Komondor – pies z dredami

komondor

Komondor, czyli owczarek węgierski, zaskakuje wszystkich swoim wyglądem. Mimo dość charakterystycznej urody, nie cieszy się wielką popularnością. Czworonóg jest przyjazny i doskonale sprawdza się w roli opiekuna i psa rodzinnego.

Owczarek towarzyszy średnio swojej rodzinie od 10 do 12 lat. Dorosła suka mierzy od 65 do 70 centymetrów oraz wazy od 40 do 50 kilogramów. Z kolei samiec osiąga od 70 do 80 centymetrów, natomiast jego waga waha się między 50 a 60 kilogramami. Potrzebuje doświadczonego opiekuna, dlatego nie nadaje się na pierwszego psa.

Jaki jest komondor?

Mimo że owczarek węgierski jest bardzo przywiązany do swojego właściciela i swojej rodziny to nie przepada za okazywaniem uczuć. Natomiast doskonale sprawdza się w roli psa stróżującego. Wykazuje się nieufnością wobec obcych. W sytuacji zagrożenia wykazuje wysokie umiejętności obronne.

Komondor jest bardzo pewny siebie. Dlatego wymaga odpowiedniego i profesjonalnego szkolenia. Nieumiejętne prowadzenie może sprawić, że stanie się on trudny do opanowania i ułożenia.

W szczenięcym wieku zwierzę uwielbia się bawić. Jednak im jest starszy, tym bardziej staje się spokojniejszy. Na co dzień nie wymaga dużej ilości ruchu. Jednak ignorując jego potrzeby i nie poświęcając mu odpowiedniej ilości czasu, prowokujemy sytuacje, w których zacznie niszczyć przedmioty, szukając sposobów na rozładowanie energii.

Czworonóg bez problemu zostanie sam w domu. Dobrze znosi samotność. Podczas nieobecności właściciela z przyjemnością pełni obowiązki stróża.

Pielęgnacja komondora

Sierść psa wyróżnia się nie tylko długością, ale także wyglądem. Kosmate włosie w kolorze kości słoniowej swoim wyglądem przypomina mopa. Dlatego pies wymaga specyficznej pielęgnacji. Mimo że sierści nie wolno wyczesywać, należy poświęcić jej odpowiednią ilość czasu. Dredy zwierzęcia należy rozdzielać palcami, zaczynając od skóry. Dużą zaletą w pielęgnacji jest fakt, że czworonóg nie traci prawie w ogóle sierści.

Zwierzę należy kąpać raz lub dwa razy w ciągu roku. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć jego sierść.

.

Jaka karma dla komondora?

Żywienie czworonoga nie należy do trudnych i skomplikowanych. Pies zadowoli się zarówno dobrej jakości suchą karmą, jak i mokrą. Rasa ma tendencję do borykania się ze skrętami żołądka, dlatego porcję dzienną warto podzielić na dwa mniejsze posiłki i podawać je rano i wieczorem.

.

Zalety:

  • Oddany swojemu właścicielowi.
  • Doskonały w roli psa rodzinnego.
  • Nie linieje i jest łatwy w pielęgnacji.
  • Nie potrzebuje dużej ilości ruchu.
  • Dobrze znosi samotność.

Wady:

  • Ma dominujący charakter.
  • Wymaga doświadczonego opiekuna.
  • Długa sierść sprawia, że z łatwością przenosi brud.