Jakie są najbardziej inteligentne rasy psów?

Jakie są najbardziej inteligentne rasy psów?

Niektóre czworonogi odznaczają się ponadprzeciętnymi zdolnościami intelektualnymi. Inne zwyczajnie nazywane są mądrymi, choć warto przy tym pamiętać, że od każdej reguły można znaleźć pewne wyjątki. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których to kundelki przewyższają inteligencją rasowe psy z rodowodami. Jak to jest z psią inteligencją? Co czyni psa mądrym i jak można to sprawdzić? Które rasy psów określane są jako najbardziej inteligentne? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Wyjątkowe rasy psów z całego świata

Co to znaczy, że pies jest „mądry”?

Co to znaczy, że pies jest "mądry"?

Pomimo tego, że u psów niemożliwym jest przeprowadzenie testu inteligencji, który wskaże IQ każdego czworonogów, tak poziom mądrości danego zwierzęcia może być oceniany na kilku płaszczyznach. Podstawą do tego stwierdzenia są badania zarówno samego Stanleya Corena, jak i pozostałych ekspertów, którzy znaleźli się w książce „The Intelligence of Dogs” wydanej po raz pierwszy w 1994 roku. I choć mogłoby się wydawać, że dane zebrane w tej publikacji są już nieco przestarzałe ze względu na ich wiek, tak w praktyce stanowią one zasadniczo podstawę do wszelkich dalszych badań nad inteligencją psów.

Rodzaje psiej inteligencji

Rodzaje psiej inteligencji

Coren, jako specjalista od psiej psychologii, wyróżnił trzy rodzaje mądrości, którą można badać i obserwować u czworonogów. Wśród nich zaznacza się inteligencję:

  • Adaptywną – czyli taką, która odpowiada za kreatywność w poszukiwaniu nowych lub alternatywnych rozwiązań poszczególnych zadań.
  • Pracy – to zasadniczo zdolność do rozumienia i wykonywania poleceń opiekunów. Zakłada się, że jeśli pies jest w stanie nauczyć się nowej komendy w przeciągu około 5 jej powtórzeń, świadczy to o bardzo wysokim wyniku w tym kryterium.
  • Instynktowną – czyli wrodzoną, która polega na całkowicie naturalnych zdolnościach intelektualnych psa.

W praktyce wszystkie powyższe rodzaje psiej inteligencji mogą stanowić czynnik, pod względem którego oceniane są dane czworonogi. Niektóre z nich mogą jednocześnie osiągać wyniki na każdej płaszczyźnie, natomiast inne tylko w poszczególnych z nich.

Inteligentne rasy psów

Ocena inteligencji psów odbywa się zgodnie z kryteriami przytoczonymi we wcześniejszym akapicie. I choć poszczególne klasyfikacje mądrości czworonogów mogą nieznacznie się od siebie różnić, tak w rzeczywistości każda z nich zawiera w sobie czworonogi wymienione poniżej.

Border collie

Inteligentne rasy psów - border collie

Border collie to niezaprzeczalnie jedna z najinteligentniejszych ras psów na świecie. Jest ona bowiem znana ze znaczących chęci do nauki, a także zdolności rozumienia wszelkich komend. Border collie to również niezwykle aktywny i energiczny pies, który na porządku dziennym potrzebuje sporych dawek ruchu.

Rasa określana jest mianem średniej wielkości, a tym, co ją wyróżnia, jest długa, miękka i puszysta sierść, najczęściej łącząca w sobie czarną i białą barwę. Spotykane są jednak również osobniki trójkolorowe, choć wymogiem zawartym we wzorcu jest przewaga bieli.

Border collie wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie wykorzystywano go przede wszystkim do pełnienia roli psa pasterskiego. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że rasa doskonale odnajduje się w pracy, tym samym dokładnie wykonując wszelkie powierzone przez człowieka zadania. Czworonogi te osiągają również wysokie wyniki w przeróżnych psich sportach obejmujących takie dziedziny, jak chociażby frisbee, agility, czy też obedience.  

Zobacz: Kliker dla psa

Pudel

Pudel

Choć pudel przeważnie kojarzony jest z rasą towarzyszącą, która zachwyca swoim wyglądem oraz elegancją, w rzeczywistości czworonogi te cechują się bardzo wysoką inteligencją. Rasa określana jest przy tym mianem posłusznej, wiernej i silnie przywiązującej się do opiekunów. Co więcej, pudle w zaskakującym tempie nabywają nowe umiejętności, a także z powodzeniem wykorzystują je w codziennym funkcjonowaniu. Czworonogi te są uwielbiane niemal na całym świecie, choć nikogo nie powinno to dziwić, gdyż pudel to wesoły, radosny i niezwykle przyjazny psiak.

