Kanarek w domu – opieka i pielęgnacja

Kanarek w domu – opieka i pielęgnacja

Kanarek to gatunek niewielkiego, a przy tym urodziwego ptaka z rodziny łuszczakowatych. Zwierzątka te znane są ze swoich pięknych barw, a także niezwykłego śpiewu. I choć kanarki zaliczane są do jednych z najczęściej hodowanych w domach ptaków, tak przed podjęciem decyzji o ich zakupie przedstawiciela tego gatunku koniecznym jest zapoznanie się z najważniejszymi potrzebami i wymaganiami kanarka, a także jego preferencjami i charakterem.

Zobacz również: Papuga – gatunki, hodowla i żywienie

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 8,4 – 24 g

wzrost: 10 – 12 cm

kolor żółty, czerwony, zielony, biały, izabelowaty
długość życia  ok. 10 lat

Kanarek – wygląd i charakterystyka

Kanrek - wygląd i charakterystyka

Kanarki zaliczane są do małych i drobnych ptaszków. Ich wielkość zazwyczaj mieści się w przedziale od 12,5 do 13,5 cm, natomiast waga przeważnie nie przekracza granic 20 g.

W obrębie gatunku dokonano podziału na trzy grupy kanarków, wśród których wyróżnia się ptaki śpiewające, barwne (kolorowe) oraz kształtne. Warto przy tym zaznaczyć, że kanarki barwne również są w stanie zachwycać swoim śpiewem, choć ich nazwa może na to nie wskazywać.

Najpopularniejsze odmiany kanarków z danych grup zostały przestawione w poniższej tabeli.

Kanarki śpiewające Kanarki barwne (kolorowe) Kanarki kształtne
Harceńskie, Flandryjskie, Rosyjskie, Timbrador. Czerwone, Żółte, Pomarańczowe, Białe, Niebieskie, Zielone. Kędzierzawe, Garbate, Posturalne, Z wzorem.

Hodowcy kanarków zaznaczają, że ptaki te należą do niezwykle radosnych, towarzyskich i stosunkowo odważnych oraz przyjaznych. To właśnie dlatego z powodzeniem odnajdują się one w domach nawet niedoświadczonych opiekunów, tym samym zapewniając nie tylko ogrom radości, ale również zabawy.

Kanarki – hodowla i cena

Kanarki – hodowla i cena

Kanarki to stosunkowo popularne ptaki hodowlane, dlatego też niejednokrotnie ich zakup możliwy jest nawet w sklepie zoologicznym. Wówczas cena za jednego osobnika przeważnie wynosi od około 80 do 150 zł. Decydując się na zakup kanarka ze sklepu zoologicznego warto mieć jednak świadomość, że ptaki te mogą cierpieć z powodu różnorodnych chorób wywołanych przez złe warunki bytowe, a także błędy popełniane w hodowlach.

Alternatywną możliwością jest kupno zwierzątka od profesjonalnego hodowcy. I choć w takim wypadku cena kanarka będzie nieco wyższa, tak nowi opiekunowie zyskują pewność względem pochodzenia i stanu zdrowia ptaków. Ponadto są oni również w stanie wybrać wymarzoną odmianę kanarka, czy też zdecydować się na zwierzątko o pożądanym wyglądzie i umaszczeniu.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że na cenę kanarka wpływają różnorodne czynniki, w tym chociażby ich płeć. Samce zazwyczaj kosztują nieco więcej niż samiczki, gdyż to właśnie osobniki płci męskiej są zdolne do śpiewu.

Historia i pochodzenie kanarków

Historia i pochodzenie kanarków

Kanarki, jak sama nazwa mówi, wywodzą się z Wysp Kanaryjskich. W naturalnych warunkach można je również spotkać na Azorach i Maderze, czyli znanych portugalskich wyspach. Te niewielkie ptaszki zostały introdukowane przez ludzi także na Hawajach, Bermudach i Portoryko, jednak nie są to obszary, w których kanarki występowały całkowicie naturalnie.

Gatunek po raz pierwszy opisano w 1758 roku, za co odpowiada Karol Linneusz będący przyrodnikiem, lekarzem i profesorem Uniwersytetu w Uppsali. Zakłada się jednocześnie, że kanarki domowe, wywodzące się od dzikich gatunków, hodowano już w XV wieku.

Niegdyś kanarki były wykorzystywane między innymi przez górników. Ich zadaniem było wówczas sprawdzanie, czy jakość powietrza pod ziemią jest na tyle dobra, aby ludzie mogli zejść do kopalni. Niestety, dla wielu ptaków kończyło się to tragicznie.

Jaka klatka dla kanarka?

Jaka klatka dla kanarków?

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, kanarek będzie potrzebował stosunkowo dużej przestrzeni. Ponadto biorąc pod uwagę fakt, iż najlepszym możliwym rozwiązaniem jest zakup dwóch osobników, minimalne wymiary klatki powinny wynosić 60x40x50 cm. Ptaki z tego gatunku są jednak niezwykle ruchliwe, dlatego też im większa będzie ich klatka, tym lepiej.

