Kochany Mikołaju, nie chcę zostać żywym prezentem…

Kochany Mikołaju, nie chcę zostać żywym prezentem…

Słodkie szczeniaczki, które często oglądasz w filmach. Kultowe labradory, szkockie owczarki czy bernardyny  nasuwają Twojemu dziecku jeden pomysł. Mamo, Tato, kupcie mi pieska! Proszę, będę się nim opiekował! W okresie przedświątecznym słyszysz to kilka razy dziennie, patrzysz w oczy, które kochasz i nie potrafisz odmówić. Czy przemyślałeś swoją decyzję? Będziesz w stanie zaopiekować się nowym członkiem rodziny, czy oddasz go do schroniska, jak tylko Twoja pociecha nacieszy się żywą maskotką?

Przemyśl Swoją decyzję!

Problem żywych prezentów to problem globalny. Każdego roku do schronisk trafia od 3 do 5 milionów wymarzonych prezentów. Organizacje chroniące prawa zwierząt apelują o przemyślane decyzje. Według nich zwierzak pod choinką, może stać się niezapomnianym podarunkiem. Co zrobić, żeby tak się stało?

Ustal zasady!

Zanim zdecydujesz się zaskoczyć swoją rodzinę w święta, ustal, czy pozostali członkowie są gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność za opiekę nad zwierzęciem. Czy nakarmią go i wyprowadzą, kiedy Ty będziesz musiał zostać w pracy po godzinach? Czy jesteś gotowy, organizując wakacje i wyjazdy, z determinacją szukać miejsc, w których zwierzak nie będzie problemem, mimo że bez pupila wakacje byłyby tańsze i wygodniejsze?

Na co zwrócić uwagę?

Na co musisz zwrócić uwagę, kupując zwierzaka dla swojego dziecka? Głównym wyznacznikiem jest wiek dziecka. 4-latek nie jest w stanie przyjąć na siebie odpowiedzialności za kota czy psa. Zamiast tego, rodzic może rozważyć kupno świnki morskiej lub chomika, które są łatwiejsze w pielęgnacji. Pamiętaj! Dzieci lubią zwierzęta, ale nie wszystkie dzieci naprawdę chcą mieć je w domu. To, że Twoja pociecha uwielbia bawić się z psiakiem sąsiadów, nie oznacza, że jest gotowa opiekować się zwierzęciem w pełnym wymiarze godzin.

Czy myślałeś o kosztach?

Jest to jedna z kwestii, o której ludzie zapominają. Nie wystarczy kupić zwierzaka, czy też wziąć go ze schroniska. Trzeba o niego dbać, co też wymaga od właścicieli nakładów finansowych. Karmy, legowiska, klatki, transportery, zabawki, szczepienia, leki, wszystko kosztuje.

Zwierzę to nie rzecz!

Zwierzęta nie są rzeczą, którą można wziąć do domu, wypróbować i zwrócić, jeśli nie pasuje. Bierzesz na siebie zobowiązanie do opieki nad zwierzęciem do końca jego życia. Nie zapomnij, że zwierzę to zwierzę. Oznacza to, że jeśli zwymiotuje w trakcie choroby lub nabrudzi w inny sposób, samo za sobą nie posprząta, Ty będziesz musiał się tym zająć.

Pies pod choinką

Przemyślałeś swoją decyzję? Uwzględniłeś za i przeciw? Nadal jesteś zdecydowany? Zastanów się jeszcze raz! Nie robisz prezentu dla siebie, tylko dla całej rodziny.

Co jeśli nie podejmiesz decyzji? – podpowiemy

Zapakuj wyprawkę dla zwierzaka, a wybór pozostaw wszystkim członkom rodziny. Możecie wybrać się wspólnie do schroniska, poszukać informacji w internecie, poczytać książki o rasach, pielęgnacji, charakterze zwierząt i dopiero wtedy zdecydować.

Wspólna decyzja pozwoli Ci uniknąć rozczarowań i sprawi, że żywy prezent nie okaże się maskotką, której będziesz chciał się pozbyć, jak tylko stanie się dla Ciebie niewygodna. Ta decyzja sprawi, że zwierzak, który trafi do Twojej rodziny, nie będzie zbędnym balastem, a długo wyczekiwanym i szczerze kochanym nowym członkiem rodziny!

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór artykułów dla zwierząt

Data publikacji wpisu 10.12.2015r.
Udostępnij