Kot norweski leśny

kot norweski leśny
Facebookmail

Kot norweski leśny – charakter

Dzikość tych zwierząt symbolizuje nawet ich wygląd. Co więcej, sygnały o ich pochodzeniu mogą być odbierane także poprzez ich zachowanie. Charakter kota norweskiego leśnego doskonale wpasowuje się w rodzinne przestrzenie domów oraz mieszkań. Są to zwierzęta bardzo towarzyskie, uwielbiające kontakt z ludźmi. Dość specyficzna jest spora nieufność w stosunku do nowo poznanych osób oraz zwierząt. Musi minąć trochę czasu, aby te zwierzęta obdarzyły nowych towarzyszy całkowitym zaufaniem. Koty tej rasy mają bardzo wyostrzony instynkt łowiecki. Z tego też powodu uwielbiają eksplorować nowe przestrzenie. Z chęcią wychodzą na spacery poza dom lub mieszkanie. Podczas takiej aktywności bardzo często zdarza się, że polują na spotkane w dziczy zwierzęta. O ile towarzystwo psa oraz większych zwierząt nie przysparza większych problemów, to w przypadku mniejszych ssaków, trzeba szczególnie uważać. Chomiki, myszy oraz inne drobne zwierzęta są traktowane przez koty norweskie leśne jako zdobycz i hipotetyczny pokarm. O ile tylko w pobliżu tych kotów nie znajdą się takie małe zwierzęta, to podróż oraz wspólne wyjście w tym czworonogiem nie powinno przysparzać wiele problemów. Kot norweski leśny uwielbia odkrywać nowe przestrzenie oraz szybko adoptuje się do nowych warunków. Bez większych obaw można zabierać koty norweskie w dalszą podróż, a także zmieniać miejsce zamieszkania. Przywiązują się głównie do swoich właścicieli, a nie do miejsca.

Kot norweski leśny – hodowla

Hodowla kotów norweskich leśnych nie wymaga od hodowców wiele poświęceń. Koty te znoszą doskonale podróż oraz nowe przestrzenie. Nie ma więc najmniejszego problemu, aby zmienić miejsce hodowli i sprawić, żeby koty nadal czuły się pewnie oraz dobrze.

Wybierz akcesoria do pielęgnacji kota norweskiego

 

Pielęgnacja

Ta rasa kotów jest bardzo wygodna dla właścicieli. Pielęgnacja kota norweskiego leśnego nie wymaga wiele poświęconego czasu oraz włożonej energii. Przede wszystkim wpływa na to sierść tego zwierzęcia, która jest tłusta, a także nie kołtunieje. Jest odporna na wilgoć oraz na wodę, toteż czynności pielęgnacyjne związane z czyszczeniem sierści są ograniczone do minimum. Czesanie tych kotów może być wykonywane sporadycznie. W zupełności wystarczy taką czynność przeprowadzać raz w tygodniu. Oczywiście, kiedy kot linieje trzeba czesać go częściej. W takim wypadku czynność taka powinna być przeprowadzona codziennie, aby systematycznie usuwać wypadający włos. Te koty raczej nie posiadają wrodzonej awersji do wody, toteż można je kąpać, jednak czynność taka nie przyniesie większych skutków. Tłusta sierść jest odporna na wodę. Kąpanie kota norweskiego leśnego będzie więc miało charakter typowo rozrywkowy.

norweski kot leśny

Kot norweski – historia i opis rasy

Koty norweskie leśne jako jedne z nielicznych nie zawdzięczają swojego pochodzenia ludziom. Wywodzą się ze skandynawskich lasói), gdzie przez stulecia żyły w dziczy i tam też zdobywały pokarm. Przez lata, surowy norweski klimat kształtował charakter oraz wygląd tych kotów. Surowe warunki atmosferyczne oraz codzienna walka o przetrwanie sprawiły, że te zwierzęta są niezwykle silne, a także stosunkowo spore, jak na koty. Łatwo przystosowują się do wszystkich warunków atmosferycznych, są niezwykle wytrzymałe.

