Jaka karma dla psa z chorymi stawami?

Jaka karma dla psa z chorymi stawami?

Choroby stawów są jednymi z najbardziej uciążliwych schorzeń dotykających czworonogi. Do przyczyn ich występowania zalicza się szereg różnorodnych czynników, natomiast objawy często mogą być niejednoznaczne. Niezaprzeczalnym jest jednak, że dolegliwości stawów oraz szeroko pojętego układu kostnego uniemożliwiają większość zabaw i odbierają przyjemność ze wspólnych spacerów. Co robić, aby zapobiegać zwyrodnieniom i zapaleniom stawów? Jak pomóc zwierzakowi, który cierpi na te choroby? Jaka karma jest odpowiednia dla psa z chorymi stawami?

Choroby stawów u psa to niezwykle często spotykane zjawisko, które kojarzone jest głównie ze starszymi osobnikami oraz seniorami. Należy jednak zaznaczyć, że niektóre rasy cechują się genetyczną podatnością na konkretne dolegliwości, a ich symptomy mogą występować już w wieku szczenięcym. To właśnie dlatego ignorowanie nawet drobnych objawów może przyczynić się do szybkiego rozwoju poszczególnych schorzeń.

Choroby stawów – objawy

Chore stawy

Największym utrudnieniem przy rozpoznaniu dolegliwości stawów jest to, że często przychodzą one znienacka, natomiast początkowe stadia zdecydowanie należą do nieoczywistych. Istotnym elementem staje się więc obserwacja czworonogów, a także szybkie podejmowanie konkretnych działań.

Jednym z głównych objawów chorób stawów jest silne i długotrwałe odczuwanie bólu. Pupil może wówczas odcinać się od swoich opiekunów, jednocześnie usiłując ukryć swoje cierpienie. Do częstych zachowań należy również ochrona kończyny dotkniętej chorobą, kulenie oraz odciążanie łapy. Ponadto uszkodzeniom stawów towarzyszy nieraz opuchlizna i podwyższona temperatura skóry.

W momencie, gdy pies zaczyna kuleć, unikać dotyku oraz chodzić z widocznym trudem, dolegliwości stawów prawdopodobnie są już na zaawansowanym etapie.

Przyczyny dolegliwości stawów u psa

Jednoznaczne określenie przyczyny występowania danej dolegliwości układu kostnego nieraz stanowi niezwykle skomplikowane zadanie. Z pewnością będzie ono wymagało konsultacji z odpowiednio wykwalifikowanym specjalistą, który jednoznacznie stwierdzi, dlaczego pupil choruje.

I choć przyczyn jest wiele, tak do najpopularniejszych z nich zaliczane są:

  • Wiek czworonoga (zwyrodnienia starcze),
  • Zaburzenia rozwojowe,
  • Predyspozycje genetyczne,
  • Zaburzenia kostnienia (u ras dużych i olbrzymich),
  • Osteoporoza (u szczeniąt i młodych psów),
  • Nadwaga, otyłość i zaburzenia metaboliczne,
  • Nadmierne obciążanie stawów,
  • Przebyte operacje lub poważne choroby (np. nowotwory),
  • Urazy mechaniczne,
  • Nieprawidłowe leczenie,
  • Błędne odżywanie.
sklep zoologiczny online

Kup karmę dla psa na stawy z najszybszą dostawą

🛒 Przejdź do sklepu

Dysplazja stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów może występować zarówno u starszych psów, jak i młodych. U małych czworonogów uwidacznia się między 4 a 12 rokiem życia i mogą ją powodować uwarunkowania genetyczne lub dysproporcja w rozwoju kości i mięśni. Z kolei u starszych psów wpływ na dysplazję mają czynniki środowiskowe takie jak nadwaga, zbyt duży wysiłek fizyczny lub źle zbilansowana dieta.

Widoczną oznaką choroby stawów jest postępująca kulawizna. U szczeniąt z kolei możemy zaobserwować niesymetryczne umięśnienie którejś z nóg lub oznaki bólu podczas chodzenia.

Chory pies

Dieta na chore stawy u psa

Na leczenie chorych stawów składa się kontrola masy ciała, spokojny, wyważony ruch, np. pływanie, i odpowiednia dieta. Wskazane jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, tak aby psa można było nazwać szczupłym. Warto mieć na względzie, że nadwaga będzie największym wrogiem chorych stawów, ponieważ powoduje ich nadwyrężanie i prowadzi do uszkodzeń. Ponadto dodatkowym atutem przy redukcji masy ciała będzie zmniejszona ilość tłuszczu w organizmie, który może powodować zapalenia stawów.

Odpowiednia karma jest niezbędna dla psa z chorymi stawami. Aby odchudzić naszego psa, warto zastosować karmy o obniżonej zawartości tłuszczu skierowane do psów otyłych, jako że pomogą one w procesie zmniejszania wagi przy zachowaniu smakowitości posiłków. Jeśli wybierzemy formę, za którą przepada nasz pies: karmę suchą lub mokrą aż pupil nie zauważy większej różnicy, a korzyści dla jego zdrowia będą ogromne.

Utrzymanie dobrej kondycji psa będzie miało pozytywny wpływ na stawy. Warto zadbać o to, aby pies wychodził na spokojne spacery nawet kilka razy dziennie. Niewskazane są natomiast skoki, biegi czy wchodzenie po schodach, które może obciążyć kończyny.

Stosowanie odpowiedniej diety będzie kluczem do sukcesu zarówno w staraniach o utrzymanie właściwej masy ciała, jak i w dostarczaniu organizmowi składników wspomagających stawy.

Sprawdź: Karma dla psa na stawy – ranking [Top 10]

Suplementacja psa z chorymi stawami

Karma dla psa

Aby zapewnić jeszcze lepsze efekty leczenia chorych stawów, należy zagwarantować psu odpowiednią suplementację. Ważnym jej elementem będą chondroprotektory, które wykazują działanie osłaniające na chrząstki stawowe. Istotnym elementem diety dla chorych stawów będą też oleje rybne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny.

Do niezwykle wartościowych suplementów mających wspomagać stawy oraz układ kostny, zaliczane są również produkty takie, jak:

Glukozamina i chondroityna – wspomagają one naprawę chrząstki, łagodzą bóle stawów, a także poprawiają ich funkcjonowanie oraz likwidują tarcie pomiędzy elementami stawu.

MSM (metylosulfonylometan) – jego zadaniem jest wzmacnianie tkanki łącznej (ścięgna, mięśnie, więzadła), redukcja uczucia bólu, zwiększanie odporności organizmu, a także przyspieszanie gojenia się ran. MSM wykazuje również działanie przeciwzapalne, przez co jego suplementacja jest również stosowana u ludzi.

Kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6) – mają działanie przeciwzapalne oraz biorą udział w usuwaniu tzw. wysięków, które powstają przy zapaleniu.

Małż zielonowargowy – zwiększa elastyczność i ruchomość stawów, redukuje uczucie bólu, zmniejsza obrzęki, a także działa przeciwzapalnie oraz odbudowuje chrząstkę i maź stawową. Przeważnie jest on podawany w formie sproszkowanej, którą z łatwością można dodać do spożywanych przez czworonoga pokarmów.

Do często stosowanych suplementów zalicza się również kolagen, kwas hialuronowy, ostropest plamisty oraz awokado.

Należy jednak zaznaczyć, że wprowadzenie każdego z wymienionych produktów do diety czworonoga powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii, który doradzi nie tylko w kwestii wyboru odpowiedniego wariantu, ale również jego dawkowania oraz częstotliwości podawania.

Na sklepowych półkach zdecydowanie warto szukać również karm dedykowanych zwierzętom z chorymi stawami. Taki pokarm zawiera wszystkie niezbędne składniki oraz pomaga dbać o kondycję naszego pupila od wewnątrz. Profilaktycznie warto podać naszemu zdrowemu czworonogowi karmę z wyżej wymienionymi składnikami aż wspomoże to rozwój stawów, a także zapobiegnie zwyrodnieniom. Na rynku dostępnych jest także wiele preparatów witaminowych i suplementów diety, które wspomagają rozwój kości i stawów i pozytywnie wpływają na ich kondycję.

Dla psów ze schorzeniami stawów polecane są karmy weterynaryjne, które zawierają wszystkie niezbędne składniki. Odpowiednia karma dla psa z chorymi stawami pomoże w leczeniu i ulży w bólu.

Choroby stawów – czy można im zapobiec?

Choroby stawów

O ile w przypadku dolegliwości, które nabywane są poprzez nieprawidłowe odżywianie, leczenie, czy też rekonwalescencję, zapobieganie wydaje się stosunkowo łatwe, a do jego osiągnięcia wystarczy przestrzegać poszczególnych zasad, tak w przypadku chorób genetycznych sytuacja nie wygląda już tak pozytywnie. Nie oznacza to jednak, że ukochany pupil jest skazany na ból, a jego opiekun nie może temu zapobiec.

Istnieje szereg sposobów, dzięki którym wystąpienie danego schorzenia może ulec znacznemu opóźnieniu, a jego przebieg widocznemu złagodzeniu. Będzie to jednak wymagało nie tylko zainteresowania, ale i zaangażowania ze strony właściciela czworonoga. Do czynności, które powinien on wykonywać, należą:

  • Regularne badania krwi oraz prześwietlenia stawów (zalecane co 2 lata).
  • Stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, która zapewni zwierzęciu odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych mających wspierać jego organizm.
  • Zapewnienie systematycznej aktywności fizycznej, ponieważ mięśnie chronią stawy przed możliwymi uszkodzeniami oraz urazami. Zdecydowanie warto unikać jednak nadmiernej ilości podskoków, a także pokonywania stopni i schodów, gdyż takie czynności mogą zbytnio angażować stawy.

Data publikacji: 17.12.2015

Polecane karmy weterynaryjne

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm wspomagających stawy

Udostępnij