilości uwagi.

Taj jest odpowiednim wyborem dla osoby aktywnej. Kot wymaga uwagi i wspólnie spędzanego czasu. Jeśli tego nie dostaje – często się upomina. Towarzystwo dzieci również usatysfakcjonuje zwierzę. Zabawy z najmłodszymi mogą stanowić upust dla pokładów energii. Jednak mimo towarzyskiego nastawienia, kontakt dziecka z kotem powinien się odbywać pod okiem osoby dorosłej.

Pielęgnacja kota

Zwierzęta mają krótką sierść, dlatego pielęgnacja nie będzie problematyczna. Brak dużej ilości podszerstka sprawia, że włosy kota nie mają tendencji do kołtunienia się. Wyczesywanie powinno odbywać się raz w tygodniu. Systematyczność w zabiegach pozwoli na utrzymanie sierści w dobrej kondycji i usunięcie martwych włosów.

.

Jaka karma dla kota tajskiego?

Koty są drapieżnikami, dlatego żywienie, które wybieramy powinno jak najbardziej być zbliżone do diety mięsożercy. Z reguły posiadają one większe zapotrzebowanie na białko pokarmowe niż psy, dlatego pokarm powinien zawierać dużą ilość mięsa. Dodatkowo niska tolerancja węglowodanów sprawia, że dieta powinna być uboga w te składniki.

Z uwagi na wysoką aktywność kotów, wskazane jest, aby karma pokrywała całe zapotrzebowanie energetyczne oraz dostarczała witamin, oraz potrzebnych składników odżywczych i mineralnych.

.

Zalety:

  • Przywiązany do swojego właściciela.
  • Inteligentny i chętny do zabaw.
  • Ma charakterystyczne, błękitne oczy.
  • Akceptuje inne zwierzęta.
  • Łatwy w pielęgnacji.

Wady:

  • Nie odstępuje właściciela na krok.
  • Źle znosi samotność.