Kot syjamski

Kot syjamski
Facebookmail

Kot syjamski – charakter

Charakter kota syjamskiego może zadziwić, a także wywołać nie jeden uśmiech na twarzy. Syjamy są swoistymi gwiazdami i z pewnością, gdyby w ich okolicy pojawiła się kamera, bardzo szybko zostałyby gwiazdą telewizji. Uwielbiają znajdować się w centrum uwagi. Uwielbiają, kiedy poświęca im się uwagę a także kochają czuć na sobie czyjś wzrok. Zachowanie kota syjamskiego jest dość specyficzne, niektórzy ich właściciele twierdzą, że bardzo przypomina zachowanie psa. Faktycznie, koty syjamskie uwielbiają towarzystwo swoich opiekunów i często nie opuszczają ich na krok. Sprawia im radość przebywanie w otoczeniu ludzi i uwielbiają towarzystwo innych zwierząt. Jednocześnie należy pamiętać, że mają nieokiełznany temperament. Są to stworzenia bardzo żywotne i niesamowicie aktywne. Jedną z rzeczy, których koty syjamskie nienawidzą jest nuda.

Syjamski kot

Koty syjamskie uwielbiają być w centrum uwagi, ale także doceniają fakt, że w ich otoczeniu dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Są niezwykle inteligentne i z chęcią wykonują wszelkie komendy wypowiedziane przez opiekuna. Szybko przyswajają sobie nową wiedzę i z łatwością adaptują się do nowych warunków. Koty syjamskie cechują się ogromną wrażliwością, a przywiązanie do właściciela może także przerodzić się w chorobliwa miłość. Z pewnością nie ucieszy właścicieli tych kotów fakt, że intensywnie znaczą teren, co więcej, robią to używając swojego moczu. A zapobiec temu może kastracja dorosłych kocurów, dziwne zachowania u tej rasy się jednak na tym nie kończą. Bardzo często u kotów syjamskich zaobserwować można nadmierne jedzenie wełny, które powoduje liczne dolegliwości przewodu pokarmowego. Do teraz nie wyjaśniono dokładnie, czym spowodowane jest takie zachowanie.

Kot Syjamski – hodowla

Hodowla kotów syjamskich zmieniała swoje wytyczne przystosowując się do obecnie panujących trendów oraz do mody. Koty syjamskie wyglądały zupełnie inaczej 100 lat temu, inaczej też wyglądają obecnie. Hodowcy ogromną wagę przykładają do umaszczenia wpisującego się we wzorzec rasy, a także do innych znaków szczególnych. Kot syjamski posiada jasny kolor ciała z licznymi kolorowymi znaczeniami. Każdy hodowca kotów syjamskich doskonale wie, że kocięta tej rasy rodzą się całkowicie białe, a kolor na ich sierści zaczyna wytwarzać się dopiero wraz z upływającym czasem. Proces ten następuje już po kilku dniach od narodzin, z biegiem czasu naturalnie ciemnieją ogon oraz łapki.

Karmy dedykowane kotom syjamskim

 

Kot Syjamski – historia gatunku

Do dziś nie wiadomo dokładnie, jaka krzyżówka przyczyniła się do powstania kotów syjamskich. Bez wątpienia, przodkami tych zwierząt były koty bengalskie, koty azjatyckie domowe oraz koty nubijskie. Na pierwsze zapiski opisujące kota wyglądającego podobnie do współczesnego syjama, możemy się natknąć już wierszowanej książce o kotach, pochodzącej z Tajlandii z 1350 roku. O ile pochodzenie tych kotów pozostaje jeszcze zagadką, o tyle doskonale wiemy, kiedy ta rasa pojawiła się po raz pierwszy w Europie. Miało to miejsce w 1884 r, kiedy konsul brytyjski jako podarunek od króla syjamu otrzymał parę kotów z tego gatunku. Nie minął rok, a potomstwo tej pary pokazywano publiczności w Londynie, a następnie w różnorodnych ogrodach zoologicznych na terenie starego kontynentu. Niestety, początki nie były łatwe.

Kot syjamski charakter

Spory odsetek kotów sprowadzanych do Europy umierał w skutek niewłaściwego traktowania. Europejczycy popełniali liczne błędy związane z hodowlą tych zwierząt, należały do nich między innymi błędy żywieniowe, a także złe warunki przestrzenne panujące w hodowlach. Wzorzec, który początkowo powstał w Anglii, zdążył się już znacznie zmienić. Kiedyś koty syjamskie miały bardziej zaokrąglone kształty i były cięższe. Obecnie te czworonogi mogą poszczycić się smukłą sylwetkę. Ich ruchy są wyrafinowane i jednocześnie sprężyste.

