Jakie rybki do akwarium?

Zamierzasz rozpocząć hodowlę rybek? Wspaniale! W tym artykule dowiesz się jak wybrać rybki do akwarium, jakich zasad przestrzegać, kiedy już wybierzesz gatunki i jak urządzić swoje pierwsze akwarium. Wszystkie niezbędne informacje na temat zakładania hodowli rybek znajdziesz poniżej.

Wybieramy rybki do akwarium

Wybór rybek do akwarium, szczególnie dla początkujących akwarystów, jest zadaniem trudnym. Oprócz decyzji o rodzaju rybek musimy wybrać rodzaj i wyposażenie akwarium, sposób karmienia i czyszczenia, miejsce dla akwarium i wiele innych rzeczy.

Skoro nie jesteśmy jeszcze świadomi wielu zagrożeń czyhających na hodowcę rybek, lepiej wybrać gatunki, które są odporne na wiele niebezpieczeństw. Zaliczają się do nich m.in.: bojownik syjamski, gupik, mieczyk Hellera, zmienniak plamisty i wielobarwny. Inne polecane dla początkujących gatunki to drobniczka, szczupieńczyk Dageta i Playfaira.

Rady dla początkujących

Jeśli zakładasz swoje pierwsze akwarium ilość informacji, jakie musisz przyswoić jest ogromna. O czym należy pamiętać, kupując ryby do akwarium?

 • Akwarium powinno odstać kilka do kilkunastu dni po wpuszczeniu wody, a przed wpuszczeniem rybek.

 • Należy przekalkulować ilość ryb, jaką możemy hodować w akwarium nie można doprowadzić do przerybienia.

 • Dobrze jest zapoznać się z chorobami, jakie mogą nękać rybę unikniemy wówczas zakupu niezdrowej rybki.

 • Sprawdź, czy ryba, którą kupujesz to gatunek stadny: w takim wypadku lepiej kupić więcej ryb, gdyż osamotnione szybko zmarnieją.

 • Jeśli kupujemy kilka gatunków, dobrze jest zasięgnąć informacji, czy nie są one naturalnymi wrogami.

Jakie akwarium dla jakich rybek?

Na początek powinniśmy wiedzieć, że popularne akwaria w kształcie kuli nie nadają się do hodowli rybek! Są zbyt małe i nie można w nich stworzyć odpowiednich warunków do życia. Inne akwaria, np. prostokątne, narożne oraz w innych kształtach, dobieramy przede wszystkim wielkościowo  im większe akwarium tym możemy pozwolić sobie na więcej rybek.

Do najmniejszych akwariów, do 30 litrów objętości możemy wpuścić: drobniczkę jednodniówkę, krewetkę, neona smukłego, okończyka moczarowego, razborę karłowatą.

W akwariach 60-litrowych mamy więcej możliwości: gupiki i kiryski, drobnoustek, smukleń pryskacz, łagodne modrooki, tęczanka motylowa, danio tęczowy, brzanka wysmukła, neon smukły.

Zawsze należy pamiętać, aby zapewnić rybom właściwą ilość wody i nie przerybić akwarium!

Rybki akwariowe

Jak założyć akwarium instrukcja krok po kroku

 1. Zastanów się, jakie rybki chcesz posiadać dowiedz się, jakich warunków potrzebują, co będzie dla nich niezbędne i czy nawzajem nie zrobią sobie krzywdy.

 2. Wybierz akwarium odpowiedniej wielkości.

 3. Dobierz wszystkie niezbędne akcesoria do akwarium oraz elementy, które chcesz dodać, np. rośliny czy dekorację.

 4. Wybierz i przygotuj miejsce pod akwarium.

 5. Zainstaluj akwarium, akcesoria i nalej wody. Odczekaj 7 do 10 dni.

 6. Po tym czasie możesz zakupić i wpuścić rybki do akwarium.

Co powinno znajdować się w akwarium?

Choć może się wydawać, że akwarium i rybki to wszystkie niezbędne zakupy, niestety tak nie jest. Potrzebujemy kilku akcesoriów, które pomogą nam w utrzymaniu czystości wody i zapobiegną szybkiemu zamuleniu. Najważniejszy będzie zatem filtr do wody, dzięki któremu woda będzie dłużej czysta i lepiej napowietrzona (więcej w artykule: Jak wybrać filtr do wody?). Do utrzymania czystości przyda się również odmulacz, montowany na dnie zbiornika. Termometr i grzałka pozwolą na kontrolowanie stałej temperatury wody, co jest bardzo ważne dla zdrowia mieszkańców akwarium. Jeśli zamierzamy do akwarium wprowadzić rośliny, musimy zakupić także odpowiednie podłoże, np. żwirek.

Jakie akwarium?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów akwariów. Różnią się one od siebie zarówno wielkością, jak i kształtem czy sposobem wykonania. Wielkość akwarium jest uzależniona od tego, ile rybek zamierzamy wpuścić do zbiornika. Nadrzędna zasada mówi o tym, że powinniśmy przeznaczyć ok. 5 litrów na 1 średniej wielkości rybkę. Najmniejsze akwarium nie powinno mieć jednak objętości mniejszej niż 25 litrów!

Akwaria wykonuje się różnymi technikami. Mogą być zrobione w całości ze szkła lub z tworzywa sztucznego. Tworzy się je również, składając z odpowiednio dobranych część, wówczas mówimy o akwariach ramowych, mocowanych kitem w metalowych ramach, lub akwariach klejonych klejem kauczukowo-silikonowym. Najbardziej polecane są te ostatnie.

Gdzie ustawić akwarium?

Od tego, gdzie ustawimy akwarium zależy wiele, dlatego powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, nie ustawiajmy zbiornika przy ruchliwych przejściach może to stresować rybki i niepotrzebnie je niepokoić, co sprawi, że nie będą się prawidłowo rozwijały. Po drugie, miejsce nie powinno być nasłonecznione oraz znajdować się w okolicy grzejnika. Zmiany temperatur będą źle wpływały nie tylko na ryby, ale również na czystość wody i rozwój mikroorganizmów. Po trzecie, szafka, na której stanie akwarium powinna wytrzymać jego masę najczęściej jest to kilkadziesiąt kilogramów.