Kot brytyjski

Kot brytyjski

Odmiana krótkowłosa i długowłosa

Koty brytyjskie występują w ponad 150 odmianach, a każda z nich charakteryzuje się innymi barwami, a także wzorami pręgowania. Oczywiście, występuje podstawowy podział na koty brytyjskie krótkowłose oraz koty brytyjskie długowłose. Długowłosy kot brytyjski jeszcze do niedawna był traktowany, jako odmiana drugiej kategorii. Na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać. Warto wspomnieć fakt, że gen odpowiedzialny za włosy długi jest genem recesywnym. W skrócie oznacza to tyle, że kot powinien posiadać parę tych genów, aby dokładnie przybrać kształt, jaki związany jest z odmianą długowłosą. Budowa kota brytyjskiego długowłosego nie różni się znacznie od budowy kota brytyjskiego krótkowłosego. Sylwetka tego kota dalej jest krępa, a zwierzę posiada mocne oraz krótkie łapy. Choć optycznie koty brytyjskie długowłose mogą wydawać się nieco większe, to raczej jest to złudzenie wizualne, które wywołane jest po prostu posiadaniem dłuższego włosa.

Kot brytyjski krótkowłosy posiada stosunkowo sporą głowę. Co więcej, znajdują się na niej charakterystyczne fałdki, a także mocno zarysowane policzki. Oczy na głowie kota tej odmiany są rozstawione stosunkowo daleko od siebie. Najczęściej kolor oczu jest w ścisłej korelacji z kolorem sierści. Niebieski lub też pomarańczowy kolor oczu najczęściej można zaobserwować u odmiany cieniowanej oraz szmaragdowej. Natomiast niebieskie lub niebiesko-zielone oczy występują u odmiany  colourpoint.

Kot brytyjski długowłosy powinien być właściwie nazywany kotem półdługowłosym, ponieważ jego włosy nie są aż nazbyt długie, co z kolei nie stwarza wielu problemów związanych z codzienną pielęgnacją. Szczotkowanie nie musi odbywać się znacznie częściej, niż w przypadku odmiany krótkowłosej.

Kot brytyjski długowłosy

Kot Brytyjski – charakter

Decydując się na posiadanie tej rasy, warto wiedzieć, jak dokładnie zachowuje się jej przedstawiciel. Charakter tego zwierzęcia sprawia, że przebywanie w jego otoczeniu nie jest przytłaczające, ani też męczące – wręcz przeciwnie – kot ten nigdy nie bywa natrętny. Zawsze stara się zachować pewien dystans, jest także powściągliwy podczas kontaktu z innymi domownikami. Charakter kota brytyjskiego oczywiście kształtuje się w pewnym stopniu przez całe życie. Warto więc zwracać uwagę na to, jak traktuje się tego pupila. Jest to stworzenie niezwykle inteligentne, posiadające jednocześnie silny charakter, a także umiarkowany temperament. Charakter kota brytyjskiego również decyduje o jego towarzyskości, jednak kot czasami decyduje się na samotność. Bywają chwilę, kiedy uwielbia przebywać w otoczeniu domowników, w innym zaś momencie przebywa trochę z boku, raczej unika bezpośredniego kontaktu. Najczęściej uczuciem obdarza szczególnie jedną osobę, która staje się jego swoistym oczkiem w głowie. Kot brytyjski raczej rzadko używa swojego głosu, aby zakomunikować otoczeniu swoje potrzeby i poglądy. Najczęściej robi to w wypadku, kiedy przypomina o karmieniu lub też domaga się wspólnej zabawy lub pieszczoty. Odmiana długowłosa oraz kot brytyjski krótkowłosy uwielbiają być głaskane. Jednak, z drugiej strony, noszenie ich na rękach raczej nie przynosi im wiele satysfakcji. Są to zwierzęta bardzo przyjacielskie oraz spokojne. Wykazują się ogromną cierpliwością i nie objawiają żadnej agresji. Z tego też powodu, są to koty polecane do domów oraz mieszkań, gdzie znajdują się nieco starsze dzieci. Z nimi to właśnie te zwierzęta potrafią znaleźć wspólny język i spędzają wiele chwil na wspólnych zabawach. Koty brytyjskie uwielbiają wspólną zabawę, lecz także nic nie szkodzi na stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie potrafiły zorganizować sobie czas. Chętnie się bawią, ale robią to zarówno w towarzystwie, jak i w odosobnieniu. Charakter kota brytyjskiego zmienia się wraz z wiekiem, z każdym kolejnym rokiem staje się on bardziej spokojny oraz zrównoważony. Trzeba pamiętać jednak, że w młodości może przejawiać nadaktywność i bywa nadzwyczaj ruchliwy. Należy więc poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi w tych wczesnych latach, aby kot pozostawiony samemu sobie nie wyrządził wiele krzywd znajdującym się w pomieszczeniu meblom.

Karmy dedykowane kotom brytyjskim

Koty brytyjskie doskonale odnajdą się w mniejszych mieszkaniach, jak i w większych domach. Oczywiście, tylko pod warunkiem, że przestrzeń z której mogą korzystać zostanie odpowiednio zorganizowana.

Choć nie jest to rasa kotów, która nie wyobraża sobie dnia spędzonego bez wspinaczki, to bez wątpienia, koty te ucieszą się, jeśli ich właściciele zadbają o odpowiednie konstrukcje pozwalające im na takie właśnie czynności. Warto pamiętać, że konstrukcje te powinny być dosyć solidne oraz stabilne, ponieważ dorosłe koty mogą nawet osiągnąć wagę do 8 kg. Konstrukcje do wspinaczki stworzone na szybko oraz wykonane z niesolidnych materiałów mogę szybko się rozlecieć, uszkadzając przy tym inne meble, a także strasząc kota.

Brytyjski kot wzorzec

Kot Brytyjski – wzorzec

Wybierając się po kociaka od sprawdzonego hodowcy, warto na początku zapoznać się z informacjami określającymi to, jak powinien wyglądać kot brytyjski. Wzorzec tej rasy określa cechy jak najbardziej pożądane w jego wyglądzie, jednak nie wszystkie kryteria muszą być spełnione, abyśmy mogli nazywać naszego kota rasowym. Wzorzec kota brytyjskiego to swoisty ideał, do którego nieustannie dążą hodowcy, jednak nie wszystkie koty muszą posiadać wszystkie wymienione cechy wyglądu. Z drugiej jednak strony, rasowy kot brytyjski może być dość sporym wydatkiem, dlatego wiedza o pożądanych cechach wyglądu jest tak konieczna w przypadku wyboru młodego kociaka.

Wybierz akcesoria do pielęgnacji kota brytyjskiego

Wzorzec tej rasy opisuje jego budowę jako krętą oraz mocną. Koty te powinny mieć stosunkowo krótki tułów z szeroką klatką piersiową, a także mocnymi i zaokrąglonymi łapami. Dodatkowo, ogon powinien być grubszy u nasady, a także zaokrąglony na jego końcu. Ciało kota najlepiej by było masywne i to na całej długości. Masywne powinny być zarówno barki, jak i zad. Wzorzec kota brytyjskiego dodatkowo określa nogi, które powinny być krótkie oraz mocne.

Zwracając uwagę na wagę zwierzęcia warto mieć na uwadze fakt, że koty są o wiele cięższe i większe od kotek. Wzorzec kota brytyjskiego określa także jego głowę. Ta powinna być raczej masywna oraz okrągła. Policzki powinny być wyraźnie zarysowane, o kształcie okrągłym, a czaszka szeroka. Koty brytyjskie posiadają mocny podbródek oraz duże i szeroko otwarte oczy. Oczy są dodatkowo szeroko rozstawione. Ich kolor zależy od koloru sierści kota. Warto także szukać załamania pomiędzy nosem, a czołem. Powinno być widoczne, jednak nie zbyt mocne. Nos kota brytyjskiego najlepiej żeby był prosty oraz szeroki, stosunkowo krótki. Owalna głowa osadzona jest solidnie na krótkiej, ale masywnej szyi. Niezależnie od odmiany, futro, jakie posiada kot brytyjski, powinno być gęste oraz krótkie. Wzorzec kota brytyjskiego określa także jego szorstkość. Futro podczas dotyku nie powinno być ostre.

Historia

Koty brytyjskie to zwierzęta niezwykle dostojne oraz eleganckie. Zanim jednak wejdziesz w posiadanie takiego zwierzaka, warto wiedzieć, skąd pochodzi. Historia tego zwierzęcia rozpoczyna się już w czasach Imperium Rzymskiego. Przodek kota brytyjskiego do Rzymu dotarł z Egiptu. Prawdopodobnie dotarł tam wraz z legionistami, którzy wyruszali na kolejne kampanie wojskowe. W tamtych czasach, oczywiście, koty odgrywały bardzo ważną rolę, przepędzały oraz odganiały gryzonie, które to notorycznie plądrowały zapasy pożywienia rzymskich wojsk. Wraz z kolejnymi kampaniami wojskowymi, legioniści dotarli także na tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Natomiast wraz z nimi przetransportowały się właśnie owe koty.

W czasach wiktoriańskich zdecydowano się dalej rozwijać tę rasę, aby stworzyć doskonałą przeciwwagę dla występujących i popularnych kotów orientalnych. Okres pierwszej wojny światowej to spora rewolucja w historii tych kotów, ponieważ postanowiono skrzyżować kota brytyjskiego krótkowłosego z persem, w wyniku czego powstał kot brytyjski długowłosy. Natomiast druga wojna światowa była czasem niebezpiecznym oraz niespokojnym dla ludzi żyjących w Europie, ale także dla ich kotów. W tamtych czasach wyginęły praktycznie wszystkie koty brytyjskie. Historia tych zwierząt jednak się wtedy nie skończyła całkowicie – zdołano ocalić nieliczne osobniki i odtworzyć praktycznie od zera całą rasę. Koty krzyżowano z kotami perskimi oraz rosyjskimi niebieskimi. Wrodzone osobniki jednak były zbyt smukłe oraz delikatne, zaradziła temu kolejna krzyżówka – tym razem z persem niebieskim. Niestety, gen uzyskany od persa niebieskiego wiąże się także w pewnym efektem ubocznym. Jest nim ogromna różnorodność kolorów sierści. Jednak może to być także odbierane jako swoisty atut tej rasy.

Cena

Kot brytyjski potrafi być wspaniałym przyjacielem dla wszystkich domowników, jednak posiadając takie zwierzę trzeba uwzględnić wszystkie koszty związane z jego utrzymaniem. Niezwykle istotne jest karmienie oparte na wysokiej jakości karmie, a także żywienie takiego zwierzęcia przy pomocy karmy odkłaczającej. Przyszli właściciele najczęściej zastanawiają się, ile może kosztować młody kociak rasy kot brytyjski. Cena tych zwierząt, oczywiście, zależy od renomy hodowcy oraz od rodowodu kota. W zależności od jakości genów oraz odmiany, cena kota brytyjskiego waha się w przedziale od 1,5 do 2,5 tysiąca złotych.

Waga kota brytyjskiego

Waga

Kot brytyjski długowłosy może ważyć nieco więcej, niż jego krótkowłosy odpowiednik. Waga kota brytyjskiego powinna oscylować w granicach od trzech do pięciu kilogramów, w przypadku kotki, oraz od 4 do 8 kg, w przypadku kocura. Oczywiście, tak jak w każdej innej rasie, tak samo i w przypadku kota brytyjskiego zdarzają się kocury o większej budowie, posiadające większą wagę. Jednak warto zwracać uwagę na dokładne żywienie oraz unikanie tego, aby zwierzak nie cierpiał na nadwagę. Jeżeli waga kota znacznie odbiega od przyjętych standardów, to znaczy, że albo zwierzę to posiada inne geny, albo jest też najzwyczajniej w świecie przekarmione.

Kot Brytyjski – opinie

A co właściwie myślą o tych kotach ich właściciele? Jakim domownikiem oraz towarzyszem życia jest kot brytyjski? Opinie na temat tych zwierząt są z reguły bardzo pozytywne. Trzeba mieć na uwadze jednak fakt, że są to koty stosunkowo spore, jednocześnie obdarzone niesamowitą miłością oraz bardzo estetyczne. Opinie o kotach brytyjskich pochlebnie wypowiadają się na temat ich wyglądu. Te zwierzęta prezentują się niezwykle majestatycznie oraz dostojnie. Właściciele tych zwierząt przypominają, że kot brytyjski powinien być z porządnej hodowli, którą prowadzą miłośnicy zwierząt, pełni pasji oraz oddania. Nie warto oszczędzać przy zakupie kociaka, ponieważ może się to wiązać z licznymi wadami genetycznymi.

Kot Brytyjski – choroby

Koty brytyjskie długowłose oraz koty brytyjskie krótkowłose najczęściej są zwierzętami zdrowymi, jednak oczywiście nie należy bagatelizować ryzyka związanego z różnymi schorzeniami. Zwierzęta te są ogromnymi żarłokami, a ich zamiłowanie do jedzenia oraz ulubionej karmy dla kota i smakołyków może powodować nadwagę. W gestii właściciela leży więc odpowiednie pilnowanie diety, a także przyrządzanie posiłków właściwych dla tego kota. Z pewnością zastanawiacie się, na co może chorować kot brytyjski – chorobą dotykającą tą rasę zwierzaków jest między innymi policystowatość nerek. Jest to schorzenie uwarunkowane przez geny. Nadmierny rozrost komórek prowadzi do powstawania torbieli. Torbiele te mogą powstać w obu nerkach. Ciężko jest zaobserwować to schorzenie w początkowym stadium, ponieważ przechodzi zupełnie bezobjawowo. Jednak spowodowana tą chorobą niewydolność nerek jest już prostsza do zaobserwowania. Oczywiście, w razie zaobserwowania objawów, należy działać jak najprędzej i najlepiej udać się do zaufanego weterynarza.

Kolejna choroba kota brytyjskiego to drożność kanalików nosowo-łzowych. Schorzenie to objawia się nadmiernym łzawieniem z oczu. Aby zapobiec powikłaniom, należy wykonywać zabieg płukania kanalików. W wyniku zaniedbania, kanaliki mogą zarosnąć. Jednak i w tym wypadku można sobie poradzić z takim problemem. Wystarczy naciąć je, aby ponownie otworzyć ujście.

To jeszcze nie koniec schorzeń, na które może cierpieć Twój kot brytyjski. Kolejna choroba, która może mu doskwierać, to hemofilia. Jest to skłonność do krwawień oraz zaburzenia podczas krzepnięcia krwi. To schorzenie jest dziedziczne i połączone z płcią. Nosicielkami genu odpowiedzialnego za to schorzenie są kotki, których rodzice także byli obdarzeni tym schorzeniem. Objawy, które towarzyszą hemofili to liczne krwawienia, krwiaki, wylewy krwi do jam ciała oraz do stawów, a także wybroczyny.

Kot brytyjski opis rasy

One thought on “Kot brytyjski

 1. Mamy dwa kocury tej rasy wszystko co jest napisane mogę potwierdzić a dodać że mimo tego że mam braci z jednego miotu to jeden ma krótkie włosy, a drugi długie. Różnią się też charakterem.
  Jeden jest trochę z rezerwą a drugi to łobuz który ciągle chodzi za nami. W żadnym wypadku nie lubią być brane na ręce.
  Co do zdrowia:
  Od kilku miesięcy jeden ma chyba niedrożność kanalików
  Badania na obecność wirusów i bakterii są negatywne.
  Po podawaniu leków jest jakiś czas lepiej a a potem wraca biała gęsta wydzielina którą usuwamy poprzez zakrapiane.
  To podobno znany problem i do dzisiaj żaden weterynarz nie jest w stanie mu pomóc.
  Może tutaj znajdę kogoś kto zna ten problem.

Comments are closed.