Owczarek niemiecki

Inteligentne rasy psów - Owczarek niemiecki

Na podium w kategorii najinteligentniejszych ras psów nie może zabraknąć również owczarka niemieckiego, czyli czworonoga, który odnajduje się w wielu rozmaitych rolach, wspomagając nawet poszczególne służby (np. policję, straż graniczną, czy też nawet wojsko), ale i pełniąc funkcję psów towarzyszących dla osób potrzebujących wsparcia w codzienności – na przykład ze względu na niepełnosprawność.

Rasa ta określana jest mianem posłusznej, odważnej, chętnej do pracy, a także szybko nabywającej nowe umiejętności. Ponadto owczarki niemieckie to również psy, które szybko i silnie przywiązują się do swoich opiekunów. Czworonogi te mogą jednak wykazywać pewną dozę dominacji, dlatego też często wymagają konsekwencji i odpowiedniego zaangażowania ze strony właścicieli.

Zobacz: Dieta psów sportowych i pracujących – ważne zasady

Doberman

Doberman

Choć dobermany nadal kojarzone są przede wszystkim z siłą i skłonnościami do agresywnych zachowań, tego typu stwierdzenia znacząco umniejszają wszelkim zdolnościom rasy. Doberman to bowiem wysoce inteligentny, a zarazem przyjazny i lojalny towarzysz człowieka. Silny charakter czworonoga sprawia jednak, że potrzebuje on doświadczonego i konsekwentnego opiekuna, który zagwarantuje mu odpowiednie szkolenie, wychowanie i socjalizację. Prawidłowo poprowadzony doberman stanie się wyjątkowym przyjacielem dla całych rodzin, jednocześnie darząc swoich opiekunów ogromną sympatią.

Papillon

Inteligentne rasy psów - Papillon

Papillon, zwany również spanielem kontynentalnym, to drobny, a zarazem zjawiskowy psiak, który klasyfikowany jest jako pies ozdobny i do towarzystwa. W rzeczywistości jednak rasa ta kryje w sobie o wiele więcej niż tylko puszysta sierść i charakterystyczne frędzle na uszach. Papillon to bowiem czujny, spostrzegawczy, a zarazem niezwykle przyjazny psiak. Ponadto cechuje się on również wysoką inteligencją, która przejawia się chociażby poprzez zdolność do szybkiej i bezproblemowej nauki nowych komend.

Rottweiler

Rottweiler

Rottweiler, podobnie jak doberman, niejednokrotnie kojarzony jest wyłącznie z silnym instynktem terytorialnym, skłonnościami do agresji, a także wszelkimi obronnymi zachowaniami. Nie każdy zdaje sobie więc sprawę z tego, że rasa ta zaliczana jest do jednych z najinteligentniejszych na świecie. Rottweiler z powodzeniem jest w stanie nabyć nowe umiejętności, a przy tym jest on lojalny, oddany i posłuszny. Silne wewnętrzne instynkty sprawiają jednak, że potrzebuje on dopasowanego programu szkoleniowego i zaangażowania w tresurę oraz socjalizację. Odpowiednio poprowadzony pies staje się niezastąpionym, a przy tym również czułym przyjacielem człowieka.

Labrador retriever

Inteligentne rasy psów - Labrador retriever

Labrador retriever to przede wszystkim rasa, którą uwielbia się za przyjazne, czułe i niezwykle towarzyskie usposobienie. Czworonogi te są jednak również wyjątkowo podatne na szkolenie, a przy tym szybko nabywają nowe umiejętności i z powodzeniem wykorzystują je na porządku dziennym. Co więcej, ze względu na swój charakter i zdolności, labradory bardzo często są szkolone do roli psich przewodników lub czworonogów asystujących dla osób z niepełnosprawnościami. Doskonale sprawdzają się one również w dogoterapii, ale i w służbach ratowniczych, szczególnie jeśli uwzględniają one pracę w wodzie, do której rasa wykazuje ogromne zamiłowanie.

Sprawdź: Co to jest dogoterapia?

Każdy pies jest mądry

Każdy pies jest mądry

Pomimo tego, że na przestrzeni lat powstało wiele rozmaitych klasyfikacji, które pozycjonują czworonogi pod względem ich inteligencji i niektóre rasy psów uważane są za szczególnie inteligentne, nie należy zapominać, że każdy pies jest na swój sposób mądry, zaradny, czy też sprytny. I choć nie wszystkie z nich są zdolne to pracy w poszczególnych służbach, czy też zajmowania podium w zawodach, tak w rzeczywistości mogą one wykorzystywać swoją inteligencję na wiele różnych sposobów, chociażby w trakcie wymuszania dodatkowych smakołyków lub pieszczot.

Co więcej, nawet wśród psów z rodowodami, które wywodzą się z renomowanych hodowli, zdarzają się również czworonogi o nieco mniejszej inteligencji. Ponadto ogromne znaczenie w tym kontekście ma także podejście opiekunów, wdrożone szkolenie (lub jego brak) oraz wszelkie wewnętrzne predyspozycje każdego psa z osobna, które mogą objawiać się na wielu płaszczyznach.

Zobacz również: Psy z włosami – najbardziej popularne rasy w Polsce

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości przysmaków dla psa

Udostępnij