Kot Abisyński

Kot abisyński - ciekawostki

Kot abisyński – opis rasy

O kotach tej rasy mówi się, że wyglądają jakby zostały dopiero oswojone. Ich niecodzienny, orientalny wygląd nadał im znanego w świecie kociarzy przydomku “pumy”. Istnieje wiele teorii odnośnie pochodzenia tej rasy. Niektórzy wielbiciele mówią, że Abisyńczyki były jednymi z pierwszych kotów na świecie. Według jednej z wersji towarzyszyły one ludziom w Egipcie już za czasów faraonów. Świadczyć o tym mają liczne wizerunki tych zwierząt na średniowiecznych rzeźbach i sarkofagach z tego okresu. Istnieje również hipoteza mówiąca o etiopskim pochodzeniu rasy. Według niej pierwszym przodkiem była kotka Zula sprowadzona do Wielkiej Brytanii w 1868 roku, pod koniec kampanii wojskowej prowadzonej w Etiopii.

Najbardziej prawdopodobną i pewną informacją jest powstanie rasy kot abisyński w Anglii, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano ją w londyńskim Crystal Palace na wystawie kotów rasowych w 1871 r. Stworzona ona została przez Anglików używających kotów z Afryki oraz innych krótkowłosych mruczków. W ten sposób uszlachetniono rasę i nadano im smukłego, umięśnionego ciała. Równoczesny rozwój rasy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych spowodował różnice między liniami. Abisyńczyk amerykański charakteryzuje się większymi uszami oraz większą intensywnością koloru sierści.

kot_abisynski

Charakter

Szczególną cechą Abisyńczyków jest ich towarzyskość i zamiłowanie do pieszczot. Nieważne, czy akurat czytasz książkę, robisz pranie, czy zmywasz naczynia, kot towarzyszyć ci będzie w każdej z tych czynności. Jest łagodny w stosunku do ludzi i darzy właściciela ogromnym przywiązaniem. Niezwykłe pieszczochy nieustannie podążają krok w krok za właścicielem i potrafią bardzo wylewnie okazywać uczucia. Są idealnymi kompanami dla rodzin z dziećmi. Nigdy nie odmówią głaskania i drapania po brzuszkach.

Charakteryzuje je również żywiołowość oraz mocny temperament. Energiczne usposobienie rasy przejawia silny instynkt łowczy. Kot abisyński szybko reaguje na rzucane zabawki, z chęcią wspina się i skacze. Zwykle przebywa tam, gdzie akurat coś się dzieje. Dlatego warto zapewnić mu rozrywki w domu bądź mieszkaniu. Abisyńczyki pochwalić się mogą ponadprzeciętną inteligencją. Z chęcią uczą się nowych sztuczek, potrafią również aportować zabawki i piłeczki.

W przeciwieństwie do wielu ras koty te lubią gości i nie boją się obcych. Po pierwszych chwilach nieufności ciekawość bierze górę i idą się przywitać. Charakter kota abisyńskiego sprawia, że zwierzak ten jest bardzo otwarty i towarzyski.

W stosunkach z innymi futrzakami przedstawiciele rasy zazwyczaj pełnią funkcję lidera. Silny charakter oraz wrodzona łagodność powodują brak utarczek w grupie. Są to koty, które prawie nie wydają dźwięków, poruszają się bardzo cicho i bardzo rzadko miauczą. W ostateczności wydają ciche pomrukiwania.

Kot abisyński – hodowla

Jedną z głównych zalet hodowli kota abisyńskiego jest niewielka ilość zadań z tym związanych. Ich sierść nazywana jest przez hodowców abisyńskim tickingiem. Wyjątkowy efekt powoduje występowanie na przemian jaśniejszych lub ciemniejszych od 3 do 6 prążków. Jak w przypadku innych krótkowłosych kotów, rasa ta nie wymaga specjalnie wymagających zabiegów pielęgnacyjnych. Krótka sierść nie potrzebuje częstego i intensywnego czesania. Wystarczy wyczesać ją raz w tygodniu w celu usunięcia martwych włosów.

Dodatkowym zadaniem jest obcinanie pazurków (jeśli kot nie wychodzi i pazurki same się nie spiłują). Nie należy zapomnieć również o sporadycznym czyszczeniu uszu. Abisyńczyki nie wymagają specjalnej diety ze względu na rasę, jednak tak jak inne koty potrzebują zbilansowanej karmy dostosowanej do ich wieku, kondycji oraz preferencji smakowych. Warto zadbać o urozmaicenie pokarmu, a co najważniejsze – o stały dostęp do świeżej letniej bądź zimnej wody. O dobrej kondycji zwierzaka świadczy jego lśniące i gładkie futro.

Choroby

Kot abisyński cechuje się raczej dobrym zdrowiem. Zadbane i odpowiednio żywione koty towarzyszyć nam będą przez długie lata ciesząc się kondycją i żywiołowością. Przy zakupie kociaka warto dowiedzieć się o mutacjach genetycznych rodziców (sprzedający powinien pokazać zaświadczenie o braku wad genetycznych wraz z rodowodem). Czasami Abisyńczyki są nosicielami zmutowanych genów odpowiedzialnych za zanik siatkówki (RPA). Może to stać się powodem utraty wzroku u kota.

Jednym z występujących u tej rasy schorzeń genetycznych jest niedobór kinazy pirogronianowej (PK), mogący powodować niedokrwistość, a w efekcie nawet anemię u zwierzaka. Testy genetyczne pozwolą na wykrycie chorób u kota abisyńskiego. Często spotykanym problemem jest zapalenie dziąseł , które występuje szczególnie w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Przewlekły stan zapalny doprowadzić może nawet to kompletnej utraty zębów, dlatego ważna jest wczesna diagnoza oraz jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na coroczne profilaktyczne badania krwi z parametrami nerkowymi ze względu na występowanie problemów z układem moczowym Abisyńczyków (nawet u rocznych kociaków).

Kot abisyński - wzorzec

Kot abisyński – wzorzec rasy

Kot abisyński jest przedstawicielem kotów krótkowłosych i somalijskich. Znajduje się w III kategorii FIFe (Federation Internationale Féline – organizacji zrzeszającej organizacje hodowców kotów rasowych z Europy, Azji oraz Ameryki Południowej).

Rasa kotów abisyńskich uznawana jest również przez inne organizacje, takie jak: ACFA, ACF, CCA-AFC, CCC of A, CFA, CFF, FFE, GCCF, LOOF, NZCF, SACC, TICA, WCF.

Sierść

Kot abisyński charakteryzuje się wyjątkowym futrem, za którego umaszczenie odpowiada gen agouti – każdy włos posiada minimum trzy ciemniejsze prążki, co sprawia, że umaszczenie jest niejednolite. Włos jest krótki i przylegający do korpusu. Dąży się do intensywnej barwy w każdej odmianie kolorystycznej. Według standardu FiFe występują 4 podstawowe odmiany barwne kotów abisyńskich:
ruddy (dziki) – ABY n- rozcieńczony kolor czarny – tułów ciepłobrązowy z czarnym tickingiem, podszerstek brzoskwiniowy, nos z różowy z czarną obwódką;
sorrel (czerwony) – ABY o- rudy tułów z czekoladowo-brązowym tickingiem i brzoskwiniowym podszerstkiem, poduszki i nos różowe;
blue (niebieski) – ABY a- rozcieńczony kolor dziko umaszczony;
fawn (płowy) – ABY p- rozcieńczona odmiana czerwona.

Każdy z tych kolorów występuje również w odmianach srebrzystych. Kolor podszerstka jest wówczas srebrzystobiały. Umaszczenie wzorcowego Abisyńczyka powinno cechować się jednolitą ciepłą barwą z wyraźnym tickingiem, bez rysunków tabby poza głową. Kolor biały lub prawie biały dopuszczalny jest tylko na brodzie oraz wokół warg i nozdrzy. Pożądanym detalem jest ciemniejsza pręga biegnąca przez grzbiet aż po koniec ogona, którego końcówka jest zawsze ciemna.

Budowa

Abisyńczyki są to średniej wielkości koty, których przeciętna waga to 3-4 kg dla samic, a 4-5 kg dla samców. Cechują się sylwetką o eleganckich proporcjach oraz smukłym, lecz muskularnym tułowiem mierzącym zazwyczaj ok. 60 cm. Długość życia przedstawicieli tego gatunku waha się między 9 a 15 lat.

Głowa
Cechuje się krótką, zwężającą się ku nosowi kufą, miękkimi, pełnymi wdzięku konturami twarzy oraz szerokim klinem na szczycie czaszki. Szyja jest smukła i elegancka. Występuje jaśniejsza sierść wokół oczu i warg. Charakterystyczny jest również znak litery M na czole.

Uszy
Są stosunkowo duże, szerokie u nasady, stojące i lekko zaokrąglone na końcach. Występuje charakterystyczny “znak”- odcisk kciuka na małżowinie usznej. Poprzez osadzenie szeroko po bokach głowy tworzą z nią kształt trójkąta.

Nos
Czerwony z czarną obwódką.

Oczy
Duże, bystre oczy przypominają kształtem migdały. Są wyraziste, jasne, o intensywnej, czystej barwie. Mogą być bursztynowe, zielone lub żółte. Występuje charakterystyczna, czarna obwódka wokół oczu.

Ogon
Jest długi, szeroki u podstawy i zwężający się się ku końcowi, widoczne ostre zakończenie ogona.

Nogi
Szczupłe i kościste łapy o zgrabnym okrągłym zakończeniu.

Wygląd - kot abisyński

Wady i zalety

Zalety:
orientalny, niebanalny wygląd,
przyjazny dla dzieci i rodzin,
łagodny w stosunku do innych zwierząt,
cieszący się dobrym zdrowiem,
kocha wszelkie zabawy i aktywności,
bardzo inteligentny, można nauczyć kota chodzenia na smyczy lub aportowania,
oddany właścicielowi,
ciekawski, towarzyszy w większości czynności domowych,
łatwa pielęgnacja, nie wymagająca czasu i dużego wkładu pieniężnego.

Wady:
skłonność do ucieczek,
możliwość wystąpienia schorzeń genetycznych,
częste zapalenia dziąseł lub układu moczowego,
agresywny podczas opieki nad potomstwem,
należy zapewnić mu możliwość rozładowania nadmiaru energii, w przeciwnym wypadku może narobić szkód z nudów,
bywa uparty,
wymaga, aby poświęcano mu bardzo dużo czasu,
jeżeli w domu są inne zwierzęta, Abisyńczyk będzie dążył do bycia liderem, dominantem,
ze względu na upodobanie do wspinaczek należy zapewnić jak najwyższy drapak.

Cena:
W Polskich hodowlach w zależności od warunków genetycznych oraz wymiarów zwierzęcia, cena kota abisyńskiego wynosi około 2500 zł-3000 zł.

Kot abisyński – opinie
Posiadacze chwalą sobie kota abisyńskiego jako idealnego kompana w domu. Kot bardzo szybko przywiązuje się do właściciela i pozostaje mu lojalny. Wspaniale reaguje na zabawę z dziećmi i cechuje się łagodnością w stosunku do nich. Internauci wypowiadając swoje opinie na temat tej rasy mówią, że kot abisyński wniósł do ich domu dużo ciepła i miłości, stając się przy tym pupilem rodziny. Zwierzę utrzymuje również czystość, nie jest szkodliwe dla mebli, nie ma problemów z kuwetą i nie powoduje hałasu. Problemów nie przysparza także jego zbilansowane żywienie. Kot abisyński nie wymaga specjalnej przeznaczonej do gatunku karmy,  jednak jak w przypadku innych ras należy wybierać karmy sprawdzone i tylko najpopularniejszych producentów.

Najpopularniejsze karmy dla kotów

Ciekawostki o rasie

Koty abisyńskie są na tyle inteligentne, że same uczą się otwierać drzwi, szuflady i szafki.
Abisynki są doskonałymi matkami – chroniąc swoje kocięta potrafią być bardzo zaborcze.
Kocięta wcześnie dojrzewają, ale ostateczną barwę sierści uzyskują dopiero w wieku ok. 18 miesięcy.
Po II Wojnie Światowej w Wielkiej Brytanii mieszkało tylko 12 przedstawicieli tej rasy.
Pierwszy Abisyńczyk pojawił się w Polsce w 1994 r.
Wizerunek kota użyty został w znanym serialu telewizyjnym “ Simpsonowie”, gdzie przedstawiony był jako zwierzę z inteligencją ponad normę, które potrafi zmieniać kanały telewizyjne.
W Wielkiej Brytanii kot abisyński zyskał przydomek „bunny cat”, ze względu na charakterystyczny wygląd i kolor sierści.