Pies lub kot na prezent? Kochany Mikołaju, nie chcę zostać żywym prezentem

Pies lub kot na prezent? Kochany Mikołaju, nie chcę zostać żywym prezentem

Słodkie szczeniaczki, które często oglądasz w filmach, kultowe labradory, szkockie owczarki czy bernardyny często nasuwają Twojemu dziecku jeden pomysł. Mamo, Tato, kupcie mi pieska! Proszę, będę się nim opiekował! W okresie przedświątecznym słyszysz to kilka razy dziennie, patrzysz w oczy, które kochasz i nie potrafisz odmówić. Czy przemyślałeś swoją decyzję? Będziesz w stanie zaopiekować się nowym członkiem rodziny, czy oddasz go do schroniska, jak tylko Twoja pociecha nacieszy się żywą maskotką? Pies lub kot na prezent to decyzja, którą należy przemyśleć – najlepiej kilka razy.

Przemyśl swoją decyzję!

Problem żywych prezentów to problem globalny. Każdego roku do schronisk trafia od 3 do 5 milionów „wymarzonych prezentów”. Organizacje chroniące prawa zwierząt apelują o przemyślane decyzje. Oczywiście zwierzak pod choinką może stać się niezapomnianym podarunkiem, jeśli odpowiednio przemyślisz sprawę. Co zrobić, żeby tak się stało?

Ustal zasady!

Zanim zdecydujesz się zaskoczyć swoją rodzinę w Święta, ustal, czy pozostali członkowie są gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność za opiekę nad zwierzęciem. Czy nakarmią go i wyprowadzą, kiedy Ty będziesz musiał zostać w pracy po godzinach? Jesteś gotowy z determinacją szukać miejsc na wakacje i wyjazdy, w których zwierzak nie będzie problemem, mimo że bez pupila wakacje byłyby tańsze i wygodniejsze? Czy jesteś pewien, że zwierzakiem będzie miał kto się zająć pod Twoją nieobecność jeśli coś się wydarzy?

Na co zwrócić uwagę?

Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie zwierzaka dla swojego dziecka? Głównym wyznacznikiem jest wiek dziecka. 4-latek nie jest w stanie przyjąć na siebie odpowiedzialności za kota czy psa, dlatego większa część obowiązków spadnie na rodziców lub starsze rodzeństwo. Zamiast tego rodzic może rozważyć kupno świnki morskiej lub chomika, które są łatwiejsze w pielęgnacji. Należy jednak mieć na uwadze, by nauczyć dziecko, że zwierzak to nie zabawka – zwłaszcza w przypadku bardzo małych, delikatnych zwierzaków. Nieostrożność dziecka może skończyć się dla zwierzaka tragicznie.

Jeśli planujesz adopcję psa, zwłaszcza dorosłego, bądź gotowy na przyzwyczajanie zwierzaka do nowego domu i zapewnienie bezpieczeństwa dziecku. Duże, energiczne psy pomimo łagodnego usposobienia mogą nie być odpowiednim wyborem dla malucha. Bez względu na wielkość rasy psa, pamiętaj, że małe dzieci powinny przebywać ze zwierzętami wyłącznie pod opieką.

Pamiętaj! Pies lub kot na prezent może cieszyć tylko przez chwilę, zwłaszcza, gdy w grę wejdą obowiązki. Dzieci lubią zwierzęta, ale nie wszystkie dzieci naprawdę chcą mieć je w domu. To, że Twoja pociecha uwielbia bawić się z psiakiem sąsiadów, nie oznacza, że jest gotowa opiekować się zwierzęciem w pełnym wymiarze godzin.

Czy myślałeś o kosztach?

Jest to jedna z kwestii, o której ludzie zapominają. Nie wystarczy kupić zwierzaka czy też wziąć go ze schroniska. Trzeba o niego dbać, co też wymaga od właścicieli nakładów finansowych. Karmy, legowiska, klatki, transportery, zabawki, szczepienia, leki – to wszystko kosztuje. A co jeśli zwierzak zachoruje? Czy jesteś gotowy właściwie o niego zadbać? Jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć jednoznacznie i szczerze „tak”, nie jesteś gotowy na opiekę nad zwierzakiem.

Zobacz: Wyprawka dla psa – co musi zawierać?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm i akcesoriów do wyprawki dla psa

Zwierzę to nie rzecz!

Pies pod choinką

Pies lub kot na prezent musi być dobrze przemyślany. Zwierzęta nie są przedmiotem, który można wziąć do domu, wypróbować i zwrócić, jeśli nie pasuje. Bierzesz na siebie zobowiązanie do opieki nad zwierzęciem do końca jego życia. Nie zapomnij, że zwierzę to zwierzę. Oznacza to, że jeśli zwymiotuje w trakcie choroby lub nabrudzi w inny sposób, samo za sobą nie posprząta, Ty będziesz musiał się tym zająć. Początki zwierzaka w nowym domu mogą nie być łatwe, zwłaszcza, jeśli to dopiero poznający świat szczeniaczek lub pies ze schroniska po przejściach.

Przemyślałeś swoją decyzję? Uwzględniłeś za i przeciw? Nadal jesteś zdecydowany? Zastanów się jeszcze raz! Nie robisz prezentu dla siebie, tylko dla całej rodziny.

Przeczytaj też: Adopcja psa – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji

Co jeśli nie podejmiesz decyzji? – podpowiemy

Zapakuj wyprawkę dla zwierzaka, a wybór pozostaw wszystkim członkom rodziny. Możecie wybrać się wspólnie do schroniska, poszukać informacji w internecie, poczytać książki o rasach, pielęgnacji, charakterze zwierząt i dopiero wtedy zdecydować. Przeczytaj nasze przewodniki po rasach psów oraz rasach kotów – każdy z nich objaśni, czego się spodziewać po danej rasie. Obejmuje to nie tylko charakter czy potrzeby żywieniowe lub pielęgnacyjne zwierzaka, ale również potencjalną cenę czy też możliwe problemy zdrowotne, na które rasa jest podatna.

Wspólna decyzja pozwoli Ci uniknąć rozczarowań i sprawi, że żywy prezent nie okaże się maskotką, której będziesz chciał się pozbyć, jak tylko stanie się dla Ciebie niewygodna. Ta decyzja sprawi, że zwierzak, który trafi do Twojej rodziny, nie będzie zbędnym balastem, a długo wyczekiwanym i szczerze kochanym nowym członkiem rodziny!

Sprawdź: Wyprawka dla kota – lista 10 najpotrzebniejszych rzeczy

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm i akcesoriów do wyprawki dla kota

Data publikacji wpisu 10.12.2015r.
Udostępnij