Wybierając klatkę warto zwrócić również uwagę na rozstaw prętów. Z zasady powinien on być jak najmniejszy, co uniemożliwi kanarkowi przypadkowe zaklinowanie się i wyrządzenie sobie krzywdy. Warto jednocześnie unikać okrągłych wariantów klatek, gdyż tego typu rozwiązania często okazują się dla ptaków szkodliwe, tym samym powodując stres, dyskomfort, a także zawroty głowy.

Ze względu na fakt, iż kanarki wykazują ogromne zapotrzebowanie na ruch, ich opiekunowie bardzo często decydują się na zakup lub samodzielne zbudowanie woliery, w której ptaki będą mogły rozprostować swoje skrzydła poza klatką. Oswojone zwierzątka nieraz wypuszczane są również na obszar odpowiednio zabezpieczonego pokoju lub całego mieszkania, co przynosi im ogrom radości.

Klatka dla kanarka – co powinno się w niej znaleźć?

Co powinno znaleźć się w klatce kanarka?

Zasadniczo rzecz biorąc, klatka dla kanarka nie powinna zawierać nadmiernych ilości zbędnego wyposażenia. Warto jednak zadbać o najważniejsze kwestie, takie jak chociażby pojemnik na pokarm i wodę, basenik do kąpieli, a także odpowiednio dopasowane podłoże. Zaleca się, aby dno klatki wyłożyć dedykowanym dla ptaków piaskiem lub drewnianym żwirkiem.

Istotnym elementem wyposażenia klatki są również gałązki i żerdzie o różnej grubości, które mogą posłużyć zarówno za miejsce do odpoczynku, jak i narzędzie do ścierania pazurków. Niewskazanym okazuje się natomiast dekorowanie przestrzeni kanarka rozmaitymi zabawkami, czy też ozdobami. Ptaki z tego gatunku potrzebują bowiem miejsca do ruchu i aktywności, przez wszelkie nadprogramowe akcesoria stają się najzwyczajniej zbędne.

Zobacz: Jak wybrać piasek i podłoże dla ptaków?

Kanarek – pielęgnacja

Kanarek - pielęgnacja

Pielęgnacja kanarków zdecydowanie nie należy do nadmiernie skomplikowanych. Ptaki z tego gatunku samodzielnie dbają o swoją higienę, jednak opiekunowie muszą zapewnić im do tego odpowiednie warunki.

Kanarek czyści swoje piórka przy użyciu specjalnego piasku, dlatego też powinien on być regularnie wymieniany. Ponadto ptaki z tego gatunku chętnie przesiadują w niewielkich basenikach lub miseczkach z wodą, tym samym usuwając z powierzchni swojego ciała rozmaite zanieczyszczenia.

W obowiązku hodowcy leży również zadbanie o to, aby ptaki miały możliwość ścierania swoich pazurków o żerdzie i gałązki. Jeśli jednak zwierzątka nie są w stanie zrobić tego w naturalny sposób, konieczne może okazać się delikatne skrócenie pazurów.

Ponadto zaleca się, aby na bieżąco kontrolować wygląd oraz zachowanie pupila. Wszelkie spostrzeżone nieprawidłowości należy przy tym konsultować ze specjalistą w dziedzinie weterynarii. Ptaki z łatwością są bowiem w stanie ukrywać wszelkie objawy chorób, przez co stan ich zdrowia może ulegać gwałtownemu i niespodziewanemu pogorszeniu. Konsultacja z weterynarzem powinna więc mieć miejsce już w momencie, gdy cokolwiek wzbudzi wątpliwości opiekunów.

Żywienie ptaków

Kanarek - Żywienie ptaków

Odpowiednio zbilansowana, a zarazem dopasowana dieta, stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania oraz dobrego samopoczucia kanarków. Ptaki te zaliczane są do ziarnojadów, przez co podstawę ich żywienia powinny stanowić takie składniki, jak chociażby:

  • Proso;
  • Siemię lniane;
  • Owies;
  • Rzepik.

Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dietę kanarka, okazuje się zakup jakościowej karmy dedykowanej ptakom z tego gatunku. Tego typu pokarmy zawierają bowiem wszystkie niezbędne dla zwierzęcia składniki, które nie tylko zaspokoją jego głód, ale również dostarczą wartościowych minerałów oraz witamin.

Dietę kanarka można urozmaicać poprzez podawanie mu niewielkich ilości świeżych owoców, warzyw oraz ziół. Zwierzątko z pewnością ucieszy się z przysmaków w postaci bananów, gruszek, jabłek, czy też marchewek lub pokrzyw.

Nie należy jednocześnie zapominać o zapewnieniu ptakom dostępu do czystej i świeżej wody pitnej, którą należy wymieniać na porządku dziennym.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm i akcesoriów dla kanarków

Kanarek – zdrowie i długość życia

Kanarek - zdrowie i długość życia

Jednoznaczne określenie długości życia kanarka jest niezwykle trudne, gdyż na tą kwestię wpływają różnorodne czynniki. Powszechnie przyjęło się jednak uznawać, że w warunkach domowych kanarek żyje od 8 do 10 lat. Na wolności ptaki te dożywają nawet 12 lat, a rekordzistą był osobnik, którego długość życia wyniosła aż 20 lat.

W niewoli kanarki są w pełni zależne od swoich opiekunów i hodowców, a nieprawidłowe warunki są w stanie znacznie skrócić życie zwierzątka. To właśnie dlatego odpowiednia opieka nad ptakiem odgrywa tak istotną rolę.

Co wpływa na długość życia kanarka?

W naturalnych warunkach kanarki samodzielnie zaspokajają wszystkie swoje potrzeby. W domowej hodowli są one jednak zdane na człowieka, którego zadaniem jest zapewnienie zwierzęciu wszystkiego tego, co jest mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a także szczęścia.

Zasadniczo rzecz biorąc, na długość życia kanarka mogą wpływać niezwykle zróżnicowane kwestie. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim miejsce pochodzenia i warunki, w jakich kanarki przyszły na świat, a także wszelkie aspekty związane z żywieniem, pielęgnacją, czy też nawet wielkością klatki.

Co więcej, aby kanarki były zdrowe i szczęśliwe, potrzebują one towarzystwa. Ptaki z tego gatunku zaliczane są bowiem do niezwykle stadnych, a długotrwała samotność i nuda są w stanie wywołać u zwierzątka nie tylko obniżony nastrój, ale również komplikacje związane ze zdrowiem. Dlatego też zaleca się, aby kanarki kupować w „dwupaku”. W przeciwnym razie obowiązek zapewnienia pupilowi towarzystwa i rozrywki spada na barki jego opiekunów, co z kolei może okazać się niezwykle czasochłonnym zadaniem.

Czy każdy kanarek śpiewa?

Czy każdy kanarek śpiewa?

Decydując się na zakup kanarka warto mieć na uwadze fakt, iż nie każdy z nich będzie raczył opiekunów swoim wyjątkowym śpiewem. Niektóre ptaki okazują się bowiem znacznie bardziej wokalne niż inne. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż najlepszym śpiewakiem jest kanarek harceński.

Co więcej, umiejętność śpiewu posiadają jedynie kanarki płci męskiej. Istotnym jest przy tym również fakt, iż przeważnie swój talent ujawniają one w samotności. Jeśli więc w domowej hodowli znajduje się para kanarków, w której skład wchodzi samiec i samiczka, osobnik płci męskiej stanie się nieco mniej wokalny.

Kanarek – ciekawostki

Kanarek - ciekawostki

Kanarki to niezwykłe ptaszki, które stale zbierają wokół siebie znaczące grono miłośników. Zwierzątka te spotykane były między innymi na królewskich dworach, gdzie podziwiano je nie tylko za wygląd, ale również umiejętność niezwykle melodyjnego i przyjemnego dla uszu śpiewu.

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym ptakiem z tego gatunku jest kanarek Tweety, czyli bohater kreskówek z serii „Zwariowane melodie”. I choć w animacji Tweety mieszkał z kotem Sylwestrem, tym samym przeżywając z nim różnorodne przygody, tak w rzeczywistości całkowicie niewskazanym jest, aby kanarki przebywały w domach, w których znajdują się koty. Zwierzęta te wywołują u ptaków ogromny stres i niepokój, co z kolei może odbijać się nie tylko na samopoczuciu kanarka, ale również jego zdrowiu oraz długości życia.

Popularne imiona

Imiona dla samca Imiona dla samiczki
Tweety, Ananas, Awokado, Ed, Lolek, Zazu, Gucio, Leon, Bodzio, Jerry, Felix, Frugo. Polly, Lola, Doris, Bajka, Pixie, Fiona, Figa, Fifi, Kleo, Lulu, Kaja, Tina.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje kanarek

Kanarek żyje około 10 lat.

Ile kosztuje kanarek

Kosztują ok. 80-150 zł w zależności od gatunku.

Co je kanarek

Jedzą one ziarna takie, jak proso, owies, siemię lniane czy rzepik, a także na wzbogacenie diety zioła, owoce i warzywa. Najlepiej stosować karmę przeznaczoną dla kanarków.

Jak długo żyje kanarek w klatce

Żyją one około 10 lat w niewoli.

Jak wygląda kanarek

To niewielkie egzotyczne ptaki o barwnym upierzeniu, które najczęściej występuje w odcieniach żółtego i zielonego, a także czerwonego i izabelowatego.

Dlaczego kanarek nie śpiewa

Kanarki najczęściej śpiewają, gdy są młode, jednak jeśli z wiekiem kanarek nagle przestaje śpiewać, przyczyną choroby może być zmiana upierzenia bądź choroba. Może na to też wpłynąć stres lub nieodpowiednia klatka czy dieta.

Dlaczego kanarek się puszy

Kanarki najczęściej puszą się, gdy jest im zimno.

Dlaczego kanarek otwiera dziób

Często w tej sposób regulują temperaturę. Zdarza się, że jest to spowodowane przerostem dzioba lub innymi problemami.

Udostępnij