Karmienie kota: suchą czy mokrą karmą?

Właśnie zdecydowałeś się zostać właścicielem kota wspaniale! Te czworonogi potrafią umilić życie każdemu, przytulą się, pobawią i rozweselą. Ale posiadanie kota wiąże się również z odpowiedzialnością: aby zapewnić naszemu podopiecznemu właściwy rozwój i zdrowe życie musimy prawidłowo go karmić. Jak karmić kota: suchą czy mokrą karmą? Jak powinniśmy żywić swoje koty?

Żywienie kotów podstawowe informacje

Wokół komponowania prawidłowej diety dla kotów narosło wiele mitów. Swoje zdanie na ten temat ma każdy właściciel czworonoga, weterynarz, a nawet specjaliści od kociego żywienia. Dlatego stworzenie diety idealnej dla każdego kota graniczy z niemożliwością. Jednak aby zapewnić swojemu kotu zdrowy rozwój wystarczy znać kilka podstawowych zasad i stosować się do nich. Z czasem, kiedy lepiej poznamy naszego pupila, zauważymy, co lubi i jakie jedzenie mu służy.

Kot je karmę

Najważniejsze zasady w karmieniu kota:

1. Wielu właścicieli kotów i psów decyduje się na podawanie swojemu pupilowi resztek ze stołu. Jest to bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ nasze, ludzkie jedzenie może nie służyć czworonogom. Ich układy pokarmowe nie są przystosowane do trawienia przypraw, m.in. soli czy mieszanek typu Vegeta. Z tego powodu resztki ze stołu nie powinny trafiać do kocich żołądków.

2. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby karmić naszego kota samodzielnie przygotowanymi posiłkami. Taka dieta będzie od nas wymagała dużo trudu na początku musimy zapoznać się z potrzebami kociego organizmu i komponować posiłki tak, aby zapewniać czworonogowi niezbędne składniki odżywcze. Oczywiście takie żywienie wymaga od nas codziennego przygotowywania jedzenia dla pupila i w dłuższej perspektywie może okazać się zbyt absorbujące.

3. Należy pamiętać, że koty są mięsożercami i wprowadzanie diety wegetariańskiej czy wegańskiej może skończyć się dla nich problemami zdrowotnymi. W przeciwieństwie do psów, dla których brak mięsa nie będzie tak dotkliwy, koty potrzebują produktów odzwierzęcych dla właściwego funkcjonowania organizmu. Warzywa i produkty roślinne powinny stanowić dodatek diety, ale zdecydowanie nie mogą być jej podstawą. Niestety wszelkiego rodzaju wędliny czy przetworzone mięso może szkodzić kotom, ze względu na ilość zawartych w nich przypraw.

4. Utrwalony w naszej podświadomości obrazek to kot pijący mleko z miseczki. Ta, często pojawiająca się w podręcznikach, grafika wprowadza ogromny błąd w postrzeganiu żywienia kotów. Mleko nie jest niezbędne czworonogom do życia. W zbyt dużych ilościach może nawet prowadzić do problemów trawiennych! W kocich miskach powinna zawsze stać świeża woda, natomiast mleko może pojawić się od czasu do czasu jako urozmaicenie diety.

Czy karma dla kota to dobre rozwiązanie?

Jeśli domowe żywienie okaże się dla nas zbyt czasochłonne lub z innych powodów nie chcemy w ten sposób karmić swojego pupila, jesteśmy zmuszeni do przejścia na pokarmy gotowe: karmy suche lub mokre. Gotowe karmy są komponowane według zaleceń specjalistów badających potrzeby organizmu kota. Dzięki temu wiemy, że karma zapewni naszemu czworonogowi wszystko, co niezbędne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karm. Główny podział rozdziela karmy na suche i mokre, a różnica pomiędzy nimi to głównie zawartość wody.

Na co zwracać uwagę kupując karmę dla kota?

Przede wszystkim na ilość zawartego białka pochodzenia zwierzęcego. Jak już wiemy, koty są mięsożerne, dlatego składniki odzwierzęce są obowiązkowym elementem każdego posiłku. Producenci karm gorszej jakości zamieniają białko zwierzęce na białko pochodzące z produktów roślinnych. Niestety, skutki takiej zamiany mogą być bardzo nieprzyjemne, ponieważ przewód pokarmowy kota nie jest dostosowany do trawienia białek roślinnych. Ponadto karmy gotowe często są wzbogacane o różnorodne składniki odżywcze wspomagające pracę organizmu naszego pupila. Jedną z popularnych substancji znajdujących się w gotowym pożywieniu dla kotów jest tauryna aminokwas pochodzący z mięśni i niezbędny w codziennej kociej diecie.

Jakie są zalety mokrej karmy?

Mokra karma zawiera w sobie więcej wody, co pozytywnie wpływa na nawodnienie organizmu kota. Czworonogi te mało piją, ponieważ w środowisku naturalnym woda jest im dostarczana wraz z pożywieniem (np. świeżym mięsem). Dlatego stosowanie karmy mokrej na pewno będzie dla kotów bardziej naturalne.

Niewątpliwą zaletą takiej karmy jest także mniejsza kaloryczność w porównaniu do suchych karm. Ma to duży wpływ dla kotów mających tendencję do zwiększonej wagi, co w konsekwencji skutkuje mniejszą ilością chorób.

Kolejną pozytywną cechą karm mokrych jest intensywny zapach. Wpływa to na chęć zwierząt do jedzenia karmy suche mogą być przez nie pojmowane jako niesmaczne.

Jakie są zalety karmy suchej?

Mimo że poprzedni akapit mógł sugerować, że jedynym słusznym pożywieniem dla kotów jest karma mokra, to karma sucha ma także wiele zalet. Przede wszystkim jest wygodna dla nas. Jeśli z różnych powodów nie mamy możliwości przygotowywania posiłków kotu to taka karma będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Dwa razy dziennie wsypujemy do miski odpowiednią porcję i nie musimy się martwić o to, czy karma się zepsuje, czy odpowiednio ją rozdrobniliśmy itd. Jest to też zdecydowanie tańsza opcja karmienia czworonoga niż karma mokra.

Ponadto suche karmy zawierają mniej sztucznych składników. Dzięki procesowi suszenia składniki odżywcze w nich zawarte mogą wytrzymać dłuższy czas bez zepsucia i utraty swojej wartości.

Dodatkowym atutem karmy suchej jest jej dobroczynny wpływ na higienę jamy ustnej granulki karmy systematycznie ścierają kamień nazębny i tym samym zmniejszają ryzyko chorób dziąseł.

Jedynym elementem, który może być uciążliwy dla właścicieli stosujących karmienie suchą karmą, jest ciągłe przypominanie o wodzie. Aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu lub schorzeń nerek, koty muszą pić nieco więcej niż przy żywieniu mokrą karmą.

Pamiętaj!
Kot powinien mieć dostęp do świeżej wody przez cały czas bez względu na to czy jest karmiony suchą czy mokrą karmą. Dbajmy o pełną wody miskę szczególnie podczas letnich upałów!

A może żywienie mieszane?

Wiele osób twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie karmienia mieszanego. Dzięki wymiennemu stosowaniu karmy suchej i mokrej dostarczamy kotom wszelkich niezbędnych składników odżywczych i korzystamy z zalet obu typów karm. Koty lubią różnorodność, dlatego zapewne chętnie przystaną na taką propozycję z naszej strony. Aby wprowadzić żywienie mieszane i przyzwyczaić kota do nowego sposobu odżywiania, na początku szczególnie dbajmy o aromatyczność karm: mokrą podgrzejmy do temperatury pokojowej, a suchą podawajmy tuż po otwarciu opakowania, kiedy zapach jest najbardziej intensywny.

3 thoughts on “Karmienie kota: suchą czy mokrą karmą?

  1. ja stosuję żywienie mieszane – karma mokra naturest i sucha oven baked tradition i oczywiście raz po raz jakieś smakołyki 🙂

    1. U nas kociaki mają stały dostęp do suchej karmy, mokrą dostają raz dziennie, zajadają się karmami z Bozity, na wieczór nie zostaje już nic w miseczkach, tak im smakują. Woda jest zawsze uzupełniana i wymieniana na świeżą.

  2. ja rowniez podaje makro i sucha karme mojemu kotu. czasem tez mu cos ugotuje. ale glownie bazuje na gotowych sprawdzonych karmach z bozity, z odpowiednimi skladnikami ktore sa potrzebne zwierzakowi do prawidlowego rozwoju.

Comments are closed.