Kot perski

Kot perski

Kot perski to jedna z najstarszych ras kotów. Ich hodowla jest więc zajęciem wzbudzającym szacunek oraz dającym satysfakcję. Hodowcy nieustannie dbają o to, aby rozmnażać osobniki jak najbardziej zbliżone do wzorca tej rasy.

Jeśli chcielibyście kupić kota perskiego z rodowodem dobrym pomysłem będzie znalezienie mniejszej hodowli z domową atmosferą, gdzie zwierzęta są szczęśliwe i już od pierwszych dni przyzwyczajane do kontaktów z ludźmi. Śliczne kociaki perskie zyskują charakterystyczne cechy wyglądu po swoich rodzicach. Tak samo, jak w przypadku hodowli innych kotów, tak i cena kotów perskich zależy głównie od renomy hodowcy oraz od rodowodu. W zależności od zgodności ze wzorcem rodziców, ceny kociaków mogą się wahać w granicy od półtora do dwóch i pół tysiąca złotych. Oczywiście, można znaleźć także okazje, kiedy to kociaki tej rasy można kupić już za kwotę nawet mniejszą niż 1000 zł. Zalecamy jednak w tym wypadku szczególną ostrożność, ponieważ na rynku działa sporo nierzetelnych hodowców, którzy jako koty perskie sprzedają kociaki nieczyste rasowo.

Karmy dedykowane kotom perskim

Kot perski – charakter

Kot perski jest jedną z najstarszych ras kotów, która wygląda niezwykle dostojnie. Ta dostojność przenosi się także na charakter. Są to zwierzęta niezwykle łagodne oraz zrównoważone. Bardzo rzadko można u nich zaobserwować zachowania uciążliwe dla właściciela. Nadzwyczaj rzadko przejawiają zachowania agresywne.

Kot perski przywiązuję się do właściciela. Z charakteru jest raczej towarzyski. Ta towarzyskość potrafi czasem zaskakiwać, czasem irytować. Bowiem koty perskie uwielbiają znajdować się w centrum zainteresowania. Momentami potrafią zrobić wszystko, aby tylko przykuć uwagę właściciela. Przeważnie jednak właściciele kotów perskich nie mogą narzekać na ich zachowanie oraz nadaktywność. Są to zwierzęta raczej spokojne i ciche. Nie sprawiają wiele problemów, nie trzeba także ich nieustannie nadzorować. Koty perskie są raczej mało aktywne.

Ich ulubioną czynnością jest wylegiwanie się w ulubionym miejscu, którym najczęściej jest po prostu kanapa. Kot perski nie będzie denerwował właściciela wydawanymi przez siebie dźwiękami. Te koty nie mruczą bez powodu. Jak większość przedstawicieli innych ras, także kot perski uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy oraz pieszczoty. Co więcej, są to zwierzęta bezkonfliktowe. Bardzo dobrze znoszą towarzystwo innych zwierząt oraz małych dzieci.

Kot perski niejednokrotnie zaskoczy cię swoją inteligencją. Bardzo szybko przyswaja sobie nową wiedzę i bez problemu odnajduje się w gąszczu reguł panujących w danym domu. Tym, co czasem denerwuje właścicieli, jest fakt, że bywają bardzo uparte i za wszelką cenę chcą postawić na swoim.

Kot perski szynszylowy

Ta odmiana kota perskiego wygląda bardzo elegancko oraz dostojnie. Jest to zrównoważony kot, który uwielbia przebywać w domu. Charakteryzuje się umiarkowanym temperamentem i bardzo szybko przywiązuję się do właściciela, po czym zazwyczaj nie opuszcza go na krok. Kot perski szynszylowy ma charakterystyczną barwę umaszczenia.

Kot perski szynszylowy

Kot perski niebieski

Ta rasa kotów może posiadać różny kolor sierści, jednym z nich jest kolor niebieski. Taka barwa spowodowana jest faktem, że czarny pigment został rozcieńczony, w wyniku czego uzyskano ciekawą maść o niebieskim zabarwieniu. Tę odmianę kotów perskich wypromowało Stowarzyszenie królowej Wiktorii w Anglii. Dzięki temu cała rasa zyskała ogromną popularność, a także zaczęła być postrzegana jako niezwykle prestiżowa oraz dostojna. Kot perski niebieski powinien posiadać całe futro w odcieniu tym samym, co odcień nosa. Odmiana amerykańska pozwala jednak na lekko jaśniejszą barwę. Koty o takiej maści posiadają miedziane oczy, zwłaszcza w odmianie amerykańskiej. Odmiana brytyjska charakteryzuje się lekko ciemniejszą i głębszą barwą oczu.

