Kot Savannah

Facebookmail

Kot savannah – historia rasy

Savannah to niezwykle piękna rasa kotów, która unikatowy i egzotyczny wygląd zawdzięcza swoim afrykańskim, dzikim przodkom. W Stanach Zjednoczonych 7 kwietnia 1986 roku na świat przyszedł pierwszy przedstawiciel savannah, będący hybrydą domowego kota i serwala. Matką osobnika była kotką syjamską, natomiast ojcem był reprezentant dzikich kotów, zamieszkujących afrykańskie sawanny i zaliczanych do drapieżnych gatunków Leptailurus serval.

W związku z rosnącym zainteresowaniem tego typu krzyżowania, w latach 90. XX wieku rozpoczęła się ich hodowla na o wiele większą skalę. Początek historii kota savannah ma związek z opracowaniem wzorca rasy, do którego doszło w roku 1996. Jego autorami stali się Patrick Kelley oraz Joyce Sroufe, którzy zdecydowali się go zaprezentować w siedzibie TICA. Mimo to savannah została uznana przez organizację za nową rasę dopiero sześć lat później, natomiast w roku 2012 zarówno TICA, jak i amerykańska organizacja hodowlana REFR zarejestrowały ją jak rasę wystawową.

Kot savannah – cena

Na szczególną uwagę zasługuję fakt, iż na całym świecie istnieje tylko około 60 hodowli kotów savannah, co przekłada się bezpośrednio na ich wysoką cenę. Kot, który swoim wyglądem na myśl przywodzi elementy wizerunku tygrysa, pantery czy geparda, uchodzi obecnie za jedną z najdroższych ras na całym świecie. Cena zakupu kota savannah uzależniona jest od stopnia bliskości genetycznej z serwalem. Czysta krzyżówka, czyli przedstawiciel z pokolenia F1, cechujący się największym podobieństwem do swoich dzikich przodków, może kosztować nawet 20 tysięcy dolarów. Osobniki z pokolenia F2, posiadające pulę 30% genów serwala oraz 70% kota domowego, warte są od około 5 do nawet 20 tysięcy złotych. Im dalsza generacja np. F6, tym coraz niższe są koszty ich zakupu. Należy jednak mieć na uwadze, że wiąże się to z mniejszym podobieństwem do afrykańskich serwali.

Kot savannah – hodowla w Polsce

Ta piękna hybryda domowego kota i dzikiego serwala zdobyła również swoich miłośników w naszym kraju, dlatego podjęto pierwsze próby hodowli kota savannah w Polsce. Ze względu na to, że jest to rasa młoda, a przez to mało znana, występują pewne problemy w ich rozmnażaniu. Tę unikatową hybrydę dawniej można było kupić tylko na wybranych giełdach zagranicznych. Obecnie w Internecie można znaleźć wiele ofert, dotyczących sprzedaży zwierząt tej rasy. Należy jednak zachować dużą ostrożność i uważnie sprawdzać wiarygodność takich źródeł.

Kot savannah wielkość

Kot savannah – wielkość

Kot savannah, pomimo tego, że jest o wiele mniejszy od dzikiego serwala afrykańskiego, pod względem wielkości zaliczany jest do grona największych kotów domowych (przewyższający często rasę maine coon). Pokaźny wygląd objawia się w długich kończynach oraz szczupłej, wydłużonej sylwetce. Savannah odznacza się więc sporymi rozmiarami oraz niedużą wagą, osiągającą zazwyczaj od 6 do 11 kg. Oba parametry są jednak silnie uzależnione od płci oraz pokolenia, z którego pochodzi savannah. Przedstawiciele generacji F1, najbardziej zbliżone do dzikich serwali, osiągają więc największe wymiary oraz wagę, natomiast im dalsze pokrewieństwo, tym analogicznie parametry te są znacznie mniejsze. Dla porównania:

 • Pokolenie F1
 • Wielkość: 40-45 cm
 • Waga: samce 9-11 kg, samice 7-9 kg
 • Pokolenie F5
 • Wielkość: 35-40 cm
 • Waga: samce 6-9 kg, samice 4-6kg

Kot savannah – wzorzec

Pomimo tego, że w roku 2012 rasa ta została zarejestrowana przez dwie organizacje: międzynarodową TICA oraz amerykańską REFR, nie jest ona uznawana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (FIFe). Wobec tego nie można określić ścisłego zespołu cech dla kota savannah, gdyż nie będąc elementem klasyfikacji FIFe, nie posiada on kodu EMS.