Kot Syjamski – pielęgnacja

Koty syjamskie nie sprawią wiele problemów ich właścicielom. Nie posiadają długiej sierści, nie wymaga ona także regularnego szczotkowania. Dodatkowo, nie mają żadnych destrukcyjnych nawyków, toteż nie jest wymagane żadne specjalne traktowanie tych kotów. Często pielęgnacja futra ogranicza się do przetarcia irchą. Oczywiście, pielęgnacja kota syjamskiego, tak samo jak w przypadku innych kotów, będzie wymagać od właściciela regularnego monitorowania stanu uzębienia. Dodatkowo do zabiegów pielęgnacyjnych możemy także zaliczyć ocenianie stanu zdrowia tego zwierzęcia i w razie potrzeby szybkie reagowanie na jakiekolwiek nieprawidłowości. Prawidłowo obcięte pazurki u kota pozwolą ochronić meble przed zniszczeniami, a także zaoszczędzić trochę pieniędzy na wizytach u weterynarza. Kot syjamski nie jest specjalnie wymagający pod względem pielęgnacji.

Wybierz akcesoria do pielęgnacji kota syjamskiego

 

Kot Syjamski – predyspozycje do chorób

Koty syjamskie są niesamowitymi łakomczuchami i zawsze dopisuje im apetyt. Dlatego podstawowym wyzwaniem dla właścicieli, mającym na celu zapewnić zdrowie tym zwierzętom, jest ścisłe przestrzeganie diety. Tylko w taki sposób będzie można utrzymać szczupłą i sprężystą sylwetkę pupila. Predyspozycje do chorób kota syjamskiego mają głównie podłoże genetyczne. Są to wady wrodzone, które jednak można niwelować poddając kota różnorodnym terapiom oraz zabiegom.

Bardzo częstym schorzeniem występującym u kotów syjamskich są wrodzone wady wzroku. Niezwykle często u tych zwierząt zaobserwować można zez zbieżny. Na szczęście, taka wada nie wpływa negatywnie na wzrok. Co ciekawe, zez zmienia swoje położenie wraz z wiekiem. Wszystkie kociaki syjamskie rodzą się z zezem rozbieżnym. Następnie, w miarę upływu czasu, zamienia się w zez zbieżny. Początkowo gałki oczne znajdują się w pozycji równoległej, a następnie kierują się do środka.

Kolejną wadą wzroku jest oczopląs. Może mieć on charakter rotacyjny, poziomy lub też pionowy. W niektórych wypadkach oczopląs może zaniknąć lub też poprawić się, kiedy nauczymy kota skupiać się na konkretnym elemencie.

Kot syjamski cena

Niestety, to nie koniec listy związanej ze zwyrodnieniem oczu. Predyspozycje do chorób tego narządu sprawiają, że koty te mogą posiadać martwaka rogówki. Jest to ciemno brązowa plamka umieszczona w centrum. W niektórych wypadkach taki martwak może oddzielić się samodzielnie. Na jego miejscu powstanie jednak wrzód, który będzie utrzymywać się przez kilka miesięcy. Doświadczeni hodowcy kotów syjamskich zalecają, aby martwaka usuwać chirurgicznie.

Koty syjamskie mogą chorować także na  Mukopolisacharydozę typu VI.

Objawia się to głównie zmianami kośćca. Czasem zaobserwować można zwyrodnienie stawów lub też karłowatość, co więcej – mogą powstać zmiany narządów wewnętrznych.

Genetyczna predyspozycje do chorób u kotów syjamskich dotykają także podniebienia. Może występować swoiste wklęsłe połączenie między jamą nosową oraz jamą ustną. Dodatkowo, może także wystąpić rozszczep warg. Łatwo zauważyć tę wadę genetyczną u kociąt, ponieważ podczas karmienia będzie im z nosa wyciekać mleko. To poważna anomalia, którą trzeba jak najszybciej pozbyć się chirurgicznie.

Wady i zalety

Zalety posiadania tych kotów jest co niemiara. Przede wszystkim są to zwierzęta mądre oraz czułe. Ich właścicieli od lat urzeka ich niezależność. Dodatkową zaletą jest także ułatwiona pielęgnacja, ponieważ koty syjamskie nie wymagają ciągłego szczotkowania. Są to prawdziwe pieszczochy, które lubią dzieci oraz są niezwykle towarzyskie. Oczywiście, miłośnicy kotów często wybierają rasę syjamską ze względu na jej majestatyczny oraz smukły wygląd. Dodatkowo są to stworzenia cierpliwe i posiadają niezwykle piękne oczy.

