Jakie rasy psów są najbardziej posłuszne?

Jakie rasy psów są najbardziej posłuszne?

Posłuszeństwo to jedna z cech, na które opiekunowie domowych czworonogów zwracają szczególną uwagę. Na wstępie należy jednak zaznaczyć, że psy posiadają własne instynkty, a także konkretne potrzeby, przez co niewskazanym jest oczekiwanie od nich bezwzględnego podporządkowania wszelkim narzuconym wymaganiom. Wyróżnia się przy tym kilka poszczególnych ras, które wyróżniają się na tle innych czworonogów w kontekście chęci do współpracy, tendencji do uległości opiekunom, czy też łatwości w nabywaniu danych umiejętności i wykonywaniu poleceń. Rasy psów, które są najbardziej posłuszne cieszą się dużą popularnością.

Jakie psy są najbardziej posłuszne? Co konkretnie składa się na tę cechę? Odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.

Zobacz również: Jakie są najbardziej inteligentne rasy psów?

Najbardziej posłuszne rasy psów

Jedną z najważniejszych składowych posłuszeństwa jest inteligencja czworonoga, która objawia się chociażby poprzez zdolność do szybkiego nabywania danych umiejętności, a także zapamiętywania komend. Nawet najinteligentniejsze psy mogą jednak być odrobinę nieposłuszne, na co wpływa między innymi charakter zwierzęcia oraz wiele innych indywidualnych cech. Warto więc mieć na uwadze fakt, iż od każdej reguły można znaleźć wyjątek, przez co nawet przedstawiciele ras powszechnie uważanych za posłuszne są w stanie w mniejszym lub większym stopniu wykazywać również swoje „humorki”, upór, czy zwyczajną niechęć do wykonania danego polecenia.

Border collie

Posłuszne rasy psów - Border collie

Border collie to prawdopodobnie najpopularniejsza rasa psów pasterskich na świecie. Czworonogi te wyróżniają się zwinnością, szybkością, a także wysoką inteligencją, dzięki której są one w stanie sprawnie wykonywać wszelkie powierzone im zadania.

Collie nawiązuje z opiekunami silną więź, a przy tym rozumie jego intencje oraz wymagania. Psy tej rasy to niezwykli sportowcy, którzy stają na podium w takich konkurencjach, jak obedience, agility, czy też fresbee. Ponadto są one również wykorzystywane w rozmaitych służbach, przede wszystkim ratowniczych.

Rasa doskonale odnajduje się w towarzystwie człowieka, chętnie z nim współpracuje, a także z powodzeniem nabywa nowe umiejętności. Border collie wymaga jednak znacznych ilości ruchu, aktywności fizycznej oraz stymulacji intelektualnej. Błędnie poprowadzony pies może bowiem wykazywać poszczególne problemy behawioralne, odczuwając przy tym znaczne pogorszenie stanu psychicznego.

Owczarek australijski

Owczarek australijski

Owczarek australijski, podobnie jak border collie, jest urodzonym psem pasterskim. Rasę cechuje duża energiczność, wysoka inteligencja, a także zamiłowanie do rozmaitych aktywności i wykonywania powierzonych zadań. Czworonogi te są jednocześnie niezwykle sympatyczne i przyjaźnie nastawione, choć w ich naturze zakorzeniony jest również silny instynkt terytorialny.

Owczarki australijskie w szybkim tempie nabywają nowe umiejętności, z łatwością zapamiętują komendy i doskonale odnajdują się w wielu rozmaitych rolach. Rasa nie przepada jednak za monotonią i nudą, przez co wymaga stosunkowo dużych dawek ruchu oraz stymulacji intelektualnej.

Springer spaniel angielski

Posłuszne rasy psów - Springer spaniel angielski

Angielski springer spaniel to nie tylko zjawiskowo piękny, ale również inteligentny i posłuszny pies, który cieszy się dużym uznaniem. Rasa wykazuje takie cechy, jak chociażby opanowanie, łagodność, czułość, a także przyjazne i radosne usposobienie. Czworonogi te posiadają szereg wyjątkowych umiejętności, dzięki którym podbijają serca opiekunów na całym świecie. W szybkim tempie są one w stanie nabywać nowe umiejętności, a następnie sprawnie reagować na komendy opiekunów, z którymi to nawiązują bardzo silną więź i źle znoszą rozłąkę.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to niezwykle oddany, lojalny i posłuszny pies, który jednocześnie cechuje się wysoką inteligencją, a także wyjątkowymi umiejętnościami. Rasa niejednokrotnie wykorzystywana jest do pracy w rozmaitych służbach, gdzie zdolności tych czworonogów oraz ich niezwykłe charaktery sprawiają, że owczarki niemieckie bardzo często są wręcz bohaterami ratującymi życia.