Kot savannah – zdrowie

Aby zadbać o właściwe zdrowie kota Savannah, wymagana jest często specjalna opieka medyczna. W przypadku tej rasy niektóre standardowe procedury zdrowotne są niedozwolone. Poza tym troska o zdrowie i pielęgnację jest bardzo podobna jak w przypadku pozostałych kotów krótkowłosych. Należy jednak mieć na uwadze, że u kotek savannah bardzo często występują duże problemy z płodnością, jak i z samym donoszeniem ciąży oraz komplikacjami w trakcie porodu.

Kot savannah – charakter

Charakter kota Savannah jest najczęściej porównywany do psiego, ze względu na jego niezwykłą lojalność i przywiązanie do właściciela. Dzięki tym cechom przedstawiciele tej rasy mogą być nauczeni prowadzenia na smyczy. Kolejną wyróżniającą się cechą savannah jest ich wysoka inteligencja, co przekłada się m.in. na szybkie przyswajanie sztuczek przez zwierzaka. Trzeba mieć również na uwadze, że koty savannah są na tyle pojęte, że z łatwością znajdą nawet sposób jak wymknąć się z zamkniętego pomieszczenia. Ich właściciele często podkreślają, iż szybko odkrywają jak otworzyć drzwi czy dostać się do zawartości szuflad i lodówki.

Łatwo więc domyślić się, że przedstawiciele tej rasy odznaczają się niesamowitym temperamentem, przez co savannah nie potrafi przez dłuższy czas usiedzieć w jednym miejscu. Co ciekawe, te żywe koty uwielbiają spędzać czas na długich spacerach oraz wodnych zabawach, dlatego nie zaleca się ich trzymania w małych mieszkaniach. Zdecydowanie kot savannah odznacza się wesołym i przyjaźnie nastawionym charakterem, należy jednak pamiętać, że ze względu na swoje pochodzenie wymaga on systematycznej socjalizacji w okresie młodości. Ponadto bardzo możliwe jest, że w obrębie jednego miotu rodzić się będą zarówno kocięta bardzo przyjazne, które nie sprawiają trudności w wychowaniu, jak i nieco wycofane, o dzikim usposobieniu.

Zalety kota Savannah

Kot savannah – wady i zalety

Jak każda rasa, również hodowla kota savannah ma swoje wady i zalety. Kot savannah wyróżnia się na tle innych pięknym, egzotycznym wyglądem. Po swoim dzikim przodku odziedziczył długą szyję i smukłe nogi oraz unikatowe cętkowane umaszczenie. Ta udomowiona wersja serwala odznacza się nietypowym jak na domowego kota futrem. Piękne czarne, srebrzyste lub brązowe cętki na miękkim, złotawo-pomarańczowym podszerstku oraz czarna maska z charakterystycznymi pasami łez w okolicy oczu sprawiają, że rasa ta znacznie odznacza się dostojnym, eleganckim wyglądem. Subtelności i uroku nadaje tej rasie mała, trójkątna głowa z wyraźnie zwężającym się podbródkiem. Pomimo swojego wyjątkowego wyglądu, pielęgnacja sierści zwierzaków jest niezwykle prosta i podobnie jak u pozostałych kotów krótkowłosych może odbywać się tylko raz w tygodniu.

Kolejną zaletą kota savannah jest wymieniona wcześniej inteligencja, dzięki której z łatwością można nauczyć zwierzaka chodzenia na smyczy oraz aportowania. Ponadto koty savannah nie sprawiają większych trudności w nauce korzystania z toalety, co znacznie ułatwia utrzymanie czystości w domu.