Do wad kotów syjamskich z pewnością zaliczyć trzeba dość często występujące wady genetyczne, które to niejednokrotnie prowadzą do różnorodnych schorzeń i zwiększają predyspozycje do chorób. Niektórzy właściciele narzekają także na ich charakter. Są to koty zazdrosne oraz uparte. Uwielbiają być w centrum uwagi i, z tego też powodu, potrafią przerwać domownikowi konkretną czynność w najmniej odpowiednim momencie.

kot syjamski krótkowłosy

Wzorzec rasy

Wzorzec rasy dokładnie określa wygląd tych zwierząt. Koty syjamskie posiadają sylwetkę szczupłą oraz sprężystą, lekko wydłużoną. Ich ciało jest raczej średniej wielkości. Charakterystyczne jest futro kotów syjamskich, można opisać je jako drobne oraz jedwabiste. Jest bardzo krótkie. Największą uwagę przykuwa chyba głowa tych kotów, która jest średniej wielkości w stosunku do reszty działa. Nie występują na niej przełamania na bokobrodach, jakie możemy zaobserwować w przypadku innych ras. Nos powinien być prosty oraz długi. Bardzo charakterystyczne oraz urzekające są oczy kotów syjamskich. Hipnotyzujące spojrzenie wydobywa się z lekko skośnych oczu o średniej wielkości. Wzorzec rasy także doskonale określa uszy w tych stworzeń. Powinny być spiczaste. koty te posiadają małe oraz owalne łapy, natomiast nogi powinny być długie, tak by zachowywały proporcje w stosunku do reszty ciała. Tym, co określa koty syjamskie, jest także ich cienki oraz długi ogon.

Ile kosztuje kot syjamski

Jeżeli już na pierwszy rzut oka zakochałaś się lub zakochałeś w tym uroczym kocie, to z pewnością zastanawiasz się ile kosztuje kot syjamski. Za kociaka z rodowodem przyszły właściciel zapłaci około 1500 zł, ale osobniki o bardzo proporcjonalnych kształtach oraz cechach wyglądu doskonale korespondujących ze wzorcem rasy mogą kosztować nawet powyżej 2000 zł. Koty syjamskie bez rodowodu są znacznie tańsze i można je kupić już za około 600 zł.

Kot syjamski długowłosy

Kot syjamski długowłosy to kot rasy balijskiej. Ten czworonóg średniej wielkości, o długim ciele, wywodzi się bezpośrednio od rasy syjamskiej. W latach 20-tych ubiegłego roku w hodowli kotów syjamskich po raz pierwszy pojawił się kociak, który zupełnie nie przypominał swojego rodzeństwa pod względem futra. Był to kociak długowłosy, który pod względem genetycznym był niemal identyczny z kotem syjamskim, jednak jego futro było znacznie dłuższe oraz miało inny charakter. Początkowo hodowcy nie wiedzieli dokładnie, jak zareagować na taki fakt. Do dziś nie wiadomo dokładnie, jak znalazł się w puli genowej gen odpowiadający za długie futro. Część hodowców uważa, że mogło dojść do mutacji, natomiast reszta twierdzi, że spowodowała to krzyżówka z kotami perskimi. Taki impas oraz zakłopotanie trwało dość długo, ponieważ dopiero po dwudziestu latach zdecydowano się na specjalnie wyodrębnioną hodowlę długowłosych kotów syjamskich, czyli kotów rasy balijskiej.

Kot syjamski tajski

Kot tajski to nic innego, jak po prostu odnowiona rasa kota syjamskiego. Koty syjamskie kiedyś były znacznie większe, ich sylwetka bardziej owalna. W miarę upływu czasu, wzorzec tej rasy notorycznie zmieniał się, aby osiągnąć dzisiejszy kształt. Koty tajskie swoim wzorcem rasy nawiązują do wzorca rasy kotów syjamskich z lat 50. Są więc swoistym wskrzeszeniem tamtej rasy, która wydawać by się mogło, że odeszła już bezpowrotnie. Kot syjamski tajski jest zwierzęciem bardzo eleganckim oraz dobrze umięśnionym. Jego oczy posiadają barwę niebieską, natomiast tułów jest wydłużony, a także bardziej umięśniony niż w przypadku kotów syjamskich. Maść tego zwierzęcia powinna przyjmować barwę kremową lub też beżową. Koty takie żyją stosunkowo długo, potrafią osiągnąć sędziwy wiek 20 lat.

 

Kot syjamski opis rasy

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *