Kot bengalski

Kot bengalski

Jeżeli poszukujesz kota, który będzie nie lada wyzwaniem wychowawczym, ponieważ jest jednocześnie niesamowitym rozrabiaką, psotnikiem oraz wesołkiem, to powinieneś lub powinnaś wybrać pozbawione agresji zwierzę, czyli kota bengalskiego.

Kot Bengalski – charakter

Warto teraz omówić cechy charakteru oraz usposobienia, jakimi przejawia się kot bengalski. Charakter tego zwierza doskonale nadaje się do tego, aby kot mógł zamieszkać w mieszkaniu lub w domu, razem ze swoimi właścicielami. Przede wszystkim, jest to zwierzę bardzo czułe oraz przywiązane do opiekuna. Kot bengalski jest żywiołowy i nadzwyczaj ciekawski.

Wyróżnia się sporym temperamentem, który jednak możemy okiełznać. Jest to więc rasa zrównoważona, co ciekawe, niewykazująca agresji. Choć czasami ludzie uważają inaczej, to są to jednak zwierzęta nadzwyczaj łagodne i niesamowicie przyjazne. Z pewnością właścicieli pozostałych zwierząt ucieszy fakt, że kot bengalski bardzo szybko i łatwo zaprzyjaźnia się z innymi zwierzętami domowymi. Co więcej, kot bengalski czasami przejawia zachowania typowo psie, bardzo łatwo jest go nauczyć chodzenia na smyczy. Bez problemu można go zabierać na spacery i mieć pewność tego, że kot nie zniknie w ciekawiącym go otoczeniu.

Kot bengalski charakter

Charakter kota bengalskiego określa tego zwierza i sprawia, że jest to istota niezwykle towarzyska, a także przywiązana do swoich opiekunów. Pomimo swojej łagodnej natury, koty te nadal przejawiają pewne cechy związane ze swoim pochodzeniem. Zachowania charakterystyczne dla jego dzikiego przodka nadal przekazywane są w genach. Decydując się na zakup kota bengalskiego musisz pamiętać o tym, że czworonogi te są bardzo skoczne i ruchliwe, uwielbiają liczne wspinaczki wykonywane na twoich meblach. Dodatkowo niemało kłopotów może także przysporzyć hałas. Koty te wytwarzają bowiem bardzo głośne dźwięki w okresie rui.

Wielkość

A jakie wymiary posiada dokładnie kot bengalski? Wielkość tego kota oczywiście zmienia się wraz z wiekiem. Dodatkowo, ciężar przedstawicieli tej rasy zależy także od płci. Tak więc kotki ważą około 3 kg, natomiast kocury są już cięższe. Ich waga waha się w przedziale od 5 do 9 kg. Dorosły samiec może być więc cięższy od kotki, nawet 3 razy. Pomimo sporej wagi, koty te nie są raczej ociężałe, wręcz przeciwnie – z pewnością niejednokrotnie zachwyci nas płynność oraz sprężystość ruchów, jakimi się charakteryzują.

Wielkość tego zwierzaka nie ogranicza, ani też nie spowalnia jego ruchów. Idzie ona bowiem w parze z niezwykle sprężystą sylwetką oraz wydłużonym ciałem. Specyficzny kształt głowy przypomina nieco trójkąt, natomiast uszy są zaokrąglone, o łagodnych konturach.

Szary kot Bengalski

Kot bengalski szary prezentuje się niezwykle majestatycznie oraz dostojnie. Oczywiście, inne kolory kota bengalskiego także potrafią dostarczyć pozytywnych bodźców wizualnych. Jednak kot bengalski szary, z uwagi na posiadanie stonowanych barw, jest odbierany jako prawdziwy elegant w królestwie kotów. Bez wątpienia, szary kot bengalski posiada swój wyjątkowy urok. Oprócz szaty oraz koloru maści raczej nie znajdziemy tutaj wielu różnic, między tradycyjnym kotem bengalskim a kotem bengalskim szarym. Nauka nie wskazuje na żadne korelacje wiążące kolor włosa z cechami charakteru.

Kot bengalski opinie

Opinie

Przed zakupem tego kota, warto dowiedzieć się, co myślą o nim inni właściciele. Jaki więc właściwie jest kot bengalski? Opinie na jego temat są zazwyczaj bardzo pozytywne. Właściciele doceniają fakt, że koty bengalskie są bardzo czułe i przywiązują się do właściciela. Dodatkowo są to zwierzęta aktywne oraz zwinne, a także energiczne. Posiadają wesołe usposobienie, co niejednokrotnie poprawi humor im właścicielom. Opinie o kocie bengalskim zazwyczaj zależą od tego, jakie nastawienie do życia przejawiają właściciele.

Oczywiście, nie wszystkich zadowoli charakter kota bengalskiego. Opinie na temat tego kota bywają czasem także negatywne, jednak są one wytworem głównie miłośników kotów, którzy nie posiadają wystarczająco dużo czasu na zajmowanie się takimi zwierzakami. Często posiadane przez ich zwierzęta są zaniedbane oraz pozostawione same sobie. W takim wypadku koty starają się samodzielnie zorganizować sobie czas, w ten sposób potrafią rozrabiać. Jednak, na ogół, opinie o kocie bengalskim zazwyczaj są bardzo dobre. Właściciele tych zwierząt w szczególności doceniają fakt, że koty te można wyprowadzać na smyczy i wychodzić z nim na normalny spacer. To spora dogodność.

Waga

Waga kota bengalskiego zmienia się wraz z wiekiem i także jest zależna od płci. Kotki zazwyczaj ważą około 3 kg, samce są natomiast znacznie cięższe. Koty potrafią osiągnąć wagę nawet 9 kg. Oczywiście, wartość ta zależy także od tego, ile posiłków dziennie spożywać będzie Twój kot. Waga, oczywiście, będzie o wiele wyższa w przypadku, jeżeli kot nie będzie odpowiednio karmiony, gdy będzie przejedzony. W przeciwnym wypadku, kiedy kot nie dostanie wystarczającej ilości karmy, może być oczywiście lżejszy, niedożywiony.

Hodowla kota bengalskiego

Kot Bengalski – hodowla

Hodowla kotów bengalskich powinna być prowadzona przez prawdziwych pasjonatów, którzy zdecydowali się na taką działalność ze względu na miłość do tych zwierząt. Wybierając kociaka dla siebie i swojej rodziny, lepiej unikać masowych hodowli, gdzie zwierzęta traktuje się jak tylko sposób na robienie pieniędzy. Hodowla w najlepszym wypadku powinna być pozbawiona wszelkich klatek oraz boksów. Najlepiej, jeśli nie przypominałaby kociej fermy, a raczej przytulne gniazdko dla tych zwierząt. Gniazdko, gdzie mogą się w spokoju bawić oraz rozmnażać.

Kot Bengalski – cena

Cena tego pieszczocha zależy ściśle od renomy hodowców oraz tego, czy kot zostanie sprzedany z możliwością do dalszego rozrodu. Niektórzy hodowcy zastrzegają sobie to prawo, aby strzec swoją hodowlę. Oczywiście, z takim kotem można jeździć na wszelkie wystawy i brać udział w konkursach, jednakże nie może on posiadać potomstwa. Cena jest więc ściśle zależna od takich możliwości, warto dokładnie przemyśleć sprawę zakupu kociaka, tak, aby w przyszłości nie żałować podjętej decyzji. Kot bengalski może znaleźć się w domu nowego właściciela już za 2000 zł.

Kot bengalski marmurkowy, śnieżny, srebrny

Wzmianki o skrzyżowaniu kota domowego z kotem dzikim bengalskim pochodzą już z roku 1934. Oczywiście, na przełomie tego czasu rasa ta zdążyła wytworzyć swoje liczne odmiany. W zależności od rodowodu oraz miejsca hodowli tego kota wyróżniamy koty bengalskie posiadające różne cechy charakteru, różne upodobania, a także różny kolor włosa. Nie ma żadnego dowodu stanowiącego o tym, że kolor kota bengalskiego jest ściśle powiązany z jego charakterem.

Tak więc to od właściciela oraz od jego predyspozycji i preferencji wizualnych zależy fakt, czy jego przyszłym zwierzęciem będzie kot bengalski marmurkowy, śnieżny, srebrny czy też jeszcze inny.

Oczywiście, kot bengalski marmurkowy jest coraz bardziej popularny wśród miłośników kotów. Niemniej, kot bengalski śnieżny także wygląda znakomicie. Doskonale prezentuje się w każdej porze roku, nie tylko w okresie zimy. Co więcej, kot bengalski srebrny jest nieco podobny do kota bengalskiego szarego, jednak jego sierść bardziej błyszczy.

Kot bengalski opis rasy

One thought on “Kot bengalski

  1. O takiego kociaka na prawdę trzeba dbać . Kupować karmy wysokiej jakosci . Ja kupije bozite bo to karma premium i widze ze mu smakuje .

Comments are closed.