Kot syberyjski

Syberyjski kot
Facebookmail

Kot syberyjski – charakter

Zazwyczaj właścicieli tej rasy kotów są niesamowicie zadowoleni z tego, jak zachowuje się ich kot syberyjski. Charakter tego zwierzęcia bowiem doskonale nadaje się do tworzenia relacji z właścicielami. Charakter kota syberyjskiego sprawia, że są to czworonogi niesamowicie uczuciowe, a także przyjaźnie nastawione. Uwielbiają swojego właściciela i bardzo się do niego przywiązują. Co więcej, są to koty bardzo towarzyskie, nie lubią samotności, a wprost kochają przebywanie w otoczeniu ludzi. Kot syberyjski jest bardzo inteligentny, a ta inteligencja pozwala mu przystosowywać się do nowych warunków. Z łatwością odnajduje się w nowych sytuacjach, a także może poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami, jakie mogą go spotkać w życiu.

Kot syberyjski jest niesamowicie aktywny, przepełniony jest wręcz energią. Te zwierzęta cechują się dużym temperamentem. Ich ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest wspinaczka, toteż na wysokościach wypoczywają najlepiej. Należy mieć ten fakt na uwadze, jeżeli aż nadto przejmujemy się o stan oraz wygląd mebli znajdujących się w naszych pomieszczeniach. Jeżeli od kota bardziej cenimy jakość wystroju wnętrza, to raczej nie jest to rasa dla nas. Koty syberyjskie są bardzo skutecznymi łowcami, uwielbiają wszelkiego rodzaju polowania. Doskonałą zaletą tych kotów jest ich mruk, który jest przyjemny dla ucha, a także pozwala na skuteczną komunikację z opiekunem. Trzeba pamiętać o tym, że pomimo faktu, że koty te zostały już dawno udomowione, to nadal posiadają sporo instynktów przekazanych przez ich dzikich przodków.

Są to zwierzęta bardzo samodzielne, ale jednocześnie nie sprawiają większego problemu w procesie wychowania. Zakładając, że właściciel w młodym wieku poświęcił im wystarczająco dużo uwagi oraz czasu, to Koty Syberysjki doskonale odnajdą się w nowym otoczeniu, jakim jest dla nich mieszkanie lub dom. Są to zwierzęta pewne siebie i odważne. Wrodzona ciekawość nieustannie nakazuje im sprawdzać nowe zakamarki oraz wchodzić w interakcje z różnorodnymi przedmiotami. Koty Syberyjskie po prostu kochają odpoczynek na wysokościach. Z tego też powodu często można je znaleźć w pozycji leżącej na wyżej zamieszczonych regałach pełnych książek. Aby nieco oszczędzić występujące w mieszkaniu meble, można skusić się na specjalne podesty oraz konstrukcje, pozwalające na wspinaczkę tym kotom. Takie konstrukcje pozwolą skutecznie ostrzyć pazury i oszczędzić drzwi oraz meble przed niechcianymi ubytkami. Choć są to koty bardzo samodzielne, to nie przepadają za samotnością. Raczej nie lubią zostawać same.

Charakter kota syberyjskiego

Kot syberyski niebieski, rudy, biały

Koty syberyjskie mogą mieć różnorodne barwy sierści. Rasa kotów syberyjskich podzielona jest na 9 grup kolorystycznych. Każda odmiana zachowuje się trochę inaczej i wykazuje się innymi cechami charakteru. Jednak to, czy u ciebie w mieszkaniu znajdzie się Kot Syberyski niebieski, rudy, biały czy też kot o innej maści, powinno głównie zależeć od twoich preferencji oraz zmysłu estetycznego.

Kot Syberyjski – hodowla

Z pewnością każdy przyszły właściciel tych zwierząt pragnie, aby jego zwierzak był jak najbardziej estetyczny oraz cechował się jak najlepszym charakterem. Hodowla tych kotów powinna być prowadzona przez ludzi pełnych pasji oraz zupełnie oddanych takiej aktywności. Warto sprawdzić to, czy koty w hodowli są objęte możliwie najlepszą opieką, a także czy karmione są w sposób prawidłowy oraz czy prowadzą spokojne i szczęśliwe życie. Ważne, aby ta rasa kotów mogła na co dzień zaznać trochę wolności. Kot Syberyjski jest prawdziwym łowcą. Hodowla pozbawiona klatek oraz zamknięć będzie oddziaływać idealnie na rozwój tych zwierząt. Warto także zapytać hodowców, jak często są one rozmnażane. Częstotliwość nie powinna być większa niż 3 mioty na 24 miesiące.

Kot Syberyjski – waga

Kot syberyjski to stosunkowo silna oraz muskularna odmiana. Mając w posiadaniu takiego kota, warto zadbać o jego odpowiednią wagę. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy przekarmić naszego pupila z rasy Kot Syberyjski. Waga kocurów powinna oscylować w granicach od siedmiu do ośmiu kg, natomiast kotki powinny ważyć około 4-5 kg. Oczywiście, w zależności od uwarunkowań genetycznych, zdarzają się także większe oraz masywniejsze osobniki, które potrafią uzyskać wagę wynoszącą nawet 10 kg. Z każdym kolejnym rokiem posiadany przez nas kot syberyjski będzie ważył coraz więcej. Proces wzrostu zatrzyma się wieku trzech lub czterech lat. Wtedy też koty syberyjskie osiągają pełną dojrzałość fizyczną.

Hodowla kota syberyjskiego

Idealny do domu, ale powinien wychodzić

Koty Syberyjskie, pomimo swojego udomowienia, nadal są w niektórych sytuacjach dosyć dzikie. Ta dzikość objawia się choćby w codziennym funkcjonowaniu. Są to idealne koty do domu, ponieważ znakomicie przyzwyczajają się do swojego właściciela i po prostu kochają przebywać w jego otoczeniu. Z drugiej jednak strony, wrodzona dzikość nakazuje im odkrywać coraz to nowsze tereny. Z tego też powodu, kot syberyjski uwielbia spacerować po balkonie. Jeżeli przewidujesz dla swojego kota taki rodzaj rozrywki, to powinieneś zadbać o odpowiednią siatkę ochronną. Dodatkowo, koty te uwielbiają wychodzić na zewnątrz. Można je oczywiście wyprowadzać na smyczy, jednak całkowity powiew wolności poczują wówczas, kiedy będą mogły całkowicie chodzić swoją drogą. Oczywiście, po pewnym czasie koty same wrócą do domu, ponieważ doskonale wiedzą, gdzie jest ich miejsce na ziemi oraz gdzie jest ich właściciel. Jednak geny przekazujące swoistą dzikość nakazują na coraz to nowsze podróże oraz wojaże.

Kot Syberyjski – wady i zalety

Z pewnością nie jest to zwierzę dla każdego. Warto zastanowić się dokładnie przed zakupem, jaki dokładnie jest kot syberyjski. Wady i zalety tego zwierzęcia w większości jednak przeważają na plus i coraz więcej ludzi decyduję się na jego posiadanie.

Zacznijmy więc od zalet Kota Syberyjskiego. Przede wszystkim jest to kot niezwykle piękny, który doskonale odnajduje się w towarzystwie innych kotów oraz psów, a także innych zwierząt. Nie przejawia agresji w stosunku do innych królików lub też świnek morskich. Bardzo istotną zaletą, ważną przede wszystkim dla posiadaczy małych pociech, jest fakt, że koty te nie wywołują reakcji alergicznych. Kot Syberyjski jest stworzeniem bardzo pogodnym oraz łagodnym, dodatkowo cechuje się sporą dozą cierpliwości. Kot uczy się niezwykle szybko wszelkich zasad panujących w rodzinie oraz w domu. Jest to zwierzak bardzo towarzyski, który jednocześnie uwielbia podróże i dobrze je znosi. Nie powinno sprawić większego problemu zabranie takiego kota w podróż. Co więcej, koty te uwielbiają odkrywać nowe tereny na własną rękę. Są bardzo niezależne, a momentami także dzikie. Mimo faktu, że są udomowione, uwielbiają powiew wolności oraz niezależności, której na co dzień doznawali ich przodkowie. Teraz przyszła pora na wady dotyczące posiadania takiego kota. Są to koty długowłose, więc wymagają sporo energii oraz czasu włożonego w codzienną pielęgnację. Czasami potrafią być kapryśne. Niestety, nie przepadają za czesaniem, co utrudnia codzienną pielęgnację.

Kot syberyjski wzorzec
Kot syberyjski krótkowłosy, a długowłosy

Kot syberyjski krótkowłosy oczywiście jest o wiele wygodniejszy, jeżeli chodzi o pielęgnację. Nie wymaga tyle energii oraz poświęconego czasu, aby dokładnie rozczesać wszystkie włosy. Co więcej, w przypadku kota syberyjskiego krótkowłosego raczej nie występuje prawdopodobieństwo kołtunienia. Kot syberyjski długowłosy posiada dłuższą sierść, co wygląda niezwykle dostojnie i majestatycznie, jednak wymaga od właściciela odpowiednio więcej poświęconego czasu. Czesanie takiej odmiany kota powinno odbywać się przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu.

Kot Syberyjski – choroby

Koty Syberyjskie zazwyczaj nie cierpią na wiele schorzeń, raczej charakteryzują się dobrym zdrowiem, co może ucieszyć ich właścicieli. Z racji pochodzenia tej rasy, te zwierzęta są przystosowane do długotrwałych oraz intensywnych mrozów. Te koty są wyjątkowo krzepkie oraz wytrzymałe na wszelkie warunki atmosferyczne. Niestety, fakt, że ich przodkowie byli bardzo zahartowani oraz potrafili przetrwać w niesamowite ciężkich warunkach nie oznacza wcale, że koty te całkowicie pozbawione są jakichkolwiek chorób.

Chorobą towarzyszącą tej rasie kotów jest, między innymi, kardiomiopatia przerostowa. Jest to bardzo uciążliwe dysfunkcja, którą należy zdiagnozować jak najszybciej. W tym celu warto regularnie przeprowadzać echo serca. Kolejnym schorzeniem, które może utrudnić życie twojemu kotu, jest FUS. Jest to zespół symptomów, wśród nich znajduje się między innymi symptom zapalenia pęcherza moczowego, a także dolnych dróg moczowych. Ta choroba jednak częściej spotykana jest wśród kotów, niż wśród kotek.

Kot Syberyjski – wzorzec rasy

Wzorzec tej rasy określa między innymi dopuszczalną uwagę. Koty powinny ważyć od 4 do 7 kg. Są to zwierzęta silne oraz dobrze umięśnione. Głowa powinna być trójkątna, z zaokrąglonym podbródkiem. Uszy natomiast mają być szerokie u nasady, a także lekko pochylone do przodu. Kot syberyjski charakteryzuje się dużymi oraz skośnie osadzonymi oczami w kolorze zielonym lub też bursztynowym. Dodatkowo, wzorzec rasy Kota Syberyjskiego określa długi ogon, który nie linieje latem. Szata powinna być długa, a na udach mają znajdować się swoiste portki.

Kot syberyjski opis rasy

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *