Karmienie buldoga francuskiego – co warto wiedzieć?

Karmienie buldoga francuskiego – co warto wiedzieć?

Większość ludzi, nawet jeśli nie interesują się psami, świetnie kojarzy charakterystyczny wygląd buldogów francuskich. Duże oczy i uroczy pyszczek, którym trudno oprzeć, to bardzo charakterystyczne cechy. To piękne spojrzenie należy jednak do psa o dosyć delikatnym żołądku.

Choć trudno jest nie ulegać natarczywemu błaganiu tego uroczego małego psa, smakołyki z ludzkiego stołu są dla niego zdecydowanie zakazane. Karma dla psa, którą karmimy buldoga francuskiego, musi być dopasowana do jego potrzeb.

Czego buldog francuski nie powinien jeść?

Wszystkie psy tej rasy mają naprawdę dobry apetyt i są po prostu zakochane w jedzeniu. To sprawia, że wiele osób karmi je ludzkim jedzeniem, które może spowodować niestrawność, a na dłuższą metę przyczynić się do problemów ze zdrowiem. Bardzo problematyczne są tutaj słodycze, zwłaszcza te z czekoladą i słodzikami, a także rodzynki, winogrona, niektóre orzechy, a także smażone, słodzone i bardzo tłuste potrawy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest specjalistyczna karma dedykowana tym psom.

Przekąski dla psów a zdrowa dieta

Jednak wyeliminowanie z diety tego łakomczucha ludzkich przysmaków to dopiero połowa sukcesu. Musimy pamiętać, że zarówno karma dla buldoga francuskiego, jak i wszystkie przysmaki muszą być dokładnie odmierzone i dopasowane do jego potrzeb. Warto jest odmierzać dzienną dawkę kalorii, z podziałem na karmę i przysmaki. W ten, sposób kiedy pies będzie prosił nas o jedzenie, z czystym sumieniem będziemy mogli go poczęstować. Przysmaki dla psów mogą być z powodzeniem zastąpione przez pojedyncze chrupki suchej karmy. Niektórzy sięgają też po przysmaki dla psa light.

Oceniając, ile jedzenia potrzebuje zwierzę, koniecznie weź pod uwagę jego wiek, wagę, a także ilość ruchu. Młodsze i bardziej ruchliwe zwierzęta będą naturalnie miały większe zapotrzebowanie na kalorie. Jeżeli szukasz gotowych prostych rozwiązań, które pozwolą Ci mieć pewność, że oprócz energii dostarczasz też wszystkich witamin, makro- i mikroelementów, których buldog francuski potrzebuje, to świetnie sprawdzi się karma dla psa Royal Canin. W ofercie tej marki znajdziesz produkty stworzone specjalnie dla Twojego zwierzęcia.

Jak zadbać, by w diecie była tylko karma dla psa?

Duży apetyt tych psów powoduje też niebezpieczne sytuacje – nasz podopieczny może połasić się na resztki znalezione w parku, przyjmować jedzenie od obcych ludzi, połknąć substancje niebezpieczne lub zepsute, a nawet trutkę na szczury. Jak oduczyć naszego psa takich zachowań? Tu przede wszystkim potrzebna jest konsekwencja. Mokra karma dla psa powinna być podawana tylko do psiej miski, która znajduje się w jednym konkretnym miejscu. Część osób decyduje się też na miskę wysoką albo ustawioną na niewielkim podwyższeniu, by pies nie kojarzył jedzenia z podłogą czy ziemią. Unikajmy też karmienia psa z ręki, a już zwłaszcza nie pozwólmy tego robić nikomu, kto nie jest domownikiem.

Jaka karma dla buldoga francuskiego jest najlepsza?

To zależy od tego, co odpowiada naszemu psu. Karma dla psa Royal Canin oraz inne dostępne na rynku mają skład dostosowany do potrzeb naszego zwierzęcia. I nie ma tutaj większego znaczenia, czy to sucha, czy mokra karma – w posiłkach znajdzie się wszystko, czego potrzeba. W wyborze kierujmy się tym, którą formę jedzenia nasz pies lubi najbardziej, ale też którą zjada nieco wolniej. Dużo buldogów francuskich pochłania karmę błyskawicznie, co źle wpływa na trawienie i przewód pokarmowy. Jeżeli zauważysz i swojego psa takie zachowanie lepszym rozwiązaniem będzie sucha karma dla psa i specjalne miski spowalniające jedzenie posiłku.

Najlepsza karma dla psa to taka, którą ten zje z radością i która dobrze mu służy. Jak więc się zdecydować? Wystarczy uważnie obserwować naszego psa. U buldogów francuskich problemy z wybrzydzaniem nie zdarzają się zbyt często, ale za to łakomstwo to charakterystyczna cecha tej rasy. Obserwujmy więc jak nasz pies je i jeżeli robi to zbyt szybko, rozważmy wybranie innej karmy dla psa. Przy uwzględnieniu tych kilku porad zapewnimy naszemu psu dietę, która pozwoli mu długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

Udostępnij
Posted Under