Przedstawiciele rasy bardzo szybko nabywają nowe umiejętności, a przy tym nawiązują wyjątkowo silną więź z ukochanymi opiekunami. Czworonogi te posiadają również silny instynkt terytorialny, przez co nieraz odgrywają rolę psów stróżujących. Należy jednak pamiętać, że owczarek niemiecki wymaga zarówno fizycznej, jak i psychicznej stymulacji. Ponadto w opiece nad psem kluczowe jest także wdrożenie odpowiedniego programu szkoleniowego, ale i poświęcenie czasu i zaangażowania na prawidłową socjalizację pupila.

Pudel

Posłuszne rasy psów - Pudel

Pudel, podobnie jak owczarek niemiecki i border collie, znajduje się na podium w kategorii najinteligentniejszych ras psów. Czworonogi te cechują się również takimi cechami, jak posłuszeństwo względem opiekunów, czy też łagodne i sympatyczne usposobienie. Nie ma więc absolutnie nic dziwnego w tym, że pudle są tak chętnie wybieranymi psami. Co ciekawe, dotyczy to każdej z czterech odmian rasy, czyli dużej, średniej, miniaturowej oraz toy.

Golden retriever

Golden retriever

Golden retriever to nie tylko łagodny, czuły i niezwykle sympatyczny pies. Rasa cechuje się bowiem również wysoką inteligencją, zdolnościami do szybkiego nabywania nowych umiejętności, a także znaczącymi dozami posłuszeństwa. Czworonogi te nawiązują z ludźmi głębokie relacje, a ich umiejętności oraz wyjątkowe usposobienie sprawiają, że goldeny bardzo często odgrywają rolę psów asystujących dla osób z niepełnosprawnościami lub chorobami, czy też psich ratowników.

Labrador retriever

Labrador retriever

Odpowiednio zmotywowany labrador retriever to niezwykle posłuszny pies, który wykona zasadniczo każde powierzone mu zadanie. Rasa z powodzeniem nabywa nowe umiejętności, a jednocześnie wykazują się łagodnym i przyjaznym nastawieniem zarówno do ludzi, jak i pozostałych zwierząt. Labradory bardzo często pracują jako ratownicy – w szczególności wodni – ale również pełnią funkcję psów asystujących.

Wyżeł węgierski krótkowłosy

Posłuszne rasy psów - Wyżeł węgierski krótkowłosy

Wyżeł węgierski krótkowłosy, zwany również Vizsla lub Magyar Vizsla, to energiczny, przyjazny, a zarazem inteligentny oraz posłuszny pies. Odpowiednio poprowadzony jest w stanie odnaleźć się w wielu rozmaitych sytuacjach, a hodowcy i opiekunowie zaznaczają, że rasa wykazuje niezwykłe zdolności do odczytywania emocji i nastrojów zarówno w przypadku domowników, jak i pozostałych zwierząt.

Vizsla to wyjątkowo oddana i lojalna rasa, która nie przepada za nudą i samotnością. Dlatego też bardzo chętnie oddaje się rozmaitym aktywnościom, w tym również takim, które polegają na uczeniu się nowych umiejętności, czy też wykonywaniu poleceń opiekunów.

Papillon

Papillon

Choć papillon wygląda niepozornie, rasa kryje w sobie znaczące pokłady inteligencji oraz wyjątkowych zdolności. Czworonogi te bardzo szybko uczą się nowych komend, a polecenia swoich opiekunów wykonują zasadniczo bez zawahania, szczególnie jeśli są odpowiednio zmotywowane. Papillony to także czułe i wrażliwe stworzenia, które niezbyt dobrze radzą sobie w samotności, a towarzystwo człowieka jest dla nich bardzo istotne.

Owczarek szetlandzki

Posłuszne rasy psów - Owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki, zwany także sheltie, to stosunkowo niewielki, ale przy tym energiczny i zabawowy psiak, który wykazuje zdolności do szybkiego nabywania nowych umiejętności. Rasa z powodzeniem wykonuje wszelkie polecenia opiekunów, szczególnie gdy czworonogi są do tego odpowiednio zmotywowane. Ponadto owczarki szetlandzkie są także wyjątkowo empatyczne, łagodne i czułe, a z opiekunami nawiązują silną więź. Sheltie wymaga jednak znaczących dawek ruchu oraz stymulacji intelektualnej, gdyż długotrwała nuda i monotonne zajęcia są w stanie wywrzeć negatywny wpływ na samopoczucie psiaka.

Zobacz również: Pies pasterski – poznaj najpopularniejsze rasy psów pasterskich

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów

Udostępnij