Kot perski krótkowłosy i długowłosy

Koty perskie to odmiana długowłosa. Posiadają wypukłe czoło oraz wyraźnie zarysowane i wypukłe policzki. Od lat właścicieli tych kotów fascynuje ich niesamowita gracja oraz dostojność. Umaszczenie może przybierać różne barwy, zazwyczaj jest to jeden kolor znajdujący się na całej powierzchni futra w przypadku jednej odmiany. Nieustannie hodowcy jednak eksperymentują, by uzyskać nowe cechy wyglądu tych kotów. W wyniku takich eksperymentów powstał kot perski krótkowłosy. Jest to odmiana, która posiada nieco krótszą sierść. To Ukłon w stronę wygody posiadaczy tych zwierząt, ponieważ pielęgnacja oraz regularne czesanie sierści zajmuje o wiele mniej czasu, niż w przypadku kota perskiego długowłosego.

Żwirki dedykowane kotom perskim

Kot perski miniaturka

Nieustannie powstają nowe rasy kotów, a także nowe odmiany ras, które istnieją już od dłuższego czasu. Bez wątpienia, koty perskie towarzyszą ludziom już od bardzo długiego czasu, a na przełomie lat hodowcy nieustannie mieszali geny, aby osiągnąć nowe charakterystyczne cechy wyglądu.

Miniaturowy kot perski nie jest odrębną rasą. To jedynie podgatunek kota perskiego. Zwierzęta te cierpią na liczne dolegliwości, spowodowane najczęściej wadami genetycznymi. Dodatkowo hodowcy nieustannie zmagają się z trudem stabilizacji wielkości tych kotów. Z tego też powodu, miniaturowego kota perskiego jak dotąd nie uznano jeszcze za osobną rasę. Są to zwierzęta posiadające niezwykły urok, który wręcz hipnotyzuje ich właścicieli.

Nie są to jednak zwierzęta dla ludzi z bardzo szczupłym portfelem. Są to jedne z najdroższych kotów dostępnych na świecie, często nawet ciężko jest ustalić konkretną cenę, jaką przyjdzie zapłacić przyszłemu właścicielowi za kociaka. Jest to nadal bardzo nowa odmiana, a wszelkie informacje na jej temat są ciężko dostępne.

Kot perski hodowla

Kot perski zdrowie i pielęgnacja

Koty perskie zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem, jednak niektóre kociaki mogą posiadać wrodzoną wielotorbielowatość nerek. Dodatkowo, w genach może być także przekazana wrodzona wada zgryzu oraz problemy z oddychaniem czy też łzawienie z oczu.

Dziedziczone po rodzicach zwyrodnienie siatkówki na całe szczęście nie powoduje ślepoty, jak w przypadku innych kotów, jednak może znacznie osłabiać umiejętność widzenia. Zdrowie kota perskiego wymaga odpowiedniego żywienia. Ważne jest, aby podawać tym zwierzętom karmę bogatą we wszystkie potrzebne składniki mineralne oraz odżywcze. Dodatkowo powinna być to karma wysokiej jakości.

Pielęgnacja

Pielęgnacja kotów perskich nie jest nadzwyczaj problematyczna. Najwięcej uwagi właściciela powinna przykuwać nasada ogona. Dodatkowo niezwykle ważne jest dokładne suszenie kota po każdej kąpieli. Oczywiście, aby uniknąć kołtunienia sierści, niezbędne będzie regularnie czesanie. Czynność ta powinna być wykonywana średnio 2 lub 3 razy w tygodniu. Kota warto czesać już od najmłodszych lat, tak, aby dokładnie oswoił się z tym procesem. W przeciwnym razie może to sprawiać spore problemy i być czymś nieprzyjemnym, zarówno dla właściciela, jak i dla kota.

Kosmetyki dedykowane persom

Kot perski – ciekawostki

Z pewnością wszystkich miłośników Harrego Pottera zaciekawi informacja, że znany z Sagi o czarodzieju Krzywołap, był właśnie kotem perskim. Co więcej, artyści oraz producenci filmowi bardzo często sięgają po tę rasę kotów. Przedstawiciel tej rasy zagrał także w filmie Stuart Malutki. Na tym nie koniec, koty perskie z chęcią także przedstawiano w animowanej wersji. Jeden z bohaterów filmu „Skok przez płot” był właśnie przedstawicielem tej rasy. Dla wszystkich zapalonych zwolenników kotów perskich zalecamy lekturę licznych blogów znajdujących się w Internecie. To właśnie na tych stronach dostępne są niezwykle interesujące ciekawostki na temat tej rasy.

Kot perski charakter

Kot perski – choroby

Koty perskie przejawiają wrodzoną podatność na różne choroby. Część z nich jest spowodowana wadami genetycznymi. Ta rasa często cierpi na policystowatość nerek. Jest to choroba warunkowana genetycznie, która polega na nadmiernym rozroście komórek i powstawaniu torbieli. Pierwsze symptomy tego schorzenia można zaobserwować u kilkuletnich kotów, najczęściej w przedziale wiekowym od 3 do 10 roku życia.

Kolejnym schorzeniem, które może wystąpić u kota perskiego, jest przetrwały przewód Botala. To połączenie znajdujące się między aorty oraz tętnicą płucną. Kilka dni po porodzie po tym przewodzie nie powinno być już śladu. Jeżeli jednak przewód z jakichś przyczyn nie zanika, może to powodować schorzenia serca. Dodatkowo może pojawić się też symptom niedotlenienia oraz czerwienicy. Schorzenia takiego nie da wyleczyć się farmakologicznie i niezbędny będzie chirurgiczny zabieg wykonany w wyspecjalizowanej placówce weterynaryjnej.

Koty perskie bardzo często cierpią także na zespolenie wrotno-oboczne. Schorzenie to spowodowane jest wytworzeniem patologicznego naczynia znajdującego się w pobliżu wątroby. Z tego powodu wątroba może nie być wystarczająco ukrwiona, a co za tym idzie, niemożliwy będzie jej dalszy rozwój. Objawy zespolenia wrotno-obocznego są bardzo charakterystyczne i łatwo je zaobserwować. Należą do nich drgawki, ślinotok, oczopląs oraz wymioty.

Właściciele kotów perskich bardzo często muszą się zmagać z chorobami oczu, które dotykają tych zwierząt. Nadzwyczaj często występują wrzody rogówki, które można usunąć samodzielne. Ze względu jednak na to, że powstałe na nich miejscu ropienie goją się bardzo długo, zalecany jest zabieg chirurgiczny.

Niektóre kocięta posiadają także dziedziczną głuchotę. Jeżeli zauważysz, że twój kot nie reaguje na polecenia ani na wołanie, najpewniej znaczy to, że ciebie po prostu nie słyszy. Aby potwierdzić obawy, należy wykonać badanie BAER.

Jak wygląda kot perski?

Kot perski wygląda niezwykle dostojnie. Jego wygląd jest ściśle określony przez wzorzec rasy. Jest to kot posiadający mocną budowę oraz widoczne mięśnie. Uszy są małe oraz zaokrąglone na końcach. Zaobserwować można drobne kępki włosów, znajdujące się wewnątrz małżowiny usznej.

Koty perskie hipnotyzują swoich właścicieli za pomocą niezwykle urokliwych dużych oraz okrągłych oczu. Są one szeroko rozstawione. Najczęściej posiadają barwę niebiesko-zieloną lub też szmaragdową. Kot perski posiada krótki nos. Charakterystyczna dla tych kotów jest także ich szata. Sierść jest długa oraz gęsta i niezwykle przyjemna w dotyku. Włos jest jedwabisty i błyszczący. Ze względu na sporą ilość odmian, istnieje wiele dopuszczalnych barw, jakie może posiadać maść. Ta jest jednak zazwyczaj srebrzystobiała. Dodatkowo, na sierści tych zwierząt znaleźć można inne barwy. Koty perskie posiadają niebieski lub też czekoladowy tipping.

Kot Perski opis rasy