Koronawirus – codzienne funkcjonowanie zwierząt

koronawirus

Koronawirus zmienił nasze codzienne życie. Obowiązek zakładania maseczek, dezynfekcja rąk oraz zachowanie odpowiedniego odstępu od innych osób – to tylko najważniejsze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Konieczność zmiany prostych, codziennych nawyków sprawia, że musimy się nauczyć funkcjonować na nowo.

W trosce o nas samych, w tym trudnym okresie nie możemy zapominać o swoich podopiecznych. Zachodzące modyfikacje dotyczą zarówno ludzi, jak i zwierząt. Umawianie się do weterynarza na konkretną godzinę, utrzymywanie odpowiedniej odległości podczas spacerów to niektóre z działań, które możemy podjąć w trosce o nasze zwierzęta domowe.

Zwierzęta a koronawirus

Główne organizacje ochrony zdrowia zarówno ludzi, jak na przykład WHO, jak i zwierząt (WSAVA) zgodnie podkreślają, że nie ma dowodów świadczących o przenoszeniu wirusa SARS-CoV-2, odpowiedzialnego za pandemię, przez zwierzęta domowe.  Mimo tych doniesień właściciele powinni pamiętać o kilku rutynowych działaniach.

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na częstotliwość mycia rąk – zarówno przed, jak i po każdorazowym kontakcie ze zwierzęciem. Takie działanie pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków obecnych w otoczeniu. Ponadto, warto ograniczać dotykanie okolic ust, oczu czy nosa – zwłaszcza w kontakcie z podopiecznym.

Osoby przebywające na kwarantannie powinny stosować się do zaleceń Sanepidu. Brak możliwości wychodzenia z domu uniemożliwia codzienne spacery i zabawy z podopiecznym. W trosce o zdrowie i dobro zwierzęcia, opieka nad nim powinna zostać przekazana innym członkom rodziny lub znajomym.

Troska o zwierzęta w dobie koronawirusa

Choć brak dowodów na to, że zwierzęta przyczyniają się do rozprzestrzeniania się koronawirusa warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Wracając ze spaceru z psem warto przemyć jego łapy szamponem odkażającym, aby usunąć pozostające na sierści wirusy i bakterie.

Odpowiednia troska swojego podopiecznego to dla młodego chłopca z Ekwadoru priorytet. Przed wyruszeniem chłopiec delikatnie i z troską zakłada maseczkę najpierw swojemu czworonożnemu przyjacielowi, a następnie sobie.

Obejrzyj film i zobacz, jak młody chłopak planuje wycieczkę rowerową ze swoim podopiecznym!

https://www.facebook.com/watch/?v=315032656353774