Kocie lata – jak obliczyć wiek kota?

Kocie lata – jak obliczyć wiek kota?

Jak powszechnie wiadomo, pierwsze miesiące życia kota to kocie dzieciństwo, natomiast koty powyżej 10. roku życia to koci seniorzy. Jak jednak można porównać etap życia kota z ludzkim, aby łatwiej zrozumieć zmieniające się potrzeby pupila? Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, jak przeliczyć koci wiek na ludzki, przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie proste objaśnienie. Jak wypadają kocie lata w przeliczeniu na ludzkie? Jak długo żyje kot? O tym wszystkim przeczytasz w poniższych artykule.

Wiek kota i etapy życia

Szczotka dla kota

Koty osiągają dojrzałość wraz z zakończeniem etapu wzrostu, który trwa około roku – kota w wieku 12 miesięcy można zatem uznać za kota, który właśnie wkracza w dorosłość. Okres dojrzałości trwa natomiast kilka lat, przy czym za seniorów uznaje się koty około 10. roku życia. W tym to wieku zaczynają się pojawiać zmiany na sierści kota, a także zmieniają się kocie zwyczaje. Kot senior dłużej śpi, a także wymaga odpowiedniej diety wspierającej jego organizm.

Jak długo żyją koty?

Długość życia kota jest uzależniona od wieku czynników, takich jak rasa kota, jego stan zdrowia oraz tryb życia. Koty przeważnie żyją od 10 do 15 lat, jednak zdarzają się koty długowieczne – rekordzista przeżył aż 38 lat! Co więcej, koty przebywające w domu żyją przeciętnie dłużej od kotów wychodzących, jako że narażone są nie tylko na mniej niebezpieczeństw, ale także i mniej chorób lub też obrażeń. Co ciekawe, zaobserwowano także, że przeciętna długość życia kotów się wydłuża – niektórzy przyjmują, że może ona obecnie wynosić aż 15 do 18 lat.

Aby zapewnić Twojemu pupilowi długie i szczęśliwe życie, dbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę na każdym etapie jego życia oraz o stan jego zdrowia.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Długowieczne rasy kota

Kot syjamski

Niektóre rasy kota uważane są za szczególnie długowieczne, inne natomiast podatne są na pewne choroby lub problemy zdrowotne, co może z kolei mieć wpływ na ich długość życia. Zaobserwowano, że najdłużej żyją tzw. koty bezrasowe, zwane również dachowcami. Ich pula genów jest znacznie większa z uwagi na ich pochodzenie, co w efekcie eliminuje występowanie pewnych wad genetycznych pojawiających się u kotów rasowych.

Które rasowe koty żyją natomiast najdłużej? Na liście przodują koty syjamskie, a także birmańskie. Koty brytyjskie również zaliczają się do długowiecznych ras. Kot balijski i kot rosyjski również cieszą się długowiecznością. Natomiast popularne obecnie „miniaturki” żyją zdecydowanie krócej. Powstają one z krzyżówek najmniejszych osobników różnych ras, które często są słabego zdrowia, co też wpływa na długość życia ich potomstwa.

Najstarszy kot świata

Obecny rekord należy do kotki o uroczym imieniu Creme Puff, która przeżyła aż 38 lat i 3 dni. Kotka urodziła się w 1967 roku i spędziła całe życie w Austin w Teksasie. Co ciekawe, na liście rekordów znajduje się również inny kot należący do jej właściciela – była to kotka o imieniu Granpa rasy sfinks, która przeżyła aż 34 lata. Jake Perry, ich opiekun, wychował zatem aż dwa długowieczne koty, do których rekordu jak do tej pory nie zbliżył się żaden inny mruczek.

Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czarny kot

Przeliczenie wieku kota na ludzkie lata nie jest tak proste, jak w przypadku psów, u których średnio jeden rok życia przypada na 7 ludzkich lat. Przyjmuje się, że pierwsze 2 lata kociego życia odpowiadają 25 ludzkim latom, natomiast każdy kolejny rok życia kota odpowiada czterem ludzkim latom.

Skorzystaj z poniższej tabeli, aby poznać w przybliżeniu wiek Twojego kociego pupila w ludzkich latach:

Wiek człowieka Kocie lata w przeliczeniu na ludzkie lata
1 miesiąc 6 miesięcy
2-3 miesiące 2-5 lat
4 miesiące 6-8 lat
6 miesięcy 10 lat
7 miesięcy 12 lat
12 miesięcy 15-16 lat
18 miesięcy 20-21 lat
2 lata 24 lata
3 lata 28 lat
4 lata 32 lata
5 lat 36 lat
6 lat 40 lat
7 lat 44 lata
8 lat 48 lat
9 lat 52 lata
10 lat 56 lat
11 lat 61 lat
12 lat 64 lata
13 lat 68 lat
14 lat 72 lata
15 lat 76 lat
16 lat 80 lat
17 lat 84 lata
18 lat 88 lat
19 lat 92 lata
20 lat 96 lat

Pamiętaj, że powyższa tabela ma charakter orientacyjny.

Sprawdź pyszne i zdrowe mokre i suche karmy dla kota dostępne w sklepie zoologicznym KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów

Udostępnij