Wiele norweskich legend wspomina o kotach. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób te koty znalazły się w Norwegii oraz na całym Półwyspie Skandynawskim. Ciężko powiedzieć, czy samodzielnie pokonywały kolejne przestrzenie w poszukiwaniu pożywienia, które najczęściej mogły znaleźć w osadach ludzkich. Możliwe jest także, że zostały sprowadzone do Norwegii przez wikingów na pokładach statków. Część hodowców twierdzi, że koty norweskie leśne są krzyżówką rysia oraz domowego kota. Teoria ta jest bardzo popularna, głównie ze względu na wygląd tych kotów.

Ciężko powiedzieć, czy koty przebywały w okolicach ludzkich siedzib ze względu na łatwo dostępny pokarm, czy też były udomowione przez wikingów i służyły im do przeganiania gryzoni.

Karmy dedykowane kotom norewskim

 

Kot norweski – opis rasy

Kot norweski posiada mocną budowę, jest zaliczany do kotów półdługowłosych. Charakterystyczną cechą jego budowy jest długość jego łap. Łapy tylne są dłuższe od przednich. Takie ewolucyjne rozwiązanie pozwala im wykonywać długie oraz wysokie skoki. Taka czynność była niezwykle użyteczna podczas zdobywania pokarmu oraz podczas polowania na gryzonie. Głowa, jaką posiada kot norweski leśny posiada trójkątny kształt. Opis rasy charakteryzuje także oczy tych zwierząt. Muszą posiadać one owalny kształt i być osadzone lekko skośnie. Co ciekawe, kolor oczu jest niezależny od kolorów futra posiadanego przez daną odmianę kota norweskiego.

cena kota norweskiego

Czy warto zdecydować się na kota norweskiego?

Koty te posiadają spore rozmiary, trzeba więc to uwzględnić, zanim podejmie się decyzję o sprowadzeniu tego zwierzęcia do domu. Większe rozmiary wiążą się także z większym apetytem. Decydując się na tą rasę, trzeba być przygotowanym na większy koszt związany z zakupem karmy. Dodatkowo, kot norweski leśny ze względu na swoje pochodzenie, przejawia szereg dzikich zachowań. Uwielbia eksplorować otoczenie wokół domu, a także kocha polować. Wszelkie mniejsze stworzenia traktuje jako swoistą zdobyć. Nie jest to dobra wiadomość dla posiadaczy takich udomowionych drobnych stworzeń. Jeżeli posiadasz chomika, świnkę morską lub mysz, to raczej nie masz co liczyć na to, że zostaną oszczędza one przez kota norweskiego leśnego. Jeśli tylko nadarzy się okazja, zwierzak ten zapoluje na swoich mniejszych pobratymców. Z drugiej jednak strony, odpowiadając na pytanie, czy warto zdecydować się na kota leśnego norweskiego, warto zwrócić uwagę na jego niesamowity czar. Koty tej rasy szybko przywiązują się do właściciela, a jednocześnie są nieufne do obcych. Takie oddanie posiada swój urok i także może przeważyć o decyzji kupna kota takiej właśnie rasy.

Kot norweski mały

Kot norweski leśny mały powstał w wyniku kolejnych mieszanek przeprowadzanych przez hodowców. Z biegiem lat udało się wyselekcjonować geny odpowiadające za mniejszy rozmiar tych kotów. Mały kot norweski jest niezwykle uroczy. To zwierzę nadal przejawia swoistą dzikość, a także nieufność do obcych. To mały łowca, który wyglądem przypomina połączenie rysia oraz kota, jednak posiada mniejsze wymiary niż standardowy kot norweski.

Ciekawostki

Z pewnością wszystkich miłośników kotów zainteresuje informacja, że samce tej rasy posiadają większe głowy, niż samice. Co ciekawe, zbyt wczesna kastracja może ograniczyć wzrost głowy i ta będzie stosunkowo mniejsza, niż w przypadku samców, które zostały wykastrowane później. Kot norweski leśny rośnie stosunkowo długo. Całkowitą dojrzałość osiąga dopiero w wieku 3 lat. Ciekawostki o kotach norweskich nie dotyczą jednak tylko ich wyglądu. Koty te posiadają doskonałą zdolność wspinania się na różnorodne powierzchnie, w tym także strome skały. Ze stoickim spokojem mogą zejść po pniu drzewa, zachowując przy tym pełną grację i równowagę. Umożliwiają im to mocne oraz ostre pazury w obudowie haczykowatej. Niestety, mogą być one także powodem poważnych obrażeń u ludzi. Ze względu na swoje pochodzenie, koty norweskie uwielbiają zabawy w zimę, zwłaszcza na śniegu.

chrakter kota norweskiego

Wady i zalety

Przyszła pora, aby wymienić wady i zalety tych zwierząt. Jest to cenna informacja dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy warto zdecydować się na kota norweskiego. Przede wszystkim, są to zwierzęta bardzo inteligentne, szybko przyswajające wiedzę i chętne do nauki. Mają raczej łagodne usposobienie. Nie są porywcze, a raczej stabilne. Uwielbiają łowy i polowanie na mniejszą zwierzynę. Może to być odbierane zarówno jako zaleta, jak i wada. Wszystko zależy od tego, jak taką umiejętność postrzega właściciel. Te koty z łatwością przystosowują się do wszelkich warunków. Bez problemu odnajdą się w domu bez możliwości wyjścia na zewnątrz, a także w budynkach z ogródkiem. Bardzo szybko znajdują wspólny język z innymi kotami oraz psami i nie popadają z nimi w konflikty. Niestety, kot norweski leśny posiada duże prawdopodobieństwo wrodzonych wad genetycznych. Z racji tego, że te zwierzęta uwielbiają wspinaczki, trzeba dopilnować, aby w ich otoczeniu znalazł się wysoki drapak. W przypadku jego braku, koty te mogą zacząć wspinać się po meblach. Mimo udomowienia, nadal są to koty stosunkowo dzikie, dlatego są nieufne wobec obcych. Wskazana jest duża doza cierpliwości, aż kot w pełni zaakceptuje nowego towarzysza.

Kot norweski leśny wzorzec

Kot norweski osiąga stosunkowo spore rozmiary. Niektóre samce mogą ważyć nawet 10 kg. Wzorzec kota norweskiego leśnego dokładnie określa jego wygląd, a także charakter. Ze względu na tereny, jakie zamieszkiwali jego przodkowie, ten zwierzak jest niesamowicie odważny oraz ciekawski. Z chęcią zgłębia wszelkie tajemnice, jakie kryje w sobie otaczająca go przestrzeń. Koty tej rasy są bardzo przyjacielskie i uwielbiają pieszczoty oraz zabawy. Charakteryzują się raczej łagodnym usposobieniem, dodatkowo są to zwierzęta bardzo inteligentne, które szybko uczą się reguł panujących w domu. Dorosłe osobniki osiągają wagę od 4,5 do 8 kg. Oczywiście, ciężar tych kotów jest zależny od wieku oraz od płci. Kot norweski leśny charakteryzuje się silną sylwetką, jest mocno zbudowany. Jego głowa jest trójkątna i zachowuje wszelkie proporcje. Charakterystyczna jest linia prosta, która łączy czoło oraz czubek nosa. Uszy wskazane przez wzorzec powinny być duże oraz szeroko rozstawione. Cechą charakterystyczną są, dodatkowo, specyficzne pędzelki usadowione na koniuszku uszu. Taki wygląd przypominać może nieco rysia. Nos kota norweskiego nie posiada przełomu, natomiast oczy są owalne i skośnie osadzone. Koty tej rasy posiadają długi oraz puszysty ogon, który nadaje sylwetce niesamowitej prezencji. Dodatkowo rasa ta powinna posiadać futro średniej długości. Włos jest odporny na wodę oraz na wilgoć, co znacznie ułatwia pielęgnację tych zwierząt. Charakterystyczna jest także kryza występująca na szyi. Te zwierzęta posiadają specyficzne portki znajdujące się w górnej części nóg. Koty norweskie leśne mogą mieć różnorodną maść przybierającą barwę liliową, czekoladową, cynamonową a także maść typu syjamskiego.

Kot norweski leśny opis rasy

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *