Jak karmić szczeniaka?

Karmienie szczeniaka
Facebookmail

Z karmieniem pieska przychodzi wielka odpowiedzialność – z karmieniem szczeniaczka jest jeszcze gorzej! Bez problemu można wymienić szereg pytań, które trapią wszystkich świeżo upieczonych właścicieli młodocianych psiaków. Ile mu dać? Skąd mam wiedzieć jakiej wielkości mają być porcje? Kiedy piesek powinien jeść? Odpowiednie żywienie jest niezwykle ważne, a szczególną rolę odgrywa w przypadku szczeniaków, które rosną i muszą zdrowo się odżywiać – podobnie jak dzieci!

Ile powinien jeść szczeniak?

To, że nie wiemy, jak wiele może zjeść szczeniaczek, to nic dziwnego. Niestety, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Potrzeby pieska są sprawą indywidualną, na która wpływają wzrost, wiek, rasa i cechy jednostkowe. Każdy psiak jest inny! Jeżeli nasz czworonóg jest ruchliwy i nadpobudliwy, to będzie potrzebował nieco więcej jedzenia. Co więcej, w grę wchodzi jeszcze tempo przemiany materii, które różne będzie u każdego osobnika. Gdzie zatem szukać pomocy?

Zobacz: Karma dla szczeniąt >>

Z pomocą mogą nam przyjść specjaliści. Warto skonsultować się z weterynarzem, który oceni potrzeby naszego pupila. Pamiętaj, że nie musisz umawiać się na wizytę i jechać do pobliskiej kliniki. Możesz skorzystać zasięgnąć rady u fachowców przez chat internetowy. To szybki i skuteczny sposób na oszacowanie tego, jak wiele powinien jeść nasz mały przyjaciel.

Można też znaleźć przydatne informacje na opakowaniach od karmy. Jeżeli nasz szczeniak jest psem rasowym, to nieco łatwiej będzie się dało znaleźć wskazówki żywieniowe na stronach internetowych, poświęconych danej rasie.

Jak karmić szczeniaka

Pamiętajmy jednak, że nikt nie spędza z naszym szczeniaczkiem tyle czasu co my i nikt nie zna go tak dobrze. Obserwujmy, kontrolujmy masę ciała, sylwetkę i stan zdrowia i w zależności od tego, jak przebiega rozwój szczeniaka, dostosowujmy dawki.

Jak karmić szczeniaka?

To, o której godzinie będziemy dawać jeść naszym pieskom, to sprawa indywidualna. Wiadomo, że nie wszystko zależy od nas i trzeba się dostosować do ram czasowych, narzuconych przez nasze obowiązki i rytm dnia codziennego. Warto jednak pamiętać, że dzień pieska też powinien mieć swój rytm! Posiłki podawane w stałych, regularnych porach, to świetne rozwiązanie. Tak, jak my lubimy mieć dzień zorganizowany wokół posiłków (stąd takie pojęcia jak „pora obiadowa”, czy „kolacja”), tak nasz piesek również. Stałe godziny karmienia wprowadzają do jego życia poczucie bezpieczeństwa i pewność o to, że niebawem dostanie swoją porcję.

Warto też pamiętać, że szczeniak nie zje dużo naraz, ale jednak potrzebuje stosunkowo dużo jedzenia. Chodzi więc o to, aby zapewnić mu częste i małe posiłki. Najmniejsze pieski powinny być karmione od 4 do 6 razy dziennie, zaś po skończeniu trzech miesięcy częstotliwość karmienia można zmniejszyć do 3 razy, a od szóstego miesiąca życia do 2.

Ustalając pory karmienia warto też pamiętać, że nikt nie lubi biegać z pełnym brzuchem. Jeżeli planujesz podjęcie z psem aktywności fizycznej, to nie dawaj mu przed nią jeść! Po posiłku psy potrzebują przynajmniej godziny odpoczynku. My też znamy to uczucie senności po obiedzie!

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *