Khao manee – kot z kolorowymi oczami

Khao manee po tajsku oznacza „biały klejnot”. To tajemnicze określenie idealnie pasuje do czworonoga, ponieważ jest on bardzo rzadko spotykany. Ojczyzną rasy jest Tajlandia, a pierwsze wzmianki o czworonogach pochodzą z XIV wieku. Zgodnie z tajskimi przekonaniami ludowymi khao manee przynosi szczęście, a jego obecność działa jak talizman.

Reprezentantów rasy początkowo spotykano tylko na dworach i pałacach. Ich posiadanie było zarezerwowane tylko dla rodzin królewskich. Pod koniec XX wieku czworonogi pojawiły się w USA. Choć historia rasy jest długa, koty otrzymały status rejestracyjny (zwierzę może być zarejestrowane, ale nie powinno być wystawiane) w TICA dopiero w maju 2009 roku. Z kolei oficjalnie uznana została w 2015 roku.

Nazwa kota związana jest mocno z nieskazitelnym białym kolorem szaty. Natomiast znakiem rozpoznawczym są dwukolorowe oczy.

Dorosła kotka osiąga od 25 do 30 centymetrów i waży między 2 a 5 kilogramami. Natomiast kot rośnie do 30 – 35 centymetrów, a jego waga waha się od 3 do 5 kilogramów. Dorosłe wymiary reprezentanci rasy osiągają około drugiego roku życia.

Jaki jest khao manee?

Kot towarzyszy swojemu właścicielowi od 10 do 15 lat. W tym czasie jest bardzo czuły i przywiązany do opiekuna. Lubi zabawę, aktywność fizyczną i pieszczoty. Podobnie jak inne rasy pochodzące z Tajlandii jest bardzo inteligentny i szybko się uczy.

Jest bardzo towarzyski. Niestety często nie odstępuje swojego właściciela na krok, a w stosunku do nowych osób w otoczeniu nie utrzymuje dystansu. Ponadto chętnie bawi się z dziećmi i dobrze się z nimi czuje. Dobrze dogaduje się również z innymi zwierzętami – również z psami.

Niektóre z czworonogów zmagają się z problemem głuchoty. Słabszy słuch najczęściej dotyka ucha, które znajduje się po stronie niebieskiego oka.

Khao manee – jaka karma?

Żywienie reprezentantów rasy nie należy do wymagających. Khao manee nie potrzebuje szczególnego sposobu żywienia. Przede wszystkim karma powinna zawierać dużą ilość mięsa. Ponadto żywienie powinno być zbilansowane i dostosowane do aktywności i wieku czworonoga.

Wybierając produkty, które będą stanowić bazę żywienia naszego czworonoga, warto mieć na uwadze, że kot jest mięsożercą. Dlatego wykazuje on bardzo duże zapotrzebowanie na białko w diecie – o wiele większe niż pies. Co więcej, sięgając po produkty dla swojego podopiecznego warto spojrzeć na etykietę i wybrać, te które w jak największym stopniu zaspokoją tę potrzebę.

Ponadto układ trawienny kotów źle przyswaja węglowodany, więc dieta powinna zawierać ich jak najmniej. Ponadto żywieniem powinniśmy uzupełniać braki tauryny i argininy, które zwierzę nie syntezuje, a które mają ważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

.

Khao manee – pielęgnacja

Pielęgnacja reprezentantów rasy nie należy do trudnych. Kot ma krótką sierść, dlatego wystarczy regularne szczotkowanie co najmniej raz w tygodniu. Właściciel powinien również kontrolować stan i higienę oczu i uszy, a w razie potrzeby przemywać i przecierać je.

Czworonóg nie posiadają podszerstka, dlatego nie gubią dużych ilości sierści. W związku z tym rasa będzie odpowiednim wyborem dla osób ceniących sobie porządek w domu.

Biała sierść reprezentantów rasy wymusza na właścicielu troskę o niezbyt długie przebywanie kota na słońcu.

.

Zalety:

  • łatwy w pielęgnacji,
  • czuły i przywiązany do właściciela,
  • dobrze czuje się w towarzystwie dzieci i seniorów,
  • bardzo towarzyski,
  • akceptuje inne zwierzęta.

Wady:

  • rasa rzadka,
  • może być głośny.