Klatka dla papugi i jej wyposażenie

klatka dla papugi falistej

Jeśli w naszym domu ma pojawić się papużka falista, powinniśmy przygotować wyprawkę odpowiednio wcześnie. Lista zakupów nie jest długa, a rozpoczyna ją klatka dla papugi. Wszystkie akcesoria powinniśmy zamontować jeszcze zanim przyniesiemy papużkę. Dzięki temu ograniczymy stres związany z transportem do minimum.

Papużki faliste od wielu lat cieszą się znacznym gronem miłośników. Nic w tym dziwnego – są piękne, kontaktowe i wnoszą do domu dużo pozytywnej energii. Na dodatek opieka nad nimi jest znacznie łatwiejsza niż nad psem czy kotem.

Klatka dla papugi

Klatka dla papugi to podstawowa i najdroższa część wyprawki, ale nie powinniśmy na niej oszczędzać – nasz nowy pupil będzie spędzać w niej wiele godzin i powinien mieć w niej tyle miejsca, aby czuł się komfortowo i nie nudził się. Najważniejsze w klatce są: poidełko z czystą, świeżą wodą, miseczka lub karmidło oraz żerdzie, na których papużka może siadać. Zamiast montowania plastikowych żerdek warto zrobić je własnoręcznie na przykład z gałązek drzew owocowych. Uprzednio wyparzone, mają naturalną, chropowatą strukturę i nadają się do obgryzania.

Choć powinniśmy zaopatrzyć się w zabawki dla papug, np. wisiorek z dzwonkiem, huśtawkę, drabinki – na początku nie umieszczajmy ich w klatce. Poczekajmy, aż nasz pupil oswoi się z nowym miejscem i dopiero wtedy stopniowo urozmaicajmy wyposażenie klatki.

pokarm dla papug falistych

Pokarm i dodatki

Oczywiście od pierwszego momentu powinniśmy zapewnić naszej papużce dostęp do pożywienia. W tym celu najłatwiej zaopatrzyć się w sklepie w gotowy pokarm dla papużek falistych. W klatce możemy również zawiesić kolby, które utrudniają dostanie się do pokarmu, jednocześnie zapewniając dobre zajęcie dla naszego pupila. Świetnym pomysłem jest także kupienie prosa senegalskiego w kłosach, za którym papużki wprost przepadają. Proso z pewnością ułatwi im aklimatyzację w nowym miejscu. W klatce umieśćmy także sepię, która jest najlepszym, naturalnym źródłem wapnia dla ptaków oraz pomaga ścierać dziób.

Inne akcesoria

Choć dno klatki dla papugi wystarczy wyłożyć starymi gazetami lub kartkami papieru, powinniśmy zaopatrzyć się w basenik i piasek dla papug, ponieważ papugi lubią brać „piaskowe kąpiele” i w ten sposób dbać o higienę. Możemy także kupić spray, który ułatwi nam czyszczenie klatki i zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Dla początkujących właścicieli dobrym pomysłem będzie także zakup książek o opiece nad papużkami falistymi.

Jeśli planujemy zostać właścicielami papużki, warto również rozważyć dokupienie… towarzysza dla niej. Papugi to zwierzęta stadne i dużo lepiej się czują, gdy mają w klatce kompana ze swojego gatunku. Dla nas nie będzie to duży wydatek – klatkę i zabawki kupujemy zazwyczaj tylko raz. A obserwowanie dwóch papużek z pewnością będzie dla nas podwójnym powodem do radości.