Savannah jest rasą bardzo zaradną i indywidualną, w zachowaniu przypominającą psy. Ich przywiązanie i lojalność wobec właściciela są na tyle wysokie, że często nie odstępują go na krok. Ich psi charakter objawia się również w chęci podejmowania różnych zabaw oraz wzmożonej aktywności w postaci długich spacerów, biegów i skoków. Ponadto właściciele psów, decydujący się na zakup kota tej rasy, nie muszą się martwić, że zwierzaki będą toczyć stereotypowe spory, ponieważ savannah świetnie dogaduje się z tymi czworonogami.

Podsumowując, do głównych zalet kota savannah należą:

 • egzotyczny, piękny wygląd,
 • inteligencja i zaradność,
 • lojalność wobec właściciela,
 • duża chęć do rozmaitych zabaw,
 • samodzielność,
 • możliwość równoczesnego posiadania psa.

Najczęściej wymienianą wadą tej rasy kotów jest oczywiście wysoka cena, będąca wynikiem ich rzadkiego występowania. Ze względu na pochodzenie, decydując się na kota savannah należy mieć na uwadze, że niektóre kocięta mogą sprawiać problemy w prowadzeniu, dlatego już od pierwszych dni wymagają dużej socjalizacji. Łatwo wywnioskować, że skoro jest to rasa młoda, niektóre jej cechy psychiczne nie są jeszcze w pełni ukształtowane. W szczególności przedstawiciele pokolenia F1 i F2 mogą odznaczać się trudnym, na wpół dzikim charakterem, przez co nie zaleca się trzymania savannah w pobliżu małych dzieci. Dla właściciela oznacza to również skłonność do częstych ucieczek oraz rozmaite problemy w wychowaniu.

Właściciele kotów tej rasy wspominają również, że mają one tendencję do częstego znaczenia terenu, co w pierwszych latach może wiązać się z trudnościami w utrzymaniu czystości. Ze względu na żywy temperament zwierząt, na ich zakup powinni decydować się wyłącznie posiadacze dużych domów z ogrodem.

Podsumowując, do najczęściej wymienianych wad kota savannah należą:

 • wysoka cena,
 • wymaga systematycznej socjalizacji,
 • tendencja do ucieczek,
 • tendencja do znaczenia terenu,
 • potrafi pokonać bardzo wysokie ogrodzenie,
 • wymaga dużego terenu,
 • nie nadaje się do małych dzieci,
 • problemy z donoszeniem ciąży i porodem.

Karmy polecane kotom rasy Savannah

Kot savannah – ciekawostki

Koty savannah posiadają duże predyspozycje do dokonywania ucieczek, ponieważ są bardzo skoczną rasą, która potrafi wykonać skok na wysokość 2,5 m.
Kolejną ciekawostką jest zakaz sprowadzania i posiadania kota savannah na terenie Australii. Rząd tłumaczy, że rasa ta może stanowić poważne zagrożenie dla endemicznych gatunków zwierząt.
Koty z pokolenia F1 i F2 są droższe niż serwale czystej krwi.
Na całym świecie istnieje około 60 hodowli kotów tej rasy.
Najwięcej kotów savannah jest w Stanach Zjednoczonych, choć niektóre stany np. Hawaje czy Georgia posiadają surowsze przepisy dotyczące posiadania tego rodzaju hybryd.
Koty savannah potrafią miauczeć podobnie jak kot, jak również wydawać dźwięki zbliżone do wokalizacji serwala. Syczenie przedstawicieli tej rasy jest porównywane do syku węża, co często budzi u osób, które nie miały styczności z savannah duże obawy.
Joyce Sroufe największy problem miała w uzyskaniu płodnych kocurów, gdyż potomstwo dwóch odrębnych gatunków jest bardzo często niepłodne. W przypadku krzyżówek savannah już od pierwszej generacji, na świat przychodziły płodne samice, natomiast płodne samce dopiero w piątym pokoleniu.

Kot savannah opis rasy
Facebookmail